Pro pokec, nebo vaše dotazy jsem vytvořila na Discordu skupinu, přidat se můžete zde: https://discord.gg/aZCahpwdZa

Obsah fóra Pokec nejen o seriálových technologiích Technologie Pište jako lidi!

Pište jako lidi!

Detailní rozbory nejrůznějších technologií s jakými jsme se kdy setkali.

Odeslat nové téma Odpovědět na téma
Příspěvek 24.3.2010 20:00:12
Blackburn Uživatelský avatar
Master Sergeant
Master Sergeant

Příspěvky: 547
Bydliště: Najdete mě v Pardubicích
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Naštěstí umím psát všemi deseti - takze píšu rychle. Ale zvykl sem si na psaní bez diakritiky :D takze psaní s háčkama a čárkama mi dela menší problém :D
Gilbertsonův zákon: Nic není dostatečně chráněno před průměrně talentovaným blbem.

Eureka SGA SG1 SGU

Příspěvek 24.3.2010 20:05:29
Ralen Uživatelský avatar
Second Lieutenant
Second Lieutenant

Příspěvky: 1068
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
Wanted: diakritika mi nevadí, ale mezery celkem jo. A vymlouvat se na zvyk... psaní na počítači je přece jen trochu odlišný než na mobilu, takže neni problém si zvyknout psát určitym způsobem na mobilu a jinym na počítači (aspoň já s tim žádný problémy nemám).
Obrázek

Příspěvek 24.3.2010 20:11:37
Wanted Uživatelský avatar
Major
Major

Příspěvky: 1916
Bydliště: My jsme ku*** z Brna, my jsme všude doma!!
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
Já také ne, dokonce mám na psaní na PC i papír :D

Ale víš jak to je... někteří lidé dokonce píšou i tahle: Ah0J :D
Obrázek
HNĚV POMINE, NENÁVIST V SRDCÍCH ZŮSTÁVÁ

Příspěvek 24.3.2010 20:24:12
Daedalus.cz Uživatelský avatar
Second Lieutenant
Second Lieutenant

Příspěvky: 1150
Bydliště: Hrádek n. N.
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
Tillion píše:
No tak tomu nevěř... naše degenerované mladé generace mají se slovenštinou dost velký problémy.

Ono všeobecně mi přijde, že čím mladší, tím to píše a mluví hůř. Ale to už vidíš třeba na ulici, jak mezi sebou mluví tak, že to pomalu připomíná víc tatarštinu, než češtinu. A pak to na internetu završují perlami typu: "sEsH sWiNe". A to už jsem vážně viděl i méně čitelné příspěvky. Samozřejmě jsou ale i výjimky, jako v každé skupině lidí. To mi připomíná tenhle skvost z lamera.
Ajiinka>  Tosh sem byla s kamoshama w lihu jak sviň. Ty wole ani newísh o cos přyšel.
<Tomano> Musím ti říct, že mě značně irituje tento moderní trend – psát W do slovíček kam nepatří. Stejně jako psaní hrubek a jiných disproporcionálních chyb, a při tom to považovat za znak sociální nadřazenosti. Ergo tě musím požádat, abys zanechala tohoto hanebného ničení českého jazyka, jinak budu nucen urazit tvůj původ a přidat hanlivý přívlastek.
<Ajiinka> Co to melesh ty woe????
<Tomano> PIŠ JAKO ČLOVĚK TY PÝČO PLESNIVÁ!!!!

Příspěvek 24.3.2010 20:26:27
DAVE! Uživatelský avatar
Captain
Captain

Příspěvky: 1676
Bydliště: Normandy SR-2
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
http://www.youngstyle.cz/wypatlator



tohle je zajímavější :D
Obrázek

Příspěvek 24.3.2010 20:49:40
Vinas Uživatelský avatar
Airman
Airman

Příspěvky: 68
Bydliště: Between Mars and Venus
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Geser: Tady někdo sleduje fórum opravdu intenzivně ... ani jsem nečekal, že si někdo všimne minimálně mého podpisu (doufám, že se to týkalo mě :D) ...

