Pro pokec, nebo vaše dotazy jsem vytvořila na Discordu skupinu, přidat se můžete zde: https://discord.gg/aZCahpwdZa

Obsah fóra Kultura Literatura KRITIKA BIBLIE-silno veriaci nekukat!

KRITIKA BIBLIE-silno veriaci nekukat!

četli jste nějakou zajímavou knihu a chtěli by jste ji doporučit ostatním - můžete zde.

Odeslat nové téma Odpovědět na téma
SGCSGA

Odpovědět s citací
 
Toto som nasiel na farfore :D
Je to celkom dobre urobene.Je to zaujimave citanie o nabozenstve,a o vsetkom co s nabozenstvom suvisi z pohladu zdraveho ludskeho rozumu.K dispozicii na stiahnutie su aj audio nahravky z relacie Pod lampou,v ktorej tuto temu tiez rozoberaju.Ak to znate,sorry.
http://drhc.badongo.com

Příspěvek 09.7.2006 08:24:28
Damacon Uživatelský avatar
Natrvalo vypovězený uživatel
Natrvalo vypovězený uživatel

Příspěvky: 215
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Tuhle knížku dkysi někdo napsal a měla zrovna to štěstí, že si jí všimlo pár fanatiků a stala se nejrozšířenější knihou na světě :wink: ; Toť muj názor.
Jsem lama, kdo je víc :D

Příspěvek 09.7.2006 09:37:18
Raynor Uživatelský avatar
Major General
Major General

Příspěvky: 3683
Bydliště: Hranice
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Ehm, Bible se psala pro věřící, to je poněkud rozdíl. Nebylo to tak, jako že někdo napsal 2001: Space Odyssey a časem se z toho stalo náboženství.

V Bibli je určitě spousta nesmyslů, ale ty IMO vznikly pouze a jedině pozdějším upravováním církví. I když už když se jednotlivé části Nového zákona psaly tak mezi křesťany zuřil 'boj' o základní smysl křesťanství, bohužel nezvítězili gnostici a tak nakonec vznikla církev ..
Obrázek
Nový díl SGO? Konec světa na obzoru...
SGO S1E18 INSURRECTION, part 2

Příspěvek 09.7.2006 10:27:21
gmakov Uživatelský avatar
Command Chief Master Sergeant
Command Chief Master Sergeant

Příspěvky: 834
Bydliště: SGC nebo chata v Minnesote
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
Já bych to prostě zrušil a bylo by :D

Příspěvek 09.7.2006 10:40:52
RomanArts Uživatelský avatar
Captain
Captain

Příspěvky: 1583
Bydliště: Plzeňský kraj
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Já osobně bych nerušil tohle náboženství, věřit to je umění a když někdo věřit chce tak věří i nesmyslům (tedy z našeho pohledu). Já bych byl pro zrušit papaže, kostely prostě vše co tedy podle mě ke křesťanství nepatří, základem a tím nejdůležitějším je pouze víra, tu neposílí ani kostel nebo jeptiška.
Obrázek

Příspěvek 11.8.2006 15:58:14
PavolR Uživatelský avatar
Airman
Airman

Příspěvky: 1
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
Pratele, cetl nekdo z Vas vubec Bibli, kdyz ji tak kritizujete. Podle mne patri mezi klenoty lidstva, at to chceme nebo ne.
Vanitas vanitatum, omnia vanitas.

Příspěvek 11.8.2006 16:01:31
Jonas Uživatelský avatar
Chief Master Sergeant
Chief Master Sergeant

Příspěvky: 726
Bydliště: planéta Langara
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Súhlasím, myslím že bibliu by mali trochu poznat i neveriaci.

Příspěvek 11.8.2006 16:15:35

Příspěvky: 36
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
Jo taky souhlasim, jelikož křesťanství je základ evropské kultury. Z tohoto důvodů bychom Bibli mněli znát všici, nebo alespoň příběhy z Nového zákona.
ARS OBLIVIONALIS

Síla našeho přesvědčení není důkazem jeho správnosti.

In omnibus requiem quaesivi, et nusquam inveni nisi in angulo cum libro.

