Díl 1x02 MinervaPrvní kolonie typu Omega, zvána též Akademie, byla již třetím dnem plně osídlena. Tisíc studentů, vybrané z celé Země, se nyní sžilo s odlišným denním cyklem a s novým druhem života. Všichni tito studenti prošli stručným pohovorem a každý byl přidělen na určitý obor. Někteří studenti měli za sebou i předchozí studium na Zemi, jako například zdravotní školu. Tady na akademii dostali pak možnost naučit se nové postupy a technologie, dříve než tyto metody budou dostupné na Zemi.
Na akademii se dostala také šestice studentů z České republiky. Tato šestice se ihned seznámila a vytvořila si úzký kolektiv, ostatně stejně jako další lidé ze stejných států. Nejstarší Martin Novák, zde byl přijat na dostudování lékařských praktik a získání znalostí anatomie různých cizích druhů. Jan Pospíšil byl druhý nejstarší a byl určen ke studiu a vývoji nových technologií. Třetím byl Pavel Sedláček a byl zde k tomu, aby se naučil cizí jazyky a získal zkušenosti jako diplomat. V druhém domě byl nejstarší Igor Hnízdo, který byl vybrán pro survival výcvik a poté být vycvičen jako ekonomický poradní. Po ukončení svého studia měl v budoucnu navštěvovat cizí světy a pomáhat jim s rozvojem.
Další v pořadí byl Petr Čermák, který dostal jako jeden z mála civilistů prestižní typ výcviku, díky své dřívější vojenské minulosti. Jeho výcvik se točil jenom kolem vesmírných lodí a v největší řadě kolem pozemských křižníků. Nakonec měl možnost na jedné z takových lodí sloužit. Posledním českým studentem byl Patrik Müller, který byl přidělen ke studiu těžařských prací. Toto studium zajišťovalo zaučení při těžbě jak ve vesmírném prostoru, tak na povrchu, nebo pod povrchem planety. Po ukončení studia v této akademii, se očekávalo, že přijme odpovědnost a bude řídit jednu z těžebních kolonií, stejně jako pár dalších studentů jako on.
Přibližně o rok pozdějiOd otevření akademie uplynul rok a pár týdnů. Za tuto dobu se kolonie stala studentům více než domovem. Tento jejich domov ovšem opustila třetina studentů, kvůli tomu, že nedosahovali požadavkům a nedokázali se udržet požadovaným standardům. Ovšem česká šestice se stále držela a stoupla tak v oblibě u ředitele Zelenky. Bylo tomu již pár měsíců, co skončila teoretická část výuky, a studenti přešli na praktickou. Doktoři chodili na humanitární operace na cizí planety, vědci dostali přístup do laboratoří a začali zkoumat cizí technologie, diplomati chodili jako pozorovatelé na příhodné mise. Těžaři chodili pracovat do příslušných zařízení a operátorům určených pro vesmírné lodě, byla určena nová očesaná 304, na které si mohli cvičit své schopnosti a získávat zkušenosti.
Tato loď nesla jméno Minerva, po bohyni moudrosti a učení, což se jako jméno hodilo.
Situace ve vesmíru probíhala během posledního roku ve prospěch Luciánské Aliance. Tomuto spolku se povedlo získat pár starých loděnic po falešných bozích a brzy získali nadvládu nad Jaffskou Republikou ve vesmírných bojích. Koncem roku, v období svátků proběhla bitva nad hlavním městem Jaffů, nad Chulakem. Po zničení Dakary, se tato planeta stala symbolem jejich svobody. Bylo to místo, kde prvně Jaffa vystoupil a postavil se proti svému bohu. Proto, jakmile ustal konflikt s Ori se dali do budování a zcela změnili tvář této planety.
Kolonie Omega (Akademie), současnostDoktor Zelenka seděl ve své kanceláři ve středu akademie. Byla to moderně a pohodlně zařízená místnost, ve které trávil jakožto ředitel spoustu času. Procházel právě jeden program v počítači, když jej vyrušilo zaklepání a následný vstup jeho asistentky.
