Pro pokec, nebo vaše dotazy jsem vytvořila na Discordu skupinu, přidat se můžete zde: https://discord.gg/aZCahpwdZa

Obsah fóra Kecárna Co se jinam nevešlo Nepokoje v arabském světě, politika, armáda

Nepokoje v arabském světě, politika, armáda

diskutujte o všem a o ničem

Odeslat nové téma Odpovědět na téma
Fancipal Uživatelský avatar
Master Sergeant
Master Sergeant

Příspěvky: 550
Bydliště: Karviná
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Už mi začíná ten Antiamerikanismus, resp. protizápadní rétorika lézt krkem. Vidět na světě za vším kontroverzním jakousi úzkou skupinu mocných "Syndikát" :stupid: . Zdravím rozum a kritika jsou fajn, ale tohle je extrém. Před měsícem byl v Hydeparku zastánce konspiračních teorií ... mrkněte na to, neuvěříte za čím vším stojí tzv. stínová "vláda"
P.S. Doufám, že příznivci Akt X ocení 2 skryté odkazy :)
"Don't make people into heroes, John. Heroes don't exist, and if they did, I wouldn't be one of them."
Sherlock Holmes

Ultramarinus Uživatelský avatar
Major
Major

Příspěvky: 1970
Bydliště: McRagee
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
Zajímavé, že se tu předvčerejší "skoroválka" VŠECH okolních arabských států (včetně Palestiny) proti Izraeli neobjevila...

Špičková CZ titulkovaná videopřednáška o islámu a křesťanství, včetně věcí o kterých "se nemluví". Doporučuji, abyste si ušetřili půl hodiny a poslechli si tuto přednášku. Skutečně řeší důležité věci, o kterých se příliš nemluví a ani neučí (alespoň mě to neučili) v dějepise základky.

http://gatesofvienna.blogspot.cz/2012/1 ... art-9.html

Zajímavým a aktuálnějším článkem, který už s SG nesouvisí ani nepřímo, ale to neubírá na jeho zajímavosti je příspěvek do bloqu jednoho českého autora se špičkovým obrázkem:
http://polanecky.blog.idnes.cz/c/304690 ... riste.html
Epitaf textové hry Universe Oddyssey



Špičkový video/military/sci-fi bonbónek všem zájemcům

forton Uživatelský avatar
Master Sergeant
Master Sergeant

Příspěvky: 584
Bydliště: Mníšek pod Brdy
Pohlaví: Muž
Odpovědět s citací
 
Aneb fakta se nedají ošálit... No masakr jsem zděšen!

Ray Uživatelský avatar
Second Lieutenant
Second Lieutenant

Příspěvky: 1139
Bydliště: Hranice, Olomouc
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Hmm, jestli je ta přednáška tak procpaná polopravdami jako ten blogísek, tak ne, děkuji.

Jeden bludišťák by si pán přesto zasloužil za to, že blogískopost není úplně totálně jednostranně pojatý - asi dvakrát tam bez delšího rozepisování napsal, že Izrael taky není úplně čistý. Škoda, že se věnoval jen části konfliktu, který začal dávno před rokem 1948, a ještě při tom ignoroval kulturní i politické kontexty (cold war much?). Pak by to TŘEBA mohlo mít i nějakou hodnoti.
Pff, čímto, že podobně primitivní názory mají nejčastěji autoři, kteří se o dějinách (a jejich postmoderním výkladu) učili nejspíše z přebalu cornflaků?

EDIT: po patnácti minutách mám Warnera dost. Možná si ho později doplním - schválně, jestli později řeší něco z mého oponování.
Zaprvé - Ultra, ty ses ve škole vážně o expanzi islámu neučil? Oněch pět bitev zná (byť ne celým jménem) snad každý - nedávno jsem v polobulvární History Revue četl detailní řešení bitvy o Vídeň, včetně popisů útlaku slovanských národů muslimy. Tak jaképak zatajování faktů? Schválně srovnejme, kolik známe bitev z expanze Svaté říše římské, což je vysoce evropská záležitost? /řečnickáotázka
Info, že islám byl vysoce expanzivní, je tedy ztěží šokující. Jeden z základních textů evropské křesťanské literatury, Píseň o Rolandovi, popisuje rytíře, jež zemře v tažení proti muslimům. Warner failuje v tvrzení, že o tomhle nikdo na akademické půdě neví, nebo že se o tom mlčí. Ale pojďme dále, není to jeho jediná chyba.

Tvrzení, že za temný středověk mohl konflikt s islámem je skutečně zajímavá teze. Bohužel, Warner, ačkoliv si říká vědec (jsem rád, že si neříká historik), naprosto ignoruje... překvápko, "vědeckou metodu". Jeho bláboly o příčině a následku bohužel nedávají smysl, protože své pozorování nestaví do kontextu. Naprostým základem metodologie by bylo srovnat ony islámsko-křesťanské bitvy (a jejich škody) s interními bitvami uvnitř křesťánských národů i s bitvami na konci římského impéria (a jejich škodami), aby se nemíchaly jablka s hruškami a došlo na komparaci chování impérií v dobovém kontextu. Toho jsem se v patnácti minutách nedočkal - je tam něco podobně esenciálního? (EDIT2: ne, neřeší to ani potom)
Jeho tvrzení, že barbaři Řím tak nějak mírumilovně asimilovali, je také dost pochybné - při pádu Západoříma zahynulo dle odhadů 3 miliony lidí přímo a pravděpodobně stejná nebo vyšší cifra nepřímo. Nejlepší odhad tedy činí cca. 8 milionů obětí, plus mínus nějaký ten milion. Přitom odhadovaná populace celého impéria činí 55 milionů, z čehož má Západočím cirka 40% (tedy asi 22 mega). Takovéhle ztráty (vyplývá z toho třetina až polovina padlých CELÉ POPULACE na konci 4. století, skoro 200 let PŘED Mohammedem!) z kolapsu Říma a jeho důsledků mi ztěží příjdou jako asimilace a plynulé pokračování civilizace, kterou ohrožovali jenom ti zlí mohamedáni.
Oproti tomuhle pak vyčnívá Warnerova rétorika, že islámská říše byla jenom a pouze agresivní - všimněte si, že slovy přejde od smrti Mohammeda k tomu, že jeho proroci vyběhli s mečema na svět a pak jeho slajdy skončí až v roce 1920! To mezitím probíhala jenom válka, jak tvrdí? Tohle ignoruje třeba vysoký rozmach kultury v dobově podmaněném Španělsku i jinde, stejně jako záchranu antických spisů od tehdejších křesťanů. Když řešíl, že muslimové spálili 90% textů, opomíjí význam těch zbylých, stejně jako (opět!) ignoruje, kolik textů (nejen v Evropě, viz střední Amerika) zlikvidovali křesťanské výpravy.
Roztomilá je při jeho červenobílé animaci snad také absenci bitev křesťanů - reqonquista třeba proběhne úplně bez povšimnutí!
Takže ne, teze, že za temný středověk může primárně střed s islámem, kulhá na všechny nohy.

Jistě, já taky nejsem historik, a pouze komparuji linky. Vyplývá mi z nich však spíše obraz mediální manipulace Warnerem než šokující zjištění o Islámu. Ten samozřejmě byl krvelačný - ale rozhodně v tom tehdy ani dnes nebyl sám.
Kdybych chtěl rozjet mapu podmaňování Ameriky, také bych mohl masturbovat u toho, jak kolonisté masakrují indiány. Ale proč bych to dělal, když jde o historii?

EDIT 2:
Takže jako neodolal jsem a dojel zbytek Warnerovy dojmologie. Zpochybňování "zlatého věku" na základě toho, že probíhalo násilí, ignoruje jiné příklady "zlatých věků" starého Říma i Britského impéria či USA. WTF? Zlatý věk se neposuzuje jen bodycountem, ale i kulturními produkty. Jen v Indii je odhadovaný počet obětí britské vláky cca. 30 milionů! A to měli Britové své impérium sotva třetinu doby. Znamená to, že jsou Britové strašné svině i dnes? Znamená to, že byli svého času jediné svině? Odpověď na obě otázky je: ani omylem.
Celým zbytkem přednášky silně vibruje nostlagie po starém dobrém křesťanském Římu (viz nadšená příklad silnic a oliv; a naopak naprostá absence jediné zmínky brutální korupce v Římě), který arogantně ignoruje jeho jiné probémy. Co má být ta pasáž se zlými islánskými otrokáři? Řím otroctví neměl? Britové otroctví neměli? USA otroctví neměli? Měří tu ještě někdo dvěma jinými metry?
Mohli bychom pokračovat, ale nemá to smysl. Na každý fakt, který Warner prezentuje a který je skutečný, přichází výblitek těch nejdementnějších propagandistických tezí, jenž ignorují kontext i srovnávání s jinými historickým impérii. Tohle není věda, to je lynč nejhrubšího zrna, který se navíc maskuje jako "hledání pravdy". Jako kdyby jen o a pouze on mluvil o tom, že muslimové jsou násilničtí - jasně, to je ještě nikde jinde neviděl...

