Tak se dneškem jsem se rozhodl přidat další díl. Přeji pěkné počtení.
Evropská válka – Srdce říše
Berlín – Pankow
Ohnivá bouře a území nikoho. Tak nějak by se dal popsat Berlín. Zatímco se Galactica snažila likvidovat odpor pomocí zbraní bodové obrany, tak naopak Němci přisunuli těžké dělostřelectvo na Seelowskou výšinu, odkud měli výhled na monstrózní loď, kterou ještě nikdo za jejich generace neviděl. Dělostřelba sice neměla takové účinky, jaké by si Němci představovali, ale přesto způsobovala menší problémy na straně cylonů uvnitř battlestaru. Architektovi po podařeném spojení začal vypadávat vysílač a stihla doletět už jenom zpráva, „Praho, máme problém…“. Admirál Anders se totiž udeřil do hlavy po tvrdém dopadu a pozbyl vědomí až po minutě. Architekt ho odpoutal a uložil na lůžko v kajutě, která se nacházela sotva pár desítek metrů od CIC.
Poslední myšlenka ho dohnala k tomu, aby udělal něco, čemu sám odporoval. Postupně začal myšlenkově přebírat cylony na všech úrovních a vydal rozkaz k aktivaci těžkých kanónů umístěných na hřbetu lodě. Jenom co útržek myšlenky dorazil, osádka baterie Echo pochopila, oč jde a začala pomocí optického zaměřovače mířit na nechvalně proslulé výšiny. Mohutné zahřmění děl úctyhodné ráže 52 centimetrů bylo slyšet na desítky kilometrů daleko a kromě zničení nepřátelských postavení se sebou smetl i značnou část lesa a vysklil okna ve vzdálenosti několika kilometrů. S hlášením o zničeném cíli odpadla Architektovi další starost a nyní se mohl spolu s dalšími dvanácti cylony zaměřit na opravu FTL motoru, jenž díky dopadu utrpěl značné škody na hlavním prstenci, který má na starost vcucnutí lodě do nadsvětelné rychlosti.
Zittau/Žitava
Skupina armád Sever, která byla složena ze zbytků vozby a pěších jednotek, útočila na německou Žitavu, kde byla umístěna kasárna. Jako první do města vstoupil oddíl tanků z divize TGM, který u policejní stanice narazil na odpor, který nebylo možno obejít, zadní část ulice byla zablokována lehkým tankem T-15, kterému spadly pásy při driftu a nebylo jak ho odtáhnout. Pěší oddíly mezitím zajistily další ulice a přibližně čtyřicet procent města už bylo pod kontrolou Československa. Policejní stanice padla do dvou hodin díky statečnému útoku kapitána Hennera a útok tak mohl pokračovat dále až ke kasárnám. Po hodinové konsolidaci sil pak jednotky Čechoslováků vzaly ztečí kasárna, kde se říšští vojáci odmítali vzdát. Útočná vozba působila jako podpůrná síla a zlikvidovala kulometná hnízda, včetně legendární osmaosmdesátky ukryté na nádvoří vojenské budovy.
„Třetí patro zajištěno, postupujeme do čtvrtého!,“ oznámil neznámý vojín, ale byl posléze popohnán: „Na čtvrtém se okamžitě probijte k levému schodišti, nutně potřebujeme helfnout!“
„Rozumíme!“
„Modravo, okamžitě přijeďte k zadní části a střelte do čtvrtého patra, z vašeho pohledu je to část úplně nalevo, máme tu granátníky!,“ úpěl kapitán Henner, kryjící se za převrácený stůl, který bránil proniknutí střepin z granátů.
T-25 přezdívaný Modrava, najel na vhodnou pozici a začal střílet kulometem do okna mezi třetím a čtvrtým podlažím: „Jsme na pozici, máme vystřelit?“
„Na můj rozkaz!,“ … „teď!“
Explozivní granát z T-25 proletěl oknem a explodoval. Těsně před kapitánem se zhroutilo podlaží a přes prach a všemožný dým nebylo nic vidět.
„Jste v pořádku?“
„Neřekl jsem, abyste nám tu skoro zavalili přístup, ale díky!,“ notně rozčarovaný se vrhl vstříc schodišti, kde ležela roztrhaná těla, odhodil granát a za krytí dvaceti lidí vletěl na podlaží, kde pobil zraněné vojáky.
BS Galatica
Architekt zpět zapojil FTL jádro a v elektronické mysli si vyhledal spojení s velínem.
Jádro je zpět online, jak je na tom stabilita trupu?
