Pro pokec, nebo vaše dotazy jsem vytvořila na Discordu skupinu, přidat se můžete zde: https://discord.gg/aZCahpwdZa

Obsah fóra Pokec nejen o seriálových technologiích Technologie ZPM a jeho výroba

ZPM a jeho výroba

Detailní rozbory nejrůznějších technologií s jakými jsme se kdy setkali.

Odeslat nové téma Odpovědět na téma
Příspěvek 06.11.2011 18:44:30
Ray Uživatelský avatar
Second Lieutenant
Second Lieutenant

Příspěvky: 1139
Bydliště: Hranice, Olomouc
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Asgardský teleport nefunguje na stejném principu. Rozhládá hmotu na energii a posílá ji signálem na místo určení, kde ji zase složí. Singularita jako mezitím poletuje vzduchem nebo co?

Nejsem příliš zdatný v tom, zda-li by teleport nemohl fungovat na jiném rozkládání ještě menších částí (strun?) včetně autonomního časoprostoru, na to se ptám spíše Storma nebo někoho, kdo tomu rozumí. A i pokud pomineme zákon o zachování hmoty (heh) a vydáme se do exotické fyziky (můj známý, jeden z nejlepších studentů fyziky u nás, popisuje teorii superstrun jako "náboženství"), tak tam moc odpověď nenajdeme - jednoduše proto, že pokud by teleport a rozkládání či skládání hmoty fungovalo, už by tady bylo v reálu.

Aplikování teleportu by pak mělo DALEKOSÁHLÉ dopady, které by zcela zruinovaly ekonomii, nejspíše vedly ke klonování a staly se v podstatě singularity eventem pro celou lidskou (asgardskou, antickou, ...) společnost. (více na tohle téma zde - http://www.projectrho.com/rocket/respectscience.php)

SG je ale televizní seriál a jako takový text pojednává především o lidech v součastnosti a podobné meditování si nemůže dovolit (všimněte si, že jsme se nikdy nedozvěděli nic ze společnosti supervyspělých ras jako jsou Asgardi a Antikové; naproti tomu o zbruba stejně vyspělých rasách jako Klingoni nebo Romulani jsme se v ST dozvěděli, a to i když je Federace dost utopická (ač DS9 to nabourává)). Z určitých "konvenčních" důvodů (diváci by nekoukali na seriál o kyborzích a SG-1 by neměla šanci proti "andělům" čili neskutečně vyspělým emzákům, ale diváci se na seriál musejí koukat aby televize dostala cash za reklamní bloky a prodej DVD) nelze dělat v současné době (a rozhodně ne se scénáristy SG) seriál, který by neznásilňoval fyziku a zároveň obsahoval prvky space opery jako létání mezi galaxiemi, boj proti zlu a podobně.
Některé seriály technobláboly záměrně cyklí ve svých vlastních fikčních světech plných svých vlastních zákonů (ST, SG), jiné je vynechávají a nemluví o nich (BSG), ale faktem je, že k alegorickému nástřelu postav potřebujeme jejich paralelu v našem reálném světě a to se jaksi vylučuje s popisování společnosti, která by (po vynálezu teleportu, červích děr atd.) byla RADIKÁLNĚ odlišná od té naší současné.
Neboli, seriály jsou o postavách a událostech (byť klidně v netradičním zasazení ovlivněném netradičními technologiemi), ne o vědecky akurátně zpracovaných technologiích. Od toho si ostatně lidi vymysleli MacGuffin (http://en.wikipedia.org/wiki/MacGuffin).

Ostatně, teleport pro původní Star Trek z 60. let byl vytvořen ze dvou jednoduchých důvodů - nebylo třeba zaplňovat cenný vysílací čas záběry na Enterprise přistávající na planetě, a nebylo třeba stavět rekvizitu Enterprise přistávající na planetě. Výsledkem je úspora času na skutečný děj a úspora rozpočtu a jeho využití třeba v dramatické sekvenci souboje.
To, že pak mechaniky takového televizního teleportu (vycházející z šetření a důvodů narativu, nikoliv z reálné znalosti fyziky) rozebírají o 50 let poté nějací lidé na internetu jako by šlo o do detailů promyšlenný autorský záměr, je pak už podle mě přeinterpretování původního textu.