Nasraný tón monologu po třicáté minutě ukazuje, že Warner asi volil Mitta a nepochopil Ježíšova kázání o mírumilovním pojetí křesťanství. To je v pořádku, Warner není jediný idiot na západ od Istanbulu. Mediální manipulace, ač je v drtivé většině nepřímá a hnaná honbou za ziskem čtenářů, je úplně normální i dnes.

Warner samozřejmě přímo neříká žádné očividné lži - ale to, že "zapomíná" dodávat podstatné věci, jeho výsledku moc nepomáhá.
Chápu, že pohádka o věčně zlých muslimech je přitažlivá, logicky, protože my jsme přece post-křesťani, ale lži a polopravdy při hledání cesty ven z konfliktu skutečně nápomocné nejsou.

PS: mám v tom hodně pravopisných chyb a nemám čas je vychytat, přeberte si to, kdo máte zájem na FAKTECH a nikoliv na téhle goeblessiádě.
Už mě ty fiktivní avatary tady serou iritují...

Ultramarinus Uživatelský avatar
Major
Major

Příspěvky: 1970
Bydliště: McRagee
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
Ten blog byl skutečně "snazší čtení", než to, o co se pokoušel chlápek z té přednášky. Pravda, cold war. Na druhou stranu nemám pocit, že by arabové dostali od Rusů tanky a rozkaz "vyhladit". A ani teď to moc s běžnou rétorikou směrem k míru neotáčejí (ačkoliv to v Severní Korei taky ne).

Ano, o EXPANZI ISLÁMU TRVAJÍCÍ DVA TISÍCE LET jsem žádnou hodinu nikdy neměl. Učili nás o expanzi Turecké osmanské říše, která po pál stoletích padla a zvedla se jako Turecko. Učili nás o Egyptě a učili nás o "muslimy zabraném španělsku". Nikdo to nikdy ale neposadil vedle sebe a neukázal ten obrázek trochu komplexněji. Možná bych ale chtěl od dějepisu základních škol už trochu moc. Na druhou stranu, násilnou expanzi KŘESŤANSTVÍ (kruciáty, "misijní práce" Cortéze, atd) pojmenovali i na té základce přesně takhle.

A když už je to de fakto pravda a píší to v té Revue, proč to není regulérní téma na základce?

Pravda, že Warner v tomhle failuje, já to jeho prohlášení ale beru tak, že to nikdo neprezentuje v širším kontextu zaměřeném na vytlačení evropské/křesťanské kultury ze severní afriky a její další vytlačování v průběhu dvou tisíciletí kulturou arabskou/muslimskou.

Pravda, tohle porovnání tam nedal, ani nevysvětloval co a jak (nebo jestli ho VÚBEC DĚLAL).

On ale netvrdil že "mírumilovně", jenom že barbaři plánuje spíš "krádež" kultury než její přetvoření/vyhlazení museli mít trochu větší ohledy, pokud chtěli získat něco z toho, proč to dělali.

Navíc "ti zlí mohamedáni" sežvejkali VÝCHODNÍ říši a k té "západní" se prožvejkali až v době, kdy zbyly jen drobky.

Pravda, takhle vysvětlované to zní tendenčně. Na druhou stranu většina ostatních názorů které jsem slyšel bylo až křečovitě "netendenčních" a kdybych si měl vybírat mezi tím, jestli v mém národě bude růst kultura, ale budu občan třetí kategorie pod velením z ciziny, nebo bude ten růst kultury nechanej už na mě, asi si vyberu to druhé.

V tomhle jsem asi tvrdohlavej, ale "děkuju že jste nám 10% knih jenom ukradli, místo abyste je zničili" my při sledování těch čísel hlavou neprolétne.

Střední amerika, atd. - Bude to znít hnusně, ale:
- Nestalo se to Evropanům, evropané to DĚLALI. Facka kterou dá někdo mě mě bolí víc, než facka, kterou dám někomu jinému já. Navíc nemalá část ztrát při dobývání jižní ameriky padla na vrub nemocí, na které nemělo místní obyvatelstvo imunitu (a kteréžto bych za "vědomé a záměrné vybíjení obyvatelstva" nepočítal). Na druhou stranu ztráty způsobené přímými vojenskýi akcemi taky nebyly malé.

Kulhá, o tom žádná (alespoń časově rozhodně). Na druhou stranu, třeba by byl bývalý Řím "zcivilizován" křesťany od východu a ze severní afriky, kdyby neměli své vlastní potíže. A jakéže potíže to tam měli?

Pravda, ale jaký je vztah hinduismu k Britům (v podstatě spolupráce) a muslimům všeobecně, nebo i konkrétně (nemusíme chodit daleko, třeba v Pakistánu)?

Hniloba společnosti říma tam skutečně zmíněná nebyla. Řím otroctví mě, a USA taky. Na druhou stranu opět moje hnusná myšlenka: V USA se to netýkalo bílých (facka daná cizímu nebolí tolik, jako když ji dostanu sám) a co se Římského otrokářství týká, dávali otrokům na vybranou, jestli změnit víru nebo umřít? (teď vážně, odpověďí na tuhle otázku si nejsem moc jistý, takže se fakt ptám)

Ok, je to lynč. Nemáš tip na nějákou skutečnou vědu, která nazývá věci pravými jmény? Přednášku? Já o žádný takový neslyšel, a podle mého, i když tenhle "lynčuje", není to o moc horší, než to lízání zadku všemu muslimstvu, které se objevuje z druhé strany stupnice extrémistické blbosti vykladačů euro-arabských vztahů.

Normální to je. Jenom si neumim přestavit, jestli mu potenciální ohrožení života (poslední dobou extrémističtí muslimové vyhrožujou smrtí i za blbý obrázky v novinách, natož za přednášky které de-fakto evropu štvou proti nim) jestli se mu to vyplatí za těch pár dolárků, co (možná) dostal za "přednášku".

"Konflikty"... Kolik lží, polopravd, nebo jenom podobné tendenčnosti jako Warner, vlastně kupí na druhé straně imámové do palic mladým věřícím o křesťanech a židech, že jim ta "nechuť k soužití" vydržela po dva tisíce let? Zatímco křesťanští kněží učí lásku a vykládají, jak bylo křesťanství v období kruciát a Kortéze zlé, (ale už není)? A dá se "soužít" po "domluvě" s muslimy v míru a udržet si svobodu či identitu (o vlastní víře nemluvě?) To jsou otázky na něž je potřeba mít naprosto JISTÉ odpovědi dřív, než o nějákém "ukončování konfliktu" začneme uvažovat. Existuje ještě několik (nemírových) dalších ukončení konfliktu, ale ani jedno by se nám rozhodně nelíbilo.

Mám trochu strach, že jediný způsob jak může "západ" soužít s islámem je styl Ruska a Číny - naprosté vymezení hranic vztahů a v případě jejich porušení okamžitá a brutální odezva. O právech obyvatelstva raději ani nemluvě. USA se cestou "fašizmu kvůli bezpečnosti" už vydaly a jentak se z něj nevrátí.

Nou starost, taky asi budu mít nějákou tu chybku. Odkazy jsi měl super a sedly.
Epitaf textové hry Universe Oddyssey



Špičkový video/military/sci-fi bonbónek všem zájemcům

Ray Uživatelský avatar
Second Lieutenant
Second Lieutenant

Příspěvky: 1139
Bydliště: Hranice, Olomouc
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Ten blog byl skutečně "snazší čtení", než to, o co se pokoušel chlápek z té přednášky. Pravda, cold war. Na druhou stranu nemám pocit, že by arabové dostali od Rusů tanky a rozkaz "vyhladit". A ani teď to moc s běžnou rétorikou směrem k míru neotáčejí (ačkoliv to v Severní Korei taky ne).

Coldwar rozhodně působila jako katalyzátor - Egypt v 50. a 60. letech se třeba vyloženě vyhraňoval vůči Západu. Nejde to opomenout, pokud se bavíme o intenzitě izraelsko-arabských válek. Stejně tak ale nelze opomenout ani "road to cold war" a situaci v Palestíně před WW2, kdy VÍME o čistkách území ze strany židů stejně jako je nutno chápat dobový kontext, v němž Arabové stáli proti židům (resp. proti Britům, s nimiž byli židi v alianci během WW1) kvůli dohodě, resp. přesněji kvůli Dohodě. Armenská genocida byla vyloženě jedna z nešťastných okamžiků historie, kdy Turecko jistě neslo vinu (a je ostudné, že to dodnes neumí přiznat), nicméně neudála by se nebýt konfliktu v Evropě. Je snadné říct "islám je zlý, koukněte, vyvradili Armeny" a ignorovat při tom dobové události.

Ano, o EXPANZI ISLÁMU TRVAJÍCÍ DVA TISÍCE LET jsem žádnou hodinu nikdy neměl. Učili nás o expanzi Turecké osmanské říše, která po pál stoletích padla a zvedla se jako Turecko. Učili nás o Egyptě a učili nás o "muslimy zabraném španělsku". Nikdo to nikdy ale neposadil vedle sebe a neukázal ten obrázek trochu komplexněji. Možná bych ale chtěl od dějepisu základních škol už trochu moc. Na druhou stranu, násilnou expanzi KŘESŤANSTVÍ (kruciáty, "misijní práce" Cortéze, atd) pojmenovali i na té základce přesně takhle.

