Pro pokec, nebo vaše dotazy jsem vytvořila na Discordu skupinu, přidat se můžete zde: https://discord.gg/aZCahpwdZa

Obsah fóra Pokec nejen o seriálových technologiích Technologie Pište jako lidi!

Pište jako lidi!

Detailní rozbory nejrůznějších technologií s jakými jsme se kdy setkali.

Odeslat nové téma Odpovědět na téma
Příspěvek 29.3.2010 17:37:59
NoMouse Uživatelský avatar
Airman First Class
Airman First Class

Příspěvky: 191
Bydliště: V jedné předaleké galaxii....
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
:offtopic: Ray: Aha, tak když to bereš až takto... Asi jsem měl použít jiné slovo, fatální bylo trochu nadnesené. :? Na druhou stranu, jsou i lidi, kteří kvůli tomu, že je opustí holka, jsou schopni spáchat sebevraždu...

arian: opravdu to není zdaleka to nejhorší, s čím jsem se tu setkal.
Všiml jsem si, že hlavně opakovaně píšeš tvrdé y na konci sloves - u shody podmětu s přísudkem, které by tam mohlo být pouze v případě, že by v podmětu byly samé ženy - což není případ lidí na tomto fóru. :)
Když jsou to, muži, oni nebo my všichni anebo muži i ženy, tak tam musí být měkké i. (Což je obecně častější případ, takže kdybys u všech těch sloves dal na konec i, tak bys udělal míň chyb) :wink:
Jo a ještě když píšeš mi ve významu mně, tak je taky měkké.
(A slovo "přesvětšit" ti musel opravit snad i Chrome, jestli ne, tak opravdu za moc nestojí. Nejlepší je to samozřejmě ve Wordu, který občas vychytává i čárky ve větách a někdy i to i/y ve slovesech)
Good night, Destiny!

Příspěvek 29.3.2010 19:50:35
Lirael Uživatelský avatar
Technical Sergeant
Technical Sergeant

Příspěvky: 465
Bydliště: Heřmanovice
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
arian píše:
Tak, co na to říct...
předem chci upozornit na to, že mám potvrzenou dysgrafii, takže bych byl rád, kdyby jste mě hnedka z kraje neodsoudily.


Pokud vím, dysgrafie je porucha grafického projevu a na pravopis nemá až zas tak velký vliv. V tomhle směru se na dysgrafii ani dyslexii moc vymlouvat nejde :wink: Existuje i porucha pravopisu - dysortografie, ale ani ta nebráni člověku naučit se základní pravidla. Nechci se do nikoho navážet (popravdě, sama mám všechny tři :wink: ), to jen tak na upřesněnou....

Dobrá, tohle bylo trošku OT a nejspíš nemůžu v tomhle směru nikomu nic vyčítat :D
I believe that when we leave a place, part of it goes with us and part of us remains...
Obrázek

Příspěvek 30.4.2010 09:25:59
ivimila Airman First Class
Airman First Class

Příspěvky: 118
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
Mě přijdou ty dis dis dis jako výmluva pro ty, co se nechtěj učit...

když mi dělaly na základce y/i problémy, tak jsem se nezačal vymlouvat že jsem dis, ale bez keců jsem se to naučil :pst: jo, ale chápu to, proč jsem nezašel k cvokařovi (nebo kam se to dneska chodí) a neměl život ve škole lehčí, že? :lol:

jinak jsem tady zahlídnul něco ohledně toho, že je až moc přejatých slov z angličtiny do češtiny - k zamyšlení - je legrační, jak si můj děda neustále stěžuje, jak mladí používají v češtině převzatá slova z angličtiny, ale on sám si neuvědomuje, že je taky používá (např co furt vizitýruješ tu ledničku? - visit - navštívit) a také si nikdo neuvědomujete, že víc jak polovina angličtiny je přejata z latiny (co teda maj řikat angličani?) :rflmao:

jo a chtěl jsem se ještě zeptat: je nářečí češtinsky správně? :smile: protože čim dál víc začínám pozorovat slova typu "ají, dělajíjou, pracujíjou, strašejíjou, tudyma..." jak děti no :rflmao:

