Pro pokec, nebo vaše dotazy jsem vytvořila na Discordu skupinu, přidat se můžete zde: https://discord.gg/aZCahpwdZa

Obsah fóra Kecárna Počítače Linux

Linux

Hardware, software a vše co se toho týče.

Odeslat nové téma Odpovědět na téma
Jaký používáte Linux?

Ubuntu
20
87%
Slax
0
Žádná hlasování
Mandriva
0
Žádná hlasování
OpenSuSE
0
Žádná hlasování
Debian
3
13%
 
Celkem hlasů : 23

Příspěvek 01.12.2009 14:31:30
Wanted Uživatelský avatar
Major
Major

Příspěvky: 1916
Bydliště: My jsme ku*** z Brna, my jsme všude doma!!
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
No já ho mám taky na noťasu, ale třeba přes tlačítko hledat wi-fi to vůbec nereaguje... to samý, že nemůžu změnit výkon počítače... sice si tam můžu nastavit za jak dlouho se vypne nebo co to bude dělat, ale je mi to na nic, když na max výkon to po ani ne 2h klekne :lol:
Obrázek
HNĚV POMINE, NENÁVIST V SRDCÍCH ZŮSTÁVÁ

Příspěvek 01.12.2009 15:41:35
Ralen Uživatelský avatar
Second Lieutenant
Second Lieutenant

Příspěvky: 1068
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
impaled_shadow píše:
Ovšem, pokud nejste Linux guru, doporučuju instalovat jen když máte spoustu volného času na prolézání for a hledání ovladačů ke všemu možnému i nemožnému.

Tak jak už sem psal mám Ubuntu - o žádný (tim žádný myslím vůbec žádný) ovladače jsem se nestaral (na rozdíl od windows) a žádný fóra jsem neprolézal, no vlastně jednou, když sem potřeboval připojit externí disk, ale to byla chyba toho externího disku a hlavně problém jsem za pomoci na onom fóru snadno odstranil (na rozdíl od windows).
Vlastně mám na linux opačnej názor než ty - mě přijde uživatelsky mnohem jednodušší (snažší na ovládání a správu) než ostatní OS.
Obrázek

Příspěvek 01.12.2009 17:12:06
Nohajc Uživatelský avatar
First Lieutenant
First Lieutenant

Příspěvky: 1452
Bydliště: P4C-970
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
O Linuxu celkově se to dá říct těžko. Samozřejmě, že Ubuntu je po téhle stránce dost vyladěné a najdou se i další distribuce s klikátky, ale linuxové jádro běží pořád na textové bázi. A pro pokročilejší správu a úpravy je třeba přičichnout k terminálu a konfiguračním souborům.
"Come along, drop this hair dryer or whatever it is."

Příspěvek 01.12.2009 17:19:59
impaled_shadow Uživatelský avatar
Airman First Class
Airman First Class

Příspěvky: 154
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
Ralen píše:
Vlastně mám na linux opačnej názor než ty - mě přijde uživatelsky mnohem jednodušší (snažší na ovládání a správu) než ostatní OS.

Nevíš o čem mluvíš. Za prvé nemůžeš zobecňovat (co funguje tobě nemusí fungovat jinému člověku s jiným HW) a za druhé se tvé zkušenosti týkají DISTRIBUCE s názvem Ubuntu, která jádro Linuxu "pouze" obsahuje, ne Linuxu samotného.

Linuxové jádro samo o sobě vyžaduje určité znalosti a "klikací" uživatel je v kýblu. Zkus někdy nastavit server běžící na Linuxu, nebo OS APčka… potom se budeme bavit o tom co je jednodušší.
Bůůů. Co poslouchám?
http://last.fm/user/angoisseus

Příspěvek 01.12.2009 19:26:26
Air Force Uživatelský avatar
Colonel
Colonel

Příspěvky: 2866
Bydliště: Praha - Smíchov
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Haha - jednou se někdo zastane Linuxu a sami jeho fandové ho umlčej :lol:
A pak se divte jeho (ne)rozšířenosti.

