Pro pokec, nebo vaše dotazy jsem vytvořila na Discordu skupinu, přidat se můžete zde: https://discord.gg/aZCahpwdZa

Obsah fóra Kultura Literatura Ďalšia Tolkienova kniha

Ďalšia Tolkienova kniha

četli jste nějakou zajímavou knihu a chtěli by jste ji doporučit ostatním - můžete zde.

Odeslat nové téma Odpovědět na téma
Příspěvek 21.9.2006 21:17:49
Jonas Uživatelský avatar
Chief Master Sergeant
Chief Master Sergeant

Příspěvky: 726
Bydliště: planéta Langara
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Dnes som čítal v novinách že Christopher Tolkien dal dokopy ďalšiu s Tolkienových nevidaných kníh, volá sa Children of the Hurin (Húrinove deti).

Super že?
:D :D Ma to strašne potešilo.

(vydaná bude v roku 2007)
Obrázek

Příspěvek 21.9.2006 21:41:43
spike kree Uživatelský avatar
Second Lieutenant
Second Lieutenant

Příspěvky: 1012
Bydliště: Staré Hodějovice
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
To je dobře já mám taky Tolkiena rád, ale za nejlepší považuju Hobita, to jen aby se vědělo, doufám, že ta kniha bude aspon z poloviny tak dobrá, a sem zvědavej kdy to vyjde česky
To never die.... and to conquer all. That is winning

If you enter a room intending to assassinate someone, and there is a treecat in the room, either abort your mission immediately, or switch to nuclear weapons.

Příspěvek 22.9.2006 02:49:39
Tar-ara Uživatelský avatar
Major General
Major General

Příspěvky: 3618
Bydliště: Kousíček od Prahy / Cardassia
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
To je supr zpráva :cheers: . Blahoslaven budiž Christopher! :D Jen si myslím, zda vůbec vyjde v češtině. Když ani po úspěchu filmu nevyšel HoME :? (i když je fakt, že ten je rozsáhlej a poskládanej, tohle bude souvislý příběh, tak to snad má šanci). Pokud to vyjde, tak doufám, že to přeloží Stanislava Pošustová-Menšíková.

Mmch., všimli jste si, jak o tom píšou v novinách, jak lze udělat chyby (a nemyslím gramatické, ale logické) i v malých článcích? ;-) Např.:
V knize Hurinovy děti vystupuje řada pohádkových a mytologických postav, skřítci a elfové žijí ve světě, který připomíná bájnou Středozemi z Pána prstenů.
- Mno, připomíná ji docela dobře...když se to tam odehrává, tak by bylo konec konců divné, kdyby ne, že :lol:.
Kniha, jejíž děj se odehrává ve Středozemi mezi elfy, trpaslíky a hobity,...
- Jo hobity...tak to by mě zajímalo, kde by autor článku hledal v Prvním věku na západě Středozemě hobity ;-).

Našla jsem si dva články a v každém něco takového...mno, aspoň se člověk pobaví ;-).
"Now you're cookin'!" - Milton C. Hardcastle

Obrázek

Příspěvek 22.9.2006 10:24:09
Vamp_ Uživatelský avatar
Senior Airman
Senior Airman

Příspěvky: 223
Bydliště: České Budějovice
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Tar-aro občas by mne zajímalo, jestli ti recenzenti alespoň tu knihu přečtou, než se o tom rozepíšou.

S těmi ostatními Tolkienovskými knihami, které nejsou přeložené do ČJ, je to těžké, protože si ji u nás koupí minimum lidí.
Proto si každý nakladatel rozmyslí, jestli se mu to vyplatí dát někomu překládat, tisknout to a distribuovat. Počítám, že by to byl dost malonákladový tisk a aby si to udrželo nějakou kvalitu, tak by kniha musela stát min 300-400 kaček, což je pro normální lidi dost. Je to škoda, že to tak je, ale prostě s tim nic nenaděláme. :cry:

Proto učte se anglicky, mnějte staroanglický slovník při ruce a šup do čtení originálu :oops:

A u nás jich už vyšla taky pěkná řádka, až jsem se divil, že to vydali.
:)
Naposledy upravil Vamp_ dne 22.9.2006 14:41:14, celkově upraveno 1
Ehhh.... spolknul jsem svoji relaxační knížku....