Příspěvek 11.8.2006 16:52:04
Skrejm Uživatelský avatar
Lieutenant Colonel
Lieutenant Colonel

Příspěvky: 2025
Bydliště: Ostrava
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
základem evropské kultůry je starověké Řecko a Řím. Křesťanství je až nad ním.
"Science has made us gods even before we are worthy of being men." -- Jean Rostand - French biologist (1894 - 1977)

Obrázek

Příspěvek 11.8.2006 17:09:37
Rubi Staff Sergeant
Staff Sergeant

Příspěvky: 307
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
...
Naposledy upravil Rubi dne 20.4.2009 23:54:03, celkově upraveno 1

Příspěvek 11.8.2006 17:10:40

Příspěvky: 36
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
Ani bych neřekl. Vem si, že třeba hinduismus ma ka filisofii starého Řecka (konkrétně Aristoteles) blíže než máme my Evropané jako potencioální dědici řecko-římské kultury. A hinduismus je naboženství pocházející z Indie.

Neříkám, že Antika nemněla později vliv na formování Evropy, ale přecejen křesťanství zanechalo vyznámnější otisk na tváři Evropských dějin-- taky z důvodu, že se rozšířilo po celé Evropu, narozdíl od Antiky. Vem si například právo (ať už Kontinenalní nebo Anglo-saské), to přímo vychází z církevního práva. A příkladů je mnohem více.
Mimochodem slovo Evropan bylo porvé použito Karlem Martelem v roce 732 n.l během bitvy u Poitiers, kdy zastavil vpád Arabů a zachránil tak křesťanskou kulturu před náporem Islámu. Což bylo skoro 300 let po pádu Západní říše římske-- která mimochodem v té době už byla celá křesťanská.
Naposledy upravil TofuToNikuDonburi dne 11.8.2006 17:27:54, celkově upraveno 1
ARS OBLIVIONALIS

Síla našeho přesvědčení není důkazem jeho správnosti.

In omnibus requiem quaesivi, et nusquam inveni nisi in angulo cum libro.

Příspěvek 11.8.2006 17:23:17
Skrejm Uživatelský avatar
Lieutenant Colonel
Lieutenant Colonel

Příspěvky: 2025
Bydliště: Ostrava
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Myslíš, že evropská kultůta nevychází z antiky? Křesťanství akorát všechno přebralo. Ve středověké Evropě nebyli téměř žádné technické objevy (nebudeme-li brát objevy v Číně). Vše začalo až se ukázalo, že Země je kulatá.
A důvod, proč je větší povědomí o křesťanství než o antice je církev.
"Science has made us gods even before we are worthy of being men." -- Jean Rostand - French biologist (1894 - 1977)

Obrázek

Příspěvek 11.8.2006 17:48:18

Příspěvky: 36
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
No tak Čína je trochu mimo Evropu. A jestli narážíš na "dobu temna" tak ta způsobena právě už zmíněným rozpadem Západní říše římské, vpádem barbarů, stěhovaní narodů, střetávání kultůr atd. a trvala dobrých 600 let. Takže křesťanství nemnělo žádný vliv na to, že jsme neudělali žádny technický pokrok.( mimochodem byl tu, ale hlavně v zemědělství)
Myslím, že Evropa jak jí znamé dnes, je původem křesťanská, ale některé antické vlivy bychom uřitě v křesťansví našly, obvzlášť v jeho počátcích.
Výsledná podoba Západní kultury by se mohla skloubit ze čtyř elementů: Římské právo, řecká vzdělanost, křesťanská mravnost a nezdolná síla keltů, slovanů, germanů.
ARS OBLIVIONALIS

Síla našeho přesvědčení není důkazem jeho správnosti.

In omnibus requiem quaesivi, et nusquam inveni nisi in angulo cum libro.

Příspěvek 11.8.2006 21:57:09
Jonas Uživatelský avatar
Chief Master Sergeant
Chief Master Sergeant

Příspěvky: 726
Bydliště: planéta Langara
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
scream CZE píše:
Myslíš, že evropská kultůta nevychází z antiky? Křesťanství akorát všechno přebralo. Ve středověké Evropě nebyli téměř žádné technické objevy (nebudeme-li brát objevy v Číně). Vše začalo až se ukázalo, že Země je kulatá.
A důvod, proč je větší povědomí o křesťanství než o antice je církev.


S časti, ale nejde len o cirkev, myslím že ono by viera prežila i bez nej, možno v inej podobe, možno v lepšej, mozno v horsej.