Pointa je, že je fajn se zabývat technobláboly, ale nelze vyvozovat nějaké myšlenky z něčeho ("ZPM bylo teleportováno, proto se může replikovat"), co na svém pozadí žádné myšlenky nemá kvůli různým produkčním důvodům.
Už mě ty fiktivní avatary tady serou iritují...

Příspěvek 07.11.2011 01:49:59
Ralen Uživatelský avatar
Second Lieutenant
Second Lieutenant

Příspěvky: 1068
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
Ray píše:
Asgardský teleport nefunguje na stejném principu. Rozhládá hmotu na energii a posílá ji signálem na místo určení, kde ji zase složí. Singularita jako mezitím poletuje vzduchem nebo co?

Podle mě funguje, brána mezi to jen vkládá červí díru.
Je otázkou, co to ta singularita je a jak to ZPM funguje. Pokud je ZPM (ve smyslu toho oranžovýho něčeho) něco jako zástrčka, co přistupuje k oné singularitě v subprostoru, tak nevidim důvod, proč by to nemohlo fungovat.

Ray píše:
Aplikování teleportu by pak mělo DALEKOSÁHLÉ dopady, které by zcela zruinovaly ekonomii, nejspíše vedly ke klonování a staly se v podstatě singularity eventem pro celou lidskou (asgardskou, antickou, ...) společnost. (více na tohle téma zde - http://www.projectrho.com/rocket/respectscience.php)

Stále se tu zapomíná na zákon zachování energie (ačkoliv ho St0rm zmiňoval). Kdyby sis chtěl naklonovat dejme tomu stokorunu (pokud je to to co jsi myslel, když si narážel na zrujnování ekonomiky), tak do toho ale musíš započítat náklady na její vytvoření, který si myslim, že by byly dost velký (ostatně můžeš si to spočítat vzoreček je snadnej: E=mc^2, pak to převíst na kwh a zjistit si, kolik si za jednu účtuje ČEZ a máš to ;-) ). Navíc dneska se většina transakcí dělá elektronicky a to replikátorem nepodvedeš.
Obrázek

Příspěvek 07.11.2011 02:02:54
Ray Uživatelský avatar
Second Lieutenant
Second Lieutenant

Příspěvky: 1139
Bydliště: Hranice, Olomouc
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Já nevím, AFAIK teleport řeší jenom rozklad hmoty. Předpokládám, že singularita je něco technoblábolového a definované spíše prostorem než hmotou (fakt jsem na sofistikovanou fyziku mimo, a nehodlám se bavit o černých dírách, ale proč by potom černou díru nešlo přesouvat teleportem?).

Jistě, já tak nějak předpokládám, že "úspěšné" aplikování teleportu do společnosti by šlo ruku v ruce s dostatečným (= atronomicky výkonným) zdrojem energie, což by dále jenom podpořilo tuhle dystopickou vizi. Mohlo by to dopadnout fajn, ale taky vůbec ne, stačí se podívat jenom jak společnost a její fungování proměnil internet (potenciálně neškodná technologie) a jak atomovky kompletně změnily fungování politiky mezi supervelmocemi v prvních dvou dekádách Studené války. Pointa je, že SG (a mnoho, mnoho scifi) podobné otázky vůbec neřeší a prostě udělají futuristickou verzi naší dnešní společnosti, kde akorát fabriky mají uvnitř replikátory. Tohle by (nejenom podle mě) byla blbost.

Nakonec, to, že asgardský teleport dávno nevyužívá IOA/NID nebo si jednu verzi (sakra, maj jich v seriálu beztak už hromadu) nevypůjčila nějaká temná verze CIA a neklonuje si tím lidi/atomovky, jasně ukazuje, že SG prostě podobné otázky neřeší a nechce řešit (což nemusí nutně být nevýhoda, to ať si už určí každý sám).
Už mě ty fiktivní avatary tady serou iritují...

