Pro pokec, nebo vaše dotazy jsem vytvořila na Discordu skupinu, přidat se můžete zde: https://discord.gg/aZCahpwdZa

Obsah fóra Kultura Literatura Duna

Duna

četli jste nějakou zajímavou knihu a chtěli by jste ji doporučit ostatním - můžete zde.

Odeslat nové téma Odpovědět na téma
Příspěvek 28.9.2006 22:44:13
WiX Uživatelský avatar
Master Sergeant
Master Sergeant

Příspěvky: 596
Bydliště: okres Nový Jičín
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Takže jsem se neovládl a rozhodl jsem se založit toto téma. :fish:
Duna je sci-fi, která se mi líbí abych se přiznal mnohem více než hvězdná brána. Je to propracovaný a velmi promyšlený příběh, který je nejen o ději, ale také o jisté filosofii. Má celkem šest dílů. Sedmý jeho autor - Frank Herbert bohužel nestihl napsat, protože zemřel na rakovinu.

Poté přišel jeho syn a zahltil svět dalšími 6ti knihami. První byly tři předehry a poté následovaly tři historie. Čímž si připravil píseček pro uvedení své knihy "Duna 7" někdy zhruba v tuto dobu. Brian Herbert degradoval Dunu na obyčejnou sci-fi založenou pouze na ději a na akci. V jeho knihách jsou chyby, hektolitry krve, novorozenci vyhazovaní z oken a vůbec,... Tímto daruji vodu původní Duně :cry:

no ale abchom nezačínali pesimisticky, tak musím veřejně vyhlásit:

Každý, kdož krispel pod polštářem máš a tvé oči nádech modrý zdobí, buď zde vítán :fish:
Existence jevů UFO nám nic neříká o mimozenské inteligenci, ale vypovídá o tom, jak vzácná je inteligence zde na Zemi.

sir Arthur C. Clarke

Příspěvek 29.9.2006 12:03:31
Jonas Uživatelský avatar
Chief Master Sergeant
Chief Master Sergeant

Příspěvky: 726
Bydliště: planéta Langara
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Duna je asi najúžasnejšia sága, aká kedy vyšla,fakt obdiv čo Frank Herbert vytvoril, ja som síce čítal len 3 prvé knihy, ale to boli vynikajúce.
Obrázek

Příspěvek 29.9.2006 12:16:28
Vamp_ Uživatelský avatar
Senior Airman
Senior Airman

Příspěvky: 223
Bydliště: České Budějovice
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Jak kniha, tak následné zfilmování z roku 2000 bylo suprové. Po Tolkienovi a Zelaznem další dokonalé dílko, které se mi dostalo do rukou.
Ehhh.... spolknul jsem svoji relaxační knížku....

Příspěvek 29.9.2006 12:18:54
GLORIOUS Uživatelský avatar
Staff Sergeant
Staff Sergeant

Příspěvky: 395
Bydliště: MĚSTO Planá nad Lužnicí
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Osobně mi v paměti utkvělo zfilmování původní- vzniklo někdy kolem roku 1987. Na knižní předlohu se chystám už od prváku, ale zatim to nevypadá, že bych to do maturity stih.
Obrázek

Příspěvek 29.9.2006 12:20:48
RomanArts Uživatelský avatar
Captain
Captain

Příspěvky: 1583
Bydliště: Plzeňský kraj
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Duna je skvělý kultovní sci-fi, jen škoda že jsem zatím neměl čest přečís všechny knihy, jednou na to snad dojde.
Obrázek

Příspěvek 29.9.2006 16:41:17
Jonas Uživatelský avatar
Chief Master Sergeant
Chief Master Sergeant

Příspěvky: 726
Bydliště: planéta Langara
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Vamp_ píše:
Jak kniha, tak následné zfilmování z roku 2000 bylo suprové. Po Tolkienovi a Zelaznem další dokonalé dílko, které se mi dostalo do rukou.


jo, z roku 2000 bola miniséria, ktorú robil práve scifi channel.
Obrázek

Příspěvek 30.9.2006 08:34:27
Phebeus Uživatelský avatar
Second Lieutenant
Second Lieutenant

