Pro pokec, nebo vaše dotazy jsem vytvořila na Discordu skupinu, přidat se můžete zde: https://discord.gg/aZCahpwdZa

Obsah fóra Kecárna Počítače Linux

Linux

Hardware, software a vše co se toho týče.

Odeslat nové téma Odpovědět na téma
Jaký používáte Linux?

Ubuntu
20
87%
Slax
0
Žádná hlasování
Mandriva
0
Žádná hlasování
OpenSuSE
0
Žádná hlasování
Debian
3
13%
 
Celkem hlasů : 23

Příspěvek 21.10.2010 21:33:12
miki Uživatelský avatar
Second Lieutenant
Second Lieutenant

Příspěvky: 1051
Bydliště: TARDIS
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Ashrak píše:
@Vanguard: Proč, smím-li se zeptat?


Taky by mě zajímalo. Jakmile jsem zprovoznil internet, ve Windowsech se cítím hodně nesvý.
Obrázek <-- watch it!
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Příspěvek 22.10.2010 00:00:02
petr__ Airman First Class
Airman First Class

Příspěvky: 148
Bydliště: 50.70778° sš, 15.05265° vd, země
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
V první řadě ani pořádně nevíte o čem mluvíte. Linux je jádro. Můžu mít Debian, a můžu prohlásit, že to není linux (Debian GNU/Hurd).
Hlavní problém distribucí je chronická neodladěnost, což souvisí se způsobem vývoje a nedostatkem peněz. Dále roztříštěnost a časová nestabilita API. Linux samotný je vyvýjený profi týmem novellu, takže zde je situace výrazně lepší, ale zdaleka není ideální. Problém je i v samotné koncepci (Linux je koncepcí monolit), dále také v licenci, díky která je až fanaticky ideologická, což je problém pro výrobce hw a implementátory (z tohoto důvodu Vám právě často nechodí po instalaci wifi nebo grafika). Mohl bych pokražovat ještě dlouho....

Příspěvek 22.10.2010 06:45:30
Vanguard Major
Major

Příspěvky: 1861
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
Tak za prvé je snad od věci podotknout, že Ubuntu je neustále propagován jako "user-friendly". V čem spočívá taková jednoduchost, když si kvůli každé alternativě woknářského programu musím pěkně zajít na oficiální forum, případně ještě nějakou dobu brouzdat na Googlu, protože v tom seznamu dostupných programů se prostě vše najít nedá a většina věcí tam dokonce chybí? A i když něco najdete, musíte stejně na to fórum nebo wiki, abyste si přečetli, jak se to vlastně instaluje. (aby na vás pak vyskočili s terminálem :rflmao: ještě teď si pamatuji, jak jsem se celý den snažil otevřít několik zaheslovaných rarových souborů)
Ubuntu není user friendly už z toho důvodu, že vás nutí používat své programy. Sice zadarmo, ale je to tak. V čem vlastně spočívá jeho výhoda? Co má a Win7 ne? Nebo se zeptám jinak: v čem je podle vás o tolik lepší než Win7? Že je zdarma? Nebuďte směšní. Wokna dnes dostanete ke každému novému počítači zadarmo a máte dokonalý, jednoduchý systém, se kterým budete nadmíru spokojeni. A od toho mě neodradí ani ta slavná 3D kostka, kterou jsem stejně nepoužíval.

EDIT: od Ubuntu mě odrazovali i známí se Strojní průmyslové školy, kteří se s ním ve výuce setkávají dnes a denně už několik let.

Příspěvek 22.10.2010 10:32:08
šAshrak Uživatelský avatar
Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 2122
Bydliště: Bohnice
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Mezi Windows nikdy nedostaneš zadarmo ... provonej si ceny pc s Windows a pc bez a nich azjistis ze se lisi o cenu OEM licence windows :-D

Ad. software: No nevim, ja mam Ubuntu na disku asi půl roku a ještě nepotřeboval sáhnout pro software mimo Synaptic.
The Lost Doctors

Není to úchylný, je to jen Pomeranč.
-Charlie Crews

Příspěvek 22.10.2010 16:27:10
Ralen Uživatelský avatar
Second Lieutenant
Second Lieutenant

Příspěvky: 1068
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
petr__ píše:
V první řadě ani pořádně nevíte o čem mluvíte. Linux je jádro. Můžu mít Debian, a můžu prohlásit, že to není linux (Debian GNU/Hurd).