Příspěvek 30.4.2010 10:33:20
St0rm Uživatelský avatar
Lieutenant Colonel
Lieutenant Colonel

Příspěvky: 2366
Bydliště: Studénka
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
No když se sem tam dívám na komentáře na netu tak mě někteří šíleně baví, celkem chápu, že si děda stěžuje, například takové: "Tvle kdyby hodil tlamu z úplného vršku přímo na displej tak na kruty najezd na vegetbednu" Je docela ukrutný :D
Nářečí není spisovné :) a většina slov co jsi vypsal zní jako od Prahy :D

Příspěvek 30.4.2010 10:46:12
ivimila Airman First Class
Airman First Class

Příspěvky: 118
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
St0rm: Jo, někdy je to sranda jak lidi mluvěj, ale zas tak strašný to neni :lol:

Právě že v Praze ne, nářečí je nejvíc v okolí Moravy :smile: (momentálně jsem v Jihlavě (hranice Moravy) a tady se "íjou" dává za slova normálně (jediná vyjímka o který jsem zatim slyšel - češtinářka na střední škole)) :lol:

Příspěvek 30.4.2010 11:35:35
St0rm Uživatelský avatar
Lieutenant Colonel
Lieutenant Colonel

Příspěvky: 2366
Bydliště: Studénka
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Tak to jsem docela v šoku :D já jsem od Ostravy a i když teda máme krátké zobaky, tak íjou nikam nedáváme :D

Příspěvek 30.4.2010 11:41:45
ivimila Airman First Class
Airman First Class

Příspěvky: 118
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
St0rm: Je víc nářečních skupin a na wikipedii to je docela hezky popsaný, tak se tam můžeš podivat jestli s nářečnim územim (divný slovo :smile: ) souhlasí i Ostrava tak jak je tam popsaná :ok:

Příspěvek 30.4.2010 14:42:07
Vanguard Major
Major

Příspěvky: 1861
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
Tak se mluví na Opavsku, ale už taky většinou jen děti :lol:

Příspěvek 30.4.2010 15:33:26
Qui-Gon Uživatelský avatar
Senior Airman
Senior Airman

Příspěvky: 257
Bydliště: Země
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
No já jsem taky z Ostravy a na naše krátké zobáky jsem zvyklá, ale to, jak krátce mluví náš trenér, to se nedá. :D
Vědět málo je nebezpečné.
Vědět mnoho také.

-Albert Einstein

Příspěvek 02.6.2010 20:54:17
Puk Uživatelský avatar
Lieutenant Colonel
Lieutenant Colonel

Příspěvky: 2007
Bydliště: Košice
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
:hmmm: Sa máte dobre. :) Skúste sa vžiť do Stredoslováka, na ktorého začne rozprávať Východniar alebo Goral. (V Blave museli k filmu ,,Pásla kone na betóne" dať titulky. :rflmao: )
:shock: :dontknow: :faint: :laugh:
Ja mám výhodu. Narodil som sa na strednom slovensku ale už pekných pár rokov žijem v Košiciach. :wink:

Příspěvek 29.7.2010 20:37:43
*Jack* Uživatelský avatar
Chief Master Sergeant
Chief Master Sergeant

Příspěvky: 724
Bydliště: Východní Čechy, Orlickoústecko; nápověda: Je tam vedro jako v tanku!
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
ivimila: Já slyšel, že 70% slov z angličtiny je z francouzštiny (učím se francouzky a musím potvrdit, že mi zatím stačí moje znalosti z ajiny asi tak 50 na 50 :lol:) a ta jak známo pochází z rodiny románských jazyků, tudíž z latiny... :)

Jinak to "íjou" můžu vyloučit i pro velkou část východních čech, takhle bych to typoval tak možná na tu moravu nebo prahu, kde je zase to "véď" místo viď atd... :D

