Pro pokec, nebo vaše dotazy jsem vytvořila na Discordu skupinu, přidat se můžete zde: https://discord.gg/aZCahpwdZa

Obsah fóra Kultura Filmy Prometheus

Prometheus

Co dávají v kinech či v televizi. Co by si ostatní neměli nechat ujít.

Odeslat nové téma Odpovědět na téma
Příspěvek 29.3.2012 17:11:51
Evil Uživatelský avatar
Second Lieutenant
Second Lieutenant

Příspěvky: 1158
Bydliště: SR-Zvolen
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
Obrázek

Sci-fi film od režiséra Ridleyho Scotta, ktorý sa po 33rokoch opäť vracia do vôd Votrelca. Film bude mať premieru okolo 8.6. bude aj 2D, 3D a aj špeciálne skonvertovaný pre IMAX.

Film sa začal realizovať 2010 a jeho pracovný názov bol "Paradise" scenár k nemu napísal Jon Spaihts, avšak scenáru, chýbala šťava a tak bol v júny toho roku najatý aj bývalý scenárista seriálu Lost, Damon Lindelof. Lindelof scenár z veľkej časti prepísal, čím okorenil dej o záhady. Dizajn do filmu robil opäť H.R. Giger, hoci nevymodeloval všetko, ale za to mal na starosti tie najdôležitejšie prvky.

Dlho sa diskutovalo o tom či to je alebo nie je prequel k Votrelcovi, ale nakoniec je, hoci nie taký priamy a nie taký tesný ako dajme tomu nová trilógia Star Wars, ale fakty ako, že tam bude Weyland Corporation(ešte nie Weyland-Yutani), loď triedy "Derelict" a "Space Jockey(s)"(prvky, ktoré poznáme z Votrelca) tomu nasvedčujú.

Dej:
Hlavnými postavami budú archeologička Elisabeth Shaw(Noomi Rapace) jej priateľ Charlie Holloway(Logan Marshall-Green), ktorí objavia, že každá staroveká civilizácia, zaznačila jeden a ten istý piktogram, akúsi slnečnú sústavu. Vďaka zdrojom od Weyland Corporation sa im ju podarí identifikovať a dokonca sa im tam podarí aj zaletieť na vesmírnej lodi Prometheus. Na jednej z planét objavia mimozemskú stavbu a samozrejme pri prieskume sa začnú diať čudné veci, ktoré môžu vyústiť až k zániku ľudstva...
K vedľajším postavám patria .. Meredit Vickers(Charlize Theron), ktorá tam háji zaujmi Weyland Industries a Android David-8(Michael Fassbender)

trailer z decembra minulého roku:
http://www.youtube.com/watch?v=sftuxbvGwiU


trailer č. 2 z WonderConu:
http://www.youtube.com/watch?v=5UEv03g51kU&feature=my_liked_videos&list=LL24Cy0quh8l8c0d-x1qoIug


Extended trailer z WonderConu:
http://www.youtube.com/watch?v=1MhQe8V8IXc&list=FL24Cy0quh8l8c0d-x1qoIug&index=1&feature=plpp_video


IMAX trailer:
http://www.youtube.com/watch?v=Swpl3Mp6A_w


TV spoty:
http://www.youtube.com/watch?v=7AZ-ADd1-hs

http://www.youtube.com/watch?v=V01mCoxtuZU

http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=5oCPGbPbzLQ


Film sprevádza aj tzv. "Viral marketing" a na tejto stránke sa čo to dozviete aj zaujímavé informácie o Weyland Corporation, ako vznikli, aké majú patenty, čo stvorili, čo vytvorili ... informácie siahajúce do minulosti až po jej zakladateľa Petera Weylanda:
https://www.weylandindustries.com/#/timeline

Okrem iného sa môžete zaregistrovať a stať sa tak kvázi investorom, ale nejaké výhody som nenašiel. Najdete tam aj videa:

Peter Weyland - TED TALK 2023:
http://www.youtube.com/watch?v=hUxdAWrsag8&feature=my_liked_videos&list=LL24Cy0quh8l8c0d-x1qoIug


Our Family is Growing:
http://www.youtube.com/watch?v=gEO3lmVy-tU


časom budú pribúdať ďalšie ...