Celkem akorát na tak tvrdé přistání, odešlo nám spousta spodních baterií, skok by to ale mohlo vydržet.
Admirál by nedovolil zničení tak velké oblasti skokovou vlnou… jak je na tom anténa?
Dálková a dlouhovlnná je nenahraditelně zničená, krátkovlnné jsou poškozené, museli bychom vylézt nahoru a vztyčit náhradní.
Máme tu vůbec TECC kabely?
Záznamy o TECC jsou ve skladišti číslo šedesát, potíž je ale v tom, že nevíme, kolik jich máme. Už jsem tam vyslal devadesátku, než tam dojde, bude to trvat zhruba dvě minuty.
Propočítal jsem vzdálenost, kabelů bude potřeba kolem osmdesáti metrů k zapojení do nejbližšího com-linku. Oznam mi až tam bude.
Ač se to nezdálo, uběhlo teprve pět vteřin. Architekt zapojil bezpečnostní skříň a odpoutal pozornost od FTL pohonu k něčemu jinému. Mezi přívodními potrubí bylo jedno naprosto zmražené a popraskané, což bylo něco, co zde nemělo vůbec, ale vůbec co dělat. Po prvotním dotknutí pocítil mrazivou bolest a mnul si pravou ruku. Až teprve teď pochopil, co znamenalo odstranění inhibitoru bolesti. Nebyla to bolest jako taková, ale potrubí zjevně v sobě mělo radiaci, která likvidovala křemíkové spoje.
Ragnar Anchorage
O tři minuty později
Pane, kabelů tu je pouze na natažení poloviny.
Vydolujte kabely z poškozené dlouhovlnné a doneste je na místo. Přiběhnu k vám.
Prázdné chodby majestátné lodě duněly dusotem běžícího Architekta a jeho radiokomanda, které se k němu připojilo na hlavní spojce. V rukou třímali těžké zbraně a nechybělo ani dělo menší ráže, které nesli dva Cyloni.
Žitava – dvě hodiny po obsazení města vojsky Československé armády
„Tahle kóta je vyloženě přes hubu, nedá se tady ani pořádně bránit,“ řekl neznámý vojín, reagujíc tak na to, že byla neustále bombardována ze všech stran, i ze vzduchu. Frontové stíhačky měly za úkol co nejvíc minimalizovat ztráty a tak útočily pouze na osamocené cíle a o bombardování opevněných pozic se starala pětice těžkých bombardérů, kroužících nad městem ve výšce 18 kilometrů.
Nepřátelské linie - Zvláštní komando Labe
Na linii operovali vojáci ZKL s jediným cílem, položit radiokrabičku pro naváděné raketové pumy umístěné na těžkých bombardérech. Netrvalo ani chvilku a už se proplížili k zákopu s několika protitankovými kanony a protiletadlovou baterií čítající dva kanony ráže 8,8 cm a několik kanónů ráže 2 cm umístěných na tančících. Dva členové komanda neváhali a umístili krabičku k zásobníkům munice a zahrabali ji štěrkem.
„Kolik ještě máme krabiček?“
„Tohle byla poslední,“ dořekl voják s nižší hodností a zavřel prázdný kufr.
„Dobře, baterii mezi kótami 256 a 289 budeme muset dobýt sami,“ zašeptal major.
„Dobře, jestli nic nezměnili, tak máme šanci ji dobýt bez zničení kanonů.“
„Druhý oddíl dostal za úkol po dokončení pokládání vyrazit směrem k této baterii, počkáme tu na ně,“podotkl major.
O dvacet minut později
Tiše vyrazili za úplňku zatemněným lesem, který neměl daleko k temným lesům v Transylvánii. K nepřátelskému postavení, jenž leželo několik kilometrů od frontové linie, to zbývalo pěkných pár set metrů do kopce. Během pochůzky se museli vyhnout jedné motostřelecké četě, která korzovala cestou. Vojáci Wehrmachtu se bavili pošťuchováním dvou civilů, které sebrali kvůli hanění jejich vůdcovského idolu.
„Tvrdneme tady už dobrou půlhodinu, ti zmetci prostě nevypadnou, to vám říkám,“ tiše klel jeden z členů komanda a smích linoucí se ze silnice jeho slova jenom podtrhoval.
„Asi bude lepší, když je přepadneme ve chvíli, kdy sem spadnou andělé,“ uvažoval nějakou dobu major a poté poslal přes rádio zprávu na frontové velitelství, které bylo rozbito v jedné zachovalé budově.