Příspěvek 22.9.2006 12:17:10
Jonas Uživatelský avatar
Chief Master Sergeant
Chief Master Sergeant

Příspěvky: 726
Bydliště: planéta Langara
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
No verím že to niekto u vás niekto preloží (pretože slovenský preklad LOTR bol príšerný), a myslím že by mohli pretože ked preložili nedokončené príbehy, a podľa všetkého toto by malo byť o moc lepšie.
Obrázek

Příspěvek 22.9.2006 12:20:55
Tar-ara Uživatelský avatar
Major General
Major General

Příspěvky: 3618
Bydliště: Kousíček od Prahy / Cardassia
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Vamp_
Mno, je fakt, že v obecněji zaměřených novinách, se s tím prostě moc nemazlí. Něco tam napíšou a hotovo. Narazila jsem už na spousty chyb od špatně napsaných jmen a názvů přes logické nesmysly až po úplné pitomosti. Dokonce jsem měla i nutkání jim napsat do redakce a sprdnout je...ale co, občas je to zábava ;-).

S těmi nevydanými knihami - máš úplnou pravdu. Třeba konkrétně takový HoME o dvanácti knihách, kde jsou poznámky, kousky příběhů, dodatky apod., by se v širší veřejnosti neuchytil. Ale právě to, že byl film tak úspěšný, mohlo rapidně zvýšit prodej - "hele, tohle napsal Tolkien, to beru, dyť film byl přece supr...". Leč, nestalo se tak. Co se vyrojilo, to byly takové ty úvahové knihy o tom, "co tím vlastně autor myslel", kde se rozebíralo dílo, někdy sice dobře a seriózně, ale spíše si chtěl autor nahrabat či se proslavit, popř. dokonce propagovat nějaké náboženství, Tolkienovu knihu viděl z rychlíku a myslel si, že když napíše něco dostatečně šokující a akční, tak to půjde na dračku (což teď můžeme vidět ve výprodeji levných knih). Jako, úvahy jsou dobré, ale od někoho, kdo to má rád a rozumí tomu...

Jonas: Mno, to bych právě ráda tu Pošustovou...ta má překlady Tolkienova díla skvělé. Dokonce jednou navštívila Tolkien Con a povídala nám, co to všechno obnášelo, jak to překládala a tak...a prostě tenhle člověk se na to vyloženě hodí. :D
"Now you're cookin'!" - Milton C. Hardcastle

Obrázek

Příspěvek 22.9.2006 13:07:58
Vamp_ Uživatelský avatar
Senior Airman
Senior Airman

Příspěvky: 223
Bydliště: České Budějovice
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Zrovna u toho HoME bych uvítal, kdyby to třeba přeložili a hodili na net vklidu za úplatu... hned bych stahoval. Internet je podle mne pro takováto díla úplně ideální. A navíc by se to ujalo i u zahraničních lidiček, kteří momentálně nejsou v ČR a nebo rozumí naší mateřštině.

Podle mne film moc nových čtenářů nedotáhl k tištěné formě, protože co jsem slyšel, tak kamarádi, kteří nečetli Tolkiena před filmem, tak ho nečetli ani po filmu. Ale film viděli už i 15x. Já jsem film viděl dvakrát (myslím trilogii celou) a hold mi to nepřijde co se týče děje šťastně udělané (i nejdelší verze mají velké mezery a dost úprav v ději). Raději se dál věnuju tištěnému dílku.. ale to je už hodně OT.

Rozhodně jak na netu někde HoME najdu v ebookách, tak dám info.
Ehhh.... spolknul jsem svoji relaxační knížku....

Příspěvek 22.9.2006 13:28:00
Tar-ara Uživatelský avatar
Major General
Major General

Příspěvky: 3618
Bydliště: Kousíček od Prahy / Cardassia
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Mno, nové překlady, ať už HoME nebo dalšího, dělají fanoušci :). Občas se dá něco sehnat...jako, kdybych někde viděla přeloženej HoME, tak mě od něj nedostanou ani snad příletem Atlantis (myslím města :)) :lol: (mno, ale asi bych na chvíli zrak odtrhla ;-)). V originálu to není tak snadné :).

Jo a jestli máš zájem o HoME, ale v anglické verzi, tak já mám...samozřejmě ;-).