Takže späť k Prometheovi, nie je tajomstvom, že milovníci Votrelca, facehugera a chestburstera si neprídu na svoje lebo sa vo filme neobjavia, hoci sa hovorí, že posledných 8min. bude priamo nadväzovať na dej filmu Votrelec a dozvieme sa ako to skutočne bolo s Derelict a mŕtvym Space Jockeyom v kresle. Práve Space Jockey bude v tomto filme dôležitou postavou a konečne tak zistíme, ako to sním je, i keď sa zdá, že to nie je rasa, ale len biomechanický oblek. Film Prometheus sa odohráva v roku 2085 tudiž 37 rokov pred dejom Votrelca.

Informácie o filme pozorne sledujem a predpokladám, že po Hobitovi to bude druhý najúspešnejší film roku 2012. Kazdopadne to bude po dlhých rokoch poriadny sci-fi film a uvidíme, či nejak redefinuje žáner sci-fi.
Obrázek

Příspěvek 31.3.2012 00:58:44
Ray Uživatelský avatar
Second Lieutenant
Second Lieutenant

Příspěvky: 1139
Bydliště: Hranice, Olomouc
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Pro mě sci-fi roku. Moc moc doufám, že to Ridley nezesloní. Zatím se zdá, že je to dost podobný původnímu scénáři Vetřelce (kerej musel svého času dost osekat). A je zajímavý číst si detaily z natáčení a tvorby - když se ho třebas zeptali, jaktože je Prometheus tak čistý (v kontrastu s Vetřelcem ale třebas i Blade Runnerem), tak odpověděl, že si myslí, že špinavý vzhled ve sci-fi je fajn, ale už se přejedl a je zase čas na lesklý look. Takhle se, pánové a dámy, dělají trendy!
Už mě ty fiktivní avatary tady serou iritují...

Příspěvek 01.4.2012 17:37:40
forton Uživatelský avatar
Master Sergeant
Master Sergeant

Příspěvky: 584
Bydliště: Mníšek pod Brdy
Pohlaví: Muž
Odpovědět s citací
 
Na Prométhea se opravdu moc těším :-) poslední dobou moc dobrých sci-fi není :-)

Příspěvek 05.4.2012 13:24:58
Evil Uživatelský avatar
Second Lieutenant
Second Lieutenant

Příspěvky: 1158
Bydliště: SR-Zvolen
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
Facebookovská aplikácia:

Orrery:

- Sú tam nové foto a časom odomknú aj ďalšie

https://apps.facebook.com/starmap_uk/


Celkom tomu emzáckemu Orrery(planetáriu) nechápem ... ono by to malo znázorňovať pohyb planét okolo hviezdy, ale tu sa tie planéty(či čo to je) hýbu zdola nahor z hora nadol atď... je možné, aby tak planéty rotovali okolo hviezdy?
Obrázek

Příspěvek 30.6.2012 11:23:09
Evil Uživatelský avatar
Second Lieutenant
Second Lieutenant

Příspěvky: 1158
Bydliště: SR-Zvolen
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
Takže k milovanému a zároveň nenávidenému Prometheovi ... na úvod len toľko, že vedel som do čoho idem, videl som každý trailer, TV spot a aj featurette, ktoré toho prezradili dosť, takže zo slova "prequel" nie som sklamaný, vedel som čo pod tým tvorcovia myslia(rozhodne som nečakal prequel ako vo filme Thing(2011).

Fakt je, že film zavraždili "WTF scény" a plot holes... ktorých tam bolo priveľa, čo je na moderný film obzvlášť tak očakávaný trestuhodné... správanie postáv bolo totálne nelogické a priam až v niektorých scénach totálne smiešne vypíšem len pár:

Toto je spoiler!!!:
Holloway si dá dole helmu a to ani netuší či tam nie sú nejaké smrteľné spóry.

Týpek čo má nastarosti sondy sa stratí a k tomu ho ani kapitán, ktorý pozerá na 3D mapu nenaviguje.

Biológ ide chytať emzáckeho hada o ktorom nič nevie...navyše ešte k tomu dáva ten had výstražné pózy ako kobra.

atď atď...


Ďalšie čo film katuje je strih, proste akoby tam chýbali scény:

Toto je spoiler!!!:
Shaw idú zmraziť lebo má v sebe tvora, tresne jednu Davidovi a Fordovej ... a oni ju nesledujú. Chcú ju zmraziť, majú záujem o toho tvora...ona v pohode príde do Vickersovej lifeboat sadne si medpodu, vyoperuje si sépiu... a nikto nejde za ňou. Príde do labaku, polonahá, s jazvou cez celé brucho a nikto sa nepýta, čo sa ti stalo?(boli tam osoby, ktoré nevedeli, že je tehotna) .... David sa nepýta a kde máš toho tvora z tej maternice? Ona sa ani neobťažuje oznámiť, že "Och, btw tam v medpode som zavrela emzácku sépiu, ktorú som si vyoperovala, ale žije.... a potom je s Davidom kamarátka akoby jej nič neurobil.