Stejně tak jsi pravděpodobně neměl žádnou hodinu, která by řešila éru tibetského impéria, které podmaňovalo své sousedy. Ano, ten Tibet, který je dnes pravdoláskovým symbolem pacifismu, byl SVÉHO ČASU také vysoce expanzivní sdružení. Píšu to sem jako ilustraci toho, že expanze je pro impéria v podstatě normální a nesouvisí s místní kulturou.
Kromě toho, přešlapy křesťanské civilizace se u nás učí více než přešlapy muslimů nebo přešlapy aboriginců čistě z toho důvodu, že my v post-křešťanském světě žijeme. Italové nebo Američani se také méně učí o Karlu IV. ...

A když už je to de fakto pravda a píší to v té Revue, proč to není regulérní téma na základce?

Viz výše. Základna je základka, duh! Akademické kruhy NEMAJÍ PROBLÉM řešit složité konsenvence - teď jsem třeba v jiném starším historickém časáku četl debatu ohledně toho, že disent v ČSSR měl výrazně menší vliv, než jaký je mu přikládán.
Opravu to není tak, že jsou věci zatajovány - jenom lidé, co si "dělají názor" prostě neznají spoustu zdrojů (a ani já, protože nejsem historik, jich neznám tři prdele).

Pravda, že Warner v tomhle failuje, já to jeho prohlášení ale beru tak, že to nikdo neprezentuje v širším kontextu zaměřeném na vytlačení evropské/křesťanské kultury ze severní afriky a její další vytlačování v průběhu dvou tisíciletí kulturou arabskou/muslimskou.

Fajn, mám si založit přednášku, jež by řešila, že křesťanství dělalo represe na pohany? To je taky validní, taky to sebou neslo krev... jen je to z dnešního pohledu irelevantní.

Pravda, tohle porovnání tam nedal, ani nevysvětloval co a jak (nebo jestli ho VÚBEC DĚLAL).

Hodilo by se znát nějakou původní práci, z níž asi dělal slajdy. Protože v té to třeba (doufám!) zmínil. Jinak je to strašný laps proti vědecké metodě.

On ale netvrdil že "mírumilovně", jenom že barbaři plánuje spíš "krádež" kultury než její přetvoření/vyhlazení museli mít trochu větší ohledy, pokud chtěli získat něco z toho, proč to dělali.

Tvrdil, že středověk a barbarské národy v podstatě převzaly římskou kulturu a politický systém. Pointou jeho teze je, že temná středověk by nebyl temný, nebýt muslimské expanze. To dost dobře nefunguje, pokud odhady tvrdí, že skoro polovina Západořímské říše padla během jejího konce. To není asimilace kultury, to je destrukce. Že si z toho Germáni něco vzali je logické - oni sami byli dost dlouho tak nějak napůl součástí Římské říše.
Jde o to, že jestli si přiznáme, že pád Říma byl strašlivé krveprolití, při němž si středověké národy vzaly je to, co se jim hodilo, tak Warnerova teze, že klasicistická civilizace by přežila bez problémů, pak nedává smysl. Evropani se zvládali vraždit a devastovat i bez muslimů.

Navíc "ti zlí mohamedáni" sežvejkali VÝCHODNÍ říši a k té "západní" se prožvejkali až v době, kdy zbyly jen drobky.

Což by se stalo tak či onak - Warner sám zmiňuje válku Východořímské říše s Iránem, a ignoruje třeba vliv Mongolů. Války mezi impérii se OPĚT vedly na zcela normální bázi, to není nic šokujícího či překvapivého. Je to historie.

Pravda, takhle vysvětlované to zní tendenčně. Na druhou stranu většina ostatních názorů které jsem slyšel bylo až křečovitě "netendenčních" a kdybych si měl vybírat mezi tím, jestli v mém národě bude růst kultura, ale budu občan třetí kategorie pod velením z ciziny, nebo bude ten růst kultury nechanej už na mě, asi si vyberu to druhé.

Teď fakt nevím, na co reaguješ. Quotuj, prosím.
Nicméně z tvé reakce: politická korektnost je normální, souvisí s etiketou. Pokud si o někom mocném (a je jedno, je-li to muslim nebo můj nadřízený) myslím, že je to idiot, také asi na veřejnosti neřeknu "Je to idiot." Politická korektnost je ve skutečnosti aplikovaná diplomacie. Nejde o to pourážet všechny do krve. Že se to občas přehání je jiná věc - ale díky svobodě slova nevím o tom, že by se o "ožehavých věcech" mlčelo.
Kultura je další srandovní pojem. Co je národní kultura. Je to v případě ČR dechovka, kroje a další podobné věci? Kdy jsi naposledy byl na události, na které by lidé tančili v krojích, zpívali hymnu a prokládali to dechovkou? Kultura je mění stejně jako jazyk. Identifikovat národní kulturu je těžší, než se zdá.

V tomhle jsem asi tvrdohlavej, ale "děkuju že jste nám 10% knih jenom ukradli, místo abyste je zničili" my při sledování těch čísel hlavou neprolétne.

Nevím, kolik knih spálili křesťani - feel free to google it. Nicméně vzhledem k tomu, že až do renesance (14. století) byla v Evropě antická civilizace v podstatě zapomenutá, se nezdá, že by během temného středověku křesťanské státy nějak opěvovaly antické ctnosti. A znova - proč by pálení (nebo uchovávání) knih muslimy mělo být horší než totéž u křesťanů?
Mimoto, nepoužívej v souvislosti s antikou slovo "nám". Starověké Řecko či Řím skutečně nejsme "my", je to dost odlišná civilizace (včetně např. aplikování otroctví).

Střední amerika, atd. - Bude to znít hnusně, ale:
- Nestalo se to Evropanům, evropané to DĚLALI. Facka kterou dá někdo mě mě bolí víc, než facka, kterou dám někomu jinému já. Navíc nemalá část ztrát při dobývání jižní ameriky padla na vrub nemocí, na které nemělo místní obyvatelstvo imunitu (a kteréžto bych za "vědomé a záměrné vybíjení obyvatelstva" nepočítal). Na druhou stranu ztráty způsobené přímými vojenskýi akcemi taky nebyly malé.

Takže omezíme historický diskurz jen na to, že co jsme dělali my je ok, ale co dělali jiní nám, je svinstvo? To není žádná honba za pravdou, stejně jako to není pluralitní.
Vrcholem posmoderny je přiznat si, že my jsme taky kurvy, a že být my na pozici lidí, co nemáme rádi, asi bychom reagovali stejně. V tom to je - přiznat si, že nejsme lepší, a že cesta ven z konfliktu nevede v osočování druhých (dostáváme se pomalu k ideji multikulturalismu). Boj za "naši" kulturu je v tomhle pohledu nesmyslný. Nikdo nemá pravdu, jen "svou pravdu".

Kulhá, o tom žádná (alespoń časově rozhodně). Na druhou stranu, třeba by byl bývalý Řím "zcivilizován" křesťany od východu a ze severní afriky, kdyby neměli své vlastní potíže. A jakéže potíže to tam měli?

Masivní korupci. Každý zná story o Kleopatře, Césarovi a Marku Antoniovi. Řím byl schopný vést brutální občanské války (nemluvě o expanzi) dávno přes muslimy. Jistý Ježíš by také mohl vyprávět o jejich chování vůči minoritám.

Pravda, ale jaký je vztah hinduismu k Britům (v podstatě spolupráce) a muslimům všeobecně, nebo i konkrétně (nemusíme chodit daleko, třeba v Pakistánu)?

Složitý. Historie a to, koho měli Britové při kolonizaci rádi a koho ne, v tom hraje jen menší roli.

Ok, je to lynč. Nemáš tip na nějákou skutečnou vědu, která nazývá věci pravými jmény? Přednášku? Já o žádný takový neslyšel, a podle mého, i když tenhle "lynčuje", není to o moc horší, než to lízání zadku všemu muslimstvu, které se objevuje z druhé strany stupnice extrémistické blbosti vykladačů euro-arabských vztahů.

Bylo by ideální začít čtením historických magazínů (u nás jsou minimálně dva) a snahou pochopit, o co jde protistraně. Jakmile člověk pochopí, že majorita Palestinců by také ráda žila ve svém vlastní New Yorku, ale vlivem blokád i rozjebané infrastruktury (kde samozřejmě i Hamas nese svůj díl viny), tak se blízkovýchodní konflikt stává nikoliv válkou "my vs. oni", ale tím, čím je - tragédií.

Normální to je. Jenom si neumim přestavit, jestli mu potenciální ohrožení života (poslední dobou extrémističtí muslimové vyhrožujou smrtí i za blbý obrázky v novinách, natož za přednášky které de-fakto evropu štvou proti nim) jestli se mu to vyplatí za těch pár dolárků, co (možná) dostal za "přednášku".

Pokud pojetu do Polska či Texasu a budu tam propagovat dokument o tom, že Ježíš asi nikdy nebyl (viz přednáška ze Skepticonu), tak mi taky bude hrozit headhunt.