„Pane, právě je aktivní brána, generál Landry, je na příjmu.“
Zelenka kývl a spustil si příslušný komunikační program. Na jeho monitoru se objevil generál Landry v řídícím středisku v pozemském komplexu SGC.
„Zdravím, generále,“ řekl ihned Zelenka.
„Já vás také doktore.“
„Je nějaký důvod, proč voláte?“
„Právě odchází jedna skupina, co byla na dovolené zpět na Zemi. A když je brána otevřená, řekl jsem si, že vás neoficiálně zpravím, co se děje.“
„To nebudou asi dobré zprávy,“ konstatoval Zelenka.
„Určitě se k vám doneslo, o té bitvě na Chulaku, při které byl vážně zraněn Velmistr Bra´tac,“
„Jo, byl v parlamentním paláci, když byl bombardován z orbity,“ doplnil Zelenka.
„Ano, ale bohužel pro nás, byla v tom paláci naše diplomatická delegace, v čele s generálem O´Neillem,“ oznámil Landry.
Zelenku polilo horko, věděl, že domovská planeta Jaffů byla napadena a jejich flotila utrpěla vážné škody, ale že Země přišla o svou představitelskou osobu, která si získala pověst po celé galaxii.
„To není dobré, nyní má Coolidge volnou ruku.“
„Nebudeme se o tom více, bavit za dvanáct hodin vás oficiálně s Coolidgem navštíví komise, buďte připraveni,“ informoval Landry a ukončil spojení.
Jakmile monitor zhasl, Zelenka si sundal brýle a vložil svůj obličej do dlaní. Právě na něj spadla obrovská vlna starostí, a výsledek následujících příštích pár dnů rozhodne o tom, zda tato akademie přežije, či bude opuštěna. Proto ukončil veškerou svou práci, vzal si svůj tablet a opustil kancelář. Zamířil do jedné z laboratoří, která byla na kraji kolonie. Trvalo asi deset minut, než se octnul před jednou menší halovitou budovou, bez oken. Použil svou kartu, vešel dovnitř a octl se v dlouhé a čisté chodbě. Jeho cílem byly druhé dveře na pravé straně, do kterých ihned vešel.
„Doktore,“ ozval se překvapený hlas.
„Haileyová, neruším?“
„Ne pane, zrovna pracuji na rušičce transportního paprsku,“ odpověděla mladá desátnice, která byla také přidělena na akademii a měla pod kontrolou některé vědecké projekty.
„Podařilo se vám zvýšit účinnost?“
„O dvacet procent, aniž by stoupla spotřeba energie, ale zdaleka nejsem u konce.“
„Já vím, nejsem tady kvůli termínu.“
„Ne, tak co vás přivádí?“
„Mám jisté novinky, které nejsou pro akademii příliš pozitivní.“
Desátník Haileyová zanechala své práce a podívala se na Zelenku.
„Generál O´Neill padl na Chulacku.“
„On tam byl také?“ nemohla uvěřit desátník Haileyová.
„Ano, ale není čas na truchlení. Jeho smrt uvolnila cestu Coolidgovi,“
„Kdy má přijít ta jeho inspekce?“
„Za dvanáct hodin. Musíme připravit to nejlepší. Bude mít sebou nějaké kolegy, ale hlavní slovo má on. Nesmíme mu dát sebemenší důvod pro zavření akademie,“ řekl Zelenka.
„Dobrá, ale už jen to, že tolik studentů nevydrželo ten zápřah a ty požadavky, tak není dobrá reklama pro náš program.“
„To ne, ale jen tak se nevzdáme. Připravte studenty na návštěvu, já zkusím zjistit, kdo bude ještě v té inspekci.“
Zatímco Zelenka zamířil do základny s bránou, tak Haileyová rychle ukončila svoji práci a otevřela si databázi akademie. Vyhledávala projekty a studenty, kteří při demonstraci akademie nezklamou a předvedou to nejlepší.