Já jsa klikací uživatel-ignorat, se v zásadě nijak moc nezajímám, jestli je jádro textový, hieroglifický, nebo jestli tam běhaj permoníci a mačkaj vypínače, hlavně když je to jednoduchý na pochopení a funguje to.
Z tohodle pohledu byl Ralenův příspěvek zatim největší motivací, proč by si měl člověk Linux instalovat (resp likvidoval většinu anti-linux argumentů).
Obrázek

Příspěvek 02.12.2009 00:52:50
Ralen Uživatelský avatar
Second Lieutenant
Second Lieutenant

Příspěvky: 1068
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
impaled_shadow píše:
Nevíš o čem mluvíš. Za prvé nemůžeš zobecňovat (co funguje tobě nemusí fungovat jinému člověku s jiným HW) a za druhé se tvé zkušenosti týkají DISTRIBUCE s názvem Ubuntu, která jádro Linuxu "pouze" obsahuje, ne Linuxu samotného

To je jedno, ty jsi mluvil o linuxu jako celku a já reagoval na tvůj post, nedopustil jsem se většího zobecnění než ty. Rozdíl mezi distribucema si samozřejmě uvědomuju.
A troufnu si tvrdit, že v tomhle případě co funguje mě, to funguje naprostý většině.

Nohajc píše:
A pro pokročilejší správu a úpravy je třeba přičichnout k terminálu a konfiguračním souborům.

Upřímně, pokud se to týká "obyčejnýho uživatele", tak toho žádná pokročilejší správa nezajmá, ten by ji nezvládnul ani ve windows. Plus neni problém naprostou většinu toho vygooglit a udělat podle návodu (což je ten samej způsob jakym řeší nejspíš většina lidí "pokročilou správu" i ve windows)
Obrázek

Příspěvek 02.12.2009 10:08:32
Nohajc Uživatelský avatar
First Lieutenant
First Lieutenant

Příspěvky: 1452
Bydliště: P4C-970
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
Já jsem akorát poukazoval na to, že rozdíl mezi některými distribucemi je opravdu velký. Vyzkoušej třeba takové Gentoo, které se celé kompiluje ze zdrojáku + ještě tuna nastavení po instalaci a pak srovnávej s Ubuntu, které je prostě navržené pro maximální jednoduchost. Přitom se v obou případech jedná o Linux.
"Come along, drop this hair dryer or whatever it is."

Příspěvek 02.12.2009 11:26:22
Ralen Uživatelský avatar
Second Lieutenant
Second Lieutenant

Příspěvky: 1068
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
No ale o to právě nejde, jede o to, že existují distribuce jako Ubuntu.
Obrázek

Příspěvek 03.12.2009 15:59:40
impaled_shadow Uživatelský avatar
Airman First Class
Airman First Class

Příspěvky: 154
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
Ralen píše:
To je jedno, ty jsi mluvil o linuxu jako celku a já reagoval na tvůj post, nedopustil jsem se většího zobecnění než ty. Rozdíl mezi distribucema si samozřejmě uvědomuju.
A troufnu si tvrdit, že v tomhle případě co funguje mě, to funguje naprostý většině.

Jo, je to možné. Ale ne všem. Bratrovi jsem nedávno na HP dával Ubuntu a taky jsem musel hledat ovladače wifi+rozumně nastavit grafické ovladače. Ono, možná právě ta wi-fi bývá u systémech postavených na Linuxu největší problém. Aspoň teda co já mám zkušenosti.
naprostou většinu toho vygooglit a udělat podle návodu (což je ten samej způsob jakym řeší nejspíš většina lidí "pokročilou správu" i ve windows)

Jinak tuším že už i Gentoo má instalátor? Nebo se o tom minimálně mluvilo.
A rozlišujte prosím Linux (jádro) od systému postaveném na Linuxu (Ubuntu)…
Bůůů. Co poslouchám?
http://last.fm/user/angoisseus

Příspěvek 03.12.2009 16:10:08
Nohajc Uživatelský avatar
First Lieutenant
First Lieutenant

Příspěvky: 1452
Bydliště: P4C-970
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
Gentoo má instalátor, ale je to úplně jiná kategorie. Žádné další, další, další, nýbrž pěkný příkazový řádek. Pravda, částečně interaktivní asi bude, ale kdo si předtím nepřečetl manuál jak na to, nebo není linuxový expert, bude nespíš ztracen.