Film pôsobí ako pilot seriálu, celé je to vystavené na sequely alebo sequeloch... mohol byť uzatvorenejší .... nevyrieši sa nič a otázok na jednu scénu filmu máte aspoň 5.

Ale zas film má aj svoje čaro, neobohraný dizajn, pekné efekty, akurát nechápem čo tam bolo také, aby mal rating "R", čakal som viac nechutných scén.

Celkovo dojem z filmu je ako po dohraní Mass Effectu 3. Aj keď som filmu naložil dávam mu 80% predsa len ma bavil a verím, že extended cut to vyrieši.
Obrázek

Příspěvek 30.6.2012 14:26:58
Ray Uživatelský avatar
Second Lieutenant
Second Lieutenant

Příspěvky: 1139
Bydliště: Hranice, Olomouc
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Za mě 40% a razantní nedoporučení, o nadávání na Lindelofa/Scotta nemluvě. Jasně, čekal jsem hodně - ale taky proto, že za filmem stáli dva cool fachmani a slibovali leccos! Dokonalý vizuál prostě nestačí, když děj porušuje zásady storytellingu. Někdo by tento argument mohl srovnat s Avatarem. Rozdíl je, že Avatar sice měl naivní story, ale přesto v ní motivace a výkreslení postav klapala (přičemž jsem mu navíc něco odpustil pro jeho epickou délku a vědomí, že v původním scénáři to dávalo ještě větší smysl). Prometheus naproti tomu slibuje hutnou story o tom, "odkud jsme a kam jdeme", jenže nejen že nakonec doručí ještě naivnější poselství ("Věřmě v benevolentního Boha i kdyby nám tragače na hlavu padaly"), leč zároveň neklape ani ve vyprávění. Nakonec tedy zbudou jenom pěkné pohybující se plakáty ke koukání.
Nemá smysl se moc nimrat v prequelovitosti a neprequelovitosti. Trochu mě jako preview-mana nasere, že Ridley řekl, že ve filmu dojde na tři věci, na než nakonec nedojde, ale to je celkem jedno. Smutnější mi příjde, že film vlastně při svém prequelo-remakování nepřichází s ničím moc novým - šak jedna z nejstarších spekulací o Derelictu z Aliena je, že jde o mimozemský bombardér. Uplyne třicet let, Ridley tvrdí, že v Prometheovi se dozvíme něco, co fakticky nečekáme - a pak nám posádka Promethea velkohobě řekne, že Engineers lodě jsou MIMOZEMSKÉ BOMBARDÉRY, notypičokdobytobylřekl!!! :shock: Najde o formát prequelu, jde o zacházení s informacemi z fikčního světa Aliena, a to je prostě pro fanouška zvládnuté na prd.
Design monster je taky naprosto nezajímavý. Každý kritik si dělá srandu z chobotničky, ale to je jednoduše způsobeno srovnáváním s dodnes děsivým a originálním designem aliena od H.R. Gigera. A monstr film bez zajímavých monster je nuda.
A ne, srovnávání s Mass Effectem 3 nefunuguje - ta hra měla obecně rozporuplných posledních patnáct minut. Prometheus přestane dávat smysl už v půlce.

Původně jsem čekal hodně, ale před projekcí mi žáhu schladily první ohlasy. Takže jsem následně vyhlížel docela provar... jenže nic mne nepřipravilo na tu šlichtu, kterou jsem dostal. 40% tomu dávám jenom za obrázky, ROZHODNĚ to neznamená, že bych někomu doporučoval filmu obětovat dvě hodiny života. Ridley měl natočit svou verzi Koyaanisqatsi, pokud chtěl jenom cestovat po vesmíru a neřešit scénář.
Už mě ty fiktivní avatary tady serou iritují...

Příspěvek 02.7.2012 11:03:35
Evil Uživatelský avatar
Second Lieutenant
Second Lieutenant

Příspěvky: 1158
Bydliště: SR-Zvolen
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
šak jedna z nejstarších spekulací o Derelictu z Aliena je, že jde o mimozemský bombardér.


Bombarder? Tak toto počujem prvý krát a to som už navštívil kadejaké zahraničné diskusné fóra ohladom Aliena... ale vzdy sa len hovorilo že Derelict je nákladná loď. Špekulacie boli len o tom či Derelict na LV-426 havaroval alebo tam bola odparkovaná(Scott v apríli potvrdil, že bola odparkovaná) a ďalšia špekulácia bola, či bola miestnosť s vajciami súčasťou Derelictu alebo bola loď odparkovaná na nejakej podzemnej stavbe.