"Konflikty"... Kolik lží, polopravd, nebo jenom podobné tendenčnosti jako Warner, vlastně kupí na druhé straně imámové do palic mladým věřícím o křesťanech a židech, že jim ta "nechuť k soužití" vydržela po dva tisíce let? Zatímco křesťanští kněží učí lásku a vykládají, jak bylo křesťanství v období kruciát a Kortéze zlé, (ale už není)? A dá se "soužít" po "domluvě" s muslimy v míru a udržet si svobodu či identitu (o vlastní víře nemluvě?) To jsou otázky na něž je potřeba mít naprosto JISTÉ odpovědi dřív, než o nějákém "ukončování konfliktu" začneme uvažovat. Existuje ještě několik (nemírových) dalších ukončení konfliktu, ale ani jedno by se nám rozhodně nelíbilo.

Co je to "muslim"? Znám jen asi dva. Jedním je Asila Ertekin, mám na Facebooku v přátelích, a je to otevřená muslimka z Turecka, se kterou jsem se dlouze bavil při cestě z Olomouce do Prahy. Byla na UP při Erasmu. Neměla problém jít do knajpy, ale nepila alkohol a nechtěla se mnou spát, protože to není dle její víry; ale s tím jsem nakonec neměl problém, protože působila inteligentně ve všech jiných ohledech dialogu a skvěle se s ní dalo bavit o Hroznech hněvu (vysoce americké literatuře, byť "levicové") - procestovala například více Německa či Francie než já kdy asi budu moct. Je to reprezentatntka "muslimstva"? Jasně, že ne - stejně jako Paroubek nebo Okamura není reprezentatnt Čechů. Ty chceš jasné odpovědi, ale ty nikdy nedostaneš - muslimů je více než miliarda a VŽDY se u nich najde hlasitá (a násilná) menšina, stejně jako v západní civilizaci se našla násilná menšina, jež z Británie nebo USA udělala impéria. Konflikt mezi muslimy a Západem neskončí ze zde na den, ale pomalými krůčky, kompromisy, snahou (byť třeba často neúspěšnou) o multikulti, nikoliv tím, že budeme "ty druhé" chtít podmanit. Nežijeme ve světě, kde přichází v úvahu genocida miliardy lidí, aniž by se nás to také nějak nedotklo.

Mám trochu strach, že jediný způsob jak může "západ" soužít s islámem je styl Ruska a Číny - naprosté vymezení hranic vztahů a v případě jejich porušení okamžitá a brutální odezva. O právech obyvatelstva raději ani nemluvě. USA se cestou "fašizmu kvůli bezpečnosti" už vydaly a jentak se z něj nevrátí.

Čert vem USA, Evropa je to, o co jde. A Evropa si v dalších dekádách nemůže ekonomicky dovolit být bez přistěhovalců, a ti budou proudit od muslimského světa. Z pozice muže ti může přijít, že by stačilo, aby Evropanky více rodily děti - ale jakmile bys byl žena a nikoliv bílý muž, nějaké kvóty na porodnost by ti hned také začaly vadit. Všechno je to jen o tom snažit se vcítit do role toho druhého, skrze tohle se pak snáze hledá kompromis.
Už mě ty fiktivní avatary tady serou iritují...

Air Force Uživatelský avatar
Colonel
Colonel

Příspěvky: 2866
Bydliště: Praha - Smíchov
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Islám přece není nějaká rasa nebo národ - muslimové z Afriky maji s těma z Afghánu asi tolik společnýho, jako křesťani ze Švédska s těma Jižní Ameriky.

Nepochybuju, že si je západ dokáže podmanit tak, že to ještě uvítaj, ale chce to brát je trochu selektivně.

Pouštní bouře ukázala, že s nima jde nejen soužít, ale i spolupracovat (a to i líp, než s Frantíkama...), Afghán zase, že když se vybijou pitomci, co šířej bludy a nahradí je přiměřená osvěta, i takovej vidlákolend se může proměnit v normální stát.


Ale k aktualitám... myslíte, že Izrael půjde do rizika ztrát, nebo zůstane jen u buzerace ze vzduchu?
Obrázek

St0rm Uživatelský avatar
Lieutenant Colonel
Lieutenant Colonel

Příspěvky: 2366
Bydliště: Studénka
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
No z toho co pozoruju a jejich historie... pokud jim někdo dá záminku, ještě přitne na eskalaci, tak to roztočí ve velkém stylu. Chlapci ví, že mají navrch. Včera mě vyloženě dostalo tohle: http://navratdoreality.cz/?p=view&id=15355
Může mi někdo z military-guys říct, čím to asi tak trefili?

Air Force Uživatelský avatar
Colonel
Colonel

Příspěvky: 2866
Bydliště: Praha - Smíchov
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Malá bomba, nejspíš něco jako Mk 82 s naváděnim a zpožďovačem?
Obrázek

Ray Uživatelský avatar
Second Lieutenant
Second Lieutenant

Příspěvky: 1139
Bydliště: Hranice, Olomouc
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Islám přece není nějaká rasa nebo národ - muslimové z Afriky maji s těma z Afghánu asi tolik společnýho, jako křesťani ze Švédska s těma Jižní Ameriky.

To jistě není, ale víru ani nelze ignorovat. Národ je kulturní kategorie X občanů. Náboženství vytváří také kulturní kategorie X občanů. Pokud budu věřit v Létající špagetové monstrum a při stopování Indonésií potkám spoluvěřícího, zřejmě mě to potěší skoro stejně, jako kdybych stopnul Hanzelku se Zikmundem.
Zase organizované náboženství a jeho politický význam úplně neignorujme.

Nepochybuju, že si je západ dokáže podmanit tak, že to ještě uvítaj, ale chce to brát je trochu selektivně.

Což mi připomíná - jak jsi na tom s Next 100 Years? Tam totiž naznívají IMO zajímavé argumenty co se týče téhle situace...

Co se Izraele týče, tradičně věřím v příměří. Spíše mě momentálně zneklidňuje "ústavní puč" v Egyptě... Ale nakonec, kdo by to byl čekal, že místní budou vypalovat kancly Muslimského bratrstva!
Už mě ty fiktivní avatary tady serou iritují...

Air Force Uživatelský avatar
Colonel
Colonel

Příspěvky: 2866
Bydliště: Praha - Smíchov
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Neignoruju, ale Rusko i USA taky měli a maji jistý záležitosti v muslimskozemích a souvisí to spíš s Ruskym byznysem a s Americkym byznysem než že by to byl společně organizovanej výboj křesťanství.
V podstatě v sérii válek vidim sérii válek a ne jedinou tisíci letou superválku.

100Y ... došel jsem k začátku tý kapitoly ... čtu k tomu ještě 3 další knížky zase už a válí se mi tu čtvrtá ve frontě, ale pracuju na tom :-)
Obrázek

Ultramarinus Uživatelský avatar
Major
Major

Příspěvky: 1970
Bydliště: McRagee
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
Ray:
Člením to podle pořadí odstavců Tvého příspěvku (pořadí "odshora dolů")

Tvůj 1. odstavec
Nejsem si jistý, že bych si myslel, že "islám je zlý". Spíš jen že je jediným náboženstvím, které nejenom inspiruje idioty k vraždění poslední dvě milénia až dodnes, ale ještě se tím - více/méně chlubí bez náznaku zaurdění, nebo lítosti, o případném vyjádření takového citového hnutí důležitým islámským duchovním (či jiným "mluvčím" islámské "církve") ani nemluvě. Taky mě trochu mrzí, že žádný z jejich hlavních duchovních nedokáže jednoznačně vstát a říct potenciálně militantnější čási "oveček": "Urbi et orbi", zahoďte aspoň na čas kalachy a nezabíjejte lidi, protože už to neštve jen svět a vaše mírumilovnější souvěrce, ale i Aláha už to začíná točit.
Ten vývoj okolo Izraele ... Pravda, šermovali se tam poměrně dlouho, ačkoliv se mi nechce věřit, že kdyby tam byl před Evropskými konflikty takový soulad, že by se pak sto let pokoušeli Arabové Židy vyhladit a Židi Araby vytlačit za vysoké zdi "jenom" kvůli evropě.

Odstavec 2 (dějepis impérií):
Tibet, Mongolsko, Řím,... Ano, tato impéria byla "svého času" expanzivní. A kdyby dneska pod stejným praporem a hesly jako "jejich času" vyráběly kupy mrtvol, podobně jak je ("zne"?)užíván Islám sebevražednými pitomci a jejich šéfy, asi by my (podobně jako arabský/islámský expanzionalismus) ležely v žaludku (nebo bych se jejich expanze BÁL) víc. To je podle mého rozumný rozdíl v reakcích na "nyní už neexistující hrozbu" a na "existující hrozbu".
Ten rozdíl v předmětech studia - Šůr, vidím to podobně. Vyučuje se převážně "vlastní" dějepis a to nejenom geograficky vlastní.

Odst 3 (Základka a zdroje informací)
V tom případě já jako produkt čerstvě popřevratového (základního) školství jich neznám "prdele" čtyři, protože tyhle informace se ke mě nedostaly. Na druhou stranu, jsem neměl možnost poslouchat konsenvence, nebo si cíleně (či mimoděk) vyhledávat konkrétně tyhle debaty.