Příspěvek 14.8.2006 14:31:35
šAshrak Uživatelský avatar
Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 2122
Bydliště: Bohnice
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
TofuToNikuDonburi píše:
No tak Čína je trochu mimo Evropu. A jestli narážíš na "dobu temna" tak ta způsobena právě už zmíněným rozpadem Západní říše římské, vpádem barbarů, stěhovaní narodů, střetávání kultůr atd. a trvala dobrých 600 let. Takže křesťanství nemnělo žádný vliv na to, že jsme neudělali žádny technický pokrok.( mimochodem byl tu, ale hlavně v zemědělství)
Myslím, že Evropa jak jí znamé dnes, je původem křesťanská, ale některé antické vlivy bychom uřitě v křesťansví našly, obvzlášť v jeho počátcích.
Výsledná podoba Západní kultury by se mohla skloubit ze čtyř elementů: Římské právo, řecká vzdělanost, křesťanská mravnost a nezdolná síla keltů, slovanů, germanů.


To co tu píšeš je blbost, doba temna byla hlavně kvůli církvi, ano začalo to stěhováním národů a rozpadem říše římské, ale nevoli církve k novým technickým objevům dokazuje Galileo Galilei => soudili ho za to, že zavrhl heliocentrismus, a prohlašoval, že se země otáčí kolem své osy.

A Evropa jak jí známe dnes je především Antická, protože křesťanství nemá vlastní kulturu a vychází z Antiky.
The Lost Doctors

Není to úchylný, je to jen Pomeranč.
-Charlie Crews

Příspěvek 28.8.2006 23:04:51

Příspěvky: 36
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
Já bych to blbostmi nenazýval. Interpretuji a cituji tu knihy napsané mnoha význačnými historiky a filosofy. Ale samozřejmě máš právo nesouhlasit.

Mimochodem heliocentrismus, jak ty píšeš zavrhnutý Galilelem, je teorie, která považuje slunce středem slunečné soustavy, což bylo tehdy v rozporu s naukou antropocentrtisickou, která hlásí, že Bůh stvořil svět pro člověka - tato teorie vychází z egyptského a řeckého geocentrismus ( Země středem vesmíru).
Galileo Galilei byl souzen za to, že prosazoval teorii Heliocetristickou (tedy opak toho co ty píšeš)- vycházel přitom z Mikuláše Koperníka (doporučuji si přečíst Komentáře k hypotézám o pohybu nebeských těles).
Ptám se tedy, jak mohla církev zavinit Dobu Temna??
ARS OBLIVIONALIS

Síla našeho přesvědčení není důkazem jeho správnosti.

In omnibus requiem quaesivi, et nusquam inveni nisi in angulo cum libro.

Příspěvek 29.8.2006 01:40:27
Oo Airman First Class
Airman First Class

Příspěvky: 146
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
a v této fázi začínají náboženské války,proto nemám rád náboženství,když válku,tak aspoň o něco pořádnýho :D vzhledem k tomu,kolik nepřesností je z dob vzniku náboženství,tak bych nad tím radši neuvažoval,mužete se tady hádat,kde má kořeny křesťanství,taky se můžete hádat,jestli Zemi stvořil bůh a já jednoduše odpovím:je logické,že stvoříl,páč sem to byl já :mrgreen: a já jsem jediný bůh,a hle máme tu další náboženství a kdo vyvrátí to,že jsem bůh,hmm,nikdo? to je špatný,věřte si čemu chcete,je to vaše volba,ale já radši budu věřit sám sobě,než nějakýmu turbanmaníkovi s kalašnikovem,nebo vousatýmu polonahýmu kristovi,kterýho veskutečnosti přišpendlili na kříž proto,že nezaplatil nájem...

EDIT:TENHLE PŘÍSPĚVEK BERTE S HUMOREM :!: :mrgreen:

Příspěvek 29.8.2006 15:58:32
Skrejm Uživatelský avatar
Lieutenant Colonel
Lieutenant Colonel

Příspěvky: 2025
Bydliště: Ostrava
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
4 TofuToNikuDonburi: Sám si řekl, že Doba temna trvala 600 let. Ale do renesance se nekonaly ŽÁDNÉ technické objevy (zemědělské a armádní do toho nepočítám). Objevila se renesance a nastal technologický boom (církev měla relativně slabou moc), poté přišlo baroko (obrovská moc církve) a co se stalo? Zase skoro žádné technologické objevy (teď myslím v katolické Evropě a ne protestantské).


tato teorie vychází z egyptského a řeckého geocentrismus ( Země středem vesmíru).

a tu se dostáváme tam kde tato debata skončila.
A to, že Evropá má ANTICKÉ základy. Jinak by si udělali vlastní teorii a nemuseli by si ji přivlastňovat. Stejně jako silnice (římané), abeceda (řekové), latina (římané) atd...
"Science has made us gods even before we are worthy of being men." -- Jean Rostand - French biologist (1894 - 1977)