Juggernaut - tak nazval produkčný štáb Promethea túto loď(osobne používam pojmy Derelict - Alien ; Juggernaut - Prometheus, predsa len sa mi nechce v takýchto diskusiách písať "Derelict v Prometheovi") je interierovo iný typ lode, ako Derelict. V Derelicte nebolo kreslo na plošine a okolo neboli tie 4 sarkofágy(kryokomory Engineerov) a i do tej miestnosti sa išlo zo spodu z hora a steny boli viac organické.

Juggernaut môže byť bombarder predsa len zhadzovanie tých urien s čiernou substanciou vrámci letu atmosférou planéty je viac reálne ako myšlienka, že Derelict by zhadzovala vajcia, ktoré by sa najskôr rozbili a facehuggere by pokapali.
Obrázek

Příspěvek 02.7.2012 11:47:59
Ray Uživatelský avatar
Second Lieutenant
Second Lieutenant

Příspěvky: 1139
Bydliště: Hranice, Olomouc
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Tak to dokonce prý nebyla ani spekulace.
"Director Ridley Scott even said the derelict was a bomber - it was designed to bombard planets with Alien eggs."
Viz tyto linky; všechny jsou z roku 2008 a dříve, kdy žádný Prometheus nebyl ani na papíře:
- http://aliens.wikia.com/wiki/Mala'kak
- http://bbs.stardestroyer.net/viewtopic. ... 9&start=50
- http://tvtropes.org/pmwiki/pmwiki.php/F ... Main.Alien
Jinými slovy, velké odhalení Promethea proběhlo už dávno. Splendid dramaturgy.

To s tím Juggernautem je zcela šumák. Zvenku vypadá stejně, havaruje na planetě velmi blízko světa z EP3; můj spoludivák, doktorant fyziky, se se mnou asi půl hodiny hádal, že to MOHLA být loď z Vetřelce, protože Davit třeba přehlédl tu (kilák velkou) místnost pod kokpitem plnou vajec...
Hlavně je to ale jen jedna manifestace prequelovitosti-neprequelovitosti (čti: nekontinuity děje) celého Promethea. Scott mohl zvolit jiný design Juggernauta, aby nevypadal jako Derelict (a Engineers v úvodu filmu MAJÍ jiný design), ale rozhodl se negativně, takže jakékoliv řeči o tom, že lodě jsou vevnitř jiné, zhusta umírá na tom, že zvenku působí stejně. Je jedno, "že by to tak v reálu mohlo být" - je to matení diváka podobnými obrazy. Mezi další ukázky divného zacházení s kontinuitou patří třeba to, že Scott řekl, že ve filmu nebude xenomorf. A přece byl. Ten film tedy velmi jasně dělá oslí můstky na různé aspekty Vetřelce, jenže jenom někdy (Derelict vs Juggernaut; i když 99% diváků bude asi čekat, že jde o stejnou loď), což je prostě špatné pracování s fakty vlastního fikčního vesmíru.
To je jako kdyby Lucas v Episodě III sice udělal z Anakina Dartha Vadera, ale taky navíc zabil Imperátora, a pak jako autor řekl, že se mu to nechtělo propojit s EPIV, protože se nehodlal svazovat vlastním universem (což Scott fakt řekl). Navrch navíc Lucas aspoň nedělal bububu ohledně toho, že se v EPIII dozvíme šokující odhalení o původu lidstva a space jockeyů... které vlastně před mnoha lety sám vykecal.
(a ne, nemám problém s tím, kdyby to byl z gruntu reboot/remake; můj problém je, že to není ani remake, ani prequel; selhává to tedy v obojím)

Opravdu mne ale zajímá, jeslti to Scott nemyslel jako sofistikovanou parodii s vážnou tváří. Ten celý film je o očekávání (diváků i fiktivní posádky lodi), které se HROZITÁNSKÝM způsobem nevyvede (divákům i posádce). Weyland sám působí skoro jako Scott (starý páprda, co je legendou) a vynaložil hromadu úsilí, aby TO (film; fiktivní misi) dokázal - jenom aby to dopadlo blbě. Ve výsledku tam nevím, jestli to od něj není nějaká hra s divákem. A docela bych i bral film o tom, jak se vznešený mise hrozně nepovedla - jenže to by se nemohla "hrozně nepovést" na základě toho, že průzkumníci (kteří jsou ploše vykreslení) dělají dementní boty a fikční vesmír nedává moc smysl...
A je jedno, jestli se tobě film líbí a mě ne - v krizice i mezi komunitou zcela jasně převažuje negativní náhled, čili to je zklamáním (podobně lze rozetnout i Mass Effect 3 - mě se konec líbil, ale je to průser, protože to majorita komunity ho tak vidí).