Příspěvek 07.11.2011 02:40:59
petr__ Airman First Class
Airman First Class

Příspěvky: 148
Bydliště: 50.70778° sš, 15.05265° vd, země
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
"které by zcela zruinovaly ekonomii, nejspíše vedly ke klonování"
Zřejmě nevedli. Viz. nedávný objev v kvantové fyzice - kvantový stav lze přenést z jedné částice na jinou, ale nelze ho při tom přečíst, a původní částice je ovlivněna.
Ani s tou ekonomikou by to nebo tak zlé. S trochou nadsázky, a zvláště třeba v USA, je naším replikátorem čína, při čemž lidé tam výrobky vymíšlí. A cca 80% je ve službách.

"Stále se tu zapomíná na zákon zachování energie" s věcmi jako ZPE by asi ztratil smysl, dnes se předpokládá, že v globálu vesmíru zřejmě nepatí.

Příspěvek 07.11.2011 12:50:51
Ray Uživatelský avatar
Second Lieutenant
Second Lieutenant

Příspěvky: 1139
Bydliště: Hranice, Olomouc
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Je ovšem rozdíl mezi vyráběním v Číně (proces zisku surovin > rafinování surovin > jejich transportu > jejich prodeje > tvorby polotovarů > převozu polotovarů > finálního složení produktu) a jednoduchým replikováním z energie. Nejen, že by to kompletně vypustilo většinu mezistupňů (= nezaměstnanost), ale také by to devalvovalo určování cen surovin (pokud si titán můžu zreplikovat, ztrácí hodnotu). Samozřejmě, leccos z toho závisí na kouzelném zdroji energie (který by zase nepotřebovaly hypotetické kouzelné nanotechnologie), leccos na surovinách, a také by stále existovaly služby (pokud bychom už neměli rozvinutou robotiku) ale právě proto tenhle příběh o technologickém zlomu nabízí obrovské množství možností kam ho vést. Jako v realitě. Nemuselo by nutně jít o změnu k horšímu, ale než by se společnost přetransformovala, rozhodně by to nebylo ideální.

Podobná transformace je ve SF, zvláště dnes, dost řídkým zjevem a záleží na tom, jak autor nahlíží na technologie. P.K. Dick by podobnou story rozvinuj jinak a jinak než Tom Clancy.

Co se historie týče, mohl by možná někdo namítnout, že přece při přechodu z koní a páry na naftu se nám taky nezhroutila společnost, ale historie 20. století by nesouhlasila. Značná část dnešních geopolitických problémů je založená na nutnosti získávat ropu a předcházet si ty, kteří ji mají. Kdyby arabské země neměly ropu, konflikt na Blízkém východě by zdaleka nebyl tak vyhrocený, protože by jednoduše neměly z čeho ho financovat. A nemluvím jen o diskutabilním Iráku nebo podobných pseudokonspiracích, vždyť ropní embargo byl jeden z důvodů pro napadení US v roce 1941. Taktéž doprava byla po masovém rozšíření automobilů hodně chaotická, a to nemluvím o problémech předchozích dopravních systémů se udržet v nové realitě.

Jde-li o nedávný objev, je to fajn, ale po dekády se o teleportu mluvilo jako o potenciálním klonovači a minimum SF příběhů to reflektovalo. Neříkám, že klonování je možné, ale že se pokládalo za možné a pulpová SF se mu záměrně vyhýbala, aby nemusela řešit morální a etické problémy. Tj. že se nesnažila o takovou hloubku, jakou ji tu leckdo přisuzuje, jednoduše tam prskla teleport protože neměla na jiné efekty.

Pointa je, že nová technologie by při respektování vědy (a to nejen fyziky, ale i sociologie a dalších) musela v SG (a mnoha dalších SF) mít zcela jiné dopady, než jenom že "jupí, díky tomu teleportujeme bránu na loď abysme mohli uniknout před Replikátory". Můžeme se dohadovat, jestli by podobné dopady byly apokalyptické nebo naopak optimistické, a na čem by to záleželo, ale ke změnám by prostě došlo.
Už mě ty fiktivní avatary tady serou iritují...

