Pro pokec, nebo vaše dotazy jsem vytvořila na Discordu skupinu, přidat se můžete zde: https://discord.gg/aZCahpwdZa

Obsah fóra Pokec nejen o seriálových technologiích Technologie [challenge] Společnost po technologické singularitě

[challenge] Společnost po technologické singularitě

Detailní rozbory nejrůznějších technologií s jakými jsme se kdy setkali.

Odeslat nové téma Odpovědět na téma

St0rm Uživatelský avatar
Lieutenant Colonel
Lieutenant Colonel

Příspěvky: 2366
Bydliště: Studénka
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Záleží, co bereš pod pojmem technologická singularita. Je to pekelně široký pojem. Ale pokud jde o AI tak se v blízké době (sto let) neobávám nějakého uprising, což je vidět na jednu výjimku i v mojí tvorbě. A pokud o věci jako augumenty, tam je to na hodně širokou debatu.

Ray Uživatelský avatar
Second Lieutenant
Second Lieutenant

Příspěvky: 1139
Bydliště: Hranice, Olomouc
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Z toho, co jsem si načetl, považuju za změnu paradigmatu lidstva příchod možnosti "nesmrtelnosti" (jak prodlouženého života, tak i digitalizace vědomí) v kombinaci s robotikou. AI nebo roborevoluci neřeším.
Už mě ty fiktivní avatary tady serou iritují...

Ultramarinus Uživatelský avatar
Major
Major

Příspěvky: 1970
Bydliště: McRagee
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
Asi by záleželo na tom, jak moc drahé to "znesmrtelnění" bude - kolik lidí si ho bude moct dovolit. Čím víc tu bude pobíhat "robotů", tím brutálnější dopad na společnost to bude mít.

"Zrobotizovaný" člověk nebude "biolgickému" konkurovat v přirozených potřebách (potrava, atd), ale takové ty "naučené" sociální potřeby, tipu vlastní byt, asi bude řešit dál stejně tak, jak je řešíval "zaživa". Zároveň nepředpokládám, že by se doktorům podařilo dostatečně zkopírovat možnosti biologického těla tak, aby se první "zrobotizovaní" z uzavření v plechovce časem nezbláznili.

Ze zjevnejch důvodů takovíhle roboti budou spíš mezi "horními deseti tisíci", což nejspíš poněkud sníží šanci pro ty ostatní se tam dostat. Takže další sociální blok...

Duševní (i fyzická) práce člověka tímhle zase (ještě víc) ztratí na ceně, protože i géniové, kteří budou už "mrtví" budou stále přispívat společnosti svým dílem (a svůj díl si budou od společnosti BRÁT). Navíc je otázka, jestli nebudou v mnoha ohledech LEPŠÍ, než "obyčejní" lidé. Rychlejší, odolnější, v něčem, díky svému spojení s elektronikou i "chytřejší" (aniž bychom do úvahy zapojovali představu, že chytří už být museli, když dokázali vydělat dost prachů na takovou "operaci".)

Je skoro jisté, že někteří lidé na obou stranách "barikády" (zrobotizovaní je jedna strana, druhá jsou "biologičtí"), budou cítit (z různých, třeba náboženských důvodů) silný odpor proti "těm druhým". Může se to vyvinout až v nehezké společenské bouře, násilí, atd. Stačí se podívat, jak brutální dopad měl přiblblý zfušovaný film, který v zemi jeho původu vůbec nikdo ani nezaregistroval. A to byla reakce na jediný "incident", ne na neustálou výrobu kyborgů. Je skoro jisté, že v dohlednu budou mít na (euroamerickou) společnost vliv spíš různí blbouni v turbanech, než pár desítek zrobotizovaných milionářů, kteří procesem zrobotizování nepřijdou jen o prachy.