Když se oprostím od pouhé reflexe špatnosti toho filmu a začnu aktivovat vlastní tvůrčí centra mozku, Prometheus mohl perfektně řešit, PROČ emzáci chtěli bombardovat planety, co to bylo za rasu, jakou měla filozofii a - když už vypadali jako lidé - proč stvořili lidstvo? Jak ho upravovali? Jsou mezi námi nebo ne? Je Weyland emzák? Proč by se rozhodli ho vyhubit? Nic z toho film neřeší. Scott si dal za cíl zodpovědět filmem dvě věci - kdo jsou space jockeys a kdo stvořil lidstvo. To první řekl dávno a pak po dvou hodinách pomrkávání v Prometheovi ZNOVU POTVRDIL, a to druhé řekl v první minutě snímku. Jako nějaké budování otázek (kurva, to Lindelofovi aspoň v LOSTu šlo!) to vyprávění zcela selhává. A protože jako bonus selhává i v postavách, zbývá jen ten vizuál. To si ale raději zajdu do hvězdárny. Tam mi aspoň nebudou tvrdit, že exoplaneta u jiné hvězdy je 50 milionů mil od Slunce...
Už mě ty fiktivní avatary tady serou iritují...

Příspěvek 03.7.2012 11:05:05
Evil Uživatelský avatar
Second Lieutenant
Second Lieutenant

Příspěvky: 1158
Bydliště: SR-Zvolen
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
Ono interier Juggernautu sa da veľmi rýchlo vysvetliť, prečo je iný od Derelictu z pohľadu deja ... Juggernaut mohol byť buď to starší alebo novší od Derelictu... jednoducho Engineery nechali dizajn exterieru rovnaky a čo updatetli bol len interier.

z iného pohľadu, tento krát toho produkčného sa zas mohlo jednať o retcon dizajnu rovnako tak aj Space Jockeya.

Derelict vs Juggernaut; i když 99% diváků bude asi čekat, že jde o stejnou loď)

To záleži na tom kto má ako Aliena napozerané... ak niekto videl Aliena len raz, tak asi ani nepostrehne, že exterierový dizajn Juggernautu je rovnaký ako Derelictu ... predsa len záber na Derelict nebol v Alienovi bohvieako dlhý a v ďalších filmoch sa už nevyskytoval, takže sa tak nevryl do pamäti... čo vlastne znamená, že niekto ani len nemusí postrehnúť, že tento typ lode bol v Alienovi a jednoducho to bere ako nový typ dizajnu.

Mezi další ukázky divného zacházení s kontinuitou patří třeba to, že Scott řekl, že ve filmu nebude xenomorf.


Ohľadom toho tvrdenia okolo xenomorpha tam len to len šikovne zahral. Väčšina novinárov myslela, či tam uvidíme toho starého známeho Aliena ... toho sme naozaj nevideli...videli sme nového.
Podobne je to ako so slovíčkom prequel, väčšina ľudí čakala, že to bude prequel v zmysle, že Prometheus pekne zapadne do Aliena a tam kde skončí Prometheus začne Alien... v tomto prípade to znamenalo špekulácie, že sa dozvieme ako Engineery vyrobia vajcia, či kráľovnú, že ju naložia do Derelictu a že Derelict sa vybura na LV-426 atď atď.
Ale Scott slovo prequel znamená len, že dej sa odohráva pred udalosťami nejakého filmu ... čo v podstate tak bolo.

Prometheus mohl perfektně řešit, PROČ emzáci chtěli bombardovat planety, co to bylo za rasu, jakou měla filozofii a - když už vypadali jako lidé - proč stvořili lidstvo?


