Pro pokec, nebo vaše dotazy jsem vytvořila na Discordu skupinu, přidat se můžete zde: https://discord.gg/aZCahpwdZa

Obsah fóra Kultura Filmy Jaký film jste naposledy viděli? (doporučte)

Jaký film jste naposledy viděli? (doporučte)

Co dávají v kinech či v televizi. Co by si ostatní neměli nechat ujít.

Odeslat nové téma Odpovědět na téma
Geser Uživatelský avatar
Captain
Captain

Příspěvky: 1570
Bydliště: City of Landing, Manticore
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
Neberu, že ten výklad dost přeháním. Přesto z toho cos vyjmenoval, tak Mad Men a Dexter narozdíl řekněme od NCIS jsou odlišné v tom, že pro diváka to je surreal. Sériový vrah s nutkáním, kterej je svým pokřiveným způsobem likeable a prožívá čím dál neuvěřitelnější eskapády nebo seriál popisující pět dekád starej svět, kde černoši a ženy teprve vybojovávají místo na slunci? Breaking Bad jsem teda neviděl, v prvních dvou dílech s těma motivama hlavní postavy strašně tlačili na pilu...
Mno, superhrdinové... Vezměme si třeba Marvelovskej universe. Supertajná organizace SHIELD s nejasnou vlastnickou strukturou tajně létá po planetě a dělá světměnící rozhodnutí, a bez který by ty kauboje dohromady nedali. Její agenti se zničehonic objevujou, berou lidem věci (Portmanka v Thorovi), ale divák vidí jak je vede ten neškodnej ťuňťa Phil Coulson, takže pak je to v pořádku, ten patří k hodnejm, a ono se to nějak později jistě vysvětlí.
Jenom říkám, čeho jsem si začal víc všímat. Taky v tom nevidim žádný spiknutí, ale odraz názorů většiny Hollywoodskejch liberálů, že etatismus může být i fajn. Akorát pak takováhle jednostranná masáž bohužel křiví mínění lidí na příslušnou stranu natolik, že jim už ani nepřijde divný, že NCIS získala veškerý informace o sebemenším podezřelém, včetně osobní korespondence na netu během pár minut. Ale máš pravdu, je to jen názor.

Jako že Looper je podle mě nejvíc přeceněnej film poslední doby :lol:
The year is 2258, the name of the place is Babylon 5.
Obrázek

I love it when a plan comes together!

Ray Uživatelský avatar
Second Lieutenant
Second Lieutenant

Příspěvky: 1139
Bydliště: Hranice, Olomouc
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Asi bych nepoužil slovo "surreal", a zrovna Mad Meni rozhodně nejsou jenom odtržené retro - ten seriál funguje právě jako jakési nastavování zrcadla aktuálním Státům ve stylu "koukněte, co jsme tehdy řešili - ono to není moc vzdálené od našich současných problémů, že ne?" Podstatnější pro naše potřeby je spíše to, že Dexter i Mad Men mají sledovanost tak 2,5 a NCIS asi 15. Takže tvoje vidina propagace vlády ("etatismus" jsem si musel googlit, takže nebudu dělat machra a používat ho) má rozhodně větší počet diváků. Nicméně NCIS je snad jenom taková kriminálka, které na TV obrazovkách vždycky byly dost establišmentově zařízené. Buď pátralo soukromé očko, nebo normální policie. Nicméně je fakt, že nějaký ekvivalent Vražedného pobřeží nebo Marlowa dnes na obrazovkách chybí. Spíše než NCIS je ale v tomhle ztělesnění post-9/11 omezení svobody 24 Hodin, který svého času žrala půlka planety... Nevím, nakolik ten seriál polemizoval s Patriotic Actem; ale třeba BSG tak IMO činila a svým smířlivým koncem ho, řekl bych, i poměrně popřela.
Ale třeba jak jsi zmínil SHIELD - to není úplně fér příklad, vzhledem k tomu, že v komiksu vznikla ta organizace už dávno. Naopak bych řekl, že Avengers s jeho statutem dost polemizují (jistě daleko méně než BSG, ale taky jsou Avengers více popkorn), protože kdo ve filmu odhalí, že SHIELD tajně vyrábějí nebezpečné zbraně - kapitalista Tony Stark, zábavnější bratr Bruce Wayna. Čili to čtení Avengers jako agitky za globální organizace (nebo co konkrétně ti vadí) není taky jednodznačné. DALEKO přímočařejší je třeba SGC a NID v našich oblíbených Starých Gatích (z čehož jsem ostatně kdysi v té své nekoherentní fanfiction SGO dělal drama, protože střízlivýma očima by realita SG-1 byl strašný skrytý fašismus, aby se SGC utajilo).
Jenže zase na každé SG-1 jsou tu pak třeba Akta-X, které taky nepojímají vládní restrikce úplně pozitivně. Nejde nutně jen o rozhodnutí zlých liberálů ve studiích, ideologická rovina taky souvisí s žánrovým a produkčním vývojem médií; po 11. září byli populární polemiky i agitky za protiteroristické zákony, a na ty pak navázaly další díla, prostě protože žánry se vykrádají odjakživa; zrovna tak momentálně většinu populace sere krize, takže nastává stejná situace kolem ní.
Takže závěrem jsem rád, že jsi začal odpozorovávat nějaké ideologické afekce v popkulturních dílech, ale na jasné tvrzení "jde to tím či oním směrem" bych to skutečně neviděl. Jenže to je taky otázka interpretace - je superhrdina šířící dobro nefunkčnímu systému navzdory tvoje představa pravicového ideálu, nebo je naopak ztělesnění nějakých fašizujících hodnot ve stylu "já vím, co je dobré pro ostatní, ať se jim to líbí nebo ne" (to nemíním špatně, ptám se, nejsem politolog)?
Už mě ty fiktivní avatary tady serou iritují...