Zbytečný slovíčkaření, GNU/Linux je prostě Linux. Když řeknu linux tak tomu každej rozumí a každej to taky tak používá, neni důvod z toho dělat vědu.
btw: musim říct, že nějaký výrazný nedoladěnosti jsem si nevšim.

Vanguard: Ale to je daný tim, že jsi na ty programy prostě zvylkej. Kdyby člověk přecházel z linuxu na wokna, tak by pro něj zas ze stejnýho důvodu byly nepohodlný wokna (no možná asi o něco míň, protože řada programů běžně používanejch na linuxu má svou verzi i pro wokna). Každopádně já když přešel z woken, tak jsem tohle viděl převážně pozitivně, protože mě to přinutilo vyzkoušet řadu novech programů, který se často ukázaly mnohem lepší než ty co jsem používal předtím. A co je na tom tak user frendly? Tak třeba právě instalace programů, na woknech tě to stojí milion kliknutí myši, a třeba na ubuntu u většiny programů jen jedno a u toho zbytku dvě. ;-) A v čem mi přijde lepší? No rozhodně mi míň padá a to o hodně, řada nastavení je snáze dostupná (a vůbec, když chci něco změnit přijde mi to výrazně snažší než na woknech), požití repozitářů pro instalaci programů, výrazně rychlejší strat a řada drobností. Srovnávám teda s XP a Vistama, W7 jsem zatim nezkoušel.
Obrázek

Příspěvek 22.10.2010 16:56:12
Quinix Uživatelský avatar
Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 2389
Bydliště: Praha
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Aptitude je skvělá věc o tom není pochyb.... problém ale nastane, když program (nebo verze) co chceš v repozitářich není, protože kompilace ze zdrojáků už moc user-friendly není :-)

Ashrak: značkový PC s Win máš po vybalení do cca 20 minut připravený k práci, s PC bez OS nějakou tu hodinky zabiješ (bez ohledu na to který OS). Takže cena není jenom za Win, vývoj toho dalšího SW taky něco stojí... (btw, rozdíl sestavy s/bez OS kolem 2k, licence odpovídajících Win 2,5k)
Captain Thomson, Earthforce: Who is this? Identify yourself!
Ivanova: Who am I? I am Susan Ivanova. Commander. Daughter of Andrei and Sophie Ivanov. I am the right hand of vengeance, and the boot that is going to kick your sorry ass all the way back to Earth, sweetheart! I am Death Incarnate, and the last living thing that you are ever going to see. God sent me.

Příspěvek 22.10.2010 20:48:35
Ralen Uživatelský avatar
Second Lieutenant
Second Lieutenant

Příspěvky: 1068
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
Quinix: Tak třeba u Ubuntu najdeš v podstatě všechno, používá ho už rok a ještě nikdy jsem nic nekompiloval.
Obrázek

Příspěvek 23.10.2010 13:15:01
Vanguard Major
Major

Příspěvky: 1861
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
Mě hlavně dělal problém FreeRapid Downloader. Na Woknech mi funguje výborně, ale na Ubuntu se mi vždy asi po dvou hodinách sám od sebe vypnul, takže jsem si o nějakém pohodlném stahování mohl nechat jenom zdát.

Příspěvek 23.10.2010 14:04:28
miki Uživatelský avatar
Second Lieutenant
Second Lieutenant

Příspěvky: 1051
Bydliště: TARDIS
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
já mám s FRD taky trochu problémy, ale dá se to vydržet...
neukládá se download list...
Obrázek <-- watch it!
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Příspěvek 23.10.2010 15:30:16
Nohajc Uživatelský avatar
First Lieutenant
First Lieutenant

Příspěvky: 1452
Bydliště: P4C-970
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
Já bych teda na stahování nedoporučil nic jiného než JDownloader. Tím, že je napsaný v Javě je zaručená 100% kompatibilita a stabilita jak ve Windows tak v Linuxu. Hlavně umí stahovat nejen z free rapidsharu, ale minimálně z dalších 50 známých serverů.

Na Ubuntu si člověk musí chvíli zvykat, ale jakmile se přes to přenese, má opravdu lepší systém než jakýkoliv Win.
"Come along, drop this hair dryer or whatever it is."