Scott povedal, že ten úvod, kde sa Engineer obetoval sa mohol odohrávať na ktorej koľvek planete v galaxii ... čo v podstate charakterizuje Engineerov ako seederov.
Prečo nás chceli vybombardovať nato zas povedal, že preto lebo Rimania pred 2000 rokmi ukrižovali ich emisára - áno, Ježiša. Osobne si myslím, že toto je splašená teória, keď už nás chceli vyhubiť(teda je vlastne otázne, či nás chceli, pretože tá čierna substancia nezabila nikoho, len zmutovala, ale berme ako canon, že nás chceli vyhubiť.) tak nie kvôli tomu, že niekoho z ich pribili na kríž, ale skôr kvôli agresivite ľudstva.
Obrázek

Příspěvek 03.7.2012 15:22:46
Ray Uživatelský avatar
Second Lieutenant
Second Lieutenant

Příspěvky: 1139
Bydliště: Hranice, Olomouc
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Ono interier Juggernautu sa da veľmi rýchlo vysvetliť, prečo je iný od Derelictu z pohľadu deja ... Juggernaut mohol byť buď to starší alebo novší od Derelictu... jednoducho Engineery nechali dizajn exterieru rovnaky a čo updatetli bol len interier.

Pane Evil, já to samozřejmě pochopil, jak to myslíte. A dokonce bych s přimhouřením očí i bral, že "v reálu" se z nákladního letadla neudělá bombardér jen tak, že poměním vnitřek. Jenže Prometheus jednoduše operuje s ikonickým obrazem Derelictu a tím pádem neimplikuje zhola nic o tom, že (zvenku stejně vypadající a zevnitř velmi podobně vypadající) loď má úplně jiný purpose.
Je šumák, jestli štáb loď nazval Juggernautem, Derelictem, Mastodontem či Dementem - nikde ve filmu (ani v Alienovi, ani v Promehtovi) nenaznělo, co ta loď dělá (ani že by byla odlišná od jiného typu stejně vypadající lodě), ergo divák bere za samozřejmost, že je to totožný typ plavidla.
Tím pádem pak drhne kontinuita.

z iného pohľadu, tento krát toho produkčného sa zas mohlo jednať o retcon dizajnu rovnako tak aj Space Jockeya.

Však ano, on to určitě retcon byl. S tím bych neměl problém, kdyby to retconovalo design - já mám problém s tím, že to zcela retconovalo smysl lodi, aniž by to zároveň retconovalo původního Vetřelce.

To záleži na tom kto má ako Aliena napozerané... ak niekto videl Aliena len raz, tak asi ani nepostrehne, že exterierový dizajn Juggernautu je rovnaký ako Derelictu ... predsa len záber na Derelict nebol v Alienovi bohvieako dlhý a v ďalších filmoch sa už nevyskytoval, takže sa tak nevryl do pamäti... čo vlastne znamená, že niekto ani len nemusí postrehnúť, že tento typ lode bol v Alienovi a jednoducho to bere ako nový typ dizajnu.

Kdo viděl Aliena jen raz, šel na Promethea jako nefanoušek - o tomhle divákovi se tu přece nebavím, když řeším pokřivenou kontinuitu mezi oběma filmy. (ne snad, že by i nefanouškovi neměla vadit nelogika střihů nebo chování postav v Prometheovi, ale nešť).
Mluvím samozřejmě primárně o fanoušcích značky, kteří mají obraz Derelictu vypálený do hlavy a právě tihle pak haní nekontinuitu. Film byl do značné míry směřovaný i na ně, viz marketing postavený na "LOSTovském" pomrkávání na ikony původních filmů (Weyland, android s D v názvu, obraz xenomorfa v traileru atd.).

Ohľadom toho tvrdenia okolo xenomorpha tam len to len šikovne zahral. Väčšina novinárov myslela, či tam uvidíme toho starého známeho Aliena ... toho sme naozaj nevideli...videli sme nového.

Aha. Takže vlastně v Alienovi 3 nebo Alienovi 4 vůbec nebyli vetřelci, protože nejsou stejní, jako původní prototyp?
Těch Scottových lží bylo ovšem více, třeba včetně jasného řečení, že postava Theronové přežije do konce filmu.

Podobne je to ako so slovíčkom prequel, väčšina ľudí čakala, že to bude prequel v zmysle, že Prometheus pekne zapadne do Aliena a tam kde skončí Prometheus začne Alien... v tomto prípade to znamenalo špekulácie, že sa dozvieme ako Engineery vyrobia vajcia, či kráľovnú, že ju naložia do Derelictu a že Derelict sa vybura na LV-426 atď atď.
Ale Scott slovo prequel znamená len, že dej sa odohráva pred udalosťami nejakého filmu ... čo v podstate tak bolo.