Air Force Uživatelský avatar
Colonel
Colonel

Příspěvky: 2866
Bydliště: Praha - Smíchov
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
OMG, NCIS psal člověk, kterej má na svědomí JAG, story o ouřednickym právníkovi s rozbitejma očima, co alespoň jednou do série vyřeší případ tím, že se proletí ve stihačce :-D
Mmch je pravda, že kriminálky dneska ukazujou získávání informací přes elektrošpiclovátka, na druhou stranu v osmdesátejch to seriálový policajti řešili práskačema, který bylo potřeba obejít a buď uplatit, nebo jim dát přes papuli, protože už nechtěli donášet na svoje kamarády ... nakonec to ale vždycky dobře dopadlo a s naditou peněženkou nebo natlučenym nosem padoucha udali...

Jsou to jen seriály, víme? :-)

V tomhle světle ... viděl jsem konečně posledního Bourna a vlastně mě dost překvapil, story je sice dost filmový /viz výše/ ale jinak pecka, možná mě to nebavilo tolik jako (dneska už archaicky vyhlížející) jednička, určitě ale překonal oba další díly :-)
Obrázek

Ray Uživatelský avatar
Second Lieutenant
Second Lieutenant

Příspěvky: 1139
Bydliště: Hranice, Olomouc
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Tak viz. ty produkční a žánrové důvody. Jistě, že jsou to "jen seriály", však jsme se taky s Geserem dokonce shodli (!), že se to nemá přehánět. Nicméně z historie víme o důležité funkci propagandy ve fikci, máme na to ideologickou analýzu, a zrovna tak si polož ruku na srdce - nakolik tebe ovlivnily tyhle "jenom seriály" (filmy, hry)? Já za sebe říkám, že kdybych jako malej neměl přístup ke Star Treku, JAGu a SG, asi dneska prostě bych nebyl stejný; tyhle "jenom seriály" člověka do nějaké míry vždycky formujou svým obsahem. A vzhledem k tomu, že můj nejoblíbenější film do té doby byl Šimon a Matouš jedou na riviéru... :?

Mě zase nejnovější Bourne dost sral :-) Přišlo mi, že se z toho vytratil ten lidský element, který byl hrozně cool na minulých dílech.
Už mě ty fiktivní avatary tady serou iritují...

Air Force Uživatelský avatar
Colonel
Colonel

Příspěvky: 2866
Bydliště: Praha - Smíchov
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
A teď co je příčina a co následek? Díval by ses na SG a JAG kdybys byl jinej? Na jinejch kanálech běžely jiný věci a přepnout TV nedá zase tolik práce ... osobně jsem se vždycky raději díval na heroický amíky jak kosej nepřátele (a to i formou Strážců vesmíru nebo Rychlý roty v útlym věku) než na Rákosníčka nebo Maxipsa Fíka a podobný krákoviny, kde nešlo o válku s padouchama :-)

Jinak mi šlo spíš o to, že detektivka je založená na tom, že je potřeba nashromáždit a analyzovat nějaký relevantní údaje, nesmí jich ale bejt moc a nesmí se to moc komplikovat, protože při prezentaci real-like formou by to jednak bylo dost nudný, druhak by to divák nechápal (je na to vysoká škola...) a na základě toho se dobrat k nějakýmu výsledku - Poirot poklidně klábosil s lidma, protože se odehrával v době krále Klacka a nehrozilo, že vrahoun bude za 20 hodin 20000km daleko, Colombo už volal telefonem na letiště, teď holt čumí každej do PC, protože kde se drby šíří rychleji... Nedovedu si představit, jak by detektivkový policajti mohli vyřešit případ formou prezentvatelnou ve 40-ti minutovym dílu s prostorem pro šovinistický vtípky a pro komixový přitvrzení hlavního tvrďáka, aniž by přitom vládli fašisticko-vševědoucíma schopnostma (bez ohledu na to, že dost často jsou technicky nerealizovatelný).
Obrázek
Obrázek

Ray Uživatelský avatar
Second Lieutenant
Second Lieutenant

Příspěvky: 1139
Bydliště: Hranice, Olomouc
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Jistě, tento argument o slepici a vejci lze použít skoro u všech věcí v souvislosti s humanitními obory, protože jim jaksi chybí sběr dat oproti pouhé dojmologii. To se pak dostaneme k psychologii, behavioralismu a filozofii, které tohle "kde se rodí chování jedince a z čeho" taky dodnes nemají úplně vyřešený :-) Čili ne, možná bych nebyl úplně rozdílný milovník šmoulů, ale IMO bych to prostě ani nemusel být já, kdybych Stargate objevil ne v cca osmi ale až v patnácti. To je celý a používám to jen jako ukáz toho, že média nás do jisté míry formují (jistě, že si je taky vybíráme my sami; jenže v dětství ne tak úplně svobodně jako v dospělosti) a to považuju za důkaz, že přemýšlení nad obsahem těch médií není jenom sálonní hipsteření. Vedle sociálního postavení lidi a jejich vždycky nejvíce ovlivňuje kultura, ve které se pohybují.

Hele, tak znáš třeba Evangelion? To je taky v žánru mecha alias "děti na střední ovládají superroboty", ale jelikož se na to podívali střízlivýma očima, došlo jim, že ty děti by pak měly strašný noční můry a démony ("dětští vojáci"). Proto je NGE super seriál. Jiný příklad je BSG, taky tradiční space opera s ultrakchůl vojandou, jenže postupně se ukáže, že sovy nejsou, čím se zdají být. Totéž dále třeba Watchmeni nebo Batman začíná atd. atd. I ti Mad Meni jsou super, protože jejich hlavní bonbovsky charismatický a schopný (na "podnikatele", ne na agenta) protagonsita je zároveň strašný diktátor v osobním životě - Mad Meni vlastně říkají (viz třeba konec 5. řady, Gesere), že James Bond (resp. jeho typ "pravého muže" z padesátých let) by byl dost kokot. Díla, které nějak řeší svou vlastní žánrovou postatu a analyzují ji, jsou vždycky zajímavější než opak. Stejně tak detektivka á la 24 Hodin, která by bojovala proti soupeři stejně vybavenému jako CTU by byla daleko zajímavější, než Baur honící nějaké arabáky. Já bych tyhle dekonstrukce a naturalistický postupy neodsuzoval ani jako přínos divákovi, naopak z nich vznikají kriticky nejvíce cool věci...
Už mě ty fiktivní avatary tady serou iritují...