Docela zajímavě je to společensko/finančně ideologické střetnutí podáno ve hře "Deus Ex 3", kde jde o pouhé "protézy", kterým tam říkají augumentace. Poměrně povedený filmeček stylu "propaganda" dělaný odpůrci takové technologie (a používající obraty, které by zajisté používali i kritici robonesmrtelnosti): http://www.youtube.com/watch?v=Gcsd6mJ3R08

Jak sis jistě dávno uvědomil, bude potřeba, aby podobnou technologickou změnu zaregistroval právní řád, a to dřív, než se ta změna začne prakticky prosazovat. Kolik milionářů by se nechalo "zkopírovat do stroje", kdyby věděli, že:
1) oni sami umřou tak jako tak a přežije jenom jejich "kopie"
2) až se ta kopie rozkouká, nebude mít práva ani jako člověk, natož aby měla práva (včetně rodinných, či majetkových) jako člověk, jehož kopií je.
3) když člověk umře, jeho závěť vstoupí v platnost. Jeho kopie ale "žije", a logicky bude chtít mít vliv na svůj majetek. Z druhé strany budou logicky dědicové, kteří budou chtít svoji porci medvěda po BOHATÉM zesnulém příbuzném. Kdo má jaké právo? Robot s mozkem, nebo pozůstali?

A to jsou jenom povrchní body, které mě napdaly, bude jich určitě MNOHEM víc...
Epitaf textové hry Universe Oddyssey



Špičkový video/military/sci-fi bonbónek všem zájemcům

St0rm Uživatelský avatar
Lieutenant Colonel
Lieutenant Colonel

Příspěvky: 2366
Bydliště: Studénka
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
V tom případě se vrhnu na umělou verzi, přecejen je mi to blíž. Zaprvé "umělé vědomí" mi nepřipadá jako forma nesmrtelnosti, tedy ne samo o sobě. My, mysl, naše podstata... to není jenom mozek, potřebujeme i zbytek těla. Ne proto, že bez něj nepřežijeme, ale protože utváří kdo jsme.
První krok budou pravděpodobně high-tech protézy, ale jak nadhodil ultramarinus asi nebudou zrovna levné. Nehledě na to přijde nezvratná doba, kdy si lidé budou cíleně amputovat končetiny, vyjímat orgány a nahrazovat je implantáty, aby byli lepší, silnější, odolnější... Což vznáší otázku, do jaké míry je člověk člověkem. V okamžiku, kdy je jeho tělo celé mechanické, už dávno není člověk, být nemůže ani kdyby chtěl. Nahradit končetiny, proč ne, ale začít vyměňovat vnitřní orgány, tam to půjde do sraček.
Marinus má recht, že takový tvor by neměl žádná práva, jak ze zákona, tak vnímán ostatními lidmi. Jenom věc, složitý diktafon, který si pamatuje vašeho manžela ale není jím. Nic víc.

Ray Uživatelský avatar
Second Lieutenant
Second Lieutenant

Příspěvky: 1139
Bydliště: Hranice, Olomouc
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Ze zjevnejch důvodů takovíhle roboti budou spíš mezi "horními deseti tisíci", což nejspíš poněkud sníží šanci pro ty ostatní se tam dostat. Takže další sociální blok...

Jistě, avšak nabízí se i přesně opačná možnost - roboti kyborgové budou vhodnější na náročnou práci (od armády po manuální) a budou proto naopak častější v nižší třídě.

1) oni sami umřou tak jako tak a přežije jenom jejich "kopie"

To je nepřesné - problematiku kopírování vs. přesunů už na teoretické úrovni singularisté/futurologové řeší. Cílem je samozřejmě primárně přesun, ne jen pouhá kopie - může mi jako Ladislavovi být putno, že na mě z monitoru mává Ladislav 2 a říká, že bude nesmrtelný (dokud mu někdo nerozfláká harddrive), když moje vlastní vědomí bude hnít v zemi.
Jednou z možností, jak se tomu vyhnout, je právě postupná "kyborgizace" člověka včetně třeba výměny neuronů za nanotechnologii. Postupná přeměna těla na stroj.