Příspěvky: 1121
Bydliště: Země ,ale kvuli válce s Ori Al'Kesh
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Duna je opravdu povedená a zajímava a mě se moc libí a opravdu ale knížku jsme nečetl bohužel
Obrázek

Příspěvek 30.9.2006 20:32:00
Jonas Uživatelský avatar
Chief Master Sergeant
Chief Master Sergeant

Příspěvky: 726
Bydliště: planéta Langara
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
tak máš čo dohánať..
:D :arrow:
Obrázek

Příspěvek 01.10.2006 13:15:23
WiX Uživatelský avatar
Master Sergeant
Master Sergeant

Příspěvky: 596
Bydliště: okres Nový Jičín
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
AD minisérie: tošila se okolo roku 2000 a co hlavně točila se u nás. Více než polovina herců jsou češi.

Byla sice natočená zajímavě (až teda na ornitoptéry, ty se mi nelíbily absolutně vůbec :fish:) nicméně připadala mi strašně rozvláčná a nudná. Bylo v ní sice hromada věcí z knihy ale i tak. Přestože Duna jako kniha je svým způsobem filosofické dílo, tak je napsané čtivě. Ani u minisérie, ani u dětí duny jsem ten pocit neměl.
Existence jevů UFO nám nic neříká o mimozenské inteligenci, ale vypovídá o tom, jak vzácná je inteligence zde na Zemi.

sir Arthur C. Clarke

Příspěvek 01.10.2006 13:35:26
Vamp_ Uživatelský avatar
Senior Airman
Senior Airman

Příspěvky: 223
Bydliště: České Budějovice
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
No jako doplnění knihy je to ideální. Tak bych si to představoval třeba i u Tolkienova Silmarillionu. To by byla potom bomba.
Ehhh.... spolknul jsem svoji relaxační knížku....

Příspěvek 01.10.2006 13:39:20
WiX Uživatelský avatar
Master Sergeant
Master Sergeant

Příspěvky: 596
Bydliště: okres Nový Jičín
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
jako jn. Ten kdo dunu nečetl aspoň rámcově ví, o co je. Ten kdo ji četl uvidí pouze příběh oproštěný od filosofie.
Existence jevů UFO nám nic neříká o mimozenské inteligenci, ale vypovídá o tom, jak vzácná je inteligence zde na Zemi.

sir Arthur C. Clarke

Příspěvek 01.10.2006 19:24:01
Jonas Uživatelský avatar
Chief Master Sergeant
Chief Master Sergeant

Příspěvky: 726
Bydliště: planéta Langara
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
WiX píše:
AD minisérie: tošila se okolo roku 2000 a co hlavně točila se u nás. Více než polovina herců jsou češi.


To bolo vážne natáčané v česku? to som vôbec nevedel :roll: .
Obrázek

Příspěvek 02.10.2006 16:24:36
Vamp_ Uživatelský avatar
Senior Airman
Senior Airman

Příspěvky: 223
Bydliště: České Budějovice
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Jo jo bylo, hrálo tam spousta čechů. Například Chani hrála Barbora Kodetová a hoodně ji to tam slušelo. To o ní u nás ještě nikdo nevěděl, že vůbec taková herečka existuje. 8)
Ehhh.... spolknul jsem svoji relaxační knížku....

Příspěvek 02.10.2006 17:48:37
Raynor Uživatelský avatar
Major General
Major General

Příspěvky: 3683
Bydliště: Hranice
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Tak nevím, půjčil jsem si Služebnický džihát, ale zatím nic moc. Jako bych četl povídky někde z netu.
Obrázek
Nový díl SGO? Konec světa na obzoru...
SGO S1E18 INSURRECTION, part 2

Příspěvek 02.10.2006 20:12:25
Vamp_ Uživatelský avatar
Senior Airman
Senior Airman

Příspěvky: 223
Bydliště: České Budějovice
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
JJ pokračování, které nepsal Frank
Ehhh.... spolknul jsem svoji relaxační knížku....