Air Force Uživatelský avatar
Colonel
Colonel

Příspěvky: 2866
Bydliště: Praha - Smíchov
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
No dobře, máš pravdu. Jen seriály je moc širokej pojem, řeč byla o detektivce, která musí vyřešit případ za 40 minut, tejden co tejde co tejden a tvářit se přitom cool a pak čím dál vykoolovanějc, aby na to někdo koukal (jestli znáš Kobra 11, mrkni na něco z prvních sérií, je to dost přehnaný, pak pozdních sérií, kde je to ještě mnohem přehnanější a pak zase na něco z těch prvních a najednou je z nich nudná břečka, protože ta jejich akční přehnanost najednou není vůbec taková :-D).

Taky odlišuju jen seriály od Seriálů a Filmy od jen filmů, např třeba Matrix nějakej význam má a zamyslet se nad nim dá, oproti tomu Batman (i ten novej) je (imo) jen komixová show, co dělá peníze ze starý slávy a zamyslet se nad nim vede k okamžitý přeměně filmu na kopu hnědýho (zcestný postavy, zcestný instituce, místo zbytku USA nebo alespoň státu, na jehož území se Gothaj nachází je jaksi vakuum a všeobecně nic není jak má, protože kdyby bylo, celá situace by byla vyřešena snadno a rychle a nemohl by kolem toho vzniknout tak zcestnej příběh a superhrdina by vypadal dost jako lama...).

Mmch přiznám se, že Evangelion jsem zsekl u druhýho dílu...
Obrázek

Ray Uživatelský avatar
Second Lieutenant
Second Lieutenant

Příspěvky: 1139
Bydliště: Hranice, Olomouc
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
No to je otázka, vzhledem k tomu, že se o to nikdo dříve nepokusil, nebo aspoň já o tom nevím :-) Ono držet se žánrových škatulek je snazší pro autory, televize i diváky. A u nás je vůbec zázrak, že existuje něco jako CSI Anděl... I když třeba ve filmu tohle rozebírání detektivní práce dost připomíná Zodiaca. Seriálová omezení jsou sice validní připomínka (natáčejí to rychle, ano, má to vliv na kvalitu), ale taky neřeší vše - máme HBO, které se s těmito limity (vysílá na TV, ale v lepší kvalitě) taky umělo nějak poprat. Když se chce...
Jisté je, že většinový divák tu žánrovou čistotu (bez přesahu) asi preferuje více než sofistikovanosti. Ale to taky nemusí být indikátor kvality nebo vůbec vlivu - třeba Mad Meni dost profitují na tom, že se lidem s vyšším příjmem prodávají mechandisingované oblečení a itemy z toho seriálu (saka, smokingy, šaty, neznáš-li), čili zjevně jde o dost okouzlující podívanou, aby to donutilo chytré/bohaté lidi provádět takový neviditelný cosplay...

Nojo, Matrix je Matrix... ale těch nedůležitých děl je řádově více, než těch revolučních. Čili co má větší potenciál k ovlivnění diváka? Jeden Matrix nebo padesát jiných, průměrných akčních filmů, kterým divák věnuje daleko více času? A nějakou ideologickou příslušnost mají vždycky, byť třeba nezamýšlenou nebo co-nejvíce-neutrální. Dosaď cokoliv jiného, od her po knihy, vždycky jsi balastu vystaven více než kvalitě, a pokud o něčem ten balast/kvalita vypráví, je na nějaké straně spektra.
Zrovna z Batmana mě jeho ideologie sere právě proto, že na jakési chytrosti/hloubce IMO dost staví svůj půvab.

NGE je jako Farscape, musí se mu dát čas.

Jako můžem se o tom bavit hodiny. Mě šlo jen o to, že nějaké studování médií má důležitost, protože média jsou to, co do značné míry utváří náš subjektivní náhled a názory. Takže i když nesouhlasím s Geserem v jeho vizích levicové apokalypsy, rozhodně souhlasím s tím, že de facto díla mají nějakou kulturní/politickou/náboženskou/ad. příslušnost, která více či méně působí na diváka (jeho názor by se mohl prokázal, ale bylo by k tomu třeba vybrat vzorek seriálů z minulosti a součastnosti a analyzovat ho a pak pak statistiku z obou historických vzorků porovnat, například). Důvody toho jsou složitější a souvisejí i se zázemým (televize vs. film) a fungováním byznysu (žánry se vykrádají), nicméně přesto na nás média (nejen zpravodajská) neviditelně působí. Bez konspiračních konotací, prosím.

PS.
Abych jen rozvinul Adolf Bourne Legacy, dal jsem si to znovu a úplně nechápu, AF, co myslíš tím zastaralým prvním dílem. Jako pochopím, že v Damonově Bournovi 2 a 3 je trochu pomalejší tempo (mimo akční scény) a ne-epické zákruty děje, ale právě v tom je pro mě jeho výhoda. A první díl je dodnes luxusní stand-alone špionážní drama s postavama i scénama, které by mu záviděla většina soudobé produkce. Největší problém Damona není superpadouch, ale že kdysi zabil nějaké holce rodiče. Nejde po krku arciteroristovi, ale utíká před vlastní organizací. Civilní peripetie. Je to vlastně takový schopnější Uprchlík (který během asi před dvěma týdny v TV), čemuž odpovídá i přítomný úhel vyprávění těch, co po něm jdou (narozdíl od antagonistů třeba v bondovkách) - obvykle ani bournovští záporáci nejsou úplně černobílí, dokonce z Landy se vyklubala klaďaska.
No a přesně tohle Legacy chybí. Ten film se rozjede zhruba až po hodině expozice, která je ale useless, protože se v ní dozvíme jen to, že Cross je tvrďák a doktorka je doktorka. Skoro žádná pořádná charakterizace a emoce, jako v případě postavy Franky Potente v jedničce; skoro žádné vedlejší postavy, které by vyrýsovávaly ty hlavní; skoro žádné ohrožení Crosse, jako tomu bylo v jedničce z Damona; skoro žádný strach o doktorku, protože film evidentně jede na seriálovém vyprávění - má to asi být první díl mnohologie, protože jinak by to celé, co postavy za 135 minut stihly, nebylo sehnání prášků Crossovi... Jako fakt to obsahem působí jako televizní pilot. Dokonce ani akční scény nejsou nijak zběsilé.
Jako jo, ten film má pár kladů - jako spin-off Bourna a jeho témat je to jakž takž ok, a dvě tři scény mají fakt nábor (většinou s doktorkou než se ukáže Cross...). Nortonova postava je taky ok, jen je škoda, že více neřeší její "patriotickou vizi". Ale v závěru jsem měl fakt chuť, aby je všechny tři prostě zastřelili a byl konec. Veskrze průměrný thriller dost kálící na původní trilogii.
5/10
Už mě ty fiktivní avatary tady serou iritují...