Jistě, to je právě líný storytelling - napíšme prequel, který se sice nedrží všeho na předloze, ale zato se celou dobu vehementně tváří, že s ní totálně souvisí. To je neumětelství a popírá to naprosté základy logického narativu, kde A vede k B a to vede k C. Ve vztahu Prometheua a Aliena se nám tohle chronologické vyprávění rozpadá (možná, že kdyby měl film 4 hodiny, tak by to unesl a stihl vysvětlit).
Velmi nešťastné na tom je to, že marketing jasně vedl diváky k očekávání doslovného prequelu, nikoliv jen doslovné návaznosti (a připomínám, že jsem na film šel s tím, že to má být podle Scotta ne-zcela-prequel). Scott to sice stále popíral, ale po shlédnutí filmu to působí spíše jako alibismus. To je jako kdybych sepsal scénář prequelu Stargate od Emmericha a udělal v ději jasné oslí můstky na Ra, vzpouru v Egyptě i O'Neillovo dítě - ale syn namísto toho byl dcerou, Ra by byl negr a namísto v Egyptě by se to odehrávalo u Mayů. Ano, i tentokrát by to šlo ukecat různými fanouškovskými teoriemi. Tenhle "duchovní prequel" si bere to nejhorší z obou světů. Není to ani remake, ani prequel.
I pokud se ovšem oprostím od prequelovitosti, pak prostě Prometheus jakkoliv zajímavě nezodpověděl na jiné narativní otázky, čímž se dostáváme k dalšímu bodu...

Scott povedal, že ten úvod, kde sa Engineer obetoval sa mohol odohrávať na ktorej koľvek planete v galaxii ... čo v podstate charakterizuje Engineerov ako seederov.

Já vím, ale to opět neříká nic o tom, proč to dělali.

Prečo nás chceli vybombardovať nato zas povedal, že preto lebo Rimania pred 2000 rokmi ukrižovali ich emisára - áno, Ježiša. Osobne si myslím, že toto je splašená teória, keď už nás chceli vyhubiť(teda je vlastne otázne, či nás chceli, pretože tá čierna substancia nezabila nikoho, len zmutovala, ale berme ako canon, že nás chceli vyhubiť.) tak nie kvôli tomu, že niekoho z ich pribili na kríž, ale skôr kvôli agresivite ľudstva.

O tomhle jsem taky četl a opět to neříká nic o skutečných důvodech. Pomiňme, že je to z religiozního hlediska blábol (v roce "1 AD" se nám Ježiš narodil, nikoliv zemřel; tak leda že by Engineers neměli rádi porody mesiášů), Prometheus to zkrátka má s čísly popletené. Po dekádě Stargate, po všech Danikenech, po veškerých pseudokumentech na History Channel je ale celá pointa scénáře prostě příliš triviální. Navíc je i triviálně podaná kvůli všem formálním problémům filmu.
Snad bych to snímku odpustil, kdyby s primitivní pointou zvládal operovat (ježiš, jak bych si přál mít celý film obtočený kolem zklamání a ne-konspiračních teorií!) a navrch neměl řadu jiných problémů. A znovu - neměl bych ani nejmenší problém s tím, že by Engineeři a jejich fungování zůstalo zahaleno tajemstvím. Nezajímá mě, jak ovládali konzole nebo proč vypadali tak namakaně; alieny z 2001 jsme taky neviděli a neznali jejich kulturu, důvody, armádu či celebrity. Přesto jsme ale v 2001 tak nějak chápali, o co se emzáci snaží. Prometheus se ale bil do prsou, jak nezodpoví veškeré fundamentální otázky lidstva, přitom pointa filmu byla prostá jako vesnický idiot.
I pokud bych bral, že Prometheus je film o velkém zklamaní jedné optimistické výpravy, pak snímek selhává v pracování s tím zklamáním - například by totiž první polovina snímku musela působit spíše optimisticky, a nekoliv jako předehra hororu (a shodou okolností na něčem podobném pracuju). Kvůli veškeré nelogické bagáži je také pozornost odváděna od tématu zkladání spíše směrem k "To jsou kriplové, proč si sundali ty helmy!" A v neposlední řadě pak působí divně optimistický konec á la "Víra tvá tě uzdraví", kdy postava Rapace i přes zjištění, že emzáci vyrobili děsivou biologickou zbraň, chtěli dvakrát zničit Zemi, zabili ji přítele a celou posádku a sundali skoro i ji (a zradě Davidem/Weylandem nemluvě) s úsměvem pronese, že chce navštívit jejich domovinu, protože furt věří, že jsou cool...
V tom filmu je TOLIK potenciálu, včetně možnosti, že někde ve vesmíru je VÍCE lidských ras, ale celé je to ubito tím, že v syžetu třikrát tam a zpátky přejedou ke kopuli a pak nějak dojde filmový materiál.
Už mě ty fiktivní avatary tady serou iritují...

