Pro pokec, nebo vaše dotazy jsem vytvořila na Discordu skupinu, přidat se můžete zde: https://discord.gg/aZCahpwdZa

Obsah fóra Kultura Seriály Star Trek Enterprise-E v Dominionské válce

Enterprise-E v Dominionské válce

jeden z nejúspěšnějších televizních sci-fi seriálů, který snad ani nepotřebuje představovat...

Odeslat nové téma Odpovědět na téma
DaxtonCZ Uživatelský avatar
Airman
Airman

Příspěvky: 19
Bydliště: USS-ENTERPRISE
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
Ahoj, nevíte někdo proč se Enterprise-E neúčastnila války s Dominionem ? Nikdy nebyla viděna jediná loď třídy sovereign.
Obrázek


Obrázek
Obrázek
Obrázek

Sokar Uživatelský avatar
Technical Sergeant
Technical Sergeant

Příspěvky: 458
Bydliště: Ostrava - Poruba
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
Dominionská Válka se odehrávala ještě v Době Prvního Kontaktu, ale co jsem se dozvěděl tak Enterprise se zúčastnila asi jedené bitvy jinak potom musela bojovat proti borgum, První Kontaktu byl i Defiant proti krychli nejspíš tam Worfa poslal Sisko :)

Jsou to čistě jenom moje domněnky, ale na 100% První Kontakt se odehrával v době Dominionské Války :) Takže sedá říct že Federace byla dost v pohotovosti..
Obrázek

Ray Uživatelský avatar
Second Lieutenant
Second Lieutenant

Příspěvky: 1139
Bydliště: Hranice, Olomouc
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Picard e tal se tam neobjevil prostě proto, protože ten seriál nebyl o něm.
Už mě ty fiktivní avatary tady serou iritují...

Ralen Uživatelský avatar
Second Lieutenant
Second Lieutenant

Příspěvky: 1068
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
Ray píše:
Picard e tal se tam neobjevil prostě proto, protože ten seriál nebyl o něm.

Vzhledem k tomu, jak oblíbený jsou různý crossovery tak to neni zrovna dobrej argument. Nevíc se tam nemusel objevovat přímo Picard, stačí, kdyby se tam jen mihla Enterprise.
Obrázek

Ray Uživatelský avatar
Second Lieutenant
Second Lieutenant

Příspěvky: 1139
Bydliště: Hranice, Olomouc
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Vzhledem k tomu, jak oblíbený jsou různý crossovery tak to neni zrovna dobrej argument. Nevíc se tam nemusel objevovat přímo Picard, stačí, kdyby se tam jen mihla Enterprise.

Odpověděl sis sám.
Seriál píší scénáristé, neřídí se pravidly tajných misí Enterprise-E. Pokud se tam Enterprise-E neobjevila, je ergo nejjednoduší vysvětlení to, že scénáristé crossover nechtěli. Pamatuj, tohle je circa polovina 90. let a to snad ještě pravidelné crossovery nebyly tak moc časté (protože u pravidelných crossoverů jde mmj. o reakci na internetové fanouškovství).

...Pravda, vysvětlení "se scénáristy" ještě neznamená, že neměli nějaké cool vysvětlení pro absenci Picarda et al. Namísto ostentativního špekulování ale stačilo asi pět sekund Googlovat, rozkliknout si hned první odkaz- kde ani kovaní trekkies nemají absolutní páru, co ta loď dělala! Spekulují sice nad diplomatickou misí, ale kánon prý vlastně neříká skoro nic, takže zrovna tak můžu spekulovat, že Picard kromě střetu se Son'a dva roky vybíral dovolenou za svých 7 řad na Rise...
Už mě ty fiktivní avatary tady serou iritují...

Ralen Uživatelský avatar
Second Lieutenant
Second Lieutenant

Příspěvky: 1068
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
Tak je jasný že tam nebyl, protože se tak scénáristé rozhodli, jen myslim, že je zbrklý docházet k závěrům, jako že scénáristé nechtějí crossover, přecijen v prvním díle DS9 Picard byl a v samotnym seriálu maj hlavní role hned dvě postavy z TNG. A navíc proč to odbít scénáristickým rozhodnutím, když můžeme spekulovat nad tim všim co moh Picard dělat ...třeba na Raise. :-)

btw: v tý diskusi na kterou si dal odkaz je přecijen ale pár zajmavejch vodítek k tomu co mohla Enterprise aspoň po část tý doby dělat.
Obrázek

Ray Uživatelský avatar
Second Lieutenant
Second Lieutenant

Příspěvky: 1139
Bydliště: Hranice, Olomouc
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Tak jako já jsem ten poslední, kdo by odsuzoval fan fiction slash story o tom, co dělal Picard s Rikerem na Rise... Jde mi ale o to, že při posuzování nelogických fikčních pravidel (co dělala Enterprise-E, proč Jaffové nemají tanky, proč Stormtropeři neumějí střílet...) je nutno vzít v potaz i průmyslová kritéria (scénáristy, rozpočet atd.), protože - a fanoušci jakoby to často zapomínali - se furt bavíme o fiktivní story. Proto jsem napsal, že o Enterprise-E absenci se rozhodli scénáristi a ano, můžeme to okecávat (a expanded universe jistě nabídne řadu vodítek), nicméně to jaksi nijak nezměníme.