„Pane, přijali jsme zprávu od majora Jaroše, návnady už jsou umístěné a nyní čekají na shoz bomb, mimo jiné se zmínil o pokusu dobýt baterii mezi kótami 256 a 289,“ přiskočil spojař s mnohem detailněji sepsanou zprávou a šťábní velitel zapíchl tužku do mapy a stvořil několik kruhů.
„Budou mít trochu problém, když to nevezmou na první pokus,“ ozvalo se dvojité poklepání tužkou a ruka šťábného tvořila další kreace.
„Dle fotoprůzkumu jsou další baterie umístěné zde, hlavně protiletecké, pokud ji dobijí hned, tak můžou zničit i ty letecké nahoře a mohli bychom bez problému získat vzdušnou nadvládu,“ zakončil a zamyšleně se díval na čmáranice.
„Budiž, ať se do toho pustí, major Jaroš o cílech ví,“ vydechl konečné rozhodnutí a ještě houkl: „A nezapomeňte oznámit bombardovací letce, že mají od téhle chvíle kooperovat se ZKL.“
O 15 minut později a osmnáct kilometrů vysoko
„Tady major Jaroš ze Zvláštního komanda Labe, dle posledních rozkazů máme s vámi kooperovat, naváděcí krabičky už jsou umístěné. Pokud vás můžu poprosit, odhoďte pumy tak, aby spadly ne najednou, ale postupně. První musí dopadnout na zem za… přesně patnáct minut od této chvíle,“ dovolal Jaroš a sledoval pomalu ubíhající ručičky na hodinkách.
„Tady kapitán Fajtl, momentálně časujeme odhoz, provedeme to dle vás,“ Fajtl přepnul frekvenci: „Všem letounům, dle naváděcího radaru je zde přesně čtyřicet cílů, prvních osm si beru já, zleva od přemostění, kapitáne Jandle, vy si berete cíle úplně zprava od mýtiny až po vnitřní perimetr němců, Galuška od vnitřního perimetru ke mlýnu, Krumle, ty si vezmi jednotlivé body na průsecích a zbytek dostal cíle na briefingu, první shodíme pumu my, odhazujte s třísekundovým zpožděním.“
O osm minut později opustily první bomby pumovnice a mířily dolů takovou rychlostí, aby stihly být na místě přesně ve 23:55, jak si přál Jaroš.
Obrovské rádiově naváděné raketové pumy kvílely vzduchem jako poslové té nejhorší zkázy a s dopadem první pumy se ozvalo hrozivé zahřmění a otřesy byly cítit na desítky kilometrů daleko, tento moment využila ZKL k přepadení motostřelecké čety a provizorní tlumiče přispěly k tomu, že nic nebylo slyšet. Mezitím dopadaly další bomby a nyní už pocítili tlakové vlny ze dvou nejbližších stanovišť, které byly zničeny téměř devíti sty kilogramy semtexu. Poslední baterie byla dobita a palposty na kopcích zničeny střelbou z obsazené baterie.
Pražský rozhlas
Jugoslávský král Petr II. a Rumunský král Michal I. za podpory Francouzské republiky, Sovětského svazu a Spojeného království souhlasili s aktivací dodatku Malé dohody o obraně a celistvosti zemí paktu Malé dohody a vyhlásili válku Maďarskému království a Německé říši. Spojená Jugoslávsko-Rumunská armáda dne prvního října roku devatenáct set třicet devět v deset hodin středoevropského času překročila severní hranice Maďarského království a rakouské hranice Německé říše. Francouzská republika za letecké podpory Spojeného království o hodinu později překročila hranici Sárské výspy, Sovětský svaz se zavázal k letecké podpoře jednotek napadené Československé republiky. Republiko Československá, drž se! Pomáhají nám Předci, drží nad námi ochranná křídla a spolu s jejich pomocí zničíme proradného nepřítele!