Příspěvek 03.7.2012 17:40:42
St0rm Uživatelský avatar
Lieutenant Colonel
Lieutenant Colonel

Příspěvky: 2366
Bydliště: Studénka
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
No musím se přidat k Rayovi, storytelling stojí za vyližp... nebudu tvrdit, že jsem holywoodsky scénárista, ale z vlastních zkušeností vydávání tady na fóru vím, že pokud musíš něco vysvětlovat mimo příběh v diskuzi, neodvedl jsi dobrou práci v sestavování příběhu.
Samo, jsou díla kde lidi mají mít otázky, ale ne takové, které si lidi kladou o Prometheovi (případně jakémkoliv jiném díle). "Kde se to tam vzalo?" "Počkej, to vypadají stejně, ale nejsou stejné?" "A co je to teda za planetu?" "Proč si nikdo nevšimne, že ženská na sobě spáchala císaře?" tadyjadydada... Krásný vizuál, ale tím ten film taky skončil.

Příspěvek 03.7.2012 18:15:06
Ray Uživatelský avatar
Second Lieutenant
Second Lieutenant

Příspěvky: 1139
Bydliště: Hranice, Olomouc
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Ono vyvážení toho, co se řekne vs toho, co se neřekne, není téma na pár řádků; na TV Tropes o tom mají celé dlouhatánské heslo s řadou příkladů, a naratologie kolem toho taky obtočila pár bichlí ("We tend not to be satisfied by a narrative unless all "loose ends" are tied."). A intermedialita (tj. doplňování infa o jediném fikčním univerzu z více médií) je dneska vcelku běžná.
Story, ve které chybějí esenciální informace, je samozřejmě kriplovská. Jenže hranice těchle informací je individuální; třeba US film Brothers má dost dementní pasáže, kde postavy říkají evidentní informace, které není třeba zmiňovat (bije to do očí, protože jde o adaptaci stejnojmenného severského filmu, kde si divák musí domýšlet; jasně, výhodou je, že Brodre je snímek o válečném veteránovi, jeho bratrovi a jejich ženě, nikoliv scifi epos o cestování do vesmíru, což logice nutně nepomáhá). Co je IMO problém na distribuci informací v Prometheovi je celé to slibování rozřešení toho, "odkud jsme a kam jdeme", čili vzbuzování falešných očekávání, jež svým (anti)řešením prostě nenaplní to, co jsme chtěli. Zakomponuj do toho problematického řešení prequelovitosti a máš obrázek kočkopsa, který se zpočátku tváří jako predátor, ale nakonec je z něho jen takový malý pudl.
Nebylo by to tak hrozné, kdyby furt fungovaly postavy a strašení (zdravím Avatara i Battlestar "God Dit It" Galacticu), jenže to tam bohužel taky nefunguje. A vrcholem budování mystéria v Prometheovi je otázka "proč je AudoDoc upravený pro muže" (boom! Na palubě je Weyland!), což je po všech bizáriích v LOSTu dost letdown...

A jen na okraj, odmítám připustit, že je to můj problém, protože já jako divák jsem měl očekávání. Průmysl úzce souvisí s médiem, jež předává; Prometheus by například stěží byl drahý velkofilm, kdyby za ním nestála režisérská legenda. Čili tohle očekávání pramení automaticky, v tomto případě bylo navíc podpořeno masivním hypem (což by nebylo nutně ke škodě, kdyby film nestál za prd). Především je ale film zklamáním nejenom pro mě, ale i pro řadu dalších lidí. A to lze statisticky doložit.

Nemá asi smysl sem vypisovat všechny logické kiksy. A opět se dá říct, že nejsou vlastní jen Prometheovi - i u Avatara se diváci ptali, proč RDA prostě nevyhladí planetu z orbity; tam se ale naskytlo i bez nutnosti hledat po netu logické vysvětlení, že soukromé korporaci zkrátka genocida moc nesvědčí. U Promethea, vyprávějícího o divných emzácích hrajících na flétnu když startují počítač, to nejde; naše kulturní povědomí o realitě se vytrácí (nemám to s čím srovnat, viz link nahoře na Barthese), a protože film na otázky neodpoví, zůstává jen prázdno a neuspokojení z vyprávění.
Tak jako tak, pastnu sem spoilerfest z FFFILMu od Františka Fuky, jen aby se neřeklo; většinu hovadin vypsal za nás.
Už mě ty fiktivní avatary tady serou iritují...

Odeslat nové téma Odpovědět na téma

Zpět na Filmy

cron