Příspěvek 02.10.2006 21:58:45
Jonas Uživatelský avatar
Chief Master Sergeant
Chief Master Sergeant

Příspěvky: 726
Bydliště: planéta Langara
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Raynor píše:
Tak nevím, půjčil jsem si Služebnický džihát, ale zatím nic moc. Jako bych četl povídky někde z netu.


presne ako písal Vamp to je prvá vec, a druhá čítal si pred tým prvé knihy duny?
Obrázek

Příspěvek 02.10.2006 23:43:43
Vamp_ Uživatelský avatar
Senior Airman
Senior Airman

Příspěvky: 223
Bydliště: České Budějovice
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Jestli jsi nečetl předchozí díly, tak se rychle vrať na začátek. Bez toho je to čtení naprd. To je jako by jsi z Tolkiena četl Nedokončené příběhy a nečetl předtím Hobita a trilogii PP.
Ehhh.... spolknul jsem svoji relaxační knížku....

Příspěvek 03.10.2006 00:38:52
Awast Uživatelský avatar
Airman First Class
Airman First Class

Příspěvky: 103
Bydliště: Caladan
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
GLORIOUS píše:
Osobně mi v paměti utkvělo zfilmování původní- vzniklo někdy kolem roku 1987.


1984 tuším.

Jinak přečteny všechny co vyšly jak od Otce, tak od syna+ Kevin J. Anderson

Je pravda, že Frank Herbert do díla zapletl filosofii (a náboženství všeho druhu) tak moc, že je těžko pro někoho navázat na takovou tradici viz největší filosofové co kdy byli...

Brian to pojal více komerčně (neznamená špatně), i tak je dílo velice čtivé a to co jsme si mohli pouze domýšlet, on uvedl do dějin bezchybně, konečně někdo vysvětlil "Most Hrethgir" apod...

Duna rulezzz, o tom není pochyb...

2 Raynor: Klidně čti od "začátku" (bráno dle časové linie příběhu), protože tě ještě čeká (po SD), Křížová výprava strojů, Bitva o Corrin. Pak předehry se všemi "domy" a pak už konečně původní dílo F.Herberta, tedy Duna, Spasitel Duny, Děti Duny, Božský Imperátor Duny, Kacíři Duny a Kapitula: Duna. Všichni čekáme na onu zmiňovanou "sedmou" knihu originální Duny, kdy F. Herbert ji měl rozpracovanou na !!150!! stránkách jako námět, očekávám, že celá kniha mohla mít až 10x větší obsah... ale to je zatím Sci-Fi :D
Shal kek nem´ron brother...

Příspěvek 04.10.2006 21:21:39
Nemoo Uživatelský avatar
Senior Airman
Senior Airman

Příspěvky: 249
Bydliště: North pole
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
mate pravdu, je to cultove sci-fi, hlavne ked sa zoberie mudrost vekov, pouzita v praxi pribehu. proste ludia sa naucili prezit na svojich chybach viac ako kedykolvek v inom diele. Myslim ze nieco tak rozsiahle a s takou myslienkou este dlho nikto nenapise....mne sa teda niektore tie filozoficke postrehy citali dost tazko, ale stoji to za to. Nastastie tie historie a predohry su viacej citatelne, rychlejsi dej a spad..... temer ziadne pozadie na uvazovanie, citatel plne odkazany na autora.
S tym filmom som prijemne prekvapeny ze bol natacany hlavne v cechach , to som nevedel. Mal len jednu chybu..... dost sa lisil od knihy takze ma dost sklamal....
Obrázek

Příspěvek 04.10.2006 21:34:03
Raynor Uživatelský avatar
Major General
Major General

Příspěvky: 3683
Bydliště: Hranice
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Samozřejmě, že jsem četl Frankovy díly, skončil jsem myslím u Dětí Duny a vynechal Kacíře.
Obrázek
Nový díl SGO? Konec světa na obzoru...
SGO S1E18 INSURRECTION, part 2

Příspěvek 04.10.2006 23:53:13
Vamp_ Uživatelský avatar
Senior Airman
Senior Airman

Příspěvky: 223
Bydliště: České Budějovice
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Raynor píše:
Samozřejmě, že jsem četl Frankovy díly, skončil jsem myslím u Dětí Duny a vynechal Kacíře.


Říkám, nepsal to Frank, o tom to je. Je to bez jakéhokoli podtextu, který se ve Frankově Duně vyskytuje v pozadí na každé stránce, to z dílů,které nepsal on nejde cítit. Proto se to zdá takové divné... byl jsem z těch dílů také rozpačitý a do konce jsem je nedočetl.... :oops: to se přiznám.
Ehhh.... spolknul jsem svoji relaxační knížku....