Příspěvek 07.11.2011 13:27:34
petr__ Airman First Class
Airman First Class

Příspěvky: 148
Bydliště: 50.70778° sš, 15.05265° vd, země
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Mě se zdá trend docela jasný. Od aristokratického principu společnosti k tomu demokratickému. Internet je toho krásným příkladem.

Příspěvek 07.11.2011 14:02:19
Ray Uživatelský avatar
Second Lieutenant
Second Lieutenant

Příspěvky: 1139
Bydliště: Hranice, Olomouc
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Heh? Jednak úplně nechápu souvislost s technologickou změnou, druhak historie se "opakuje", nemá "konec". Že máme dnes demokratickou společnost ještě neznamená, že tomu tak bude za 1000 let (starověké Řecko by to tom mohlo říct své). Historii nelze vnímat tak, jako že končí dnes, a na to stavět nějakou ideologickou argumantaci
Už mě ty fiktivní avatary tady serou iritují...

Příspěvek 07.11.2011 23:32:23
Ralen Uživatelský avatar
Second Lieutenant
Second Lieutenant

Příspěvky: 1068
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
Ray píše:
...Pointa je, že SG (a mnoho, mnoho scifi) podobné otázky vůbec neřeší a prostě udělají futuristickou verzi naší dnešní společnosti, kde akorát fabriky mají uvnitř replikátory. Tohle by (nejenom podle mě) byla blbost...

Tak přeci třeba Star Trek (více méně) zrušil prachy (na tohle téma jsme tu už diskusi měli ne?) a v SG lidstvo ty technologie nezná tak dlouho (navíc je armáda před populací skrývá) aby jej to mohlo nějak ovlivnit. Ale vim kam tim míříš, i když nevim, jestli je opravdu od takovýchto seriálů možný očekávat řešení nějakých hlubších a kontroverznějších otázek...
petr__ píše:
"Stále se tu zapomíná na zákon zachování energie" s věcmi jako ZPE by asi ztratil smysl, dnes se předpokládá, že v globálu vesmíru zřejmě nepatí.
Nepamatuju se jakej pohled na to uplaťnuje SG, ale v reálu v tom takový jasno zas neni na to, aby se zrušil ZZE ne?
Obrázek

Příspěvek 08.11.2011 11:25:00
Ray Uživatelský avatar
Second Lieutenant
Second Lieutenant

Příspěvky: 1139
Bydliště: Hranice, Olomouc
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Tak přeci třeba Star Trek (více méně) zrušil prachy (na tohle téma jsme tu už diskusi měli ne?) a v SG lidstvo ty technologie nezná tak dlouho (navíc je armáda před populací skrývá) aby jej to mohlo nějak ovlivnit. Ale vim kam tim míříš, i když nevim, jestli je opravdu od takovýchto seriálů možný očekávat řešení nějakých hlubších a kontroverznějších otázek...

Myslím, že měli. Nicméně i v ST existuje "gold-pressed latinum" nebo jak se to jmenovalo... v SG mi zase jde spíše o zneužití technologií mocí, které by tam kritičtější autor narval, jenže SG hold získalo ceny za propagaci od US Army, takže se o nějakou reflexi a kritiku ani nepokusilo.

Otázka je, co je míněno "takovýmito seriály". Televize dnes i v minulosti UMĚLA adresovat kontroverzní společenské otázky (Star Trek je spíše než pro teleport známý pro polibek Uhury a Kirka...), a to i televizní scifi (převážně standalone episodického series formátu, tj. dříve Twilight Zone, v naší generaci Krajní meze).