A poslední OT, moje příhoda s rozdílností nářečí je třeba ta, když se mi kámoš na icq začal divit (on je z moravy), že za každé slovo dávám místo spisovné koncovky takovou trochu upravenou, např: místo slova být "bejt" a nebo místo doktorovi "doktoroj" (samozřejmě to neplatí jen pro doktora :wink:), přitom on oproti mně mluví spisovně jako kniha, takže bych tu Moravu zase tolik neodsuzoval jako místo, kde lidi mluví "nějak jinak"... :lol:
Nejnovější tvorba:
    TASK FORCE: 1x04 Hrdinův sen V. (ZDE)
    Obrázek
Můj povídkový seriál:
    STARGATE - 24 hodin: (ZDE)
    Nejlepší námět a zpracování v povídce roku 2008 i 2009!
Další projekty:
    Osudový skok: Společná sci-fi povídka 5-ti autorů (ZDE)

Příspěvek 29.7.2010 20:52:40
Vanguard Major
Major

Příspěvky: 1861
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
Stalo se mi asi před rokem, že jsem v Karlově studánce potkal Ivana Trojana. No hned jak spustil, musel jsem se udržet, abych se nezačal smát na celé parkoviště. Nechápu jak někdo může vypustit z úst takovou hrůznost jako "tejden". :lol:

Jinak kdyby si někdo chtěl přečíst, jak u nás "dřistaju stare babky", dokonale to vystihne tenhle kamarádův blog:
http://krava4ever.blog.cz/

Já už se třeba snažím takové "moravismy" (schválně v závorkách, protože to opravdu není jen záležitost Moravy) vypouštět, ale řeknu vám... takového "nechcu" se člověk prostě nezbaví. :lol:

Ale není to tady všude stejné. Zatímco na Opavsku a Ostravsku se mluví spíš krátce a pěkně ponašimu, na Bruntálsku je to jako byste přijeli do Prahy. Dokonalým příkladem je má švagrová a její rodinka. :-)

EDIT:
*Jack*: angličtina kombinuje hodně jazyků, ale francouzštinou je silně ovlivněná, to je pravda. Musíš brát v úvahu, že jenom za posledních dva tisíce let přišlo na Britské ostrovy mnoho, opravdu mnoho kultur. Britové, Piktové, Irové, Velšané, Bretonci, Sasové, Anglové, Normané, Francouzi, Římané, ...
Každý se na tom jazyce nějak podepsal, stále je ale řazen mezi germánské. Ono mnoho na první pohled anglických místních názvů má svůj skrytý význam. Například hrabství Cornwall není pojmenováno po "obilné zdi", ale po kmeni Cornovii, který zase dostal jméno z keltského výrazu pro poloostrov.

Příspěvek 29.7.2010 21:19:52
Lirael Uživatelský avatar
Technical Sergeant
Technical Sergeant

Příspěvky: 465
Bydliště: Heřmanovice
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
ivimila píše:
Mě přijdou ty dis dis dis jako výmluva pro ty, co se nechtěj učit...

když mi dělaly na základce y/i problémy, tak jsem se nezačal vymlouvat že jsem dis, ale bez keců jsem se to naučil :pst: jo, ale chápu to, proč jsem nezašel k cvokařovi (nebo kam se to dneska chodí) a neměl život ve škole lehčí, že? :lol:


Reaguju sice trošku s křížkem po funuse, ale nedá mi to... Protože ve skutečnosti stráví děti s nějakou specifickou poruchou učení nad učením daleko víc času než ostatní školáci, nemluvě o různém doučování a docházení do pedagogicko-psychologické poradny (tam se dneska chodí :wink: ). Rozhodně to ve škole jednoduší nemají...
A mimochodem je to "dys" ne "dis" :wink:

Vanguard: Cože? :lol: Jsem z Bruntálska a ještě jsem nic takového nezaznamenala :lol:
I believe that when we leave a place, part of it goes with us and part of us remains...
Obrázek