Obrázek

Příspěvek 04.9.2006 05:03:34
Tar-ara Uživatelský avatar
Major General
Major General

Příspěvky: 3618
Bydliště: Kousíček od Prahy / Cardassia
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Na Parconu jsem se dověděla, že Starý zákon je pěkný návod, jak válčit, tak se to možná někdy přecijen donutim přečíst :). Snad :)
"Now you're cookin'!" - Milton C. Hardcastle

Obrázek

Příspěvek 04.9.2006 13:31:40
Marty Uživatelský avatar
Airman First Class
Airman First Class

Příspěvky: 159
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
to si pis ze je ale je to tiez taka prirucka masiara
keca sa tam ako maju byt pripravene obetne zvierata
Obrázek

Příspěvek 02.10.2006 23:49:58
Vamp_ Uživatelský avatar
Senior Airman
Senior Airman

Příspěvky: 223
Bydliště: České Budějovice
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Největší zlo co kdy bylo napsáno je:

Korán a Bible

Nebýt těchto knih, resp. vykladačů těchto knih, bylo by na světě krásně.
Ehhh.... spolknul jsem svoji relaxační knížku....

Příspěvek 03.10.2006 08:08:11
Marty Uživatelský avatar
Airman First Class
Airman First Class

Příspěvky: 159
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
no ano bolo by ,lenze nebola bu tu nadej na zivot po smrti
co zomries a nic bol by si co duch????
moja viera mi dava nadej ze budem zit vecne
Obrázek

Příspěvek 03.10.2006 08:26:25
Mrs. Sheppard Uživatelský avatar
Senior Master Sergeant
Senior Master Sergeant

Příspěvky: 630
Bydliště: Sever
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
Kdybych si měla vybrat náboženství, asi by to byl budhismus - protože je tolerantní (žádné náboženské svaté války a fanatici co bourají letadlem do dvou věží), ale nejsem vyhraněná :wink: Nechávám na sebe působit různé vjemy a sama se rozhoduji co s tím. Určitě ale věřím v inteligentní vesmír, jehož jsme součástí.
After hard working I like hard playing

Příspěvek 03.10.2006 08:39:01
Vamp_ Uživatelský avatar
Senior Airman
Senior Airman

Příspěvky: 223
Bydliště: České Budějovice
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Marty píše:
no ano bolo by ,lenze nebola bu tu nadej na zivot po smrti
co zomries a nic bol by si co duch????
moja viera mi dava nadej ze budem zit vecne


Na to abych věřil, že můžu žít věčně nepotřebuju ani bibli, ani korán. O tomhle se prostě s věřícími nikdy raději nebavím, protože se stejně nedohodneme. Víru tvou ti neberu a ani nikoho nenutím, aby věřil nebo nevěřil v co chci já. Jenom říkám, že tyhle dvě knihy jsou v rukou fanatiků šílená zbraň. Ať se jedná o muslimy nebo křesťany.

to Mrs. Sheppard: pravda je, že budhismus je jedním z nejtolerantnějších náboženství... ono to spíše není ani tak náboženství, jako cesta životem, styl života, který se člověk rozhodne žít a jde si svou cestou "míru a soužití"
Ehhh.... spolknul jsem svoji relaxační knížku....

Příspěvek 03.10.2006 08:46:10
John Skylark Uživatelský avatar
Senior Airman
Senior Airman

Příspěvky: 217
Bydliště: Moya, somewhere in Uncharted territories
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
V rukou fanatiků je "šílená" zbraň cokoliv. Třeba konzerva od sardinek.
Lidskou potřebu něčemu věřit neodstraníš. A svaté války nevychází z náboženství, ale z lidského strachu a touhy po moci, popř. nenávisti (kterou lidem někdo naordinoval nebo ji aspoň usměrnil a zesílil). Náboženství je jenom zástěrka.
Kdyby válčící strany pravdivě označovaly důvody, proč válčí, byl bys spokojenější?
- Freeze! You're under arrest. You have the right to the remains of a silent attorney! If you cannot afford one, tough noogies! You can make one phone call! I recommend Tracy: 976-555-LOVE.
Do you understand these rights as I have explained them to you? Well do you, punk?
- No.
- Then I can't arrest you!

Odeslat nové téma Odpovědět na téma
Další

Zpět na Literatura

cron