Geser Uživatelský avatar
Captain
Captain

Příspěvky: 1570
Bydliště: City of Landing, Manticore
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
Skyfall
Nějak mě to doteď nelákalo, ikdyž tématiku tajnejch služeb já moc rád...
Stárnoucí Bond super, jak jsem tehdá na Craiga dělal meh, tak už v Casinu jsem ho žral. Bacha spoilery...
Akorát se mi po celej film kradl do hlavy pocit, že všechno co se tam řeší, je... strašně mělký, pro nedostatek lepšího slova.
Všechna řešená 'dilemata' pro mě byla silně wtf. Tak sakra máme nějakej seznam tajnejch agentů (zdravíme M:I), což má ve všech ohledech asi gazilionkrát větší cenu než nějakej kanonefutr první linie jménem Bond, a stejně musí sidekick dostat povolení po telefonu (!) od šéfky organizace (!). Povolení zabíjet npkc? Nemluvě o tom, že mohl poodstoupit o kus dál...
Když mi tady Ray vynášel onu problematiku postupy MI6 za studený války vs současnost, tak jsem se fakt těšil. Ale ono to tam je imho zpracované hůř než v průměrné epizodě SG1 na tohle téma!
Úplně stejný stereotypy. Nechápaví byrokrati, nepochopení hlavasové, důkaz že maj hlavasové pravdu když se objeví nebezpečí na prahu, obávaný byrokrat začne kopat za hlavase a nakonec to převezme...
Ale ono tam v téhle oblasti hlavně žádný dilema ani nebylo! 99% informací se získává pomocí personálně i technologicky rozsáhlého analytického oddělení snad už od druhý světový (jasný, za studený války byli špioni strašně důležití, ale zápaďáci se k infiltraci Kremlu ani nepřiblížili, co my víme) a nutnost mít menší sekce agentů na různě mokré práce je druhá strana stejný mince, protože všemožné lidi jako teroristy, odhalený ilegály protizápaďáků apod ne vždycky můžeš chytit třeba tak, že mu na cestě zpřeházíš nějakým udělátkem semafory aby ho to zastavilo nebo to naopak do něj někdo napálil... Ta ministryně byl prostě účelovej stereotyp, žádná uvěřitelná postava (aneb věříte TWW, kde každej republikán je proradnej bílej pro-life gayhater co ve svý nenávisti vůči ostatním ničemu nerozumí? Až Alan Alda přiměl AS popustit uzdu)
Další 'dilema' bylo hádám v Když budeme na svý operativce zlí, oni nám to můžou začít vracet. Nebylo by proto lepší se k nim chovat slušně, nedělat z nich políčko na šachovnici a kanonenfutr?. Což je sice hezká sociální agitka (což ani nemyslim negativně, ideály humanismu jsou univerzální), ale opět to je... takový mělký.
M se chová jako kvočna, a vůbec tu snahu z ní dělat superwoman a člověka zároveň jsem nějak nedocenil.

Téma starý versus nový se mi zase líbilo, a to moc. Nadužití počítačů, Q co vypadá jako někdo z IT Crowd...
Kdyby se tolik, strašně tolik, neplácali v sentimentu z Bonda a M, a těch svejch fiktivních a neumělejch dilematech a opravdu víc (a jinak) rozvedli tu postradatelnost agentů, mohlo to i fungovat. Teda pro mě, že. Všichni z toho slintají :D Za mě 5/10

Ray: Superhrdiny v právu a politice jsme nějak nebrali, ale hádám human-computer interfaces se tomu i dost blíží z hlediska rovnosti a tak... Všechno je to zatím v plenkách, a neexistující skutečnosti se zohlednujou špatně. Asi bych to odmávnul pasáží z nějakejch x-menů And I worry about how democracy survives when one man can move cities with his mind, s tím, že cokoliv co ti řeknu bude jenom můj vlastní názor. Asi by zněl asi jako Lítej si jak chceš mimo zóny, levituj si s popelnicema jak chceš, ale spálíš tank někde v Egyptě při nějaký svý osobní vendettě nebo co a půjdeš před soud jako každej jinej. Plus jakožto lidská bytost by ten nadčlověk měl práva na to se bránit co to jde, využít svépomoci apod. Takže něco mezi, neni to černobílý, že.

Hmm, levicová apokalypsa... Zase ze mě nedělej konspirátora. Faktem je, že všude dneska slyšíš kapitalismus selhal, zkusme něco jinýho, když jediný co tady selhává je socialismus a jím způsobené bailouty kvůli too big to fail kydům, což běžnej pepík za kamerou nebo před televizí nevidí. Takže tvůrce si vybije svoje názory v dílu, a sám tvrdíš, jak to lidi dost formuje, na čemž se zcela shodneme.
The year is 2258, the name of the place is Babylon 5.
Obrázek

I love it when a plan comes together!