Příspěvek 29.7.2010 21:26:30
*Jack* Uživatelský avatar
Chief Master Sergeant
Chief Master Sergeant

Příspěvky: 724
Bydliště: Východní Čechy, Orlickoústecko; nápověda: Je tam vedro jako v tanku!
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Vaungard: No, upřímně, zrovna ten "tejden" tady používáme taky... :lol: A pokud se chceš pobavit tak dál třeba ještě: "mejdlo" nebo "vejkend", ale nebudu to tady zbytečně spamovat... :wink:

Lirael: Všude se něco najde, například my tady používáme slovíčko "rožnout" (=rozsvítit) a co sem slyšel, tak třeba na jihu čech to vůbec neznají, ale zase třeba na ostravsku to berou jako, že je to od nich... :roll:
Nejnovější tvorba:
    TASK FORCE: 1x04 Hrdinův sen V. (ZDE)
    Obrázek
Můj povídkový seriál:
    STARGATE - 24 hodin: (ZDE)
    Nejlepší námět a zpracování v povídce roku 2008 i 2009!
Další projekty:
    Osudový skok: Společná sci-fi povídka 5-ti autorů (ZDE)

Příspěvek 29.7.2010 21:39:27
Lirael Uživatelský avatar
Technical Sergeant
Technical Sergeant

Příspěvky: 465
Bydliště: Heřmanovice
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
*Jack*: Samozřejmě, sice se tu mluví docela spisovně, ale třeba to "rožnout" se tu používá taky. Spíš jsem myslela to "na Bruntálsku je to jako byste přijeli do Prahy" :)
I believe that when we leave a place, part of it goes with us and part of us remains...
Obrázek

Příspěvek 30.7.2010 05:36:15
Vanguard Major
Major

Příspěvky: 1861
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
Lirael: ona je to nejspíš hlavně záležitost Rýmařova a podobných městeček, ale vážně jsem ještě nikoho z té strany neslyšel mluvit nějak spisovně. :sorry:
Prakticky totéž pak Havířov. Sice slova jako "tejden" nebo "vejkend" (pardon, ale proti tomu druhému je tejden ještě krásné slovo :lol: ) jsem od nich ještě neslyšel, ale byla to právě má drahá švagrová co k nám přinesla slova jako bejt, plejt, ... do té doby jsme si mysleli, že je to jen záležitost pražských.

*Jack*: "rožnout" se tady používá opravdu běžně a je to i klasický žertík, kterým kapku mateme "Čecháčky" :lol: ;-)

Příspěvek 30.7.2010 05:45:01
ivimila Airman First Class
Airman First Class

Příspěvky: 118
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
Lirael píše:
ivimila píše:
Mě přijdou ty dis dis dis jako výmluva pro ty, co se nechtěj učit...

když mi dělaly na základce y/i problémy, tak jsem se nezačal vymlouvat že jsem dis, ale bez keců jsem se to naučil :pst: jo, ale chápu to, proč jsem nezašel k cvokařovi (nebo kam se to dneska chodí) a neměl život ve škole lehčí, že? :lol:


Reaguju sice trošku s křížkem po funuse, ale nedá mi to... Protože ve skutečnosti stráví děti s nějakou specifickou poruchou učení nad učením daleko víc času než ostatní školáci, nemluvě o různém doučování a docházení do pedagogicko-psychologické poradny (tam se dneska chodí :wink: ). Rozhodně to ve škole jednoduší nemají...
A mimochodem je to "dys" ne "dis" :wink:


takže podle tvýho tvrzení jsem dys (neříkám, že je špatně), předvedu ti to na příkladu - to co mě trvá více než hodinu se naučit, tak to se moje holka naučí za 10 minut (nedělám si srandu, mluvíme tady o učení z učebnice nebo sešitu), ale přesto nepíšu jako prase

jinak k těm nářečim - opakuju, že jsem ještě nikdy v životě neslyšel nikoho v středočeskym kraji aby používal "íjou, ají a véď" (a to hlavně ne v Praze, jak vás to napadlo? :lol: ), tyhle věci slyšim každej den na Jihlavsku (kromě "véď" :lol: )