Tohle jsem tedy pochopil z toho, co jsem o Gentoo četl. K vlastní instalaci jsem se zatím nedostal.
"Come along, drop this hair dryer or whatever it is."

Příspěvek 05.12.2009 12:09:55
pala Uživatelský avatar
Airman
Airman

Příspěvky: 28
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
Rád bych hlasoval, ale zapoměli jste na fedoru, či redhat. :x

Příspěvek 13.12.2009 18:43:21
petr__ Airman First Class
Airman First Class

Příspěvky: 148
Bydliště: 50.70778° sš, 15.05265° vd, země
Pohlaví: Neuvedeno


Příspěvek 02.1.2010 11:50:38
david.p41 Uživatelský avatar
Command Chief Master Sergeant
Command Chief Master Sergeant

Příspěvky: 967
Bydliště: strojovna Daidala
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Zlatej ubuntu dal jsem si ho jako druhej os na práci protože ve windows sem vždycky místo toho abych dělal něco do školy sem začal hrát,no na win sem hledal ovladače 2 dny 1 den sem nenašel ještě že ho měl kámoš ale ubuntu ten po mě žádný nechtě a dokonce sem tam rozchodil i ufona.
Proti blbcům neexzistuje ochrana,jsou až příliš vynalézaví.
http://www.zavislak.webnode.cz
http://www.stream.cz/video/14/393899-sheppard-team

Příspěvek 02.1.2010 14:42:11
Nohajc Uživatelský avatar
First Lieutenant
First Lieutenant

Příspěvky: 1452
Bydliště: P4C-970
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
Já teď řeším, jestli mám na ntb udělat upgrade na 9.10. Mám tam totiž už spoustu nainstalovaného softwaru, často z jiných repozitářů, než jsou ty základní od Canonicalu a někde jsem četl, že to může dělat bordel při tom upgradu. Teď mi všechno funguje perfektně, tak bych si nerad rozhasil systém.
"Come along, drop this hair dryer or whatever it is."

Příspěvek 09.10.2010 14:53:58
miki Uživatelský avatar
Second Lieutenant
Second Lieutenant

Příspěvky: 1051
Bydliště: TARDIS
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
tak a mám linux i na notebooku :D :D :D

EDIT:

wow, od ledna tady nic nebylo :) :)

tak co, těšíte se na Ubuntu 10.10? (vychází zítra (btw.: datum je 10.10.10(když se to převede z dvojkové do desítkové je to 42 :d)))

ale tohle jsem nechtěl říct..

chtěl jsem se zeptat, nevíte když nastavím ve cronu něco na půlnoc, ale mám v tu dobu vyplý počítač, tak co se stane když počítač zapnu?
Obrázek <-- watch it!
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Příspěvek 10.10.2010 13:48:09
Nohajc Uživatelský avatar
First Lieutenant
First Lieutenant

Příspěvky: 1452
Bydliště: P4C-970
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
Tak už upgraduju na 10.10. Ještě 20 minut. Zase slibují rychlejší boot, tak uvidíme.
S tím cronem fakt nevím. Doporučuju prostě vyzkoušet, co se stane. :)
"Come along, drop this hair dryer or whatever it is."