Příspěvek 25.10.2010 21:41:19
šAshrak Uživatelský avatar
Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 2122
Bydliště: Bohnice
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Quinix píše:
Ashrak: značkový PC s Win máš po vybalení do cca 20 minut připravený k práci, s PC bez OS nějakou tu hodinky zabiješ (bez ohledu na to který OS). Takže cena není jenom za Win, vývoj toho dalšího SW taky něco stojí... (btw, rozdíl sestavy s/bez OS kolem 2k, licence odpovídajících Win 2,5k)


Ale jo, já vůbec nemluvil o časové náročností, já pouze reagoval na to že Windows jsou s novým pc zadarmo, nic víc, nic miň
The Lost Doctors

Není to úchylný, je to jen Pomeranč.
-Charlie Crews

Příspěvek 26.10.2010 19:45:20
Quinix Uživatelský avatar
Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 2389
Bydliště: Praha
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
No, tak se si řek, že po 3 letech bych moh vyzkoušet co novýho v Ubuntu a zjišťuju že krom přesunutí mini/maxi/zavíracích stačítek nic moc :-D

No, teď beze srandy, měl bych dotaz na zdejší linuxový guru:

- používám u ntb externí monitor - jde nějak nastavit aby dualview fungovalo tak jako ve win? Teď (defaultně) to funguje tak, že hranice plochy je mimo okraj menšího monitoru (dá se tam zaject myší).
- jak nastavit externí monitor jako hlavní, tzn aby na něm bylo třeba přihlašování? Tlačítko "nastavit jako výchozí" v dialogu monitorů fakt nefunguje
- třetí a největší - power management - ve win vydrží na baterku zhruba 2,5-3h, ubuntu ukazuje 1,5, dá se s tim něco dělat? jsou nějaké možnosti nastavení?
Captain Thomson, Earthforce: Who is this? Identify yourself!
Ivanova: Who am I? I am Susan Ivanova. Commander. Daughter of Andrei and Sophie Ivanov. I am the right hand of vengeance, and the boot that is going to kick your sorry ass all the way back to Earth, sweetheart! I am Death Incarnate, and the last living thing that you are ever going to see. God sent me.

Příspěvek 26.10.2010 19:53:04
ivimila Airman First Class
Airman First Class

Příspěvky: 118
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
Ashrak píše:
Ale jo, já vůbec nemluvil o časové náročností, já pouze reagoval na to že Windows jsou s novým pc zadarmo, nic víc, nic miň


Odkdy jsou Windows k novýmu PC zadarmo? :lol: Ať se koukám kam se koukám tak cena bez Windows bývá okolo 2000kč levnější. Taky můžu dát něco "zdarma" a přidat 2000 kč na ceně.

Příspěvek 26.10.2010 20:11:12
miki Uživatelský avatar
Second Lieutenant
Second Lieutenant

Příspěvky: 1051
Bydliště: TARDIS
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Quinix píše:
- používám u ntb externí monitor - jde nějak nastavit aby dualview fungovalo tak jako ve win? Teď (defaultně) to funguje tak, že hranice plochy je mimo okraj menšího monitoru (dá se tam zaject myší).

s tím se podle mě nic udělat nedá, ale mě to třeba nevadí, velikost okna je i na fullscreen v pořádku
Quinix píše:
- jak nastavit externí monitor jako hlavní, tzn aby na něm bylo třeba přihlašování? Tlačítko "nastavit jako výchozí" v dialogu monitorů fakt nefunguje

nastavit jako výchozí je podle mě výchozí nastavení rozlišení a polohy
Quinix píše:
- třetí a největší - power management - ve win vydrží na baterku zhruba 2,5-3h, ubuntu ukazuje 1,5, dá se s tim něco dělat? jsou nějaké možnosti nastavení?

mě windows zase ukazuje menší výdrž...
Obrázek <-- watch it!
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Příspěvek 26.10.2010 21:04:17
Ralen Uživatelský avatar
Second Lieutenant
Second Lieutenant