Příspěvek 30.7.2010 10:24:02
St0rm Uživatelský avatar
Lieutenant Colonel
Lieutenant Colonel

Příspěvky: 2366
Bydliště: Studénka
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
No to sice v Praze nepoužívají, ale když my z Moravy posloucháme Pražáka, tka to zní asi takhle: "Týýýýý helééééé, beeejt tady teď Kááája jóóó, tak ti ukááááže."
Mluvte si jak chcete, ale když tak polovina lidí i píše, tka je mi smutno x) bejt, mejt, hustej, mastnej, šílenej... :heat: My možná máme krátké zobáky, ale aspoň nás to nenutí psát nespisovně :D

Příspěvek 30.7.2010 10:39:14
*Jack* Uživatelský avatar
Chief Master Sergeant
Chief Master Sergeant

Příspěvky: 724
Bydliště: Východní Čechy, Orlickoústecko; nápověda: Je tam vedro jako v tanku!
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Jenom bez diakritiky, že? :lol: To byl samozřejmě žert... :wink:

Jinak, to že tady u nás známe rožnout je nejspíš asi proto, že z čech jsme asi nejblíž moravě právě my... :roll: S tou prahou bych to pak bral asi tak, že si to už oni sami ani neuvědomují... :D

A taky se musím ohradit, že my tady jako v praze nemluvíme, myslím, že jsem to nedávno slyšel, jak takhle někdo dlouze mluví a není to náš případ, i když třeba slovíčko "benzin" jsem někoho slyšel říkat krátce a dost jsem se divil. My to čteme jako "benzín", ale to je podle mě asi tak všechno, co prodlužujeme... :smile: Rozhodně ne slova jako "bejt", ty a pod. jak bylo uvedeno v příkladě... :)

PS: Souhlasím, že takovéto krajové zvláštnosti je občas dobré nechat stranou, když někde píšeme, i když to samozřejmě občas někde ustřelí, ale díky me zkušenosti s psaním si myslím, že nemám problémy přepínat se z režimu "obecné češtiny" do té spisovné... :)
Nejnovější tvorba:
    TASK FORCE: 1x04 Hrdinův sen V. (ZDE)
    Obrázek
Můj povídkový seriál:
    STARGATE - 24 hodin: (ZDE)
    Nejlepší námět a zpracování v povídce roku 2008 i 2009!
Další projekty:
    Osudový skok: Společná sci-fi povídka 5-ti autorů (ZDE)

Příspěvek 30.7.2010 10:59:28
St0rm Uživatelský avatar
Lieutenant Colonel
Lieutenant Colonel

Příspěvky: 2366
Bydliště: Studénka
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Jacku ono se to nezdá, ale opravdu protahujete každou hlásku, která jde :) My mluvíme krátce, opravdu velice krátce a obyvatelům Čech trvá asi tak dvakrát déle dostat ze sebe stejné množství informací (denně se s tím potýkáme na ventrile x) ) Abych použil jeden vtip...
Pražák: "Heleee, proč vy v té Ostravě mluvíte tak krátce?"
Ostravák: "Bo neni čas p*čo!"
Ale to je jedno :) jsou takoví, kteří ty "-ej" koncovky používají i v písemném projevu a je to hnus... Pro dis-cokoliv mám pochopení, ale ty koncovky jsou vražda.

Příspěvek 30.7.2010 11:23:16
Lirael Uživatelský avatar
Technical Sergeant
Technical Sergeant

Příspěvky: 465
Bydliště: Heřmanovice
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
ivimila: Zaměňuješ příčiny a důsledky, že člověku trvá déle než se něco naučí, ještě neznamená, že člověk nějakou specifickou poruchu učení. Jen se snažím říct, že to opravdu těžko někdo bude dělat kvůli nějakým úlevám ve škole, to by si moc nepomohl :lol: Navíc kdyby se o to nějaké děcko opravdu pokoušelo, pozná se to, protože chyby u poruch učení jsou dost specifické.