Dvanáct hodin uteklo jak nic a celá kolonie se připravila na příjezd. Nad městečko se právě snášela tma, když se v podzemním komplexu otevřela brána a z horizontu událostí vystoupil James Coolidge hlavní představitel IOA a hned za ním vyšel Richard Woolsey, plukovník Samantha Carterová, Rodney McKay, Daniel Jackson a další dvojice, kterou Zelenka neznal. Za touto sedmicí se brána uzavřela a celou tuhle inspekci uvítal doktor Zelenka.
„Vítejte v Akademii.“
„Jak víte o našem příchodu?“ vyštěkl ihned Coolidge.
„Dozvěděl jsem se to před chvílí a naštěstí jsem byl zde na základně, tak jsem vás mohl zajít osobně uvítat,“
„Nejsme zde na osobní návštěvě, ale na přezkoumání chodu této základny a případné zhodnocení dalšího trvání,“ řekl Coolidge a šel přes most dál do nitra základny následován neznámou dvojicí.
Woolsey navázal krátký oční kontakt a poté jej následoval. Zbylá trojice se trochu zdržela a uvítala.
„Radku, kéž by to bylo za lepších okolností,“ řekla ihned Carterová.
„V prvé řadě, upřímnou soustrast, vím, že jste si museli být blízcí,“ řekl Radek a nabídl členům bývalé SG-1 ruku.
„Děkuji, ale na truchlení není čas. Všichni tady moc dobře víme, že O´Neill byl tou vlivnou osobou, která bránila akademii a nejen to.
„Já vím, Sam. Landry mě už stihnul informovat a snad se nám povedlo se trochu připravit.“
„Doufám, že to něco změní. Coolidge se už mnohokrát snažil prosadit nějakou rekreační kolonii, kvůli přísunu finančních zdrojů z civilních kapes. A nyní se mu naskytlo vhodné místo, které je na hraně,“ vyjádřil se Rodney.
„Ale jak sami shledáte, je tu spousta skvělých studentů, kteří mají potenciál a byla by škoda se jich vzdát,“ konstatoval Radek a rukou všechny vyzval, ať je následují. Za chvíli dohnali první část inspekce u východu ze základny.
„Začneme, první chci vidět zdravotní laboratoře,“ řekl Coolidge a vydal se za Zelenkou.
Tyto určené prostory pro lékařský personál byly pár minut od vojenské základny s bránou.
„Zdravotní laboratoře, jak jistě víte, jsou moderně vybavené. Právě zdě studuje sto sedmdesát doktorů, kteří se již úspěšně naučili antické, goa´uldské a asgardské metody léčení a úspěšně je aplikovali na cizích planetách. Tady v těchto laboratoří studují jak pozemské tak mimozemskou anatomii, jejich choroby a hledají účinnější léky.“
„A nalezli už nějaký použitelný lék?“
„Ne, ještě ne, ale to není…“ začal Zelenka a do řeči mu skočil představitel IOA.
„Pracuje zde toliko personálu a zatím žádný užitek.“
„Ale tyto laboratoře neslouží k medicínským prácím ale k zaškolení…“
„Jsem si vědem hlavním důvodem existence těchto laboratoří, ale vedení IOA očekávalo i vedlejší přínosy,“ vysvětlil svůj názor a pak už s tichým a kritickým pohledem prošel zbytek této budovy. Po deseti minutách všichni vyšli ven a Coolidge si vyžádal jako další cíl vědecké laboratoře na kraji základny.
Opět po chvíli došli na určené místo, kde Zelenka začal představovat jednotlivé projekty. Tato exkurze trvala o poznání déle a pan Coolidge si nechal své zhodnocení této části na konec. Když skupina opustila zajímavou studii týkající se hvězd, na které se nepřímo podílel také Jan Pospíšil, tak Coolidge všechny vyvedl ven a před dveřmi se obrátil na ředitele fakulty.