Odst 4 (Vyjímečnost, kontra relevantnost tématu přednášky)
Kdyby křesťanství ještě dneska STÁLE dělalo represe na pohany a já byl pohan, přišlo by mi to mnohem relevantnější. Tímto úhlem pohledu se dívám i na oficiálně proklamovaný (a sem tam praktikovaný) vztah muslimů k ateistům (asi já) a jinověrcům + jejich národně/náboženským kulturám.

Odst 5 (Wernerův vědecký přístup)
Netuším. Nehledal jsem a ani nenašel. Nějáký (alespoň basic) infodiging musel udělat, jak při tom ale postupoval spíš nezjistím, než zjistím. Mimo jiné proto, že nejsem jeho "dlouhodobý" fan, jen mě teď zaujal.

Odst 6 (temnota Evorpského středověku v závislosti na expanzi Islámu)
Kloním se v tomhle spíš k Tvému názoru, ačkoliv si myslím, že odstřihnutí od druhé (východní) poloviny říše, nemalé části zdrojů obilí v severní africe a od centra vědění na východě Říši římské k nestabilitě a nenávratnosti z jejího "pádu" pod barbary asi nemálo pomohlo.

Odst 7 (Trend bitev)
Ano, historie. Na druhou stranu bych VELMI rád viděl porovnání počtu "útočných" bitev a válek iniciovaných z muslimských impérií a těch, co míříly "z druhé strany" - tj od křesťanského světa do muslimského. Obzvlášť s přihlédnutím k tomu, kdy útočníci vysvětlují svoji agresi svým náboženstvím. I v historii je statistika... Obzvlášť když se hesla a nátura zmiňovaného náboženství od "historie" oficiálně moc nezměnila dodnes.

Odst 8 (na co jsem reagoval)
Na obsazení Španělska, Balkánu a když na to příjde i samotného "Turecka". Jedním z efektů politické korektnosti je fakt, že se do "západu" všichni ostatní MOHOU "obouvat" vcelku jak chtějí, ale chraň bůh, když si na vlastním území (libovolně jestli USA, nebo Nizozemí) vezme jakkoliv do huby Aláha, nebo další módni "korektnostní" tabu. Pokud ho neutlučou čepicema jeho korektnější spoluobčané, skončí v zádech s kudlou od nějákého lokálního náboženského pomatence. Já se na Diplomacii nedívám jenom jako na tancování mezi porculánem, ale i jako na jistou reciprocitu. Když čínští DIPLOMATI testují na soaré reakce US prezidenta produkcí čínské hudby z doby Korejské války, jejímž tématem je doslovně "hubení amerických psů", arabové z nemalé části už "západ" všeobecně mají rádi jako kudlu v zádech a Rusko celé nakřivo z (v podstatě proti většímu počtu ruských střel neefektivního) US "deštníku" vyvíjí novější a efektivnější interkontinentální nosiče, netuším, jestli není podobné protěžování "snášenlivosti" poněkud kontraproduktivní - obzvlášť tedy, když (jak jsi naznačil na začátku Tvého odstavce) záleží korektnost (a s ní související úcta) "populací okolních států" na moci (a zdání moci) daného státního či nestátního celku. Není tedy lepší budit dojem, že "do mě nikdo rejpat nebude", než hledat v zákrutech psychologie protistrany, proč mi při přivítání místo podání ruky dupli na nohu?
Co se identifikace národní kultury týká, myslím, že by to měla být otázka daného národa, ne kultura nějákého nasazeného "sulejmanského guvernéra" a jeho (převážně importovaných) poddaných. Tedy v tom Španělsku a tehdá. Teď už je to složitější, tohle cítím asi stejně jako Ty.

Odst 9 (pálení knih muslimy a křesťany)
Nepočítaje "muslimské pálení knih" zbytků přímo v ruinách říše Římské, případnému návratu Evropy k antickým ctnostem stačil fakt, že už se učenci západu (nebo ti, co se za ně považovali) nedostali ke svým backupovým knihovnám na východě. Abych parafrázoval wikinu "Východořímská říše byla ekonomicky konsolidovanější a hustěji obydlenou polovinou impéria, která bez vážnější újmy přežila chaos stěhování národů (mimo jiné související "příchod barbarů" z Evropy)." Pak následuje spousta jiných (včetně evropských a perských tlaků na bývalou říši římskou) a pokračuje to "Obzvláště ztráta bohatého Egypta, který se vzdal ARABÚM téměř bez boje zradou monofyzitského patriarchy, východořímskou říši rozhodným způsobem oslabila....Říše v průběhu 7. století postupně ztratila svůj římský a antický charakter. Hluboké vnitřní a vnější změny vedly tudíž také na Východě k nástupu středověku... Jinými slovy - prostě si myslím, že při nejlepší vůli nemohl západ stihnout za necelých 120 let sesbírat zbytky a znovu se "naučit antické ctnosti" na východě. A pak už na tom nesešlo, protože tam ta "antická ctnost" vcelku přestala být. A nakonec tam samozřejmě přestala být i "Východní říše" a vyklubala se mnohem méně "spřátelená" "Otomanská říše"...Čísla jsem hledal a nenašel, takže je otázka, jak vypadá statistický poměr pálení zbytků antiky mezi Evropany a Muslimy.
Antika skutečně NEJSME "my", ačkoliv z antiky odvozujeme svoji civilizaci, včetně mnoha zásadních hodnot. Řekněme ale, že jsme pohrobky "křesťanského/anticického světa".

Odst 10. (Co dělali jiní nám je "horší" než co jsme dělali my jiným)
Já tímhle ale nevysvětloval honbu za pravdou, ale "důvod". Pluralita a postmoderna nebo ne, sobectví se dá úspěšně aplikovat na celé národy (a děje se tak HODNĚ často i dneska). Což považuji za důvod toho, že tam nepřihodil ještě grafy úmrtí v "křesťanských koloniích" a "vlastní" ztráty během různých "honů na čarodějnice".
Když se JENOM jedna strana mezikulturní diskuze vzdá lpění na své kultuře a identitě, kdežto ta druhá NE, neskončí to všeobecnou láskou a porozumněním, ale asymilací méně soudržné kultury do té soudržnější, a stane se tak podle pravidel té soudržnější. Západní i východní říše šly v plamenech dolů mimo jiné proto, že nebyly příliš kulturně soudržné a že "dominantní" národ a kultura dané říše v době pádu většinou ztratila objektivně svoji sílu. Často najímáním žoldnéřů z kmenů se kterými říše bojovala. Soudržnost vlastní "kultury" je (obzvlášť, když je zrovna konfrontována s dominantně stavěnou JINOU kulturou) celkem důležitej faktor.
Ovšem neschopnost uchránit si "svou" pravdu často končí zjištěním, že už neochráníš ani SEBE. Dobré praktické cvičení na téma souvislosti ochrany práva na "svoji pravdu" (či názor) a ochrany své bezpečnosti je stoupnout si v demonstraci skinů na pódium a zakřičet (třeba), že "cikáni jsou taky lidi". Zkus to ale zařvat z jednoznačné pozice síly - třeba s kvérem v ruce... Kupodivu to dost možná bude znamenat, že tomu prohlášení vyšetří větší kapacitu svých holých hlav - když to říká někdo silný, třeba na tom něco je...- Výsledná reakce bude ale určitě jiná. Národy (řekl bych) nemají příliš jiný přístup.

Odst 11 (nectnosti říma)
Ne, tehdá byl ještě "ekonomicky konsolidovaný" teda podle wikiny. Ještě skoro 200 let byl v pohodě, než začal vykazovat stejné znaky úpadku jako západ.
Pravda, byl schopný super "občanských náboženských válek" (stejně jako dnes mezi sebou muslimové). S tím Ježíšem to má v sobě nějákou tu pravdu, ale
1) ti židé, co o nich nikdo nevykřikoval, že jsou králem židů, ukřižováni nebyli - Ježíš byl (nemálo) "politický" případ - a tudíž z pohledu římanů nestandardní.
2) Chytili, (lehce?) rozmučili a předali ho římanům s vědomím že ho popraví židovští duchovní (alespoň myslím?)
3) "Zachraňte svého proroka, jestli chcete..." Ne, propusťte Barnabáše... Tuhle myšlenku asi netřeba příliš rozepisovat, ale nedůslednost římské "perzekuce" a důsledost židovské "nepodpory" je zarážející.

Odst 12 (kdo je horší pán - briti nebo muslimové?)
Možná ta role není tak velká, ale fakt, že Hinduisti/indové dneška celkem nic nemají proti britům/křesťanům, ale proti muslimům celkem ano, je pro mě poměrně důležitej ukazatel na vahách.

Odst 13 (zdroje informací)
Udělám co půjde, ale nečekám v dohledné době příliš (vlastního) osvícení. Ani vědomostního, ani morálního. Co se "palestinského New Yourku" týká, moc bych na něj nesázel, ani kdyby jim nalezli vprostřed Gazy ropnej vrt a všichni Izraelci byli ochotní okamžitě odletět na Měsíc. Pouštní národy bez jednoznačného a plynulého zdroje "bezpracných" příjmů se většinou nemají tendenci pokoušet prosadit v architektuře, nebo (neválečné) technice. Dosáhnou v té "civilizaci" nanejvýš asi tak, jako my (ČR)... Což je někde mezi "nicmoc" a "skoro už průměr".