Aby to nevypadalo jen jako honění si ega, jde mi těmihle příspěvky o to, že pokud se na tomhle foru Technologie řeší nějaké technobláboly, je třeba mít na paměti, že SG se jimi primárně nezabývá (ačkoliv tak může vypadat, resp. jeho technobláboly nejsou koherentní, ani se o to nesnaží), že jeho síla je v něčem jiném. Takže o co mi tu jde celou dobu - nelze stavět fanouškovské teorie na téma technologií jenom na základě jednoho záměru, kde se teleportuje ZPM...
Už mě ty fiktivní avatary tady serou iritují...

Příspěvek 08.11.2011 11:48:48
Jackson D. Uživatelský avatar
Technical Sergeant
Technical Sergeant

Příspěvky: 406
Bydliště: Plzeň
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
Ještě k tomu používaní peněz v ST. "gold-pressed latinum" používala federace jen k obchodu s okolními civilizacemi, převážně s Ferengy. Uvnitř federace se žádný peníze nepoužívali.
gen.Hammond: Plukovníku O'Neille co to děláte?!
O'Neill: Sakra generále, zrovna při nápřahu!

Moje první povídka - Portál 1x07 -Ztracení bratři (Part II.): viewtopic.php?f=27&t=7091&p=324715#p324715

Příspěvek 08.11.2011 14:16:18
Ray Uživatelský avatar
Second Lieutenant
Second Lieutenant

Příspěvky: 1139
Bydliště: Hranice, Olomouc
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
No jo, jenže Fegengové presumably stejně jako Federace, Klingoni atd. taky mají replikátory. Kromě toho, v původním Kirkové ST: TOS peníze byly, Roddenberry je dodal až pro TNG, když chtěl ze seriálu mít větší utopii.
Už mě ty fiktivní avatary tady serou iritují...

Příspěvek 08.11.2011 14:49:04
Air Force Uživatelský avatar
Colonel
Colonel

Příspěvky: 2866
Bydliště: Praha - Smíchov
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Řekl bych, že je to jedna z těch věcí, co prostě snižuje nároky na diváka. Kdyby všechno bylo jak má, asi by to málokdo shledal divácky atraktivním.
Ostatně ani SG ze začátku tak strašný nebylo, ale postupem času rozum ustoupil pozlátku... což je všeobecnej trend, když se tak koukám na filmy a hry co vycházej...

Kdo stojí o rozum víc než o pozlátko, vždycky si může přečíst knížku, tam se daj vybrat i fajnový věci vč. jinak fungující společnosti a konzistentních technoblábolů, příp. dokonce technoblábolů odvozenejch z opravdickejch fyzikálních blábolů :-)
Obrázek

Příspěvek 08.11.2011 15:19:41
Ray Uživatelský avatar
Second Lieutenant
Second Lieutenant

Příspěvky: 1139
Bydliště: Hranice, Olomouc
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Řekl bych, že je to jedna z těch věcí, co prostě snižuje nároky na diváka. Kdyby všechno bylo jak má, asi by to málokdo shledal divácky atraktivním.

To je výmluvná výmluva, ale jak jsem napsal, existují seriály, které technologie prezentovaly alespoň s dobrou snahou o jejich vliv na člověka. Krajní meze a spol. Možná jsou více zjednodušující než disertační práce na téma možných vlivů, ale film byl VŽDYCKY o škrtání motivů obsažených v knihách.

Ostatně ani SG ze začátku tak strašný nebylo, ale postupem času rozum ustoupil pozlátku... což je všeobecnej trend, když se tak koukám na filmy a hry co vycházej...

To je taky hodně zjednodušené. Existuje SPOUTA kvalitně vypadajích (Unity, Unreal Engine) her, které mají kvalitní a propracované scifi zasazení. Nedávno jsem rozehrál třebas nezávislou záležitost Kerbal Space Program, což je takový přístupnější Orbiter, a hrozně mě to baví. Je to dostatečně komplexní na to, aby si to nezahrál Tonda, co má rád CoDa, ale pořád dost na to, aby to chytilo milovníky kosmických letů. A i zjednodušování může mít kvalitní podání.

Zase tak špatně není :-) Jde jen o to neřídit se jen existencí SG nebo CoDu.
Už mě ty fiktivní avatary tady serou iritují...