Air Force Uživatelský avatar
Colonel
Colonel

Příspěvky: 2866
Bydliště: Praha - Smíchov
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Nemyslel jsem filmově zastaralej, prostě je to film z před deseti lety a ta CIA je ještě devadesátková taková i většina všeho. Nepovažuju to za mínus, tahle doba se mi líbí (jako téma do filmů).
Ve filmech taky často platí taková ta halwůdská kauzalita jako že telefonát pod 30 vteřin nejde vystopovat a pod. a v prvnim Bournovi vždycky když jsem si řekl "teď by ho měli", než jsem myšlenku dokončil, oknem do místnosti vletěl týpek se samopalem nebo něco podobnýho, tohle mi ve dvojce chybělo a ve trojce to bylo tak akorát tématem špičkování mezi CIA a Homeland Security (nebo jak si řikali).

V tom posledim už byla rozvědka postmoderně-součastná, jo, byl to v podstatě jen thriller kálející na předchozí díly (vlastně to mělo dost vysokej Hitman-faktor), ale přišel mi dost dobrej :-)

Mě šlo jen o to, že nějaké studování médií má důležitost, protože média jsou to, co do značné míry utváří náš subjektivní náhled a názory ..........

Jo já souhlasim, ale třeba Den Nezávislosti mě kdysi ovlivnil, že se mi začlo líbit letadlo F/A-18 no a při příští obhlídce gameshopu jsem narazil na jeho dosti dobrej simulátor (1995) ke kterýmu byla knížka jak fungujou postupy letectva a tak a ten mi nejspíš nastavil laťky, že jsem teď hnidopich, co chce všechno "jako doopravdy", nevim, jestli jsou tyhle důsledky nějak předvídatelný, nebo masově funkční - každej čumí na to svoje a bere si z toho to svoje, kdo čumí na NCIS a bere to jako real je imo prostě dřevák :-D
Obrázek

Fancipal Uživatelský avatar
Master Sergeant
Master Sergeant

Příspěvky: 550
Bydliště: Karviná
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Saturday Night Live
Ikona a klenot americké televizní zábavy. Pořad, kterým prošel prakticky každý, kdo za velkou louží v oboru něco znamená. SNL by měla být studnicí inspirace pro všechny bezduché, plytké a pseudovtipné maškarády, kterými náš krmí naše komerční televize (čest všem vyjímkám).

Obrázek

Standard obecně přijímané kvality je čistě subjektivní ukazatel, přesto není sporu, že se pořad stále drží vysoko nad pomyslnou laťkou. Ve vysílání bez přestávky od roku 1975. SNL je reakcí na aktuální společenské dění, nekorektní politickou satirou, a to vše doplněno řadou vtipných scének, dramatických vystoupení a skečí. Takto má vypadat inteligentní humor.
"Don't make people into heroes, John. Heroes don't exist, and if they did, I wouldn't be one of them."
Sherlock Holmes

St0rm Uživatelský avatar
Lieutenant Colonel
Lieutenant Colonel

Příspěvky: 2366
Bydliště: Studénka
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Ony ty nemoci mají i výhody. Sjel jsem kompletně celého Pána prstenů v rozšířených edicích. 681minut masivního storytellingu a scény, které mě dostávaly před léty, mě dostávají i teď. Jediné, co mi pořád nesedí a nikdy nesedělo, je armáda nemrtvých, která u Minas Tirith neměla co dělat. Chápu ovšem Jacksona, že při extended cutu trojky (čtyři hodiny), neměl prostor pro odvyprávění odkud se vzaly lidské posily, tak je prostě nahradil.
Chudák Bořek by měl být hrán badluck Brianem. Devět jich vyrazí na kamikadze výlet, přičemž osm přežije a ten jediný co umřel, natáhne brka v lese, sotva vyrazili.

Geser Uživatelský avatar
Captain
Captain

Příspěvky: 1570
Bydliště: City of Landing, Manticore
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
Fancipal:
Zkus taky 30 Rock, což je geniální sitcom, kterej svým způsobem ze SNL vychází.
The year is 2258, the name of the place is Babylon 5.
Obrázek

I love it when a plan comes together!

Fancipal Uživatelský avatar
Master Sergeant
Master Sergeant

Příspěvky: 550
Bydliště: Karviná
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Klenotka: Už jsi tu "tlačenku" od Harveyho dokoukala ? A možná změnila názor :wink: :D ?
Geser: Mám to ve svém "chci vidět" listu velmi vysoko .... :)

Argo (2012)
Chuťovka pro milovníky politických thrillerů i vášnivé uctívače dějin, kteří se rádi přou nad jejich interpretací. Ben Afleck nezklamal. I přes absenci svého jména v pětici nominovaných režisérů za rok 2012, ho může hřát u srdce pocit, že se mu i přes potencionální tendenčnost a třaskavost daného námětu, s přihlédnutím k současným americko-iránským vztahům, podařilo natočit příběhově vyvážený film, který je oďproštěn od kategorických soudů. Afleck zajišťuje snímku nadčasovost díky citlivému přístupu ke zkoumané látce, tj. jasně se distancuje od černobílého vidění světa, což by byl, vzhledem ke komplikovaným událostem přelomu 70. a 80. let, vrchol pokrytectví. V jeho podání neexistuje oblíbená hollywoodská mantra – My jsme ti dobří a oni ti špatní. Rozumně se nestaví na ničí stranu a moc dobře si uvědomuje, že výklad dějin je pokryteckou pravdou těch, kdo je vypráví. Právě snaha vykreslit události poctivě a nezaujatě a očividná snaha nechat na samotném divákovi interpretaci uběhnuvších události je nejsilnějším stránkou celého filmu. Argo je tak vydařenou politickou rekonstrukcí, nechme stranou fakt, že znalost historie může divákovi přinejmenším částečně zkalit finálové rozuzlení. Nominace filmové akademie je zasloužená a zcela na místě, ale cena pro nejlepší film, by měla mířit do jiných rukou.