Co mi příjde nejabsurdnější je v tomhle snaha okecat logický nedostatek ZCELA ZJEVNĚ praměnící od scénáristů/produkce nějakou zápletkou typu "Stormtroopeři neumějí střílet, protože je to jejich seržanti ZÁMĚRNĚ neučí, aby byli neefektivní při připadné vzpouře proti svým nadřízeným." A jako až moc často si při brouzdání netem čtu tyhle fabulace, které jsou jednoduše lenost ze strany scénáristů podpořená leností ze strany kreativních fanoušků. Vyjímečně to fungovat může, zvláště pokud je to podpořeno "kafkovskou neschopností byrokratů ve zdravém měřítku"; rozhodně si dovedu představit třeba pěknou povídku o tom, jak Enterprise-E dostane rozkaz bránit po celou Dominion War Zemi, proti čemuž Picard bojuje v rozverné ukázce federačních byrokratů, a nakonec mu kvůli insubordinaci nadřízených nevýjde i plánované povýšení na admirála a zůstane jenom u kapitána...; většinou to ale jenom působí trapně ("Federace se rozhodla ponechat si flagshipky v záloze" je bez dalšího vysvětlení a vysvětlení, proč s tím hrdinové TNG nic neudělá, čirá demence a hloupý storytelling) a vytáčí to nelogičnosti ještě do vyšších otáček...

Ono crossovery, jak jsem řekl, jsou téma samo pro sebe. Jejich používání sice není úplně novinka (v TV se objevovaly už dávno, o literatuře nemluvě), ale jsou do značné míry záležitostí jediného fikčního vesmíru (Stargate třeba) nebo stejné produkce - spoléhají totiž na pravidelné diváky, kteří jsou dedikováni nějaké značce a ocení crossovery; v nějaké markantní míře proto souvisejí s érou internetu a polo-organizovaným fanoušky (třeba crossover Magnum PI a To je vražda, napsala, je skutečně spíše osvěžení a vtípek, než že by to mělo nějakou výraznou relevanci na souvislou zápletku jako v SG-1 a SGA). Tj. "popularita crossoverů" není nutně argumentem, bavíme-li se o polovině 90. let. Z tohodle pohledu, kdyby se Enteprise jenom objevila, spíše by to diváky zmátlo a chtěli by o její účasti ve válce více informací, než že by stačilo jenom ukázat Sovereign a bylo by hotovo. Zrovna Star Trek crossovery moc nepraktikoval a asi nejvýraznější užití (tj. více než jen objevení se nějaké lodě v seriálu jiné lodě) v series finale ENT je ukázkou, PROČ se to ze scénáristického hlediska příliš nedělá - krade to prostor "hlavním postavám".

Ale to jsem trochu odbočil. Pointu jsem řekl, link na vysvětlení trekkies jsem taky dodal.
Už mě ty fiktivní avatary tady serou iritují...

Sokar Uživatelský avatar
Technical Sergeant
Technical Sergeant

Příspěvky: 458
Bydliště: Ostrava - Poruba
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
Ale no tak chlapče, neber to tak vážně každou blbinu zbytečně do detailu, je třeba se na to podívat jinak, za přemýšlet jak by Enterprise vypadala v Dominionské válce, než se hrabat kdo si cosi scenáristé mohli vytvořit a kde si cosi Storm Troopeři. Protože každá loď se zúčastnila Dominionské Války a Enterprise je vlajková loď Federace takže ta na 100% byla ve válce, můžeme se jenom domnívat v které bitvě mohla bojovat. To tak samé si mohu domyslet že Prvním Kontaktu poslal Sisko Worfa aby zničil krychli ale nečekaně tam přiletěla Enterprise..
Obrázek

Ray Uživatelský avatar
Second Lieutenant
Second Lieutenant

Příspěvky: 1139
Bydliště: Hranice, Olomouc
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Ráá-á-ájt...
Už mě ty fiktivní avatary tady serou iritují...