Příspěvek 08.11.2011 15:59:02
Air Force Uživatelský avatar
Colonel
Colonel

Příspěvky: 2866
Bydliště: Praha - Smíchov
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Ray píše:
..., ale film byl VŽDYCKY o škrtání motivů obsažených v knihách.

Ale vždyť jo, já se nehádám :-)
Bejt všechno jak má, akční film měl 600 hodin nudy a 3 minuty akce :-)

Ostatně i pro ty hry platí totéž: jsou simulátory, jsou arkády, jsou dějovky.
Řešit nějak výrazněji technologie v čemkoliv než v simulátorech by bylo imo docela kontraproduktivní ... ze stejnejch důvodů, jako u těch filmů.

Fandové simulátorů jsou asi jediný, kdo zkousne, že 2 hodiny letí nad cíl a pak ji koupí, ani neví odkud a může začít znova :lol:
Obrázek

Příspěvek 08.11.2011 23:50:43
Ralen Uživatelský avatar
Second Lieutenant
Second Lieutenant

Příspěvky: 1068
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
Ray píše:
No jo, jenže Fegengové presumably stejně jako Federace, Klingoni atd. taky mají replikátory. Kromě toho, v původním Kirkové ST: TOS peníze byly, Roddenberry je dodal až pro TNG, když chtěl ze seriálu mít větší utopii.

Nějakej Star trek sem viděl naposled před asi třemi roky, ale mám takový dojem, že tam byly určitý věci, který bylo problematický replikovat...
Ray píše:
Otázka je, co je míněno "takovýmito seriály". Televize dnes i v minulosti UMĚLA adresovat kontroverzní společenské otázky (Star Trek je spíše než pro teleport známý pro polibek Uhury a Kirka...), a to i televizní scifi (převážně standalone episodického series formátu, tj. dříve Twilight Zone, v naší generaci Krajní meze).

To je férová otázka, na kterou nevim jestli dokážu odpovědět, ale asi bych řekl: seriály určený pro Americký celostátní televize. Třeba takový HBO je schopný natočit seriál, který je velice zajmavý, ale zároveň se drží reality, je zabalenej v drsnym obalu a zabývá se kontroverzní problematikou - asi nejlepšim příkladem je The Wire.
Ray píše:
Aby to nevypadalo jen jako honění si ega, jde mi těmihle příspěvky o to, že pokud se na tomhle foru Technologie řeší nějaké technobláboly, je třeba mít na paměti, že SG se jimi primárně nezabývá (ačkoliv tak může vypadat, resp. jeho technobláboly nejsou koherentní, ani se o to nesnaží), že jeho síla je v něčem jiném. Takže o co mi tu jde celou dobu - nelze stavět fanouškovské teorie na téma technologií jenom na základě jednoho záměru, kde se teleportuje ZPM...

Sci-fi seriály rozhodně nejsou odbornou prací na téma kvantová fyzika o tom žádná, ale diskuse o tom, co bude jedno technicky možný k nim taky patří. Ačkoliv samozřejmě řada takovejch diskusí asi trochu postrádá smysl, protože vychází z nějakýho blábolu, co zrovna napadne scénáristu.
Obrázek

Příspěvek 09.11.2011 00:42:11
St0rm Uživatelský avatar
Lieutenant Colonel
Lieutenant Colonel

Příspěvky: 2366
Bydliště: Studénka
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Jste se tu rozjeli, co jsem naposledy kontroloval :D
Trošku se vrhnu na ty technobláboly...
Červí díra a teleport jsou dvě naprosto odlišné věci. Hvězdná brána "údajně" rozloží hmotu a pošle je červí dírou. Což víceméně znamená, že ohne prostor mezi bránou 1. a bránou 2. a přepošle informace, kde se na horizontu událostí opět složí.
Teleport existuje buďto kvantový (naprosto nepoužitelný pro sci-fi), nebo klasická sci-fi klasika. Ten pak načte celý transportovaný objekt, zničí ho a v cílené oblasti jej zase znovu stvoří. Což z teleportu dělá legraci na jejíž pohon by byla zapotřebí hvězda. Energetické nároky pro vytvoření hmoty z čisté energie by se daly obejít, pokud by nebyl teleportovaný objekt jen zničen, nýbrž anihilován, každá kapička energie zachycena a použita pro znovustvoření v místě určení.
:yahoo: :D