Jinak se to tu točí jenom okolo pravdy ... můžu to potvrdit u svých kamarádů (respektive obzvláště u jednoho "Ajťáka" :D). Dnešní lidi prostě nevěnují takovou pozornost y/i, a nedej bože, aby se zarytí SMSkaři pouštěli do psaní s diakritikou. Tímhle neříkám, že já to umím nejlíp, samozřejmě všichni jsme lidé a děláme chyby, nebo máme zvyky odrážející se v našem psaní ... já třeba používám spoustu troj-teček, normálních smajlíků a občas tam hodím i nějaký nespisovný výraz či slangové slovo. A mimochodem, čtením knížek se toho člověk taky moc nenaučí, musí do toho zasáhnout i další element, a to je okolní prostředí. Když na vás bude každý den někdo mluvit nespisovně a bude dělat hrubku v každém psaném slově, tak vás ani knížky nezachrání. Bohužel těchto případu přibývá, jakožto i jiných případů, které mají spíše společného něco s leností nebo s "nechápavostí" (další forma lenosti :D), přestože je čeština dostupnější víc, než kdy předtím. Já osobně mám větší výhodu v tom, že stále studuji (a studovat ještě dlouho budu) a tudíž mám po ruce pravopisné odborníky. Přesto se u mě projevila jistá forma lenivosti, a tak jsem si něco přizpůsobil po svém. Například, komu z vás něco říkají přechodníky? Pokud vám nic neříkají, věřte mi, místy jsou opravdu nesrozumitelné a lidé si je rádi poupravují. A to se ještě neberou v potaz nářečí, typické slangy a podobné věci ovlivňující slovní zásobu člověka. Dnešní lidé chtějí mít věci více zjednodušené (i/y...mně/mě...ě/je...atd.). Sám se většině nedivím.

Doufám, že jsem vás nějak nějak nevyčerpal :D

P.S. Možná jsem tam taky někde udělal hrubku. Jedna je tam schválně, schválně kdo jí najde :D
"Jen dvě věci jsou nekonečné. Vesmír a lidská hloupost. I když tím prvním si nejsem jist." - Albert Einstein
---------------------
Avernakis -> Avalon -> Terra -> Atlantus
Universe -> Milky Way -> Earth -> Atlantis

Příspěvek 24.3.2010 21:25:53
Jenda.SG-1 Uživatelský avatar
Command Chief Master Sergeant
Command Chief Master Sergeant

Příspěvky: 892
Bydliště: Praha
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Daedalus.cz: Ano, také jsem to na lameru četl a hodně mě to pobavilo.

stalker: Máš pravdu, lidé nečtou, než aby si přečetli zajímavou knížku, raději si na Internetu hrají různé on-line hry, slovní zásobu mají katastrofální a místo toho, aby se styděli, že za život přečetli jen 1 knížku (Honzíkovu cestu), tak se tím naopak chlubí. Vidím to s naší budoucností skutečně bledě. Léta jsme se smáli tuposti Američanů, tomu že jejich absolvent vysoké školy má znalosti jako náš průměrný středoškolák, brzy nás myslím ten smích přejde.

Tillion Tak přiznejme si to, ačkoli slovenštině rozumím, určitě by se našlo nejedno slovo, nad jehož významem bych si dlouho marně lámal hlavu, ale je fakt, že aspoň trochu by slovenštině měl rozumět každý občan České republiky.

A když už mám z krku reakce na předchozí příspěvky, přidám také svůj názor na celou problematiku a přispěji tak svou troškou do mlýna.

Dámy a pánové, nikdo po vás nechce, abyste psali spisovně, či úplně bez chyby, protože čas od času ujede každý a i pověstný mistr tesař se někdy utne, ale psát s hrubkami, kterých by se člověk starší 12 let již neměl dopouštět, to je na pováženou. Uvědomte si, že váš pravopis vás reprezentuje a silně ovlivňuje to, jak na vás druzí nazírají.

Za sebe mohu říci, že pokud obdržím zprávu, ve které je tolik hrubek, že bych musel být kryptolog, abych ji byl schopen přečíst, ani se nenamáhám a zprávu automaticky mažu.

Dále bych vás chtěl upozornit, že diskuzní fórum je odlišné prostředí, než hřiště na košíkovou, lidi se tu, až na výjimky, znají jen ze svých příspěvků, není zde osobní kontakt, což znamená že je zde i omezený prostor pro poznávání druhého. Tím prostorem pro poznání, jsou právě vaše příspěvky, které se dají posuzovat z hlediska obsahového, gramatického a stylistického a co myslíte, že si o vás pomyslí čtenář vašeho příspěvku, když ve slově "babička" napíšete Y? Minimálně si pomyslí, že má tu čest s totálním idiotem, přičemž takového čtenáře přejde chuť vám odpovídat.

