Pro pokec, nebo vaše dotazy jsem vytvořila na Discordu skupinu, přidat se můžete zde: https://discord.gg/aZCahpwdZa

Obsah fóra Kecárna Co se jinam nevešlo Einstein sa mýlil???

Einstein sa mýlil???

diskutujte o všem a o ničem

Odeslat nové téma Odpovědět na téma

Příspěvek 23.9.2011 16:47:34
Daedalos304 Uživatelský avatar
Major General
Major General

Příspěvky: 3867
Bydliště: Boskovice
Pohlaví: Muž
Odpovědět s citací
 
těžko říct jestli je to pravda nebo jen chyba přístrojů, ale mám pocit, že kdyby se něco chtělo pohybovat rycholstí světla nebo víc, bylo by k tomu zapotřebí obrovské množství energie a to na Zemi není

Příspěvek 23.9.2011 20:17:44
g.o.d Uživatelský avatar
Captain
Captain

Příspěvky: 1514
Bydliště: Holy city of Celestis
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Daedalos304:no nepovídej :shock:
Podpis byl odstraněn z důvodu porušování pravidel.

Příspěvek 23.9.2011 21:34:49
Daedalos304 Uživatelský avatar
Major General
Major General

Příspěvky: 3867
Bydliště: Boskovice
Pohlaví: Muž
Odpovědět s citací
 
no povídám gode...že ty seš tak urejpanej člověk...to fakt nechápu...

ale abych nebyl off topic tak mám ještě dodatek :D třeba to u subatomárních částic nebude s tou energii až tak těžký...že by částici menší než atom mohla energetická kapacita pozemských zařízení stačit, al epokdu je to všechno pravda, tak se nabízí otázka zda-li je to brána k mezihvězdnému cestování :)

Příspěvek 23.9.2011 22:27:34
Ralen Uživatelský avatar
Second Lieutenant
Second Lieutenant

Příspěvky: 1068
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
Daedalos304 píše:
těžko říct jestli je to pravda nebo jen chyba přístrojů, ale mám pocit, že kdyby se něco chtělo pohybovat rycholstí světla nebo víc, bylo by k tomu zapotřebí obrovské množství energie a to na Zemi není

Tak podle teorie relativity by bylo tý energie třeba víc než nekonečno a o to tu jde. :)
Ale s největší pravděpodobností jde o chybu měření.
Obrázek

Příspěvek 24.9.2011 08:06:59
Daedalos304 Uživatelský avatar
Major General
Major General

Příspěvky: 3867
Bydliště: Boskovice
Pohlaví: Muž
Odpovědět s citací
 
prave na to sem narazel, podle nekterych teorii by rychlost svetla zkonzumovala veskerou vesmirnou energii, ale jak vime tak castice svetla touto rychlosti cestuji...

Příspěvek 24.9.2011 09:15:53
Lukec Uživatelský avatar
Staff Sergeant
Staff Sergeant

Příspěvky: 325
Bydliště: Prostějov
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
Kdysi si lidi mysleli, že Země je placatá nebo, že se otáčí slunce kolem Země. V budoucnu se tak možná budem dívat na teorii relativity. Netvrdil bych okamžitě, že je to chyba měření. Možná se LHC skutečně začíná vyplácet. I Einstein několikrát veřejně pochyboval o svích teoriích. Navíc teorie relativity není tak obsáhlá a potřebujeme kvantovou mechaniku a strunovou teorii, aby se dal vysvětlit zbytek vesmíru. Neříkám, že je teorie relativity špatná celá, ale myslím, že je na čase ji poupravit. Podle pozorování. Doufám, že se nevrátíme do dob kdy lidi co se budou snažit o průlom budou označeni za kacíře jak tomu již bylo.
Obrázek

Příspěvek 24.9.2011 10:12:08
CZ Staff Sergeant
Staff Sergeant

Příspěvky: 325
Bydliště: Pardubice
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
Tak já osobně doufám, že se potvrdí, že je to pravda. Bylo by to přeci jen něco úžasnýho.

Lukec: S tím kacířstvím jsi to trefil, vždyť jenom co se týká různých tzv. konspiračních teotií např o novém světovém řádu a 11. září. Na veřejnost pomalu pronikaj jasný důkazy o tom, že to není jen bláznivá teorie, ale možná i z nemalé části pravda.
Airsoft team: 1st Battalion 3rd Marines

Příspěvek 24.9.2011 10:27:14
Lukec Uživatelský avatar
Staff Sergeant
Staff Sergeant

Příspěvky: 325
Bydliště: Prostějov
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
Tak já doufám taky v potvrzení pravdivosti. Otevřelo by to totiž cestu třeba k nadsvětelné komunikaci a smazalo to prodlevu, s kterou se prozatím musí vypořádat třeba mise na měsíc nebo budoucí mise na Mars. Možnost generovat a detekovat neutrina by přinesla realtime komunikaci na obrovské vzdálenosti.
Obrázek

Příspěvek 24.9.2011 12:13:24
kopeda Uživatelský avatar
Airman First Class
Airman First Class