Příspěvek 09.11.2011 01:19:41
Air Force Uživatelský avatar
Colonel
Colonel

Příspěvky: 2866
Bydliště: Praha - Smíchov
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Jo, používat asgardský replikátor pro přetváření surového materiálu (použije natěženou rudu pro výrobu kýženého objektu) by bylo něco jiného.

A je někde řečeno, že teleport nefunguje právě tak? Natěžit vodu, uhlík a pár dalších věcí a pak z nich podle plánku postavit člověka :-)
Obrázek

Příspěvek 22.11.2011 08:22:09
Ultramarinus Uživatelský avatar
Major
Major

Příspěvky: 1970
Bydliště: McRagee
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
Podle toho, jak byl zhmotňovač používán v díle "Unending", tak nepracuje. Byli sami na lodi a vyráběli si tím jídlo, kyslík a dokonce i dřevěné violončelo. Nemyslím, že by na 304ce bylo dost organických materiálů na "těžbu", takže to zhmotňovač buď řeší nějákou "transmutací", nebo přímo zhmotněním z energie.
Epitaf textové hry Universe Oddyssey



Špičkový video/military/sci-fi bonbónek všem zájemcům

Příspěvek 28.11.2011 20:10:59
deadalos Uživatelský avatar
Captain
Captain

Příspěvky: 1544
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
ten přístroj co vitváří věci na lodích on přeměnuje energiji v hmotu a s plánem a dostatkem energije poství cokoli ale muselo byc tam bejt vše i plán toho nejmenšího vše uplně ne záleží i na velikosti

Příspěvek 28.11.2011 21:07:20
Dragon Uživatelský avatar
Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 3020
Pohlaví: Muž

Odpovědět s citací
 
deadalos píše:
přeměnuje energiji v hmotu

zde je problém se zákonem o zachování energie či jak to je... jednoduše řečeno za použití energie jedné tužkové baterie nevyrobíš baterie tři... i když nějak to Antici stavět museli a celkem s tímhle názorem i tak nějak souhlasím, i když věřím že by se našel jiný výrobní proces...


deadalos píše:
cokoli ale muselo byc tam bejt vše i plán toho nejmenšího vše uplně ne záleží i na velikosti

ne záleží i na velikosti?
to jsi myslel jak? - prosím vysvětlit


a prosím když nic jiného, tak si to po sobě alespoň čti... když už neubudou chyby, tak alespoň bude jasnější myšlenka ;)
Povídky
Vše potřebné naleznete-ZDE
Osudový skok-ZDE
HRA
*Jumper vs. Wraith ´s
(klikni)
„Myšlenka, i když nebyla převedena do podoby obrazu, je sama uměleckým dílem. Myšlenkový proces umělce bývá často zajímavější než výsledná realizace.“
          Sol LeWitt

Příspěvek 29.11.2011 15:03:46
Ultramarinus Uživatelský avatar
Major
Major

Příspěvky: 1970
Bydliště: McRagee
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
Já jsem četl i takovou verzi, že ten "krystal" samotnej je něco jako "kohoutek" u sudu s tím, že ten sud je kompletně v "jiném vesmíru". Když ho (kohoutek) zkopíruješ, dostaneš jenom kopii, ne možnost jak si "pustit vodu", prostě proto, že tam ještě záleží na "připojení" té kapsy (v analogii sudu).

Subprostorové "bublinky" (či mikročerví díry, či co), které jsou uvnitř toho krystalu (proto "svítí" když maká) slouží jenom ke spojení s tou "kapsou" a jsou napájené z ní, takže když se jednou uzavřou, máš navždycky hotovo.