Hodnocení: 8/10

Chronicle (2012)
Chronicle není oslavnou epopejí velebící nově nabité superschopnosti sebeuvědoměním vlastní důležitosti, vtisklé do snahy pomáhat ostatním lidem, jak je v dnešním žánrovém mainstreamu zvykem. V tomto konkrétním případě jsou kroky hlavním hrdinů více sebestředné a právě proto opravdovější a uvěřitelnější. S růstem jejich schopností se úměrně zvyšuje i míra jejich arogance a přezíravosti vůči druhým. Takže pokud jste čekali hrdinský patos, spanexový plášť nebo elastáky, tak jste na špatné adrese. Chronicle potvrzuje stoletou pravdivost slavných slov Bena Parkera „With great power comes great responsibility". Dělící čára mezi dobrem a zlem, není ničím jiným, než sumou našich dobrých a špatných rozhodnutí. Pokud disponujete mocí, která Vám dovoluje ovlivňovat životy druhých, je těžké nepodlehnout iluzi o vlastní nadřazenosti a nedotknutelnosti. (Ne)pravda známého přísloví absolutní moc, absolutně korumpuje, opět dostává (staro)nový rozměr. Opět se tak dostávají na přetřes otázky, na které si každý z náš musí v životě jednou odpovědět, tj. osobní integrita, zodpovědnost za své činy, a především do jaké míry se necháme ovlivnit prostředím, ve kterém vyrůstáme. O třídu lepší film, než by se mohlo podle zdejšího (CSFD) hodnocení zdát.

Hodnocení: 8/10
"Don't make people into heroes, John. Heroes don't exist, and if they did, I wouldn't be one of them."
Sherlock Holmes

Fancipal Uživatelský avatar
Master Sergeant
Master Sergeant

Příspěvky: 550
Bydliště: Karviná
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Silver Linings Playbook (2012)
Jediný svého druhu. Není to hrdinský epos oslavující skutečné i fiktivní hrdiny současnosti, ani slavné osoby dob minulých. Není to ani strhující, často vykalkulovaný, příběh o nezdolnosti lidského ducha. Je to o lidech prožívající každodenní vnitřní boj. Zápas, ve kterém vás může porážka stát úplně všechno, včetně vaší příčetnosti a kde je vítězství pouze optimistickou, často vzdálenou iluzí. Snem, ke kterému se musíte upnout. Pověstnou duhou po dešti – nádhernou, přitažlivou, ale zároveň prchlivou a vzdálenou. Je to příběh o té nejnepravděpodobnější, ale zároveň dojemné a nezištné lásce. SLP je zástupcem symbolismu ve světě filmu. Silný příběh, který není na první pohled viditelný, ale bublá pod povrchem. Je to příběh o emocích – skrytých, potlačených, neovladatelně vyvěrajících na povrch. Je to o lidech, kteří žijí okamžikem, sladce si vychutnávající momenty klidu. To, co my považujeme za samozřejmost, jsou pro ně chvíle skutečného štěstí.

Obrázek

Po herecké stránce je film bezchybný. Čtyři Oscarové nominace ve všech hereckých kategoriích je něco, co zde nebylo více než 30 let a nutno podotknout, že jsou zcela zasloužené. Bradley Cooper jako psychicky nestabilní jedinec, který zápolí se záchvaty vzteku skvěle balancuje na hranici příčetnosti, bez jakékoliv stopy po teatrálnosti nebo přehrávání. Robert de Niro ve své nejlepší roli za posledních 15 let jako vášnivá hlava rodiny, která je schopna emocionálního spojení s ostatními pouze skrze fotbal a pak tady máme Jennifer Lawrence, která do své role vložila vše - živelnou krásu, emocionální prudkost a ohnivý zápal. Ve 22 letech je z každého jejího vystoupení cítit přirozená lehkost a především láska ke svému řemeslu. Silver Linings Playbook patří k nejlepším filmům uplynulého roku. Je totiž extraktem neotřelého námětu, silného příběhu a zjištění, že pro některé z nás znamenají malé věci v životě víc, než jenom samozřejmost zabalenou v každodenní rutině. Někteří z nás pro ně žijí.

Hodnocení: 10/10
"Don't make people into heroes, John. Heroes don't exist, and if they did, I wouldn't be one of them."
Sherlock Holmes

Fancipal Uživatelský avatar
Master Sergeant
Master Sergeant

Příspěvky: 550
Bydliště: Karviná
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Lincoln (2012)
Bez bázně a hany vykročil Abraham Lincoln, nevšímaje si skeptických pohledů svých spolustraníků a hanlivých urážek politických oponentů, na cestu, jejíž konečná destinace způsobila zemětřesení a bez nadsázky změnila industriální společnost ve společnost moderní. Vizionář a státník, který pochopil, že skutečná svoboda jde ruku v ruce s tolerancí, tedy něco, k čemu dozrávala americká společnost ještě 100 let po jeho smrti. Film jasně klade a svým vyzněním i odpovídá na kontroverzní otázky, řada z nich by dneska vyvolávala velké vášně a diskuze a byla by červeným hadrem pro mnohé pisálky, tj. účelné prodlužování války, korupční jednání nebo nepotismus. Co je dnes společensky nepřijatelné, bylo tehdy nezbytné a tudíž ospravedlnitelné.

Obrázek

Stejně jako Lincoln i Spielberg pochopil, že účel světí prostředky. Jeho útok na chuťové buňky akademie je bezchybný, cílený a vypadá bohužel prvoplánově. Režisér si je dobře vědom, a každá scéna, včetně detailů, podle toho taky vypadá, co a pro koho se točí. A žel to není pro běžného diváka. Není to film, který bych doporučil známým. Problém není v tom, že Spielberg okatě útočí na Oscara, problém je v tom, že v předešlých případech (Schindlerův seznam, Zachraňte Vojína Ryana) to dokázal prodat i veřejnosti. Ve výsledku je tak Lincoln poučnou výpravou do historie. Doby kontroverzních osob i činů, nicméně právě to z něj činí film, který není určen pro mainstreamové publikum. Je to pouze hlasité volání o pozornost členů akademie, před kterými tak letos vyvstává klíčová a prizmatem vývoje budoucích let i definující otázka. Zvolit osvědčeného, nekonfliktního a očím akademie lahodícího Lincolna nebo se vydat riskantnější cestou – dráždivého a osvěžujícího Djanga, silného a osobitého Mistra nebo udělit cenu pro nejlepší film emotivní a originální romanci Silver Linings Playbook. Letos bude mimořádně zajímavé sledovat, kam budou putovat ceny v hlavních kategoriích.

