Pro pokec, nebo vaše dotazy jsem vytvořila na Discordu skupinu, přidat se můžete zde: https://discord.gg/aZCahpwdZa

Obsah fóra FanArt Sháním... Lidi na darování krve / kostní dřeně

Lidi na darování krve / kostní dřeně

sháníte něco ohledně Stargate? Zkuste to tady...

Odeslat nové téma Odpovědět na téma
Jack_xy

Odpovědět s citací
 
Vím že to není moc věc okolo stargate a že spoustu lidí tohle vlákno ani jeho téma nezajímá, ale snad se to zkousne.
Už jsem to viděl i na jiném foru, třeba to někoho rozhoupe k tomu že možná někomu zachrání život.
Kamarád má kamaráda a ten trpí leukémií ve stádiu že už ho zachrání jen darování kostní dřeně.
Já mám známého, ten také trpí stejným problémem i jeho jedinou nadějí je darování kostní dřeně.
Řešení je jednoduché najít vhodného dárce.Pomineme-li(naštěstí jsou vhodní dárci) rodinné příslušníky, je je jedinou nadějí tzv. dobrovolní dárci.

Co stačí udělat?Darovat krev...
Darovat krev(potažmo kostní dřen) je možno od 18 let.Todle téma není od toho tu psát proč si nemůžeme měnit krev a kostní dřen jen tak navzájem, ba-co ani o tom že kostní dřen se daruje jen do 35 let(alespon podle mých informací).

Jde o to pomoct druhému člověku, prakticky vám nic nehrozí z odběru krve.Jediné co musíte udělat je vzít si kartu pojištěnce(poprvé jsem něměl ani občanku, ale je lepší si jí vzít) a jít na transfůzní stanici(nebo jiné zdrav. zařízení) ve vašem okolí.Muži mohou 4x a ženy 3x do roka darovat cca. 0,5 litru krve.Dostanete omluvenku do školy, náhradu mzdy v práci.

Zaregistrovat se jako dárce kostní dřeně, znamená říct to před odběrem krve, vyplníte dotazník a odebeou ampulku krve navíc.

Nemusíte se ničeho bát, než vás pustí k odběru vyplnujete dotazník a pak jdete za doktorem, co o vašem odběru rozhoduje.Takže záleží na něm jestli vás pustí z vyšším tlakem apod(to je jeho práce).Také i když jste někdy měli mononukleosu, neznamená to že už nikdy nebudete moct dávat krev.Samotný odběr, nebudu vám kecat samozřejmně že vám musí píchnout jehlu ale jinak to nebolí o nic více než injekce.

A strach kdyby jste byli vybráni jako možný vhodný dárce kostní dřeně je zbytečný , vzorky se odebírají v narkoze.

Řekl jsem snad všechno co jsem chtěl, o "ptákovinky" jako že dostanete dárkový poukaz , sladkosti, nápoje apod. o ty tu nejde.Můžete tím zachránit život a každým odběrěm pomáháte.

Kde si zjistit více :

http://www.darujkrev.cz/


http://cs.wikipedia.org/wiki/Darov%C3%A1n%C3%AD_krve


http://www.czechbmd.cz/jakdarovat.html


Zárověn zde prosím již stávající dárce aby se případně vyjádřili a potvrdili že to není nic hrozného jak si někdo myslí.I kdyby se tu našel jen jeden člověk který se rozhoupe pro správnou věc, mělo to smysl.Děkuji za pozornost...

EDIT: Případné dotazy sem.

Příspěvek 22.5.2007 20:04:40
Nemoo Uživatelský avatar
Senior Airman
Senior Airman

Příspěvky: 249
Bydliště: North pole
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Zdarek... no mam na svedomi jedno darovani krve. Teda nie ze by som nemohol viacej krat, ale mam taku sportovu zataz, ze by mi to nesedelo do sutazi darovat viacej krat.
ALE aj z toho jedneho darovania, musim povedat, ze to nieje nic hrozne. Kazdy z nas uz bol na nejakom odbere krvi- vysetreni. Toto je podobne... vyplnite podrobny dotaznik o vasej aktualnej anamneze... a v pripade ze je vsetko v poriadku pojdete na krvny test. Je celkom jednoduchy a zo zakladneho rozboru vas bud pustia na darovanie alebo nie.
Samotne darovanie prebieha pokojne :) lezite a mate napichnutu zilu. Odber cca 400-500 ml krvi trva cca 5-10 min. hned potom ste prepusteny a mozete ist domov.
Krv je podrobena vysetreniam na vsetko mozne... a ked je nezavadna je vhodna na darcovstvo. V pripade ze mate nejaky problem sa vam bud ozvu priamo na telefon alebo vasemu osetrujucemu lekarovi. Komplexny rozbor krvi a zadara. :)
Ja som bol dorovat pred 3 mesiacmi a behom 2 tyzdnov sa chystam znovu. Mam dobry pocit ked trochu mojej krvi niekomu moze zachranit zivot.
Zamyslite sa ci aj vy niekdedy nebudete nieco take potrebovat... a darujte tiez :)
Obrázek