Odst 14 (riziko, které na sebe bere těmi "přednáškami")
Jistě, tím jsem nechtěl říct, že jenom muslimové jsou fundamentální pitomci s kudlami. Na druhou stranu Ti od Poláků a Texasanů headhunt nehrozí, pokud si to vykládáš ve "své" zemi. Od muslimů Ti hrozí při headhuntu kudla v zádech skoro všude ve světě (USA, Nizozemí, Francie,...). Ale blbci jsou všude. Mě v tom odstavci na který reaguješ tím "Skepticonem" nešlo o to, že "oni jsou zlí a my ne", ale spíš o to, jestli TAKOVÉ riziko stojí přednášejícímu za to podstupovat, i když za to může získat jenom směšné hodnoty nazpět. Na přednášení asi nezbohatne a kvůli "pocitu moci nad davem" by snad krk nenastavoval... PROČ by ho tedy podstupoval, kdyby svému sdělení nevěřil?

Odst 15 (co to je "muslim" a kolik jich znám)
"Muslim" (tedy ortodoxní) není ženská, co je za mlada rodinou poslaná na STUDIA do středoevropské "rádobyzápadní" verze civilizace. A to ani když nosí šátek, nepije alkohol a nekejvne na nabídku nemuslimského kluka (ačkoliv by bylo asi složité dokazovat, jaký procentuální vliv mělo na toto rozhodnutí její náboženství a jaký ostatní faktory - bohatství a přitažlivost nápadníka, její okamžitý tělesný a duševní stav atd. Je jisté, že určité (netuším jak malé) procento muslimsky vychovávaných děvčat by za příhodných okolností kejvlo). Muslim (ortodoxní) je člověk, který žije podle koránu a všech jeho (sebeblbějších) nařízení. Světské právo řeší Šaríou, světskou vědu má tendenci odmítat, ale věrouce se věnuje tolik roků, kolik jen může, hadždž vykoná preventivně raději vícekrát (a nebo by alespoň rád vykonal). Jeho snem je sedmé nebe plné huristek a z knihy i od imámů ví, jak se tam dostat. Je ochoten se oženit s ženou z jiné kultury (pokud halasně přijme islám), ale pokud jeho sestra odejde s mužem z jiné kultury, je zavázán jí zabít, kvůli "ochraně cti".
Tak pod tímhle vidím průměrného (ortodoxního) muslima. A osobně neznám žádného, protože většina z těchhle Evropu neobráží a s netem/facebookem se teprve hledá. Prostě si myslím, že "kosmopolitní" část islámského světa si nasadila masku kterou svět nejen akceptuje, ale i s otevřenou náručí přijímá a mezinárodním obchodem odměňuje, ale chudí a MNOHEM početnější "ortodoxní" představují podstatu islámu.
Zásadní potíž s tou muslimskou hlasitou násilnou menšinou je v tom, že pořád přijímá a snaží se uvést do praxe dost (pro okolí) nebezpečných principů a nejeví náznaky nejmenší šance na změnu.
"Genocida miliardy lidí za den" v dnešním světě není problém, ale jenom morálně/diplomaticko/ekonomická překážka. Problém to byl v době, kdy se zabíjelo šípama.
Ty pomalé krůčky zní skvěle, jenom by v takovém duelu naštvalo dostat se pomalu malými krůčky až do poloviny vzdálenosti, jenom abys zjistil, že jejich jediný praktický efekt je, že protistrana má menší problémy s mířením soubojovou pistolí. Mnohem lepší je, když ty krůčky praktikují strany obě a v prostředku ty pistole odloží. Poněkud mi ale schází zpětná vazba na ty "druhé" krůčky (ačkoliv to může být opět dané nedostatkem informací.)

Ano (geopolitické sobectví) JDE mi především o Evropu. Na druhou stranu, dneska už dávno evropa NENí centrem "západní kultury a moci". Proto myslím, že když (až) půjde USA dolů, my (respektive EU) půjdeme za nimi. V ČR máme Vietnamce ukrajince a mongoly, spíš než araby. Pravoslavní a budhisti (i když s trochou té mafie) jsou podle mého dobudoucna celkem v klidu. Proti pošahanější části vyznavačů islámu zcela určitě. Z pozice muže si myslím, že vymíráme, ale já osobně to řeším tak, že si nevezmu "rádobyzfeminizovanou" evropanku. Jinak v Číně ty porodnostní kvóty (směrem dolů na dvě děti) celkem zafungovaly v horizontu dekád, takže to JDE, ačkoliv ve "svobodné" kultuře by to byl oříšek. Zároveň není "chyba" jen na bedrech žen - single lifestyle, ekonomické faktory a kult všeobecné nezodpovědnosti (příležitostný sex s ochranou je TOLIK snazší než rodinný život a výchova dětí) preferovaný i muži je to, nač ukazuju prstem já. Můžu se vciťovat do role ženy (odlišná stavba mozku a systému vnitřní sekrece, jiná výchova a životní zkušenost), stejně jako delfína, opice, blázna, nebo špičkového génia. To ovšem ani v nejmenším neznamená, že citově zakusím v (simulovaném stejném prostředí) stejné podněty, nebo dokonce dojdu ke stejným závěrům za stejných podmínek, jako oni.
Myslím, že lépe se kompromisy dělají na základě jiných metod, než vcítění. A taky v kompromisu nevidím jenom malý "zisk", ale i malý ústupek. Spousta malých ústupků na všechny strany vede k tomu, že jsi sice (diskutabilně) "kamarád" skoro s každým, ale nemáš skoro NIC podle toho, jak to chceš a potřebuješ Ty sám, což Tě v konečném počítání spíš oslabí, protože nemáš pod nohama ani kousek jednoznačně pevné půdy.

Taky mě pořád trochu vadí mentalita, která vede k poměru mezi "muslimskými nábožensky motivovanými útoky na ostatní" a "nábožensky motivovanými útoky ostatních na muslimy". Mám tak trochu podezření, že se ta čísla sobě navzájem ani neblíží.
http://www.novinky.cz/zahranicni/285789 ... -lidi.html

Air Force1:
Je to defakto jedna kultura.

Západ už to nestihne, protože ztrácí pozici moci a síly, na kterou svého času mohl aspirovat. Moc a pozici ztratí dřív, než jakýkoliv "pozvolný přechod" má šanci zapustit byť malou část kořínků.

Dej "vidlákolendu" deset let bez zahraniční pomoci nové "nepitmé" vládě a uvidíme, jak hluboko od toho "normálního státu" na stupnici dokloužou.

Stačí, aby imámové plošně rozhlásili "ne" a spolupracovníci z Iránské kampaně, lepší než franctíci by se nehli ani o krok. Pokud by rovnou neotočili kvéry.

Jestli ho i po příměří (a ze strany Izraele jeho dodržování) nebude Hamás srát ostřelováním, tak nepůjde. Proč by riskoval celkem slušnou strategickou pozici, když mu hrozí, že se na něj "sousedi" zas bratrsky NAJEDNOU sesypou?

St0rm:
Pistole přiložená k hlavě je super záminka k tomu se zvednout ze židle - to máš pravdu. "navrch"? Sedmimilionovej stát bez lokálního spojence co stojí proti (minimálně) čtyřnásobné početní i materiální převaze okolních supů, co jen čekaj aby si z něj ukrojili? Mluvíme pořád o stejném Izraeli uprostřed arabských států? Vždyť je to spíš jako Čechy před druhou světovou (s větším počtem "německa" v okolí...
Něčím HODNĚ malým a úzkostlivě selektivním. Tý kůče to ani nevohlo plot a dokonce varovali sousedy. Zlí izraelci...? Kdyby hráli na jistotu, tak nejen že ani nemuknou, ale vyhladěj celej okolní blok. Dostatečně silné bomby na to mají.

Ray2:
Mě na tom ústavním puči zneklidňuje, že ho hasej a že je vůbec potřeba.

Air Force2:
To je ale chyba, obzvlášť pokud to jako jednu bohem nařízenou "superválku" vidí druhá strana (nebo alespoň její militantně/pitomější část)...
Epitaf textové hry Universe Oddyssey



Špičkový video/military/sci-fi bonbónek všem zájemcům

St0rm Uživatelský avatar
Lieutenant Colonel
Lieutenant Colonel

Příspěvky: 2366
Bydliště: Studénka
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
No já se v tom zas do takové hloubky nevrtám, abych znal přesné počty. Ale z mojeho pololajkského hlediska mi Izrael příjde technologicky i strategicky na výši. Z potenciálních nepřátel jediný Iran zní jako vážnější hrozba, ostatní jsou čerstvě porevoluční, nebo naprosté vidlákovy.
Nehledě na to, že enemy se bojí zahájit ofenzívu. Taky bych se asi bál s hrozbou zásahu USA a Británie (teď netvrdím, že se do toho na tuti budou míchat, ale je to faktor).

Air Force Uživatelský avatar
Colonel
Colonel

Příspěvky: 2866
Bydliště: Praha - Smíchov
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Je to defakto jedna kultura.