Ralen Uživatelský avatar
Second Lieutenant
Second Lieutenant

Příspěvky: 1068
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
Ray: tak jistěže většina fanouškovskejch vysvětlení je nevalný kvality někdy i nelogická, fanoušci nejsou žádný profíci, ale tak co? ubližuje to někomu?
I ve ST pár crossoverů je, těžko hodnotit jestli jich je víc nebo míň, většina seriálů je moc malá na to, aby vůbec nějaký mít mohla. A zrovna DS9 má crossovery snad se všema ST (kromě Enterprise?)
Nemůžu souhlasit s tim, že by se zrovna sem nějaký crossover (nebo aspoň zmínka) nehodil. Jsou tam dvě TNG postavy u kterých je nepředstavitelný, že by se o Enterprise nezajmaly a absence alespoň jejich rozhovoru, kde Worf zmíní, jakou to slavnou bitvu Enterpriese vybojovala na Rise, je prostě okradením diváka o část vývoje těchto postav.
Obrázek

Ray Uživatelský avatar
Second Lieutenant
Second Lieutenant

Příspěvky: 1139
Bydliště: Hranice, Olomouc
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Ray: tak jistěže většina fanouškovskejch vysvětlení je nevalný kvality někdy i nelogická, fanoušci nejsou žádný profíci, ale tak co? ubližuje to někomu?

Já budu ten poslední, komu by vadily nějaké (pokud možno dobré) autorské výplody o činnosti Enterprise-E v době Dominion War. Ale na úvod se kdosi ptal "Ahoj, nevíte někdo proč se Enterprise-E neúčastnila války s Dominionem ?", tak jsem odpověděl, jak nejlépe jsem mohl...
(možná se mohlo zdát, že reaguju i na Sokara, ale rozbila se mi moje Enigma a nebyl jsem při nejlepší vůli schopen rozluštit jeho psanou šifru)

I ve ST pár crossoverů je, těžko hodnotit jestli jich je víc nebo míň, většina seriálů je moc malá na to, aby vůbec nějaký mít mohla. A zrovna DS9 má crossovery snad se všema ST (kromě Enterprise?)

Proto se crossovery objevují v zaběhnutých sériích s bohatým fikčním světem. Mě šlo o to, že v devadesátkách prostě nebyly tyhle crossovery a kontinuální linie ještě natolik populární jako dnes. I ten DS9 měl dost vatových episod (mimo S6 a S7) a jak ukazuje episodický VOY, ne každému se tento koncept líbil.

Nemůžu souhlasit s tim, že by se zrovna sem nějaký crossover (nebo aspoň zmínka) nehodil. Jsou tam dvě TNG postavy u kterých je nepředstavitelný, že by se o Enterprise nezajmaly a absence alespoň jejich rozhovoru, kde Worf zmíní, jakou to slavnou bitvu Enterpriese vybojovala na Rise, je prostě okradením diváka o část vývoje těchto postav

Jako budiš, já obhajuju důvody, proč to tam nemít, čistě z principu advocatus diaboli. Myslím, že je zajímavější pokusit se přemýšlet nad tím, proč to tam nedali, než co tam mohli dát... Protože na to ti prostě každý neumětel vymyslí tucet zápletek.

Samozřejmě jestli tu chcete vymýšlet fan ficton dobrodružství o Picardovi za války, then go ahead. Já jen, že v zadání topicu to nebylo. Mimoto by bylo fajn doplnit i ty informace ze Star Trek fora, který jsem sem nahazoval, viz Betazed a Enterprise. Ale to už nechám na vás :-)
Už mě ty fiktivní avatary tady serou iritují...

Pomeranc Uživatelský avatar
Colonel
Colonel

Příspěvky: 2933
Bydliště: Karviná
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Ten původní dotaz by se měl trošku vysvětlit. Proč se Enterprise neúčastnila války s Dominionem? A kdo tvrdí, že neúčastnila? To, že o ní v DS9 nepadne ani zmínka samozřejmě neznamená, že se války neúčastnila. Opravdu bychom tady mohli tvořit rozsáhlé fan fiction co ten Picard dělal, ale byly by to jen naše výplody. Faktem je, že účast Ent E ve válce s Dominionem je neznámá.

Druhou otázkou je, proč jsme v žádných záběrech nikde neviděli loď třídy Sovereign? No protože: televizní seriál, technika, peníze. V době kdy se natáčela DS9 nebylo tak lehké vytvářet levně digitální modely čehokoli. DS9 má na svou dobu skvělé bitevní space scény, ale když se na ně zaměříte, můžete si všimnout, že ty lodě které bojují jsou pořád jedny a ty samé. Galaxy, Excelsior (refit), Miranda a ty malé fightery. Proč asi? Kde zůstaly všechny Nebuly, Akiry, Interpidy, Novy a já nevím co ještě? Prostě rozpočet jim nedovolil implementovat tak velkou variabilitu lodí do seriálu. Teda podle mého názoru. Sovereign je ten samý příklad. Dneska to třeba mrzí, ale myslím, že můžeme být všichni spokojeni se seriálem, který jsme nakonec dostali. Tohle jsou takové kosmetické věci. A kdo ví, až bude DS9 za pár let vycházet remasterovaná na blu-ray třeba se tam té Enterprise někde v záběru dočkáme. Docela bych tomu i věřil. :D

Odeslat nové téma Odpovědět na téma

Zpět na Star Trek

cron