Příspěvek 10.10.2010 13:54:57
miki Uživatelský avatar
Second Lieutenant
Second Lieutenant

Příspěvky: 1051
Bydliště: TARDIS
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Já taky...ale s mým blbým netem mi to bude trvat ještě tak hodinu a půl :(

s tím cronem: vyřešil jsem to nakonec, že se to spustí při zapnutí počítače...pro moje účely stačí...
Obrázek <-- watch it!
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Příspěvek 10.10.2010 16:56:49
Nohajc Uživatelský avatar
First Lieutenant
First Lieutenant

Příspěvky: 1452
Bydliště: P4C-970
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
Na první pohled trkne nový font... Takový à la Segoe UI (a pak že nekopírují MS) :D
Taky zhnusnili defaultní téma (Ambiance), ale to je mi jedno, stejně používám Dust borderless.

Jo, vypadá to celkem OK.
"Come along, drop this hair dryer or whatever it is."

Příspěvek 10.10.2010 18:43:22
miki Uživatelský avatar
Second Lieutenant
Second Lieutenant

Příspěvky: 1051
Bydliště: TARDIS
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Néééé!!! GMplayer už není podporovanej!!!
Obrázek <-- watch it!
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Příspěvek 10.10.2010 19:46:34
Nohajc Uživatelský avatar
First Lieutenant
First Lieutenant

Příspěvky: 1452
Bydliště: P4C-970
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
Nainstaluj si smplayer. Ten je mnohem lepší.
"Come along, drop this hair dryer or whatever it is."

Příspěvek 16.10.2010 09:09:11
david.p41 Uživatelský avatar
Command Chief Master Sergeant
Command Chief Master Sergeant

Příspěvky: 967
Bydliště: strojovna Daidala
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Sakra že bych byl vedle já mám verzi 10.04 no jo no jaký je rozdím mezi tímhle a 10.10?
Proti blbcům neexzistuje ochrana,jsou až příliš vynalézaví.
http://www.zavislak.webnode.cz
http://www.stream.cz/video/14/393899-sheppard-team

Příspěvek 16.10.2010 09:59:41
miki Uživatelský avatar
Second Lieutenant
Second Lieutenant

Příspěvky: 1051
Bydliště: TARDIS
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Ubuntu 10.10 má nový centrum softwaru, lepší verzi GNOME, konfiguraci obrazovek a alespoň u mě je rychlejší start.
Obrázek <-- watch it!
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Příspěvek 21.10.2010 20:08:33
ivimila Airman First Class
Airman First Class

Příspěvky: 118
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
Z vlastní zkušenosti co jsem používal Ubuntu na PS3 a později půl roku na PC jsem byl naprosto spokojen. Naprosto user-friendly ovládání, žádné ovladače a jiné problémy. Wifi připojení bylo po pár kliknutích nastaveno (a to jsem si myslel, že bude několikahodinový problém jako tenkrát ve windows!)

Největší problém je ten, že si na Linuxu nezahrajeme "normální" hry.

Nejvíc to zabilo to, že za celou dobu používání se mi ukázalo maximálně 5 error oken. U windows to bylo tak jeden za den. :lol: Ale naopak jsem vůbec nepochopil jak se instalují hry (přes konzoli? bylo tuším více možností, ale ani jedna mi nešla) - takže jsem vlastně Ubuntu používal pouze na internet a přes integrovaný "stahovač" jsem si nainstaloval pár aplikací (mimo jiné i "hru" Bramborový mužík) :lol:

Příspěvek 21.10.2010 21:07:58
Vanguard Major
Major

Příspěvky: 1861
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
Nainstaloval jsem Ubuntu a používal ho asi čtyři dny. Nikdy více!

Příspěvek 21.10.2010 21:13:04
šAshrak Uživatelský avatar
Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 2122
Bydliště: Bohnice
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
@Vanguard: Proč, smím-li se zeptat?

@ivimila: myslíš linuxové hry nebo Windows hry (dneska už existuje v Ubuntu GUI na skoro všechno jen to často není efektivní)
The Lost Doctors

Není to úchylný, je to jen Pomeranč.
-Charlie Crews

Odeslat nové téma Odpovědět na téma
PředchozíDalší

Zpět na Počítače

cron