Příspěvek 09.10.2006 12:45:38
Jonas Uživatelský avatar
Chief Master Sergeant
Chief Master Sergeant

Příspěvky: 726
Bydliště: planéta Langara
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Nemoo píše:
mate pravdu, je to cultove sci-fi, hlavne ked sa zoberie mudrost vekov, pouzita v praxi pribehu. proste ludia sa naucili prezit na svojich chybach viac ako kedykolvek v inom diele. Myslim ze nieco tak rozsiahle a s takou myslienkou este dlho nikto nenapise....mne sa teda niektore tie filozoficke postrehy citali dost tazko, ale stoji to za to. Nastastie tie historie a predohry su viacej citatelne, rychlejsi dej a spad..... temer ziadne pozadie na uvazovanie, citatel plne odkazany na autora.
S tym filmom som prijemne prekvapeny ze bol natacany hlavne v cechach , to som nevedel. Mal len jednu chybu..... dost sa lisil od knihy takze ma dost sklamal....


Presne tak. Duna je kniha pre fajnšmekrov, ktorým sa chce nad týmito myšlienkami rozmýšlať, a nesúhlasím s tým že čitatel je plne odkázaný na autora...
Proste treba to brať s časti ako filozofické dielo, ktoré má aj nejaký odkaz, a to že sa číta pomaly mi vôbec nevadí, poznám i 300 stranové knihy čo prečítam za dva dni, ale sú tak oničom že aj keď som ich rýchlo čítal ma to nebavilo.
Obrázek

Příspěvek 09.10.2006 19:05:44
WiX Uživatelský avatar
Master Sergeant
Master Sergeant

Příspěvky: 596
Bydliště: okres Nový Jičín
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
no, můj soukromý názor je, že Brianova duna, není Duna a mezi dunou nemá co dělat. Přirovnal bych ji k takovému průměrnému fan fiction příběhu, nicméně rozhodně bych ji nekladl na úroveň on původní a jediné Duny. Ani proto, že má na to Brian zděděný monopol. Frank, nenapsal sedmý a závěrečný díl. Což je velká škoda ze dvou důvodů. Příběh zůstal otevřený a hlavně, Brian se hned chopil přležitosti vysekat si peníze, sepsal předehry, pak historie, čímž si připravil píseček na to, aby jako hlavního nepítele v Duně 7 mohl přivést Omnia :roll: děs běs.
Existence jevů UFO nám nic neříká o mimozenské inteligenci, ale vypovídá o tom, jak vzácná je inteligence zde na Zemi.

sir Arthur C. Clarke

Příspěvek 09.10.2006 19:34:00
Parapsycho Uživatelský avatar
Airman
Airman

Příspěvky: 45
Bydliště: Praha
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Duna je velmi zajímavá. Četl jsem první díl a velice mě to chytlo. Ty myšlenky lidí co si o sobě mysleli byli absolutně nejlepší. JO nekterí mete vloženy obrazky muzu se zeptat jak to delate?
Nechť tvůj nůž praskne a rozdrolí se.

Příspěvek 17.10.2006 12:07:37
Jonas Uživatelský avatar
Chief Master Sergeant
Chief Master Sergeant

Příspěvky: 726
Bydliště: planéta Langara
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
WiX píše:
no, můj soukromý názor je, že Brianova duna, není Duna a mezi dunou nemá co dělat. Přirovnal bych ji k takovému průměrnému fan fiction příběhu, nicméně rozhodně bych ji nekladl na úroveň on původní a jediné Duny. Ani proto, že má na to Brian zděděný monopol. Frank, nenapsal sedmý a závěrečný díl. Což je velká škoda ze dvou důvodů. Příběh zůstal otevřený a hlavně, Brian se hned chopil přležitosti vysekat si peníze, sepsal předehry, pak historie, čímž si připravil píseček na to, aby jako hlavního nepítele v Duně 7 mohl přivést Omnia :roll: děs běs.


No ja neviem, ale mne sa tie tri prehohry k Dune moc moc páčili, a fakt oproti Frankovej Herbertovej Dune som veľký rozdiel nevidel.
Obrázek

Odeslat nové téma Odpovědět na téma
Další

Zpět na Literatura