Hodnocení: 7/10
"Don't make people into heroes, John. Heroes don't exist, and if they did, I wouldn't be one of them."
Sherlock Holmes

Fancipal Uživatelský avatar
Master Sergeant
Master Sergeant

Příspěvky: 550
Bydliště: Karviná
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Django Unchained (2012)
Dialogový kouzelník s citem pro pointu je zpátky. Opět v krvavém stylu. Šílenství a kult obklopující Tarantina a jeho filmy mně míjel od nepaměti. Vždycky jsem se mezi dvěmi nesmiřitelnými šiky jeho příznivců a odpůrců cítil někde uprostřed. Svérázný Django mi konečně pomohl pochopit, na které straně barikády stojím. Jestli něco ve filmové branži oceňuji, tak je to originalita, tvůrčí kreativita a nekompromisní přistup dělat si věci po svém a nenechat se ovlivnit aktuální politickou náladou a trendem, který zrovna letí. Tarantino byl, je a bude svůj. Jeho nepadělatelný a neokopírovatelný rukopis je zárukou jedinečnosti. Cit pro stavbu jednotlivých scén, jejich výběr, místo a vyznění v příběhu jsou důkazem skvělých vypravěčských schopností. V kombinaci s perfektně vedenými herci i zárukou kvality.

Obrázek

Tentokrát se vydává „šílenec z videopůjčovny“ a jeho herecký all-star tým v čele s Leonardem DiCapriem na divoký západ. A je to opět, jak jsme již u Tarantina zvyklý, výprava plná krve, střelného prachu, násilí a osobitého humoru. Nenechte se zmýlit pozitivními ohlasy - Django nemá šanci pro sebe ukořistit sošku za nejlepší film. Na to je příliš politicky nekorektní, dráždivý a no prostě „tarantinovský“ … měl by ale sloužit jako důkaz jeho odpůrcům, že násilí a krev jsou sice součástí jeho filmů, ale při hlubším zamyšlení nejsou ničím jiným než podružnou fasádou. Ne každému je jeho styl po chuti a proto zákonitě rozděluje … jistě … ale to je prokletí celé řády velkých a úspěšných lidí.

Hodnocení: 9/10


Zero Dark Thirty (2012)
Nudná a rozvláčná konverzačka oslavující jedno velké, z dnešního pohledu, spíše symbolické vítězství ve válce proti teroru. S tou stopáží (157 minut) se ve střižně sekli asi o hodinu, o kterou, pokud by byl film zkrácen, mohl mít i smysl. Místo toho sledujeme nic neříkající a z hlediska příběhu řadu naprosto nepodstatných scén. Oscarové nominace beru s nadhledem a je to důkaz, že i členové akademie mají smysl pro humor. Je to čistě politické rozhodnutí. Na druhou stranu, být Američanem, asi bych film hodnotil jinak.

Hodnocení: 6/10
"Don't make people into heroes, John. Heroes don't exist, and if they did, I wouldn't be one of them."
Sherlock Holmes

Fancipal Uživatelský avatar
Master Sergeant
Master Sergeant

Příspěvky: 550
Bydliště: Karviná
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Gangster Squad - Lovci Mafie (2013)
Gangster Squad míří do učebnic filmové historie, nikoliv pro svou kvalitu, ale jako živá ilustrace toho, když se očekávání nestřetne s realitou. Samotný film nesráží ani tak jeho úroveň, jako spíše přehnaná a mylná očekávání diváků. Mrzí mně převažující negativní a smíšené pocity, protože Lovci mafie, jak zní trefně český překlad, jsou po všech stránkách solidní film, který nezklamal v akčních pasážích (viz. lahůdková automobilová honička) a navíc vkusně tam, kde si to můžou dovolit, srší vtipem.

Obrázek

Problém je v tom, že režisér Ruben Fleischer, udělal to samé, co v případě Zombielandu. Natočil něco, co působí komicky na půdorysu vážného tématu. V případě sebeparodujícího Zombielandu to fungovalo bezchybně, jenomže v případě noirové gangsterky, které se stylizovala do role nových Nedotknutelných nebo L.A. Confidental, je to průšvih. Gangster Squad je živou, zábavnou a kulek plnou podívanou, u které se nebudete nudit, pokud ovšem čekáte nový přírůstek mezi klenoty žánru, tak se kinu vyhněte velkým obloukem. Eye candy. Nic víc.

Hodnocení: 8/10 (kvůli Ryanu Goslingovi a Emmě Stone nemůžu jít pod čtyři hvězdičky).
"Don't make people into heroes, John. Heroes don't exist, and if they did, I wouldn't be one of them."
Sherlock Holmes

Fancipal Uživatelský avatar
Master Sergeant
Master Sergeant

Příspěvky: 550
Bydliště: Karviná
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
:yahoo: :yahoo: První nesmrtelný zápis do historie :yahoo: :yahoo:

Obrázek

Obrovská gratulace JLaw
"Don't make people into heroes, John. Heroes don't exist, and if they did, I wouldn't be one of them."
Sherlock Holmes

St0rm Uživatelský avatar
Lieutenant Colonel
Lieutenant Colonel

Příspěvky: 2366
Bydliště: Studénka
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Silver linings playbook mi přišly jako geniální twist na romantické filmy a ústřední dvojka prostě perfektní.
Hned potom následoval Django Unchained a od Tarrantina se míň ani čekat nedá. Nekompromisní styl vyprávění, slovník... Nemám od něj rád Kill Billa, pokaždé se bojím, že vznikne další, ale zatím jsem měl pokaždé štěstí.