Příspěvek 22.5.2007 20:24:11
Sa Nata A Na Uživatelský avatar
Senior Airman
Senior Airman

Příspěvky: 252
Bydliště: Ostrava
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Tak myslím, že mám dobrou zprávu. Pořád jsem se nemohla rozhodnout jestli mám jít darovat krev nebo ne. :oops: Bojím se té jehly :oops: . Ale myslím, že jste mě přesvědčili. Asi mi ještě chvili potrvá, než se rozhoupu. Ale do konce prázdnin se tam pokusím zajít :wink:
Lidé a národy se začnou chovat moudře teprve tehdy, když vyčerpají všechny ostatní možnosti.

Příspěvek 22.5.2007 21:12:02
Nemoo Uživatelský avatar
Senior Airman
Senior Airman

Příspěvky: 249
Bydliště: North pole
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Pre upokojenie zo strachu z tej ihly :wink: odporucim ti nesledovat, kedy ta sestra pichne... a kde je ihla a ako hlboko.... na to zabudni :wink:
Ked ti beru krv tak mas v odoberanej ruku lopticku na stlacanie... aby sa ruka prekrvovala, a poradim ti jednoducho si zobrat tuto lopticku do druhej ruky... a snazit sa ju z celej sily stisnut, alebo co najrychlejsie, a co najviacej krat. A hlavne sa sustredit na lopticku. Ked takto odvedies pozornost ani nebudes vediet za kedy ta sestra pichla a potom mas pre teba to najhorsie za sebou :wink:
Obrázek

Příspěvek 23.5.2007 17:49:39
Sa Nata A Na Uživatelský avatar
Senior Airman
Senior Airman

Příspěvky: 252
Bydliště: Ostrava
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Moc díky za radu. Budu se jí držet :wink: . Doufám, že mi to pomůže. Obyčejně se jehel nebojím, ale tahle je trošičku větší než ty normální :oops:
Tak mi držte palce, ať tu krev aspoň chtějí :lol:
Lidé a národy se začnou chovat moudře teprve tehdy, když vyčerpají všechny ostatní možnosti.

Příspěvek 23.5.2007 19:36:25
Klenotka Uživatelský avatar
Administrátorka
Administrátorka

Příspěvky: 6407
Bydliště: Zaseklá někde mezi tady a tam
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Já jsem chtěla darovat krev už před dlouhou dobou. Ale bylo mi řečeno, že nemůžu, protože jsem v dětství měla mononukleózu. Nevím, jestli se to vztahuje i kostní dřeň, nejsem doktor, ale na krev určitě. Nevím, jestli to ještě platí, ale když mi tohle řekli, když mi bylo 19, tak pochybuju, že se to za těch 6 let změnilo :(
Kerr Avon: Listen to me. Wealth is the only reality. And the only way to obtain wealth is to take it away from somebody else. Wake up, Blake! You may not be tranquilised any longer, but you're still dreaming.

Příspěvek 23.5.2007 20:20:48
Jack_xy

Odpovědět s citací
 
Hele Klenotko, podle dotazníku co nesmíš je mít rok před odběrem mononukleozu.
Myslím že se to změnilo, já měl v 14 mononuklezu(celkem i silnou, musel sem nekolikk týdnu být na infekčním) a v 18 při prvním odběru řekl doktor že už je to dlouhá doba, že to nevadí...

Příspěvek 23.5.2007 20:35:26
Klenotka Uživatelský avatar
Administrátorka
Administrátorka

Příspěvky: 6407
Bydliště: Zaseklá někde mezi tady a tam
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Já s ní taky byla dva měsíce v nemocnici, první dvě noci jsem byla v bezvědomí, nic si nepamatuju :? Každopádně mi tohle řekla moje doktorka. Ovšem, moje doktorka je podle některých spíš samouk než vystudovaný doktor :roll: Takže mě nepřekvapuje, jestli se spletla. :wink:
Kerr Avon: Listen to me. Wealth is the only reality. And the only way to obtain wealth is to take it away from somebody else. Wake up, Blake! You may not be tranquilised any longer, but you're still dreaming.