Ne, to teda opravdu není:
Stačí, aby imámové plošně rozhlásili "ne" a spolupracovníci z Iránské kampaně, lepší než franctíci by se nehli ani o krok. Pokud by rovnou neotočili kvéry.

1. Přád neochvějně stojím za tím, že války se vedou pro peníze moc a slávu a to v tomhle pořadí a všechno ostatní, jako náboženství, lifstyle, whatever je jen záminka, přes kterou se verbujou chudý obyčejný, aby šli bojovat za peněženky svých pánů, byť třeba imámů.

Když už je to tu zmíněný - Irák vyrazil na Kuwait z čistě peněžních důvodů, čímž se dopustil něčeho neslýchaného - arabská země napadla bratrskou arabskou zemi ... jistě, už napadli i Irán, ale Irán, ač země muslimská, NENÍ zemí arabskou, ergo nikoho to nesere, jen ať chcípaj špinavci (což jsem měl např. namysli tou jejich nejednotou).
Potom se arabskej svět ochotně sčuchnul s USA proti Iráku a to ještě tak, že ač hlavní boje v Iráku odbojovali amíci, Kuwait obsadili Egypťani se Saudskejma arabama, který se ale do boje zapojili, až když Egypt začal bojovat, protože pak mohli přispěchat na pomoc svejm arabskejm bratřím, aniž by byli oni ti, kdo půjde v čele vojsk proti jiný arabský zemi...
Samozřejmě taková aliance byla velmi křehká a bylo nemyslitelný po splnění clů Pouštní Bouře pokračovat nějakym zabíránim zbytku Iráku ...
//zatímco kontingntu frantíků velel týpek, kterej se - pozor změna - víc staral o zisky z obchodu IQ-FR (většina doopravdy nebezpečnejch zbraní v iráckym arzenálu pocházela z FR továren//

To je Rayi mmch opak toho, co jsem se dočetl ve 100Y, podle který to byla disrupce vznikající Irácký hegemonie.

Zrovna tak si myslim, že kroky USA po 9/11 byli logický: v afghánu (i jinde) už po Usámovi a jemu podobných rozvědka pásla dávno, ale jejich materiální možnosti jsou velmi omezený a musej postupovat moc-moc opatrně, maji-li se dobrat něčeho, než vlastní smrti. 9/11 ospravedlnilo přecho od řešení rozvědkou k řešení vojenskou silou, která tyhle omezení pochopitelně nemá.
Taky si myslim, že pro ochranu svejch zájmů (a jako prevenci vzniku islámskýho superstátu) se zabejvaji stabilizací regionů a ne jejich destabilizací - nově budovaný irácký vojska budou protiváhou k lokální moci turecka ... ale pro jistotu i saudové dostanou Silent Eagly ...

Podmaňováním jsem taky nemyslel válku, ale sémě už jsme zaseli ... kámen úrazu je v jejich neznalosti čehokoliv, než vlastního způsobu života a tudíž pochopitelně se bojí ho ztratit, ale když teď až pod nosem vidí, která bije (afghán, co má sekulární vládu, ústavu zahrnující lidský práva, ekonomiku založenou na komoditách, se kterejma západ je ochotnej kšeftovat a do takovýho obchodu investovat ... herdek vždyť afghánci dostali medaile na olympiádě ... a kde by byli sami, když by se od 2001 dodnes vyvíjeli bez vnějšího zásahu? Imo tam, kde byli v roce 2001, to je tam, kde byli v roce 1400... teď je ale jejich ekonomika čím dál provázanější se západem, nějaký další akce proti němu budou čím dál víc kontraproduktivní.

To je ale chyba, obzvlášť pokud to jako jednu bohem nařízenou "superválku" vidí druhá strana (nebo alespoň její militantně/pitomější část)...

Asi tě zklamu, ale větší část tý druhý strany o ničem z toho nemá ani ponětí, protože meumí číst a i když jo, jejich přístup ke zdrojům informací je přinejlepším omezenej. Napravení tohodle vyřeší mnohé.

Západ už to nestihne, protože ztrácí pozici moci a síly, na kterou svého času mohl aspirovat. Moc a pozici ztratí dřív, než jakýkoliv "pozvolný přechod" má šanci zapustit byť malou část kořínků.

Západ ztácí pozici síly? :-D :-D :-D
Obrázek

Ultramarinus Uživatelský avatar
Major
Major

Příspěvky: 1970
Bydliště: McRagee
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
St0rm:
Fakt nekecám. Izraelské obranné síly (tak si říká jejich armáda včetně námořnictva a letectva) má aktivních 176 500 lidí a 408 000 rezervistů. Rozpočet má ročně 13,3 miliardy.
Zdroj:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Izraelsk%C ... _s%C3%ADly

Se Sýrií a Egyptem má Izrael sice mírové smlouvy, ale krása "arabských jar" je v tom, že se k veslu v těch zemích často dostali mnohem méně sekulární frakce, které mohou prostě vstát a říct, že smlouvou minulé vlády není jejich stát už vázán. Navíc NIC nestmelí stát líp, než válka proti někomu zvenčí. Snad jen VÍTĚZNÁ válka proti někomu zvenčí. Na druhou stranu je pravda, že se navzájem s ostatními araby často nemohou vystát a zároveň vojáci v době občanské války nemůžou sebrat nádobíčko, odejít z místa kde jsou a vyrazit na Izrael, ani kdyby chtěli.

Liga arabských států (z které by byli asi "protivníci" se skládala ze sedmi (nyní už dvaceti dvou) arabských států, včetně Palestinské samosprávy. V tuhle chvíli je členství pozastaveno Sýrii za vojenské potlačování opozice v zemi. Na druhou stranu Libanon (který ho měl pozastaven v r. 2011) ho dostal zpět asi po půl roce, takže není čeho se bát.

Egyptská armáda: 468 000 vojáků, 480 000 záložníků. Mužů schopných vojenské služby je v Egyptě asi 20 milionů (tj víc než 2x tolik, co je v Izraeli VŠECH lidí) Výdaje 3,28 miliardy USD ročně z vlastního, 1,4 mld ročně od USA.
Zdroj wikipedia a http://wikipedia.infostar.cz/m/mi/milit ... egypt.html

Iránská armáda: 545 000 aktivních vojáků, 350 000 v záloze. Výdaje na obranu 15 miliard USD zdroj wikipedie Irán a http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/ze-zah ... na-armadu/

Jordánská armáda: 95 000 aktivních vojáků 65 000 rezervistů (jsou však špičkově vycvičeni), výdaje na obranu jsem nezjistil, ale celkové HDP má zhruba 30 miliard a dobrým zvykem v regionu bývá mít výdaje na armádu mezi třemi a šestnácti procenty HDP. Pět je hezké číslo (a Jordánci nejsou takový paka aby se ožebračovali, když jim nikdo nejde vyloženě po krku, proto řekněme, že dávají 5% HDP na obranu). To by znamenalo asi 1,5 miliardy USD. Zdroj Aj Wiki a Googlení HDPčka.

Libanonská armáda: 72 000 aktivních vojáků (rezervisté nezjištěni), výdaje - od USA zahraniční pomoc 400 milionů dolarů. HDP 22 miliard USD, odhad 7% na voj. výdaje - 1,5 miliardy USD.

Saůdská arábie: 200 000 aktivních vojáků, (rezervisté nezjištěni) výdaje 25,5 miliardy USD (špičková technická kvalita, vlastní špičkový armádní výzkum - peníze z ropy).

Sýrie: 325 000 aktivních vojáků, 340 000 rezervistů. vlastní výdaje 2 miliardy. Dostávala však nemalé injekce od bohatších arabských sousedů.

A to jsou jenom "sousedi" Izraele a dva z nejsilnějších hráčů v arabské lize. Kdyby se skutečně shodli, že musí proti Izraeli uplatnit vzájemné dohody o vojenské pomoci a každý by poslal kontingent, Izraeli by nepomohla ani otevřená intervence ze strany USA.

Zmiňované arabské státy celkem:
aktivních vojáků: 1.705.000
rezervistů: 1.235.000
výdaje na armády v USD (občas odhad): přez 50 miliard

Znova Izrael, aby to bylo přehlednější:
aktivních vojáků: 176.500
rezervistů: 408.000
Rozpočet USD má ročně 13,3 miliardy.

V aktivních vojácích tedy Izrael může být přečíslen zhruba 1:10, v rezervistech 1:3 a ve zbraních a technologiích (vyčísleno náklady na armády) 1:3,76
Samozřejmě nepočítaje různé teroristické a polovojenské uskupení, která by na něj okamžitě začala střílet taky.

Technologicky "na výši" celkem je, ale to začínají být jeho potenciální protivníci taky (někteří jsou na tom už teď MNOHEM lépe, než Izrael). Strategicky nemůže být Izrael ve větší žumpě, než je teď, protože by musel vést válku na čtyřech svých hranicích a zároveň bojovat proti teroristům uvnitř. Samozřejmě nepočítaje možné intervence ostatních států arabské ligy, se kterými nesousedí přímo. USA a Británie jsou vyplivané z Iráku, Afghánu a hlavně z ekonomické krize. Není tak jisté, že by přispěchaly včas a v takové síle, aby to něco změnilo. Války/prvotní útoky v regionu dávají totiž termínu "blitzkrieg" docela zářez.