Co se týče společenských problémů obecně: ano, mělo by to totální měnící dopad na společnost, přičemž jako nejvíce rizikové vidím právě to, že si to z finančních důvodů bude moct dovolit jen část populace. A to je míněno jako v zemích 1. světa, tak i obecně na Zemi. Nicméně, v jednom z odkazů výše se řeší, že masivní pokles pracovních možností (=nezaměstnostno) a vyplývající ekonomické trable (=snížená kupní síla) bude možno řešit de facto částečnou socializací - vysoké daně pro robotizované společnosti distribuované mezi lid, kterému se otevře možnost pracovat ve službách a pro společnost. Je to sice trochu utopie, nicméně je jasné, že společnost bude problém řešit. Neobejde se to bez problémů a přešlapů (a je asi eufemismus říkat sociálním nepokojům, při kterých umřou tisíce, jenom "přešlapy"), nicméně civilizace bude muset najít zlatou střední cestu k sociálnímu smíru (alternativou je oligarchie, diktatura a dystopie).

Nicméně, nebyl byl zase tak pesimistický, co se týče vzdálené budoucnosti, kdy to dojde. Vypíchl jsi arabské migranty - Evropa je potřebuje kvůli snižující se porodnosti. Nicméně, již dneska jsme na hranici toho, kdy by robot s jednoduchou AI mohl (při masivní aplikaci) zastat většinu prací, na které potřebujeme migranty/levnou pracovní sílu. Právě demografický pokles může výrazně napomoct urychlení těhle serepetiček.

My, mysl, naše podstata... to není jenom mozek, potřebujeme i zbytek těla. Ne proto, že bez něj nepřežijeme, ale protože utváří kdo jsme.

Je jasné, že by na nějaké úrovni bylo nutno simulovat i pochody v těle.

Marinus má recht, že takový tvor by neměl žádná práva, jak ze zákona, tak vnímán ostatními lidmi. Jenom věc, složitý diktafon, který si pamatuje vašeho manžela ale není jím. Nic víc.

Na základě dnešního pohledu možná ano, ale vzhledem k tomu, že se prosadily práva pro negry, gaye i imigranty, právo se evidentně může změnit. Ježiš, zvláště, jestli hýbately singularity bude bohatá vrstva!

Co se týče morálky, daleko větší riziko než v orgánech (no tak mám umělé srdce misto svého nefunkčního srdce, po tom vám je šumám) vidím v uploadech. Představ si, co s náboženstvím udělá popření existence duše (uploady) a možnost nesmrtelnosti (taky uploady). Řeší to jeden z odkazů výše - buď ortodoxní věřící začnou luddisticky mluvit o duši uzavřené ve stroji, nebo se jim zbortí víra v náboženskou nesmrtelnost a de facto celý jejich konstrukt světa. Obě možnosti jsou dost rizikové...

Navíc vaše protézové věci ignorují možnosti nanotechnologií. Ono vůbec je nutno si znovu připomenout, že singularita počítá s něčím více, než je jenom revoluce v umělých impantátech nebo tak něčem. Singularitě se přezdává "rapture of the nerds", protože jakmile se vyvine první AI, nebo jakmile první člověk získá vlivem implantátů (nano či jiných) obrovskou inteligenci nebo jakmile vznikne skutečná nanotechnologie, půjdou změny ze dne na den, z hodiny na hodinu. Dle teorie singularistů, samozřejmě.

-----------------------------------------------------------------------

Jenom však k upřesnění, viz. název topicu. NEJDE mi tu o to, jaké různé možnosti nastanou a kolik při tom vyhoří odpadkových košů a McDonalds'. Jde mi o předpovědění jejich výstupu. Jak by mohla vypadat společnost, v níž (organickou změnou z naší stávající doby) dominují robopráce, mind uploads, dokonalá virtuální realita, případně AIs. Jaký status by v nesmrtelné společnosti měly děti, jaký status by měly uploady, co by se stalo s náboženstvím, co by se stalo s expenzí, jak by se změnila dělba moci či práce a podobné věci.
Post-singularita je prý neodhadnutelná. Už ale máme teorii, co konkrétně bude singularita, tak pořešme, jak to vypadá po ní.
Už mě ty fiktivní avatary tady serou iritují...