Takhle...film způsobil, že se knížky začali více prodávat, byl o ně vyšší zájem. Neříkám, že všichni, někoho ke knížce prostě nedonutíš, ale mnozí to pak udělali. Samozřejmě, většina odpadla s koncem filmu. V pravdě, trochu se mi ulevilo - už neslýchám "Já jsem mistr expert na Pána prstenů - viděl jsem film 10x...cože, knížka? Proč???". Ale nachytala se i nová výborná krev :).
Já mám sice mnohem raději knihu :D, ale film se mi velmi líbil - já si to představovala spíš jako katastrofu a ono to bylo, podle mě, opravdu velkolepé.
Hmm, tolik k OT ;-).
"Now you're cookin'!" - Milton C. Hardcastle

Obrázek

Příspěvek 22.9.2006 13:35:56
Klenotka Uživatelský avatar
Administrátorka
Administrátorka

Příspěvky: 6407
Bydliště: Zaseklá někde mezi tady a tam
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Umí christopher Tolkien psát? Četli jste od něj něco? Nemůžu říct, že by mi připadal jako člověk, který by chtěl žít z otcova odkazu a vydělat na tom, ale psát? Samozřejmě si ráda udělám názor sama a přečtu si to :wink:

OT:A k těm recenzím...v novinách je nikdy nečtu. Hlavně MF Dnes je podle mě "expert". U nového HP vykecali, kdo umře den po anglickém vydání, kdy to u nás nemohl mít absolutně nikdo přečtené. A to to dali rovnou do titulku, aby to náhodou někdo nepřehlédl. Česká Televize totéž provedla s pátým dílem, kdy jsem paradoxně seděla s originálem v klíně a poslouchala jsem to jen tak jedním uchem. Jak mě to naštvalo...byla jsem skoro na konci a oni to jen tak plácnou....takhle se prostě profesionál nechová.
Kerr Avon: Listen to me. Wealth is the only reality. And the only way to obtain wealth is to take it away from somebody else. Wake up, Blake! You may not be tranquilised any longer, but you're still dreaming.

Příspěvek 22.9.2006 13:50:51
Tar-ara Uživatelský avatar
Major General
Major General

Příspěvky: 3618
Bydliště: Kousíček od Prahy / Cardassia
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Christopher složil třeba Silmarillion a Nedokončené příběhy. Máme mu být vděčni. Ten rozhodně z otcova odkazu nechce těžit. Mmch., dokud bude žít, Silmarillion se nezfilmuje - nechce, aby z něj udělali něco strašnýho. A já jsem docela ráda (i když by to mohlo být zajímavé, ale stejně...). Krom toho, Christopher se v otcově díle vyzná dobře...

Jj, to je skvělé, když nějaký horlivec napíše konec příběhů...proto raději nečíst podrobnější popisy v programech. Teď se vytáhli s Lostem - prej v Annu vykecali snad komplet příběh :). Mmch., ve středu v knihovně jsem si četla popis nějaké fantasy knížky a tam mi taky pověděli, jak to vlastně bude...střílet, jinak to nejde...:).
"Now you're cookin'!" - Milton C. Hardcastle

Obrázek

Příspěvek 22.9.2006 14:36:48
Vamp_ Uživatelský avatar
Senior Airman
Senior Airman

Příspěvky: 223
Bydliště: České Budějovice
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
No on Christopher dával dohromady společně se svým otcem i poslední díl pána prstenů. A myslím, že nemá zapotřebí si dokazovat zda umí nebo neumí psát. On se o to ani nesnaží.. akorát pro nás dává dohromady po otci jeho dílo, co sám nestihl pro své "pedantství" dodat v té podobě, aby se mu to líbilo. Mimochodem podklady pro Silmarillion psal cca 40 let.

To Tar-ara: jestli je máš v rozumné podobě, tak mi je pošli
Toto je spoiler!!!:
pchvojka@centrum.cz


Novináři jsou v tomhle vůbec kvítka. Už mi takhle taky pár knih a filmů pokazili. Raději tisk nečtu.. kupuju jen TV program s MF ve čtvrtek a to taky jen když si vzpomenu, jinak většinou čtu internetové verze a tam to filtruju.

A že nebude Silmarillion zfilmován je jenom dobře... myslím, že by to dopadlo šíleně... Pán prstenů dopadl co se týče kvality zfilmování parádně, ale jinak... :wink:
Ehhh.... spolknul jsem svoji relaxační knížku....