„Čekal jsem od vás více. Přeci jenom tu máte zařízení za milióny a vy zdroje této kolonie vkládáte do studia hvězd, nebo do transportních rušiček.“
„Teď nevím co říct. Ani nevím, co vy jste od této akademie očekával. Není tomu ani půl druhého roku, co se dozvěděli pravdu a vy už po nich chcete nové zbraně, lepší štíty, rychlejší pohon.“
„Vím, že to nějakou dobu potrvá, ale očekával jsem již první náznaky nových technologií. To, že tu máte jeden projekt, ve kterém staví ručně asgardskou paprskovou platformu, …“
„Pane Coolidgi, musíte si přednostně uvědomit, že toto zařízení slouží jako výcvikové centrum, nikoli výzkumná laboratoř,“ připojil se do řeči Daniel, který jako jediný z předních členů zůstal u prohlídky.
„Já si to plně uvědomuji, ale stejnak zastupitelstvo IOA očekávalo mnohem více.“
„Vy se nestydíte? O´Neill je teprve chvíli mrtvý, neměl dokonce ani pohřeb, a vy už tady kucháte poslední projekt, do kterého se angažoval,“ nevydržel a řekl upřímně Zelenka.
„Život je krutý a nespravedlivý. Jestli chceme přežít, nesmíme dělat chyby a když už nějakou uděláme, musíme udělat vše možné, abychom ji napravili!“
„Naznačujete tím, že tato akademie byla chybou? Mí studenti tu mají o čtyřicet procent rychlejší učení, než tomu je ve stávajících institucích na Zemi, které se zabývají mimozemskou technologií.“
„Naznačuji tím, abyste mi ukázal Minervu. Poslední část mojí přepadové inspekce a po ní přednesu své doporučení radě.“
Zelenka jej probodl pohledem a procedil skrz zaťaté zuby,
„Následujte mě.“
Radek vedl tuto delegaci skrz akademii na samý okraj městečka, kde na větším poli přistál pozemský křižník. Loď měla podobné přistávací ramena, jako předchozí model BC-303 a stejně jako předchozí typ, měla ve spodní části rampu vedoucí do hlavního skladu lodi. Před touto rampou se nacházela pumovnice.
Delegace využila tohoto vstupu a vešla tak na palubu lodi. Zelenka již tušil, že představitel IOA bude chtít vidět Minervu a její posádku v akci a tak již nechal připravit posádku a vybral nejefektivnější ukázku leteckých dovedností. Z hlavního skladu zamířili do výtahu, který je vyvezl na palubu, kde se nacházel můstek. Pak museli projít třemi chodbami, než skončili na můstku lodi.
„Veškeré systémy jsou stejné jako na lodích tohoto typu.“
„Toho jsem si vědom.“
Pak Zelenka řekl něco neočekávaného, aby trochu snížil agresivní atmosféru.
„Ujmete se velení lodi?“ a ukázal na velitelské křeslo.
„Ano, ovšem. Proč by ne?“ řekl Coolidge a usadil se do tohoto křesla.
„Tak pánové, je myslím načase, abyste nás zvedli a předvedli Minervu v akci,“ řekl dvojici důstojníků v řídících křeslech.
„Rozkaz, pane,“ řekli oba dva zároveň.
„Zahajuji startovací proceduru, aktivuji hlavní pohonnou jednotku a inerciální tlumiče,“ řekl postup operátor na levoboku, který se ujal pilotování. Tímto operátorem byl Petr Čermák, jeden z českých studentů a právě nyní byl pověřen službou na můstku. Jeho činy byly přesně podle učebnice.
Po aktivace letových systémů vznesl loď svisle vzhůru asi padesát metrů vysoko. Poté zatáhl přistávací ramena a přidal energii do podsvětelného pohonu. Minerva nabrala pohyb dopředu a začala stoupat pod úhlem třiceti stupňů. Přelet nad akademií si vyžádal pozornost obyvatelů, ale startující křižník brzo zmizel v černé obloze.