Příspěvek 23.5.2007 21:07:12
Gogan.skokan Uživatelský avatar
Airman First Class
Airman First Class

Příspěvky: 139
Bydliště: Pardubice
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
Já jsem bohužel omezený věkem. Mamka dělá v nemocnici a shodou okolností okolo krve. Kdyby si potřeboval jakýkoli info tak mi napiš. Myslím, že by v tom neměl být problém něco zjistit. Darovat můžu bohužel až nejdřív příští léto. :cry:

Příspěvek 23.5.2007 22:15:47
Nefertiti Uživatelský avatar
Senior Airman
Senior Airman

Příspěvky: 254
Bydliště: Litvínov
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Tak já už si s myšlenkou darovat krev také dlouho pohrávám a myslím, že jste mě přesvědčilli a konečně se k tomu také odhodlám...

Příspěvek 24.5.2007 11:54:15
Rubi Staff Sergeant
Staff Sergeant

Příspěvky: 307
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
Som priležitostný darca krvi(zatial 5x), dokonca mi býva z pohladu na krv zle ale aj tak sa premôžem a idem pomôcť ked potrebujú.Chodievam vačšinou s kamarátkou a môžem len odporučiť.Nie je to žiadný strašný horor a má to veľa výhod od zistenia svojho zdravotného stavu, stretnutie s ušlachtelými ľudmi až po ten skvelý pocit, že som niekomu naozaj mohol zachrániť život. :wink: Ak môžte, prosím darujte krv! :wink:

Příspěvek 24.5.2007 13:58:04
Anise23 Uživatelský avatar
Airman
Airman

Příspěvky: 91
Bydliště: Chtelnica
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
No ja ešte nemôžem darovať krv ale bratranec chodí pravidelne a onedlho budem môcť aj ja tak sa k nemu pridám.
Vedoucí výslechu: Viděl jsem jak jste tu zbraň použil- působivé, jak se jmenuje?
Jack O'neill: To vám bohužel nemůžu říct.
Vedoucí výslechu: Vojenské tajemství ?
Jack O'neill: Ne, prostě se to špatně vyslovuje.

Příspěvek 24.5.2007 14:40:26
dastr Uživatelský avatar
Master Sergeant
Master Sergeant

Příspěvky: 559
Bydliště: Atlantis (ŠPK)
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Já osobně jsem darovat krev ješte nebyl,ale v okolí známí už byli, a i několikrát. Já se na to chystám. Já si osobně myslím, že kdybi každý zdravý člověk šel darovat krev, tak se mu nic nestane, udělá dobrou věc a ješte k tomu dostane volno z práce a i nějakou tu maličkost ( u nás dostávají kafe, atd)

S tou kostní dření nevím, neznám nikoho kdo by ji z okolí dával,ale klidně bych i daroval. Rád pomůžu těm, co to potřebují
" Líza: Tati, provedli jsme něco hrozného!
Homer: Rozbili jste auto?
Bart: Ne.
Homer: Probudili jste mrtvé?
Líza: Ano!
Homer: Ale auto je celý...
Bart a Líza: Hmm...
Homer: No tak sláva! "

Příspěvek 24.5.2007 17:14:30
Jack_xy

Odpovědět s citací
 
Dastře no takhle...Kostní dřen nemůžeš darovat jen tak.Akorát když prostě nekdo potřebuje transplantaci(jeho kostní dřeň už nevyrábí krev) tak musí dostat kousek zdravé kostní dřeně.Jenže to není tak snadné tak jako u krve(kde je pár skupin a 0- je univerzální :) ), tam záleží na skupoinách, ještě kompatibilita antigenů apod.A mimo časté shody s někým z rodinny je těžké najít vhodného dárce.Vybírá se prostě z mnoha, ten rejstřík je myslím celosvětový.

Takže nejde o to dávat kostní dřeň, spíš se zaregostrovat jako případný dárce.Jediné co to stojí je odebnrání trochu krve na testy.Více již zmíněný(třetí) link.

Klenotka: Skoš si na infůzní, mě taky tvrdili že krev nebudu moct dávat a hle ono to jde :)

Příspěvek 24.5.2007 19:11:13
dastr Uživatelský avatar
Master Sergeant
Master Sergeant

Příspěvky: 559
Bydliště: Atlantis (ŠPK)
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
S tou kostní dření to vím jak to je,ale špatně jsem to napsal. sry
" Líza: Tati, provedli jsme něco hrozného!
Homer: Rozbili jste auto?
Bart: Ne.
Homer: Probudili jste mrtvé?
Líza: Ano!
Homer: Ale auto je celý...
Bart a Líza: Hmm...
Homer: No tak sláva! "

Odeslat nové téma Odpovědět na téma

Zpět na Sháním...

cron