Air Force:
Náboženství prostě spojuje a Islám s univerzální povinností každého muslima navštívit Mekku spojuje kulturně MNOHEM víc než třeba křesťanství -třeba pravoslavné a římské už si tak blízké nejsou.

1. A kdo říká, že by jim z toho prachy nekáply?

Tato "etnická" nejednotnost je otázkou jednoho charismatického vlivného náboženského vůdce, kterej by je zase rozpumpovl a připoměl, že nepřátelé jsou ti okolo.

Podmaňováním jsem taky nemyslel válku,...teď je ale jejich ekonomika čím dál provázanější se západem, nějaký další akce proti němu budou čím dál víc kontraproduktivní.

Jistě, mě šlo ale o to, jestli se oficiální rozviklaná vláda má šanci udržet proti Talibanu. Já jí dávám (pokud USA odkvačí v horizontu pěti let z afghánu) míň jak 10 let, než půjde k zemi v plamenech, bez ohledu na výhody pro "průměrného afghánce".

Jejich přístup k informacím je často omezenej jenom na studium koránu...
Můj soukromej názor na představu, že vzdělání všem otevře oči je ten, že je jen naučí vyrábět a používat (často proti "učitelům") lepší zbraně.

Před dvaceti lety byla Čína jenom komunistická fabrika světa s ambicemi. Teď má k těm ambicím mnohem víc (a lepšího) hardwaru, i ekonomicko/politické síly získané tím, že napůjčovali světu a rozkoupili víc jak třetinu světových značkových firem.

Před dvaceti lety bylo Rusko tak v řiti, že hloubš už snad bejt nemohlo a představa, že se bude handrkovat s USA a dělat na něj ramena se zdála směšná. Všechny státy které Sovětský svaz vojensky a ekonomicky podporoval (Severní Korea, Kuba, arabáši, atd) se najednou ocitli na suchu a bylo asi pětileté období ve světě, kdy byla jejich pozice ve světě kvůli tomu dost rozviklaná. Od té doby už ale tohle většinou vyřešili - ekonomicky si prostě vydělají sami a technologicky si pomáhají NAVZÁJEM.

A před dvaceti lety nebyla finanční krize - USA i západ, si užívalo iluzi hojnosti.

Já nevím jak Ty, ale já vidím v pozici "západu" ve světě, mezi lety 1990 a 2012 ZNAČNÝ rozdíy. Sice ne naprosto nezvratný, ale z mocenského "monobloku" ve světě už se začaly objevovat mocenští konkurenti a ekonomicko/diplomaticko/vojensky začali vystrkovat drápky. Nebo se pletu :?:
Epitaf textové hry Universe Oddyssey



Špičkový video/military/sci-fi bonbónek všem zájemcům

Air Force Uživatelský avatar
Colonel
Colonel

Příspěvky: 2866
Bydliště: Praha - Smíchov
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Nojo, mezi 1990 a 2012 (a dále) probíhá přezbrojení mnoha západních mocností na novou generaci zbraní a nástrojů komunikace, velení, senzorů atp.
Síla západu se tak při zachování počtu přinejmenším zdesetinásobila, nepočítám-li v to Ameriku, která začíná z tohodle levlu plynule přecházet zase na další a pomocí F-35B si nacheatovala ještě jednou tolik letadlovek (dozajista podřadnejch, ale přesto snesou srovnání s kteroukoliv neamerickou).

Zatímco Rusko nakupuje evropskou techniku v množství dostatčnym, aby z nich udělalo velmoc v očích jejich chudosousedů, ale představa, že dělá ramena na USA mi pořád přijde směšná.

Růžky může vystrkovat kde-kdo (napdá mě ale jen Čína a Indie - mimo západ kde třeba Kanada nebo Polsko nebo Skandinávie zdají se míti větší ambice, než před dvaceti rokama), ale je to asi jako by v době briský vlády sedmi mořím dokázali spustit svou první řadovou loď...

Tato "etnická" nejednotnost je otázkou jednoho charismatického vlivného náboženského vůdce, kterej by je zase rozpumpovl a připoměl, že nepřátelé jsou ti okolo.

Buď to vidím zbytečně komplikovaně nebo ty moc zjednodušeně - etnická a geografická rozmanitost, rozdílný ekonomický a politický zájmy států a jejich vůdců a stará pravda, že "všichni jsme si rovni, někteří jsou si ale rovnější" způsobuje, že jsem k týhle možnosti docela skeptickej.

Jejich přístup k informacím je často omezenej jenom na studium koránu...
Můj soukromej názor na představu, že vzdělání všem otevře oči je ten, že je jen naučí vyrábět a používat (často proti "učitelům") lepší zbraně.

:-D Zase tak kvalitní ty jejich školy nejsou, aby podle nich dokázali vyrobit alespoň kalacha :-D
Prozatim bude stačit, když si přečtou, že západ je velkej, mocnej a bohatej a odmění ty, kdo mu polezou do řitě (i když to nemusí bejt pravda, než na to přijdou, je po všem) a že trestá ty, kdo odporujou (což taky nemusí bejt pravda, ale teď to tak skoro vypadá).
Lepší zbraně od nás můžou prostě nakoupit, dodáme i výcvik a infrasrtukturu a ostatně hlavouni do kategorie negramotů beztak nepatřej, takže žádnej rozdíl, jen zlounům se budou trochu hůř manipulovat davy, když si budou moc přečíst taky něco jinýho, než pořád tutéž propagandu...

Stabilita Afghánsý vlády je (pkud o mne jde) ve hvězdách - tak trochu doufám, že je to loutková vláda, který se v případě potřeby dostane nenááápadný podpory ze strany jejích věřitelů, na druhou stranu jestli ne a padnou, jim to ublíží víc než nám.
Obrázek

Ultramarinus Uživatelský avatar
Major
Major

Příspěvky: 1970
Bydliště: McRagee
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
Ano, jistě, v celkové vojenské síle US "posílily". Politicky a ekonomicky je to ale jiné. V 90 tém byli JEDINOU supervelmocí. Teď už konkurenci mají, i když by s nimi měla (po vojenské stránce) problémy i kdyby se spojila.

Rusko ty "ramena" dělá už jenom svými ostrými prohlášeními okolo protiraketového deštníku a výzkumem nových balistických nosičů. O tom, že je čím dál tím víc ochotné jít s USA (a norskem a ostatními severskými státy) jít do přetlačování (možná časem dokonce i války) kvůli zdrojům odkrytým na severu po roztátí polární čepičky ani nemluvě.

Já věřím, že Čingischánův "sen" (nepočítaje moc a jeho krvavou podobu) světa pod sjednocenou vládou je uskutečnitelný, obzvlášť, když jej bude podporovat dost skutečně fanatických lidí, kapitál a armády. Podle mého lidstvo jenom čeká na člověka, kterej tu "globalizaci" uvede (pravděpodobně přez moře krve) do praxe a udělá to podle SEBE. Rozhodně ne v nejbližší době, ale věřím, že jednou to přijde.

Na kalacha nepotřebujou školy, kalachy se jejich kováři učí vykovávat od svých mistrů a otců. Západní vzdělání dává mnohem víc příležitostí k chápání a výrobě zbraní. Stačí na to gramotnost a internet (s tím, že isám v zablácenejch vesničkách Kdovíkdestánů nabízí převážně JENOM to první). Fyzika, Chemie, atd taky pomůžou, na základní prinicpy zbraní stačí pár let daného předmětu.

To samý čtou už staletí o Aláhovi a prostřednictvím okolních fanatiků je to s tím "trestem" (a možná i odměnou) z islámské strany mnohem pravdivější.

Ze zablácených vesniček je nakoupit nemohou - leda by je někdo zasponzoroval. To ale ne kvůli nějákému morálně-legislativnímu bludu, ale prostě proto, že pokud nemají čím platit než kozama a opiem, moc si ("oficiálně") zas nekoupí. Na druhou stranu když je toho opia dost, při nákupu určitě pomoct MÚŽE. Taliban ale pěstování potíral tak brutálně, že "drogová Země" se znova rozkvetla až po jeho pádu. Alespoň jsem to slyšlel, nejsem si jistej jak moc je to pravda.

K manipulování davy není negramotnost a nevzdělanost potřeba. Německo bylo po WW1 vzdělaný a stoprocentně gramotný a RAKUŠÁK si ho mohl přisvojit jako nic.

Přál bych jim stabilitu, ale moc jí nevěřim. Jim (jejich obyčejným lidem) to určitě ublíží víc než nám (ČR), ale z těch trosek co vzniknou se zase vyklubou hnusní masožraví červi s kalachy a do deseti let od pádu vlády budou ti hajzli zas exportovat svoje letecké, pyrotechnické a dopisní dárky kam jen budou moct.
Epitaf textové hry Universe Oddyssey



Špičkový video/military/sci-fi bonbónek všem zájemcům

Odeslat nové téma Odpovědět na téma
Předchozí

Zpět na Co se jinam nevešlo