Stoupání na orbitu trvalo asi čtyři minuty. Kurz byl předem propočítán, aby působil co nejmenší tlak na trup či na štít a aby spotřeba energie byla co nejmenší. Když pak loď skončila stabilizována na nízké orbitě, operátor Čermák podal hlášení.
„Stabilní orbita, loď vyšla z atmosféry bez poškození.“
„Dobrá, jsem si vědom, že máte již něco nachystané, tak se ukažte,“ řekl Coolidge a Zelenka položil ruku na velitelské křeslo a udělal krok dopředu.
„Zahájíme manévrování v asteroidovém pásmu.“
Na to pilot prudce přitáhl a vystoupal na vyšší orbitu do asteroidového pásma. Když se dostal do jeho středu, změnil směr tak, aby letěl po orbitě. Cestou se musel vyhýbat větším kusům a ty menší dopadaly na štít. Jeho kolega sedící u druhého křesla se pozorně věnoval senzorům a naváděl jej, případně nějaký ten kus zaměřil a sestřelil raigulnovými zbraněmi. Krátké, ale přesné dávky dokázaly vesmírné objekty odklonit z dráhy, případně rozdělit na několik menších částí.
„Slyšel jsem, že máte na akademii MD-201?“
„Je to jeden z prvních prototypů. Tento typ bohužel nemá záchytné zařízení, tak je za potřebí pilota a dokonce ruční výstup do vesmíru,“ řekl Zelenka a stiskl několik kláves, které povolili start.
Pravý hangár na lodi se otevřel a z ní vyletěl tvarově odlišný letoun, úplně jiný, než jaký byly pozemské stroje. Letoun byl o trochu kratší než jumper, ale byl o dobrý metr vyšší než antický stroj. Vepředu se nacházelo vypouklé sklo, za kterým seděl pilot. Ze svého místa měl dosti široký úhel a viděl také dosti před loď. Z obou stran pak na lodi byla robotická ramena s řadou nástrojů. Po třech metrech délky pak loď končila a v zadu byla dvojice motorů pevně zasazená do trupu a mezi nimi se nacházely vstupní dveře.
„Mining jedna ve vzduchu, určete cíl,“ zažádal pilot tohoto stroje.
„Rozumím,“ odpověděl Zelenka a vybral na obrazovce jeden z asteroidů, do kterého nasimuloval nerostný prvek.
„Označil jsem tento třicetimetrový šutr a nastavil jsem do senzorů, že naquadah je pouze zde na tomto konci. Pilot nám nyní předvede lokalizaci a extrakci přímo ve vesmíru, abychom se nemusili starat o celý asteroid.“
„Dobrá máme nějaké kamery? Ať vidíme tu práci?“ požádal pan Coolidge a brzo se mu dostal záběr z pilotové helmy přímo na monitor po levé straně.
Pilot těžícího stroje dostal souřadnice a data, kde je vzácná surovina a ihned se vydal na cestu. Sotva byl od vesmírného objektu nějakých dvacet metrů, aktivoval těžební platformu. Tato speciálně upravená zbraň byla nastavená tak, aby se materiál v místě dopadu energetického paprsku přímo vypařil. Byl to v podstatě plasmový hořák na velkou vzdálenost. Dokázal se protavit do hloubky dvou a půl metru, ale samozřejmě záleželo na složení samotné vrtané rudy. Pilot nastavil program a poté zahájil první část manévru. Loď začala kroužit okolo výběžku, který měl být odřezán a vytvářela tak uměle vytvořenou prasklinu neboli zářez do asteroidu. Celá tato řezací operace zabrala přibližně pět minut, než byla hloubka praskliny dostatečná. Poté pilot pokračoval v tom samém manévru, jenom přepnul mód těžebního zařízení. Stálý plynulý paprsek byl nahrazen pulzy, které původní drážku zvětšovali, a také prohlubovaly. Tato fáze extrakce trvala dalších deset minut, než hloubka drážky byla čtyři metry.