Příspěvky: 114
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
musíme přiznat že einstain neměl takové přístroje jako máme my. Jestli se něco pohybuje vyšší rychlostí světla je klidně možné. Dříve také nikdo nevěřil že se dá vzlétnout se strojem těžším než vzduch, a dnes se tak lítá běžně. Každopádně teorie se pořád mění, a je klidně možné že za chvíli se objeví další hmota rychlejší
než tato, která je údajně o něco rychlejší než světlo
Tak já doufám taky v potvrzení pravdivosti. Otevřelo by to totiž cestu třeba k nadsvětelné komunikaci a smazalo to prodlevu, s kterou se prozatím musí vypořádat třeba mise na měsíc nebo budoucí mise na Mars. Možnost generovat a detekovat neutrina by přinesla realtime komunikaci na obrovské vzdálenosti.

To je hezká teorie, ale než by to vůbec někdo vynalezl, mnoho let by uplynulo a bůhví jesli by lidstvo ještě vůbec existovalo. Pokud je ale tato teorie pravdivá
nemuselo by být cestování nadsvětelnou rychlostí tak nereálné, ale i tak je to dosti předčasné.
Pokračování SGA v povídce...
STARGATE BATTLEFRONT

Příspěvek 24.9.2011 22:21:01
Ray Uživatelský avatar
Second Lieutenant
Second Lieutenant

Příspěvky: 1139
Bydliště: Hranice, Olomouc
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Někde se nejspíše najde chyba. Není to první pokus s neutriny, ale zato první, kdy něco "překročilo" rychlost světla, navíc velmi blízko povolené toleranci přístrojů.
Už mě ty fiktivní avatary tady serou iritují...

Příspěvek 24.9.2011 22:33:53
Skrejm Uživatelský avatar
Lieutenant Colonel
Lieutenant Colonel

Příspěvky: 2025
Bydliště: Ostrava
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Co jsem četl tak to nebylo první takové měření. Už se to stalo v nějakém tom urychlovači v Americe, ale chyba měření byla větší než naměřený časový rozdíl, tak tomu nikdo nevěnoval pozornost.
"Science has made us gods even before we are worthy of being men." -- Jean Rostand - French biologist (1894 - 1977)

Obrázek

Příspěvek 25.9.2011 01:31:51
Ray Uživatelský avatar
Second Lieutenant
Second Lieutenant

Příspěvky: 1139
Bydliště: Hranice, Olomouc
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Ano, o tom se ostatně píše i v tom článku nahoře. Takhle - kdyby ta neutrina byly rychlejší třeba o 50% nebo i jen 10% rychlosti světla, tak je to děsivé. Ale pokud jsou rychlejší jen o 50 nanosekund, tak to prostě smrdí chybou nebo nutností změnit výklad rychlosti světla, nikoliv ji úplně zahodit. Rozhodně z toho ale nedělejme první krok k FTL pohonu nebo něco takového.

V diskuzi k objevu na Oslovi se velmi sofistikovaně (a pro mě jako laika nesrozumitelně) píše cosi v tom smyslu, že by tohle vlastně nemuselo být porušení rychlosti světla, ale její posunutí o pár čísel dopředu, popř. jiné korekce teorie (viz. http://www.osel.cz/index.php?clanek=588 ... =1#diskuze).

Mám kamaráda, co se neutriny profesně zabývá a podle interních mailů z projektu Opera se zatím nezdá, že by se někde nějaká chyba udělala. Nicméně je to nejpravděpodobnější vysvětlení, které nepošlapává současnou fyziku. Ví to ostatně i vědci v tom projektu, protože se zveřejněním otáleli snad 14 dnů. Nic proti revoluci ve fyzice, bylo by to pěkné, ale bude třeba jim dát čas na stoprocentní potvrzení z více experimentů, než budeme moct prohlašovat cosi o Einsteinovi a omylech. Konec konců, Einstein určitě dělal chyby, například když se poprvé ženil, ale co do fyziky to měl pořádně srovnané.
Už mě ty fiktivní avatary tady serou iritují...

Příspěvek 25.9.2011 11:08:36
samo1995 Uživatelský avatar
Airman First Class
Airman First Class

Příspěvky: 185
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
Možno odchýlka merania a možno sú neutrína o tých pár nanosekúnd rýchlejšie. Ale to už potom bude strop. Zasa to nie je až tak veľa. K príspevku hore od G.O.D.-a. X-304 má max rýchlosť okolo 200 000 km-s (približne). Takže tak... Každopádne, rrýchlosťou svetla ani väčou rýchlosťou akú dosahuje svetlo sa ísť nedá. Ale podla mňa sa budú nejako dať ojebať tie sprosté fyzikálne zákonytak, aby sa to dalo, ale určite nie v našej dimenzii :D
Jaffský vtip
Hadí, Horův a Sethův strážce se sejdou na neutrální planetě. Chvilka napětí. Hadímu strážci žhnou oči, Horovu strážci se leskne zobák. A Sethovu teče z nosu.
[b]

Odeslat nové téma Odpovědět na téma

Zpět na Co se jinam nevešlo

cron