Spíš než o to, jak udělat ten krystal by mělo jít o to, jak otevřít (pokud možno už naplněnou) kapsu, nebo jak otevřít prázdnou a naplnit ji. (prázdnejch) krystalů mají hafo a můžou i přidělat.

Co se teleportace týká, je dost možné, že antici předpokládali u ZPM možnost jeho teleportace a vytvořili "něco" uvnitř ZPM, co jej přímo a nepřerušitelně spojí VŽDYCKY s "jeho" kapsou...? Takže když ho teleportuješ, funguje, ale kdybys ho chtěl zkopírovat (v podstatě stejnou metodou), nejde to, protože ten "původní sud" (kapsa) už svůj "kohoutek" (ZPM) má...?
Epitaf textové hry Universe Oddyssey



Špičkový video/military/sci-fi bonbónek všem zájemcům

Příspěvek 12.12.2011 20:07:34

Příspěvky: 70
Bydliště: --Enterprise--
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
to by ty plany museli najit v tom :jako: antickym archivu :jako:
Rogers: Jste všichni padlí do 14.00.
O'Neill: Zimního nebo letního času?

Obrázek

Příspěvek 13.12.2011 04:52:08
Ultramarinus Uživatelský avatar
Major
Major

Příspěvky: 1970
Bydliště: McRagee
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
Nemuseli (například pokud je na otevření té kapsy, nebo její naplnění potřeba antických "nadpřirozených" sil...).

Samozřejmě, že plány měli najít v archivu, nebo přímo na Atlantisce - je směšné, že by tam měli doslova VŠECHNO na "baterky" a nebyla tam továrna na nové, nebo přebíječka na použité. Tak to ale bohužel rozjeli scénáristi, takže plány na funkční ZPM prostě NIKDE nejsou (co víme)
Epitaf textové hry Universe Oddyssey



Špičkový video/military/sci-fi bonbónek všem zájemcům

Příspěvek 14.12.2011 22:47:44
deadalos Uživatelský avatar
Captain
Captain

Příspěvky: 1544
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
já vim kde sou plán na ZPM v knihovně a antikové nemuseli dělat ZPM na atlantidě ale na jiné základně kterou pár měsíců před příchodem zníčili nebo týdnů a nebo let

Příspěvek 15.12.2011 09:15:55
Ultramarinus Uživatelský avatar
Major
Major

Příspěvky: 1970
Bydliště: McRagee
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
Těžko, protože ZPM je hrozně rozšířená technologie. Atlantis/městolodě má/mají 3, každá základna v MW má jedno (ty postavili ještě PŘED odletem do Pegu, podle všeho), Některé aurory mají jedno.

Nemyslím, že by riskovali ztrátu něčeho tak důležitého jako je jejich hlavní zdroj energie, když zbytečky jejich civiizace letěly do Pegu. Co by se stalo, kdyby se ta jejich ZPM vybila, nebo jinak znehodnotila DŘÍV než by stihli tu továrnu postavit (na továrnu by nejspíš taky potřebovali DOST energie) Je totiž snazší naložit továrnu na ZPM, než továrnu na továrny na ZPM. A je MNOHEM bezpečnější mít jí pod dohledem na jejich nejsilnější kolonii v celé galaxii, než jí šoupnout někam vedle. Když to má menší obranu (žádné štíty, přístup bránou), je MNOHEM snazší to zničit, nebo dokonce se tam vkrást a některé z nich štípnout.

V součtu - nedává mi moc smysl, proč by něco tak zásadního dávali na nějáké základny, když to nejvíc potřebují právě na Atlantis. Pokud k tomu, aby to bylo na jiných planetách není technický důvod (třeba že je při výrobě potřeba nějáký zdroj který je nebezpečné otevírat, nebo na Lantee není), je rozumější čekat že by to dali na Atlantis.
Epitaf textové hry Universe Oddyssey



Špičkový video/military/sci-fi bonbónek všem zájemcům

Odeslat nové téma Odpovědět na téma
PředchozíDalší

Zpět na Technologie

cron