„Dobrá, už jsi tam, můžeš použít smyčku,“ ozval se pilotův kolega ve vysílačce, jak v samotné těžební lodi, tak na můstku Minervy.
Proto nyní pilot deaktivoval těžební platformu a připravoval smyčku. Pár desítek centimetrů pod předtím použitým zařízením po pravé straně se aktivoval další systém. Do úzké pukliny byl vystřelen hák, který se zajistil na jejím samotném dně. Hák byl přivázán na asi decimetr tlustém, leč neobyčejně ohebném kabelu. Poté pilot zapnul program, který převzal řízení, a za pomoci manévrovacích trysek zopakoval trasu okolo pukliny. Během tohoto letu byl na dno umístěn tento kabel, který po dokončení smyčky uzavřel okruh. Pak pilot toho těžebního zařízení aktivoval hlavní program této smyčky a začala další fáze těžební práce.
Ocelový kabel byl stále připojen k těžební lodi a pomalu se navíjel zpět. Smyčka se stahovala a za pomoci elektroerozivních účinků prostupovala kamenným materiálem a oddělovala tak předem vybranou část od zbytku kamenného objektu. Tato část byla asi časově nejnáročnější a celý tento postup zabral něco přes hodinu. Jakmile tato operace skončila, tak zbývala poslední část, která byla nejnebezpečnější.
Pilot musel obrátit svůj stroj tak, aby byl zádí k vyřezanému objektu. Pak si utěsnil přilbu a vešel do zadní části, kde byla krátká přetlaková komora. Na sobě měl vesmírný skafandr, trochu odlehčenou verzi, než jaká byla dříve používána a se zmenšenou zásobou kyslíku na pouhé dvě hodiny, plus dvacet minut rezerva. Po otevření dveří se chytl úchytu mezi dveřmi a motory a připnul se k vestavěnému navijáku. Na druhé straně se chopil dalšího navijáku, ke kterému připnul ruční zařízení o velikosti útočné pušky. Poté zbývalo už jediné. Překonat tu krátkou vzdálenost a skočit na kamenný vesmírný objekt.
Let byl relativně dlouhý, několik vteřin a dopad také snadný, ovšem udržení na tomto kamenném objektu bylo velmi obtížné. Zkusil aktivovat magnetické boty, ale jelikož se jednalo o simulaci a ne o skutečnou těžbu, tak magnetické boty byly nefunkční. Proto ihned neváhal a použil zařízení k zaražení velké skoby do samotné skály materiálu. Poté to udělal ještě jednou o dva metry dále. Teď zbývalo pouze na tyto skoby přichytit lanka obou navijáků a po napnutém drátě se vrátit zpět do své lodi.
Když opět sundal přilbici a sedl do svého křesla, tak pomalu aktivoval motory a vytáhl kus vyřezaného skaliska ve tvaru válce. Nyní nastala další obtížná část a to vyvést loď i se špatně ovládajícím nákladem ven z asteroidového pásma. Naštěstí nyní byl tento objekt na kraji celého pásma a tak jeho vytažení do volného prostoru proběhlo bez problémů. Poté byl vytěžený objekt odstřižen a těžební letoun se vrátil na své výchozí místo, do hangáru na pravoboku.
Ještě co byl letoun na zpáteční cestě, tak pan Coolidge vyjádřil názor na tento postup. Samozřejmě zkritizoval délku jedné extrakce. Také podotkl, že daný těžební proces je nevýhodný, když se samotná ruda bude nacházet hluboko pod povrchem.
Nakonec návštěvník z IOA uviděl bojové cvičení proti simulovaným hatakům. Tato poslední přehlídka byla přeci jenom trochu živější, nežli těžební ukázka. I když veškeré střely byly pouze simulační, tak velice přesně napodobovali samotný boj.