Příspěvky: 1068
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
Quinix píše:
- používám u ntb externí monitor - jde nějak nastavit aby dualview fungovalo tak jako ve win? Teď (defaultně) to funguje tak, že hranice plochy je mimo okraj menšího monitoru (dá se tam zaject myší).
- jak nastavit externí monitor jako hlavní, tzn aby na něm bylo třeba přihlašování? Tlačítko "nastavit jako výchozí" v dialogu monitorů fakt nefunguje

1. myslíš jako, když máš jednu plochu na dvou monitorech? Tak to nevim, to mi nedělá :hmmm:
2. mělo by to jít v položce "předvolby monitoru" změnou pořadí těch monitorů, co tam jsou (přetáhnout myší), ten vlevo je ten "hlavní".
Obrázek

Příspěvek 26.10.2010 21:11:27
miki Uživatelský avatar
Second Lieutenant
Second Lieutenant

Příspěvky: 1051
Bydliště: TARDIS
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
A když máš obrazovky nad sebou?
Obrázek <-- watch it!
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Příspěvek 26.10.2010 21:17:45
šAshrak Uživatelský avatar
Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 2122
Bydliště: Bohnice
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
ivimila píše:
Ashrak píše:
Ale jo, já vůbec nemluvil o časové náročností, já pouze reagoval na to že Windows jsou s novým pc zadarmo, nic víc, nic miň


Odkdy jsou Windows k novýmu PC zadarmo? :lol: Ať se koukám kam se koukám tak cena bez Windows bývá okolo 2000kč levnější. Taky můžu dát něco "zdarma" a přidat 2000 kč na ceně.


Přečti si celou diskuzi ;) někdo tu tvrdil že jsou Windows k novýmu pc zadarmo a já mu oponoval ;)
The Lost Doctors

Není to úchylný, je to jen Pomeranč.
-Charlie Crews

Příspěvek 26.10.2010 21:48:59
Ralen Uživatelský avatar
Second Lieutenant
Second Lieutenant

Příspěvky: 1068
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
mikiquicna píše:
A když máš obrazovky nad sebou?

Jo aha, takhle, to mě nenapadlo. :) to nevim.
Obrázek

Příspěvek 26.10.2010 22:02:15
Quinix Uživatelský avatar
Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 2389
Bydliště: Praha
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Ralen píše:
myslíš jako, když máš jednu plochu na dvou monitorech? Tak to nevim, to mi nedělá

Ano, když je plocha přes dva monitory. Ve win okraje plochy kopírujou monitory, tady když je jeden menší tak je kus plochy mimo monitor... je to drobnost, ale je to otravný, ztrácí se mi myš :-)

Ralen píše:
2. mělo by to jít v položce "předvolby monitoru" změnou pořadí těch monitorů, co tam jsou (přetáhnout myší), ten vlevo je ten "hlavní".

A já mam (a chci mít) hlavní vpravo :-)
Captain Thomson, Earthforce: Who is this? Identify yourself!
Ivanova: Who am I? I am Susan Ivanova. Commander. Daughter of Andrei and Sophie Ivanov. I am the right hand of vengeance, and the boot that is going to kick your sorry ass all the way back to Earth, sweetheart! I am Death Incarnate, and the last living thing that you are ever going to see. God sent me.

Příspěvek 10.1.2011 13:16:08
St0rm Uživatelský avatar
Lieutenant Colonel
Lieutenant Colonel

Příspěvky: 2366
Bydliště: Studénka
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Technický dotaz... Můj milý rodič se rozhodl, že chce na novém notebooku zkusit Linux, já stáhnul ubuntu, ale žeprý jakýsi Linux mint je více pro paka. V životě jsem o něm neslyšel, tudíž může mi to někdo potvrdit? :)

Příspěvek 10.1.2011 17:37:29
Nohajc Uživatelský avatar
First Lieutenant
First Lieutenant

Příspěvky: 1452
Bydliště: P4C-970
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
St0rm: Jasně, Linux Mint je "ještě user friendliejší" modifikace Ubuntu.
Takže je to skoro stejný až na to, že Mint má po instalaci více automaticky povolených kodeků (včetně proprietárních formátů microsoftu ap.) a malinko jiné hlavní menu. Další rozdíly by se možná ještě našly, ale jsou v podstatě bezvýznamné.
"Come along, drop this hair dryer or whatever it is."

Odeslat nové téma Odpovědět na téma
Předchozí

Zpět na Počítače