Takže vy, kdož píšete stylem vepře, uvědomte si, že tím děláte ostudu jen sami sobě.
Jen dvě věci jsou nekonečné - vesmír a lidská hloupost. Tím prvním si ovšem nejsem tak jist.
Albert Einstein

Příspěvek 24.3.2010 21:51:14
Air Force Uživatelský avatar
Colonel
Colonel

Příspěvky: 2866
Bydliště: Praha - Smíchov
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Jelikož všechno potřebný k tématu je napsaný v pravidlech fóra, neměl jsem v úmyslu se sem vyjadřovat.
Zaujala mě ale jiná věc - lamentování nad mladou a degenerovanou generací, která stáhne veliké čechy do pekel horoucích...
Bych chtěl vidět vás v době ZŠ (věk 15 let a nižší), jak jste se starali o nějakou gramatiku (pro mě byla ČJ jeden z nejhorších předmětů, že už není je jen tím, že už ji nemám) .
Ne že bych tím chtěl jakkoliv omlouvat inkriminovaný příspěvky tady na fóru (jak už jsem psal, v plnym rozsahu to pokrejvaj pravidla fóra), ale soudy nad lidma je třeba taky vynášet trochu s rozumem.
Mi přijde, že hodně lidí má tendenci hrozně rychle zapomínat vlastní minulost a dělaj, jak jsou dospělý a rozumný a že takový jsou už od narození a kdo ne je prostě lůzr a degen.
Obrázek

Příspěvek 24.3.2010 22:09:22
CZ Staff Sergeant
Staff Sergeant

Příspěvky: 325
Bydliště: Pardubice
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
Souhlasím s Air Force.

Osobně taky dělám chyby, ale nijak zvlášť to neřeším. Chápu, že moderátoři z toho blázní, ale s tím se budou asi už muset smířit.
Airsoft team: 1st Battalion 3rd Marines

Příspěvek 24.3.2010 22:11:57
Qui-Gon Uživatelský avatar
Senior Airman
Senior Airman

Příspěvky: 257
Bydliště: Země
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
No to je fakt, asi budu vyjímka potvrzující pravidlo, když mi čeština ve 12-ti nevadí. :D A taky si myslím, že by se lidi neměli soudit podle toho, že jim nejde čeština, vždyť i ti co píšou třeba-bily sme v kyně. Taky můžou být bezva a může se s nimi dát i dobře pokecat.
Vědět málo je nebezpečné.
Vědět mnoho také.

-Albert Einstein

Příspěvek 24.3.2010 22:20:48
maxwell skywalker Uživatelský avatar
Airman First Class
Airman First Class

Příspěvky: 137
Bydliště: Kurviná
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
Nikdo neříká, že ne. Ale bije to do očí. Je to prostě pro nás, pro ty, kteří máme větší jazykové cítění hrozné.

Příspěvek 24.3.2010 22:24:22
Qui-Gon Uživatelský avatar
Senior Airman
Senior Airman

Příspěvky: 257
Bydliště: Země
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
Já vím, že to bije do očí, ale už jsem si zvykla a snažím se to neřešit.
Vědět málo je nebezpečné.
Vědět mnoho také.

-Albert Einstein

Příspěvek 24.3.2010 22:29:29
Ralen Uživatelský avatar
Second Lieutenant
Second Lieutenant

Příspěvky: 1068
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
Qui-Gon: Ale pokud je to téměř to jediný co o tom člověku víš, tak i kdyby byl bůhví jak bezva, tak si stejně na základě toho o něm nějaký obrázek uděláš, prostě protože nemáš moc dalších faktorů na základě kterých si ten obrázek udělat. To jak člověk píše je to první co na člověku poznáš, když ho potkáš na nějakym fóru.
Obrázek

Příspěvek 24.3.2010 22:39:19
Jenda.SG-1 Uživatelský avatar
Command Chief Master Sergeant
Command Chief Master Sergeant

Příspěvky: 892
Bydliště: Praha
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Air Force: Budeš se asi divit, ale jediný můj problém s češtinou byly čárky mezi větami.

Pokud jde o mladou generací, tak to nejsou jen bohapusté bláboly, ještě od někoho převzaté. Znám několik náctiletých, studenty prestižních gymnázií a středních škol a povím ti, že co jsme my učili jako součást základního středoškolského vzdělání, to mají oni jen jako volitelné předměty co by nadstandard, to co zbylo je na úrovni učiliště, takže skutečně nepřeháním, je to bída, což potvrzují i zaměstnavatelé, kteří shánějí zaměstnance v jejichž náplni práce je i korektura. Ti teď mohou vybrat pouze 1 z 25, dříve to byl 1 z 10.