O pár hodin pozdějiPřed dlouhou chvílí inspekční skupina opustila planetu, vyjma plukovníka Carterové. Ta dobrou chvíli strávila s Radkem na palubě Minervy a zkoušely přijít na alternativy. Ze začátku s nimi strávila čas také desátník Haileyová, ale po hodině bezduchých řečí a několika poznámek na Coolidge je opustila a zamířila do malého baru na severu města.
Když vstoupila dovnitř, tak jí ihned náladu zvedla jemná muzika, která pěkně podbarvovala atmosféru. Po její levici byl bar, a za ní barman jí již nabízel sklenku bílého vína. Souhlasně na něj kývla a vzala si své pití a ihned zaplatila svojí kartou. Poté se otočila a přejela pohledem po dnešních návštěvnících. Po chvíli spatřila skupinu svých kamarádek, které měla mezi studujícími.
„Ahoj, co jste tady tak pozdě, už je půl páté ráno,“ pozdravila je a sedla na volné místo.
„Tak všichni tady vědí o té návštěvě IOA a dokonce je prý ohrožena samotná akademie.“
„Můžeš nám o tom něco říct?“ vybalila na ni hned dvě děvčata.
„Micuki, já bych vám neměla nic říkat.“
„Ale Jennifer, tady jde o naši akademii,“ přitakala Megan, která seděla vedle Micuki.
Jennifer na chvíli zaváhala, dala nohu přes nohu a naklonila se dopředu nad stůl.
„Byl tu inkoust Coolidge, který by chtěl akademii předělat na nějaké letovisko, aby získal další peníze z kapes bohatých turistů.“
Po jejím oznámení se nad stolem ozval vášnivý šepot s velkým rozhořčením.
O necelé dva dny pozdějiBěhem uplynulých dvou dnů byla nálada na akademii pochmurná. I když nebylo řečeno nic oficiálně, na akademii kolovala spousta řečí. Nakonec mezi studenty kolovala petice o zachování akademie a dokonce druhá petice byla vypuštěna na Zemi, kde rodinní příslušníci a jiní lidé podporovali trvání tohoto projektu.
Právě nyní byl doktor Martin Novák v jedné z lékařských laboratoří, kde seděl u moderního mikroskopu a díval se na nějaké buňky. Celou dobu v této místnosti byla také doktorka Emma Lopézová, která pracovala na počítači v lékařském programu. Oba dva spolu prohodili občas pár slov, ale jinak zde byla tichá pracovní atmosféra. Jedno takové tiché období přerušila Emma, když se zmínila o nedávném rozhovoru s desátníkem Halleyovou. Byl to přímo ukázkový případ šíření neoficiálních informací.
„To není všechno, vedení Země se prý od zveřejnění brány značně změnilo,“ řekla Emma a přehodila si stažený culík černých vlasů přes pravé rameno.
„Kdo to říká? Jak my můžeme poznat velení předtím a velení nyní?“ zeptal se Martin a vyměnil sklíčka se vzorky v mikroskopu.
„My ne, ale ti kdo byli v programu zapojení, si můžou udělat jistý názor.“
„To je fakt, ale když se nad tím zamyslím, tak v záznamech bylo uvedeno, jak se před deseti lety Země aktivně zapojovala. Nyní už není tolik zpráv z humanitárních operací. Vypadá to, že stahujeme do našeho teritoria. Stavíme základny, navrhujeme nové lodě, nové technologie, “ řekl Martin a otočil se od mikroskopu směrem na svou kolegyni.
„Takový pocit má i plukovník Carterová. Mám to sice z druhé ruky, ale prý to není jak za starých časů.“
„Když už to tvrdí Carterová, tak na tom něco bude. Jestli to půjde takhle dál, tak někdo bude muset něco udělat,“ řekl Martin a svou poslední větu doplnil, přímím pohledem do očí.
O pár hodin pozdějiJakmile Martin skončil se svojí prací, vrátil se na svou ubytovnu, kde proběhla podobná konverzace jako v laboratoři. Nakonec to dopadlo tak, že pozvali okruh nejbližších přátel, aby si užili klidný večer, možná jeden z posledních.