Ale tím se opravdu nesnažím říct, že by to snad někoho obhajovalo když píše jako prase :wink:
I believe that when we leave a place, part of it goes with us and part of us remains...
Obrázek

Příspěvek 30.7.2010 12:13:39
ivimila Airman First Class
Airman First Class

Příspěvky: 118
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
*Jack* píše:
Jenom bez diakritiky, že? :lol: To byl samozřejmě žert... :wink:

Jinak, to že tady u nás známe rožnout je nejspíš asi proto, že z čech jsme asi nejblíž moravě právě my... :roll: S tou prahou bych to pak bral asi tak, že si to už oni sami ani neuvědomují... :D


upřímně - kdo si to uvědomuje :lol: (podobnej případ je můj otec, ale ten takhle mluví jenom ze srandy, když má dobrou náladu :smile: ) btw uvědomte si že uvádíte nejhorší případy, to jde i naopak

Lirael: píšu, že mi to tak přijde - mimo jiné pro zamyšlení

Příspěvek 01.8.2010 21:00:00
Geser Uživatelský avatar
Captain
Captain

Příspěvky: 1570
Bydliště: City of Landing, Manticore
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
Ještě bych zdejšího topicu využil k vysvětlení, že hold znamená vzdání úcty někomu. Slovo které hledáte je 'holt'.
The year is 2258, the name of the place is Babylon 5.
Obrázek

I love it when a plan comes together!

Příspěvek 06.9.2010 20:41:21
Rubydup Uživatelský avatar
Airman
Airman

Příspěvky: 54
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
Bohužel musím zareagovat na tuto diskuzi možná protože patřím do "zdegenerované" generace (je mi 16 let). Mám problémy s češtinou jak pravopisem tak slohovou částí, deskriptivní geometrií, ale to co chcu any zaznělo je toto
1) Někde jsem četl názor že dřív se naši VŠ mohli vysmívat americké idiocii. Tento člověk pravděpodobně v USA nikdy nenavštívil žádnou univerzitu neboť by poznal že tato americká idiocie má nad námi náskok a VŽDY MĚLA je to samozřejmě otázka financí ale hlavné také systému.

2) "Za nás bylo vše těžší" :rflmao: pochybuji že jste tehdá probírali všechny filosofické směry, zabývali se genetikou a kvantovou fyzikou,chemií tyto obory za poslední dekády udělali obrovský pokrok a pokud to má naše generace zvládat je logické že někde se musí ubrat.

3)a nakonec známá věc a to platí i všeobecně každý člověk si myslí že v jeho mládí byl tzv. ideální stav od kterého se to jenom zhoršuje nebo dnešní generace se od něj odvrací jenže to je pouze znamení pokroku.( Tento ideální stav často např. zneužívají lidé posednutí Globálním oteplováním a to podle jednoduché rovnice dřív to bylo správně a ted kdyř se počasí mění tak je to přece samozřejmě špatně)

berte to pouze jako názor z druhého břehu a chtěl bych říct že napr. mizeni diakritiky co je na tom spatneho dyt diakritika nahradila drivejsi sprezky a trvalo dlouho nez to cesti ucenci prijali....

Příspěvek 06.9.2010 20:58:11
St0rm Uživatelský avatar
Lieutenant Colonel
Lieutenant Colonel

Příspěvky: 2366
Bydliště: Studénka
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
To sice jo, ale když vymažeš diakritiku, tak ti začnou splývat desítky slov do sebe :)
Bod 2, tohle vykládej svým rodičů/ prarodičům, tady prakticky nikomu není tolik let aby nebral ve škole co ty :rflmao:
1, Univerzity v USA jsou sice lepší (a sakra dražší) ale průměrný americký student, který má za sebou maturu, disponuje znalostmi našeho prváka.
Geser: Tohle jsem už dávno vzdal, holD píšou prakticky všichni...

Odeslat nové téma Odpovědět na téma
PředchozíDalší

Zpět na Technologie

cron