„Jako motivace je to dobré, ale co naplat, když se už dobrého půl dne nemůžeme spojit s admirálem Andersem,“ rozhodil ruce Beneš a zpomaleným pohybem přepnul kanál: „Co si takhle dát trochu té klasiky, má milá?“
Admirálka Kara Thraceová se nemohla nepousmát a zaposlouchala se. Spolu se špetkou kvalitního moravského vína to v ní rozpouštělo problémy posledních dní a smazávalo únavu: „Ach ano, Mozarta mám ráda. Myslím si, že se asi projevily naše nejhorší obavy a že to Galactica nezvládla a spadla na zem.“
„Po tom, co jste nám předvedli, co s ní umíte, bylo pro mě nepravděpodobné, že by spadla.“
„Rozumějte tomu tak, že tak velké válečné lodě nejsou stavěny na let v atmosféře, jenom menší typy si tohle můžou dovolit.“
„Tak jak jste je tedy dostali nahoru?“
„Nijak, lodě takových rozměrů se od nulté generace bitevníků třídy Atlantia staví pouze na orbitě planety, nebo v lodních docích.“
„Když už jsme u těch generací, do jaké spadá Galactica?,“ tázal se dále Beneš. Nikdy ho totiž nepřestaly udivovat vyprávění admirálky staré minimálně několik desítek tisíc let, spolu s jejím příjemným vzhledem a hlasem na něj působilo jako vyprávění otce synovi.
„Generace pět, jedna z nejmodernějších lodí své třídy. Postavili jsme ji po zkušenostech s první Cylonskou válkou, kde se přišlo na nedostatky battlestarů třetí generace, energetické obvody měly poddimenzované, nedostatek těžkých kanonů a hlavně bodová obrana stála za nic, pokoušeli jsme se to napravit další generací, ale doky na měsíci Rhandra se staly minulostí po těžkém Cylonském útoku. Vlastně si doteď říkám, k čemu jim to bylo, v té bitvě přišli o šest basestarů a dalším osm jich bylo poničeno natolik, že je později odepsali také. Pyrrhovo vítězství,“ trochu zalhala, nemohla přeci říct, že loď opravila a vylepšila ona.
Beneš zvedl drnčící telefon a za přikyvování odpovídal jednohlasně: „ano, rozumím…“
„Děje se něco?“
„Admirál Anders se mě ptá, jestli tu jste, abych vám mohl dát telefon,“ a předal jí zvukový aparát.
„Kde ses zašil, že jsi neodpovídal?“
„Spadli jsme u Berlína, probral jsem se sotva před půlhodinkou a nařídil jsem odsud skočit na orbitu.“
„Hádám, že Berlín je už minulostí, co?“
„Nějak tak, skok vysál atmosféru z okolí patnácti kilometrů a tlaková vlna poslala k zemi všechny budovy, kterých se dotkl požár, nemluvě o pořádných hurikánech a mimoto tady kolem nás teď lítá šedivý oblak, co naplat, aspoň nás nebudou moc očumovat a budu potřebovat pomoc tvých plecháčů při čištění lodi, nalodilo se na palubu přes hangár několik čet a já nemůžu spolehlivě zajistit celou loď o délce jednoho a půl kilometru jenom se pěti stovkama cylonů.“
„Dobře, můžeš poslat dolů Colonial One? Pokud vím, tak jsem na nic nesahala a před vletem do atmosféry jste ji odstavili na opačné straně planety, jo a jedna věc, Jugoslávie a Rumunsko zaútočili na Maďarsko a na Německo před…éhm třema hodinama, Francie udělala to samé, zaútočila na Sársko, docela tvrdě se tam zakousli a ani jedna strana nechce hnout z pozic.“
„To jsou poměrně dobré zprávy, jak jsme na tom my?“
„Půlka horního Slezska je zajištěná, problém ovšem spočívá v tom, že na nás doráží armády, které se vrátily z polské fronty, některé úseky se drží jenom tak tak a budeme čekat asi dva týdny, než nám spojená armáda pomůže a vybrakovat všechny chlapy z továren nemůžeme, potřebujeme zajistit alespoň základní munici a stravu pro vojsko, občas jim sověti shazují jídlo a střelivo.“
„Dobře, je potřeba někde něco smazat z povrchu zemského?“
„Zaměř se na Rakousko, tady to je naruby a nemáme zde horské divize, Jugoslávci budou jenom rádi. Máme u nich našeho atašé, ten s tebou dojedná detaily, linka je,“ prohlížela si papíry: „468752, to je ono.“
„Dobře, dík, Colonial pošlu za půl hodiny,“ a ukončil spojení.
Beneš jenom zvedl obočí: „Takže se konečně ozval, co se stalo s Berlínem?“
„Z půlky neexistuje.“
„Teď nevím, jestli to je dobře, nebo špatně…“
BS Galactica
Cyloni procházejí celou loď, admirál už dal preventivně zajistit všechny dveře číselným kódem a roboti je postupně otevírají a čistí, potřeboval však živé zajatce, aby z nich mohl vypáčit, kde jsou ostatní a kolik jich je. Toho se podařilo docílit u Locku 67 na zadní hangárové spojce, kde jich bylo zajato hned pět, a byli přivedeni do cely na přídi. Všichni zajatci byli vesměs mladí kluci, nemohlo jim být víc jak dvacet. Silné paže prvoválečných Cylonů jim znemožnily jakkoliv se pohybovat a po vypuštění měli modřiny od stisků. Admirál Anders k nim přišel a zkusil na ně použít němčinu, kterou se učil sotva pět měsíců, ale postačilo to.