Ralen: Přesně tak, jsem rád, že alespoň někdo pochopil můj elaborát :-)
Jen dvě věci jsou nekonečné - vesmír a lidská hloupost. Tím prvním si ovšem nejsem tak jist.
Albert Einstein

Příspěvek 24.3.2010 22:50:08
St0rm Uživatelský avatar
Lieutenant Colonel
Lieutenant Colonel

Příspěvky: 2366
Bydliště: Studénka
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Abych si "kopnul" tak luštěte:
TaKy mE NaPrOsTo wYtAaAcZiIi, YaK NeKdO PiIiShE I/Y S/Z NaPrOsTo nAoPaK. pOcHoPiIiM To u lIdIiI, kTeRzIiI MaYiIi pRoKaZaTeLnE DiSlExIi, NeBo pOdObNeEe pOsTiIiZhEnIiI WoE, aE PoChYbUyU WoE WoE, zHe tEcH 90% LiDiIi cO PiIiShE YaK WiDlAaAk z hOrNiIi dOlNiIi ySoU WsHiChNi dIs-cOkOlIw. CzEsHtInU SeM TaKy nEsNaAaShEl, AlE PrAwOpIs mE PrZiIiYdE YaKo sAmOzRzEyMoSt... To zHe nEkOhO UcZiIi lAtInSkEeE NaAaZwY DrUhUuU ZaAaYmEn yE UzH DeMeNcE ShKoLsTwIiI. xD *LoWe*

Příspěvek 24.3.2010 23:08:56
Qui-Gon Uživatelský avatar
Senior Airman
Senior Airman

Příspěvky: 257
Bydliště: Země
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
Ralen: Jo to je pravda, když vidím, jak otřesně někdo píše, tak můj 1. dojem bude taky otřesný, já jenom říkám, že 1. dojem nemusí být vždycky správný. :wink:
Vědět málo je nebezpečné.
Vědět mnoho také.

-Albert Einstein

Příspěvek 24.3.2010 23:17:22
Air Force Uživatelský avatar
Colonel
Colonel

Příspěvky: 2866
Bydliště: Praha - Smíchov
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Tak ale to je normální trend. Na SŠ a teď i na VŠ nám učitelé říkaj, jak jdou požadavky na jejich předměty za posledních 20÷30 let pořád dolů. Na druhou stranu je ale potřeba všimnout si, že máme předměty, který před 20-ti rokama prostě nebyli, jiný se třeba rozdělili do dvou.

Čeština je jeden z těch případů - na ZŠ po nás chtěli málem morseovku, jak jsme museli každej větnej člen podtrhovat jinym způsobem, jestli to teď nechtěj, nepovažuju to za mínus. Co se učí/ učilo v ČJ na gymplu nevim, my jsme měli (na strojárně) z ČJ jen literaturu, což bych jako předmět taky s klidem seškrtal.

Jinak neříkám, že každej byl s jazykem nepřítel - každej má svoje silný a slabý stránky a svoje zájmy. A pokud budu soudit ze svýho okolí, tak minimálně 50% s češtinou buď bojovalo, nebo na to kašlali.

Taky nepopírám, že člověka na fóru reprezentuje jeho písemnej projev a že to jazykově schopnější lidi uráží (ano, i mě vysloveně vadí, když narazim na "richlost" a podobně). Ale co si řeknu neni "A hele, idiot", ale že je buď jazykově neschopnej, nebo na to prdí. Oboje je známkou nezájmu, protože obojemu se dá pomoct (alespoň z nejhoršího) a jako k takovýmu by se k tomu mělo přistupovat: Chceš psát jako negramot? Tak ale jinde!
Tzn. v rámci fóra souhlasim s mazánim příspěvků, antihodnostma etc., protože jsou tu nějaký pravidla a kdo tu chce psát, musí je respektovat (v zájmu sebe i ostatních), ale tvrdit, že je někdo degen a idiot jen proto, že ve 13-ti letech kašle na gramatiku je hovadina a pokrytectví, protože to je normální a lidi takový prostě jsou (opět nříkám, že všichni, ale nadpoloviční část určitě).
Obrázek

Příspěvek 24.3.2010 23:53:10
Qui-Gon Uživatelský avatar
Senior Airman
Senior Airman

Příspěvky: 257
Bydliště: Země
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
Ale zase s tím mazáním příspěvků by to mohlo dopadnout tak, že by nebylo rozumnět tématu. :scratchanym:
Vědět málo je nebezpečné.
Vědět mnoho také.