Příspěvek 22.9.2006 14:51:58
Jonas Uživatelský avatar
Chief Master Sergeant
Chief Master Sergeant

Příspěvky: 726
Bydliště: planéta Langara
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Klenotka píše:
Umí christopher Tolkien psát? Četli jste od něj něco? Nemůžu říct, že by mi připadal jako člověk, který by chtěl žít z otcova odkazu a vydělat na tom, ale psát? Samozřejmě si ráda udělám názor sama a přečtu si to :wink:


No vyzerá že on s toho napísal len trochu a že zvyšok je dielo jeho otca.
A druhá vec že čítal som od neho Silmarillion i nedokončené príbehy, a oboje bolo v pohode, len keďže tam moc nešlo o dlhý súvislý dej ako by mal byť v tejto knihe, tak to je dosť ťažké posúdiť.
Obrázek

Příspěvek 23.9.2006 01:27:14
Tar-ara Uživatelský avatar
Major General
Major General

Příspěvky: 3618
Bydliště: Kousíček od Prahy / Cardassia
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Tak trochu měním názor...asi se to skutečně přeloží. Má to nějakou nadstandartní reklamu :) (mluví se o tom). Jen je mi trochu líto, že není takhle dopodrobna napsán Příběh Berena a Lúthien nebo třeba o Tuorovi...Příběh Húrinových dětí není zrovna procházka růžovým sadem - Túrina jsem zas tak nemusela, ani Nienor...tedy, nemusela v rámci ostatních Tolkienových příběhů, tedy nadstandart normálně ;-).

Tady je ten HoME v en. Dala jsem ho na edisk, kdyby ho chtěl ještě někdo jiný stáhnout. Je to už sakra staré - jako udělané. Poznámkový blok postačí ;-). A bohužel jsem koukala, že pár dokumentů je poškozených...možná je to tím, jak dlouho to leželo na CD, nevim, ale myslím, že dřív bylo vše funkční... ještě se zkusim porozhlédnout na jiných CD - zálohovala jsem to víckrát.
Kdo by nevěděl, HoME je zkratka od History of Middle-Earth a jsou to příběhy, dodatky a všelikajé poznámky okolo Ardy v průběhu let. A je to podrobné, pro ty, co rádi bádají a chtějí vědět o Ardě co nejvíc. (Mmch., Kniha ztracených příběhů 1 vyšla i v češtině.)
Rozhodně HoME doporučuji každému takovému fanouškovi, který umí alespoň trochu anglicky ;-).
http://data1.edisk.cz/stahni/73324/home.zip_5.18MB.html


EDIT:
A víte, co ještě? Jsem se tak koukala po netu a na co nenarazim...(a ještě k tomu tam to hlavní psal můj kámoš a nic mi neřekl, to ho musim sprdnout, zatajovat takové informace...:lol:)
http://www.fantasyplanet.cz/knihy_komentare_vypis.asp?id=2028

Takže, vážení...že by třeba přecejen někdy HoME vyšel...? Ale raději moc neočekávat... :?
"Now you're cookin'!" - Milton C. Hardcastle

Obrázek

Příspěvek 23.9.2006 10:26:35
Jonas Uživatelský avatar
Chief Master Sergeant
Chief Master Sergeant

Příspěvky: 726
Bydliště: planéta Langara
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Prosím ťa stále píšeš HoME o čo ide?
Obrázek

Příspěvek 23.9.2006 11:12:43
Raven Uživatelský avatar
Airman
Airman

Příspěvky: 59
Bydliště: Opava, Brno
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
2Tar-ara: Díky za odkaz hned jsem to stáhnul. Je v tom trochu chaos ale už si to přejmenovávam a upravuji. :D
Every single Jedi, including your friend Obi-Wan Kenobi, is now an enemy of the republic.

Příspěvek 23.9.2006 12:13:38
Tar-ara Uživatelský avatar
Major General
Major General

Příspěvky: 3618
Bydliště: Kousíček od Prahy / Cardassia
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Jonas: viz
Kdo by nevěděl, HoME je zkratka od History of Middle-Earth a jsou to příběhy, dodatky a všelikajé poznámky okolo Ardy v průběhu let.


Raven: Mno, mě to příjde docela přehledné...máš tam ten obsah ;-).
"Now you're cookin'!" - Milton C. Hardcastle

Obrázek

Příspěvek 23.9.2006 17:22:18
Jonas Uživatelský avatar
Chief Master Sergeant
Chief Master Sergeant

Příspěvky: 726
Bydliště: planéta Langara
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
ok, sorry díky ja som si to hore asi nevšimol.
Idem to stiahnuť.