„Kdo z vás je obrlajtnant nebo alespoň nějaká nižší šarže?,“ zavrčel a vystrašené oči vojáků se otočily vůči postavě, která zjevně měla nějakou autoritu.
„Ach, asi to budete vy, herr. Povězte mi, kolik vás při vstupu na tuto loď bylo?“
„Proč bych vám měl něco povídat?,“nedal na sobě znát svůj strach zajatec.
„Protože jinak okusíte sílu vesmíru, a řeknu vám, že to není žádná slast, být uvařen ve vlastním těle.“
Zajatec těžce polknul: „To by ale znamenalo porušení ženevských konvencí!“
„Na ženevské konvence vám sere pes, tohle je Vesmír, je nemilosrdný, je krutý. Jediné zákony, které zde platí, jsou zákony časoprostoru. Chci vědět, kolik vás bylo, ptám se naposledy,“ tvář admirála Anderse nabrala ještě víc zlověstný pohled a imaginárně očima metal blesky po zde přítomných osobách. Čím déle přemýšleli, tím víc docházela Andersovi trpělivost a už se chystal k odchodu, když ho zadržel: „Počkejte, bylo nás kolem stovky, přesný počet nevím.“
„Dobrá, a vy hlídejte. Když se pokusí o útěk, tak je zkoste,“ hodil pohledem na Cylony, načež následovalo stručné: „Rozumíme.“
O dva týdny později
Jugoslávsko-Rumunská armáda před týdnem dosáhla styčného bodu s Československou armádou v Šoproni, Kaposváru, Kecskemétu a Debrecínu. Více jak devadesát procent území Maďarského království bylo pod kontrolou jednotek Malé dohody a zbýval už jenom těžký odpor v Budapešti a jeho předměstí, který pod náporem více jak čtyř set tisíců vojáků a frontových bombardérů uhasínal. Každá píď země, kterou Maďaři bránili, byla zaplacena krví, a čím blíže hlavnímu městu jednotky byly, tím cena byla větší. Spolu s vojáky umíralo velké množství civilistů. Nakonec Budapešť padla s kapitulací regenta Miklose Horthyho a s ní ustal, až na malé potyčky, odpor.
Pád Maďarského království ještě víc podvrtal morálku Němců, Italové totiž ani přes tvrdá doporučení od Hitlera nechtěli jít do války hned s několika státy a ke všemu ještě s nejistým výsledkem. Rozhodli se zůstat neutrálními a celé situaci jenom přihlíželi. Německá armáda byla připravena na bleskový boj s vojensky zaostalým Polskem, ale dlouhodobé vyčerpávající boje a porážky je nakonec donutili se stáhnout do Říše, kde už nebylo moc co bránit. Poloprázdný Berlín doutnal a srdci nacismu, Norimberku, odtikávaly poslední hodiny předtím, než Francouzská armáda zahájí zteč na město.
O tři hodiny později – Norimberk
Československé frontové stíhačky ladně prolétávají bojištěm a zesměšňují protivníka svými výkony. Spíše než bitvou se to dalo nazvat leteckou přehlídkou, nad Norimberkem bojovala letectva hned pěti zemí, ale jenom jedna měla jasnou dominanci.
Francouzští piloti jenom mhouřili očima nad rychlostí stíhaček a mají problémy se zorientovat, protože každou chvíli kolem nich s kvílivým zvukem prolétávaly P-2C a ještě s horším stupněm zvuku TPS-9, jejich padesátimilimetrové kanóny duněly nebem a téměř každá střela se sebou vzala jednoho stíhače. To vše tam kvílelo jako doprovod bombardérů, které ničily pozice protitankové obrany, a kropili zákopy explozivními raketami. Francouzské tanky B1-bis tak neohroženě překračovaly pozice a ve spolupráci s pěchotou postoupily k poslednímu valu, jenž tvořil vstup do města. Odpor zde byl už prořídlý, proudové bombardéry udělaly své a nyní se vracely. Jakmile první jednotky vstoupily do města, tak komando ZKL vyslalo poslední zprávu.
„Zahajte operaci Pád Říše!“