-Albert Einstein

Příspěvek 25.3.2010 00:56:12
Ralen Uživatelský avatar
Second Lieutenant
Second Lieutenant

Příspěvky: 1068
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
Qui-Gon píše:
Ralen: Jo to je pravda, když vidím, jak otřesně někdo píše, tak můj 1. dojem bude taky otřesný, já jenom říkám, že 1. dojem nemusí být vždycky správný. :wink:

Ale pointa je, že na fóru se často o moc dál než k tomuhle "prvnímu dojmu" nedostaneš a "první dojem" má taky hodně velkej vliv na utváření "dojmů následujících". :)
Obrázek

Příspěvek 25.3.2010 03:31:05
Foo Fighter Uživatelský avatar
Second Lieutenant
Second Lieutenant

Příspěvky: 1086
Bydliště: Senica, SR
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
Sranda je, že tí, čo sa ich to týka, sem zatiaľ nenapísali ani čiarku :D

Příspěvek 25.3.2010 09:13:58
miki Uživatelský avatar
Second Lieutenant
Second Lieutenant

Příspěvky: 1051
Bydliště: TARDIS
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
DAVE! píše:
http://www.youngstyle.cz/wypatlator



tohle je zajímavější :D



Originál je zde:
http://vypatlator.volieera.cz/

a Devypatlátor zde:
http://devypatlator.volieera.cz/
Obrázek <-- watch it!
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Příspěvek 25.3.2010 13:18:43
Sadik_cz Airman
Airman

Příspěvky: 2
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
Podle mně je nejvýznamnějším důvodem postupné degradace češtiny jednoduše fakt, že lidi už češtinu používají daleko míň než před 10-20 lety. Vidím to sám na sobě (a většina vysokoškoláků je na tom určitě podobně), kdy dalece častěji přicházím do kontaktu ze zahraniční literaturou, především teda anglickou. A jak pak má člověk psát spravně česky, když místo českého slova mu hlavě tančí 10 synonym v jiných jazycích, jen si nemůže vzpomenout na český ekvivalent.
Btw, tohle napsat mi zabralo asi desetkrát víc času, než kdybych psal bez diakritiky :-) (že by absencí české klávesnice?).

Příspěvek 25.3.2010 13:46:21
sangaj Uživatelský avatar
Airman
Airman

Příspěvky: 44
Bydliště: Praha
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
Otazka zni, muze si toto forum dovolit uprednostnovat kvalitu nad kvantintou? Jen takova otazka z zamysleni.

P.S:Vim ze pisu jako prase, ale pokud se to nekomu nelibi at mi...klobouk polibi :-)
Rodney:Radši umřu jako hrdina než jako jídlo

Kane: "Do you ever give up?"
Jackson: "Not until I'm dead. And sometimes not even then."
(Kane: "Vzdáte se někdy?"
Jacson: "Ne, dokud jsem naživu. A někdy ani potom ne.")

Pomsta je pokrm, který nejlépe chutná za studena (klingonská moudrost)

Příspěvek 25.3.2010 14:20:29
Ralen Uživatelský avatar
Second Lieutenant
Second Lieutenant

Příspěvky: 1068
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
Sadik_cz: Jenže tam ta čeština nebyla ani před angličtinou, před tou tam byla ruština a před ní zas němčina/latina, tady vážně žádnou změnu nevidim. On tenhle názor "ta nová generace stojí za prd" většinou jen desiluzí tý generace starší.

sangaj: jistě že může. :wink:
Obrázek

Příspěvek 25.3.2010 16:28:21
Mlok1911 Uživatelský avatar
Airman
Airman

Příspěvky: 33
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
St0rm: Promiň ale nedalo mi to. Dyslexie není postižení ale porucha. Jsem totiž taky dyslektik a mám zkušenost že když se potom řekne dyslektik vyvolává to všelijaké představy.

A názor ke zhoršení češtiny u mládeže mám takový že se není čemu divit. Příkladem může být že se začínají učit už od prvních tříd cizí jazyk. Malé děti neumějí pořádně ani češtinu a hned jim do hlav rvou cizí jazyk.

Nejspíš mám v tomhle příspěvku plno chyb. Tak mi to promiňte. :)
Říkám, co podle tebe je ten koščej?
Obávám se, že smrt.

Odeslat nové téma Odpovědět na téma
PředchozíDalší

Zpět na Technologie

cron