EDIT:
No mam to stiahnute, len je to strašne moc súborov, nejak sa v tom nevyznám.
Obrázek

Příspěvek 24.9.2006 18:57:28
Vamp_ Uživatelský avatar
Senior Airman
Senior Airman

Příspěvky: 223
Bydliště: České Budějovice
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Kniha ztracených pověstí, svazek I mam doma. Dost dobré čtení. jen jsem nevěědl, že to má co dělat s HoME.
Ehhh.... spolknul jsem svoji relaxační knížku....

Příspěvek 25.9.2006 09:26:16
Jonas Uživatelský avatar
Chief Master Sergeant
Chief Master Sergeant

Příspěvky: 726
Bydliště: planéta Langara
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Vy sa v tom Home dokážete nejak normálne orientovať?
Obrázek

Příspěvek 25.9.2006 14:45:55
Tar-ara Uživatelský avatar
Major General
Major General

Příspěvky: 3618
Bydliště: Kousíček od Prahy / Cardassia
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Jonas: Jak to myslíš? Jako v kapitolách nebo v příbězích, v dodatcích..?
"Now you're cookin'!" - Milton C. Hardcastle

Obrázek

Příspěvek 25.9.2006 17:33:41
Vamp_ Uživatelský avatar
Senior Airman
Senior Airman

Příspěvky: 223
Bydliště: České Budějovice
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Jonas: jednotlive adresare = jeden dil knihy, jeden soubor = jedna kapitola knihy... nevim co je na tom k nepochopeni :wink:
Ehhh.... spolknul jsem svoji relaxační knížku....

Příspěvek 25.9.2006 19:16:11
Jonas Uživatelský avatar
Chief Master Sergeant
Chief Master Sergeant

Příspěvky: 726
Bydliště: planéta Langara
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Tar-ara píše:
Jonas: Jak to myslíš? Jako v kapitolách nebo v příbězích, v dodatcích..?


no to bol prvý problém zorientovať sa v tých názoch od vol01 po vol12, že čo je s toho čo, pretože síce to má nejaké nadpisy, ale aj tak som sa trochu v tom musel naučiť orientovať.
Obrázek

Příspěvek 25.9.2006 19:35:52
Tar-ara Uživatelský avatar
Major General
Major General

Příspěvky: 3618
Bydliště: Kousíček od Prahy / Cardassia
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Jonas: Tam to máš rozdělený - gl znamená prostě nějaký to povídání, v contents se dovíš, co je to za části (v vol10 je myslim celej) a podle toho si to najít (např. část 3 = gl3). A pak jsou tam různé dodatky...to se zorientuješ ;-).

Mmch., doporučuju Athrabeth Finrod ah Andreth...je to rozmluva Finroda s moudrou ženou, kde hovoří o lidech, původu, osudu, dotýkají se i elfů...ovšem pozor na zapřísáhlé anti-křesťany, tady to Tolkien trochu přehnal...:?.
"Now you're cookin'!" - Milton C. Hardcastle

Obrázek

Příspěvek 26.9.2006 00:52:10
Vamp_ Uživatelský avatar
Senior Airman
Senior Airman

Příspěvky: 223
Bydliště: České Budějovice
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Podle mne ani nepřehnal... jen prostě člověk nemůže být křesťan "natvrdo" prostě semita. Ono hodně věcí v Tolkienovi je alegorie, ale jen člověk musí najít vodítka. Tolkien sám o sobě jako člověk byl podle mne velice věřící.

P.S.: omlouam se za případné hrubky, ale mam v sobě s kamarádem jednoho jegermajsrta a trochu napoleona.
Ehhh.... spolknul jsem svoji relaxační knížku....

Příspěvek 26.9.2006 01:11:08
Tar-ara Uživatelský avatar
Major General
Major General

Příspěvky: 3618
Bydliště: Kousíček od Prahy / Cardassia
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Tolkien byl věřící. V Ardě jsou na to odkazy, ale soustřeďoval se sem spíš na mytologie jiného typu. Ale mmch., když se ho lidé ptali "tohle je alegorie na...", tak to nesnášel, jakoby všechno muselo být alegorie. Tohle několikrát zdůrazňuje, že neměl rád ...a lidi si vždycky něco najdou...
"Now you're cookin'!" - Milton C. Hardcastle

Obrázek

Odeslat nové téma Odpovědět na téma
Další

Zpět na Literatura

cron