Fancipal Uživatelský avatar
Master Sergeant
Master Sergeant

Příspěvky: 550
Bydliště: Karviná
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Já jsem více méně Tarantina až do Djanga ignoroval. Následně jsem viděl Kill Bill 1,2 a byl jsem překvapen, čekal jsem, že to bude naprostá blbost s nereálnými akčními scénami, ale byl to neskutečný akční nářez se skvělou hudbou a musím přiznat, že i trochu nereálnými akčními scénami :) ale o to asi tolik nešlo.
"Don't make people into heroes, John. Heroes don't exist, and if they did, I wouldn't be one of them."
Sherlock Holmes

St0rm Uživatelský avatar
Lieutenant Colonel
Lieutenant Colonel

Příspěvky: 2366
Bydliště: Studénka
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Nevím, možná bych to měl zkusit znovu, přecejen to jsou roky a roky co jsem Billa viděl. Třeba je to lepší, než mi paměť namlouvá :)

St0rm Uživatelský avatar
Lieutenant Colonel
Lieutenant Colonel

Příspěvky: 2366
Bydliště: Studénka
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
sice double post, ale pal to čert.
Právě jsem zkouknul G.I. Joe 2 a zhodnotil bych to jako škodu peněz. Jak ze strany diváků, tak ze strany studia, které tenhle paskvil sponzorovalo. Paramount asi nevěděl, co se sto třiceti míčema.
Po jedničce, která byla filmovým potratem, je to sice krok správným směrem, ale pořád jich chybí asi tak stovka aby z toho bylo dílo, které člověku zůstane v hlavě déle, než do prvního šlofíka.
Kinetické bombardování v podání magicky vyčarovaných satelitů něco neuvěřitelného (aneb jak jeden tungstenový válec srovná se zemi Londýn, no však jistě :D ). Konverze jednoho z hlavních záporáků za pomoci dvacetivteřinového flashbacku a tří vět, samozřejmě! Pan záporák pobíhá dva filmy se samurajským mečem, který mám ten pocit v jednom bodě probodl plátování obrněného vozidla. Ke konci dvojky mu ho blokem úderu zlomí pán klaďas a v tom samém flashbacku, který ho konvertoval, zjišťujeme, že to byl celou dobu falešný meč a jeho mistr věděl, že z něho za třicet let bude zm*deček. WHAT?!
Tak samo mám pocit, že hlavní postavy mají teleportační zařízení, protože cestovní čas do libovolných lokací a za různými misemi prakticky neexistuje.
O to víc mě tohle "dílo" vytočilo, že ho můj nejmenovaný kolega přirovnal k RED.
Pokud vám ke štěstí stačí sto minut režisérových CGI orgasmů, tak jen směle do toho, jediné co vám zůstane v hlavě je souboj atomových kufříků, jinak se ani neobtěžujte.
Za předpokladu, že jednička byla na 0/10, uděluji point za zlepšení se, bod za solidní CGI a bod za kufříky, 3/10...

Fancipal Uživatelský avatar
Master Sergeant
Master Sergeant

Příspěvky: 550
Bydliště: Karviná
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Iron Man 3
Žijeme v éře hrdinů. Kdo by to před pár lety řekl, že kinematografie bude jednou definována krví, slzami a slavnými příběhy pavoučích, železných nebo netopýřích mužů. Ikoničtí hrdinové v perfektně padnoucích oblecích jsou možná jenom výplodem bezbřehé lidské fantazie, ale jejich dědictví spočívající v jejich životnosti a atraktivnosti táhnoucí se napříč generacemi nemůže nechat nikoho na pochybách, že stále mají a budou mít co říci. Anonymita je cestou a výtahem k moci. Temná minulost tvoří démony ovlivňující budoucnost. Tony Stark alias Iron Man nebojuje s nepřáteli Iron Mana, je to přesně naopak, Iron Man je nucen bojovat s démony minulosti Tonyho Starka, který netrpí žádnou typickou superhrdinou krizí osobnosti, kdy by s největší chutí pověsil svoje řemeslo na hřebík. Iron Man je neoddělitelnou a vítanou součásti jeho osobnosti, což je kontrast oproti ostatním komiksovým hrdinům. Spiderman nebo Batman se stali, tím kým jsou, na bázi nedobrovolnosti a celou svou hrdinskou kariéru se museli vypořádávat s rozhodnutími, které to sebou přináší.

Obrázek

Iron Man je osobní projekcí Tonyho Starka. Ten je zase projekcí výtečného Robeta Downeyho Juniora, který si snad svůj odchod do superhrdinského důchodu rozmyslí a minimálně ještě jednou se ve slavném zlato-červeném obleku proletí. Avengers byly čistokrevná akční jízda s minimem odboček. Iron Man 3 jich má požehnaně a to z něj dělá nejkvalitnější díl železné trilogie s netradičním, ale při hlubším zamyšlení vynikajícím záporákem. Zapamatování hodný přírůstek do žánru komiksových filmů.

Hodnocení: 8,5/10
"Don't make people into heroes, John. Heroes don't exist, and if they did, I wouldn't be one of them."
Sherlock Holmes

St0rm Uživatelský avatar
Lieutenant Colonel
Lieutenant Colonel

Příspěvky: 2366
Bydliště: Studénka
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Nevím, jestli bych tvrdil, že je lepší než jednička, ale opravdu povedený kousek to je, o tom žádná. Víceméně všechno shrnul Fancipal, ale co se týče Mandarina:
Toto je spoiler!!!:
Spousta lidí si stěžuje, že nejlepšího záporáka Marvelu zredukovali na vtip. Já to však vidím na geniální tah tvůrců. Ti geniálním střihem trailerů oblbnuli celou planetu, aby si myslela, že Mandarin je ten fousatej děda, že má prsteny moci... A přitom nám provedli to samé, co hlavní záporák fiktivnímu světu ve filmu. Ta symetrie se mi opravdu zamlouvá, nehledě na to, že pan extraExtremis se označoval za Mandarina.

Odeslat nové téma Odpovědět na téma
PředchozíDalší

Zpět na Filmy

cron