St0rm Uživatelský avatar
Lieutenant Colonel
Lieutenant Colonel

Příspěvky: 2366
Bydliště: Studénka
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Tak náboženství se nezhroutí, že. Přežilo zjištění, že "nebe" je jenom kousek místa než dojde na vakuum, přežilo ztrátu iluze, že jsme středem vesmíru, zakulacení světa, antikoncepci, sňatky gayů... Bible je konstantně přepisována, takže tam nevidím problém. Jak ostatní náboženství nevím, zas tak do nich nevidím.
A já si stojím za tím, že lidská mysl ve stroji není člověk, tím tuplem to není ten, za jehož kopii bude vydáván. Zdeformovaná, chladná, neforemná kopie bez emocí.
Pokud by šlo o vývoj AI a jejich robotická těla, tam je to zase o něčem jiném, na určité úrovni se z nich stává jiná forma života. Ale přesunout vědomí z lidského těla do stroje, ne-e.
EDIT: Můžeme nahradit většinu orgánů, těla napumpovat chemikáliemi, organické části by se dožily minimálně dvou set let. Nehledě na to, že křemíková struktura současných procesorů nepřipouští výkon (a kompaktnost tím tuplem), která by se byť jen blížila lidskému mozku. Řešení je biochemický, nebo kvantový počítač a i u kvantového mám pochyby.

Air Force Uživatelský avatar
Colonel
Colonel

Příspěvky: 2866
Bydliště: Praha - Smíchov
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Ghost In The Shell jsi viděl? :lol:

Podle mě budem časem od moci odstaveni AI.
Ne takovou, která běhá po světě s kulometem a křičí "Vyhubit lidstvo!", ale takovou, který řeknu "zjisti jak se nejlíp dostanu od hotelu na pláž" nebo "připrav národní strategii na příštích 200 let, zatímco budu jíst zmrzlinu", prostě to bude další z nástrojů, bez kterejch už se dál lidstvo neobejde.
Ne nějakou skokovou změnou, ale efektem žáby v postupně se ohřívající vodě nás to přeroste tak, že přestanem chápat, která bije.
Přtom takový AI ani nemusí bejt podle halywůdskejch měřítek AI ("když nepoznám, že nemluvím s člověkem, tak to není AI"), nemusí se cítit ublíženě, méněceně, nasss..štvaně, stačí, že dokáže vlastní invencí řešit (do tý doby) neznámý problémy.

Nesmrtelnost je imo blbost, stejně jako řešit kopírování/přesun duše/vědomí, což je něco, co vlastně ani pořádně neexistuje.
Obrázek

St0rm Uživatelský avatar
Lieutenant Colonel
Lieutenant Colonel

Příspěvky: 2366
Bydliště: Studénka
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
To je právě problém s kopírováním. Musíš přenést všechno. Neutrony, jejich vzdálenosti, pozice, co který řeší, na co je zaměřen... každý s plným přístupem k X desítkám let vzpomínek a zkušeností. Něco, co stroj, ať se snažím sebevíc, nedokáže, ne stejným způsobem. Proto mi vadí i čistý nápad sám o sobě, že by tělo nebylo potřeba.

Air Force Uživatelský avatar
Colonel
Colonel

Příspěvky: 2866
Bydliště: Praha - Smíchov
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Jo a já souhlasim, nejsme nějaká duše, co obývá tělo -lidský nebo jiný- jsme člověk a to, jak to vnímáme je jen důsledek toho, jak člověk funguje. Emzák na to bude mít jinej názor, jestliže bude fungovat jinak.
Obrázek

Ray Uživatelský avatar
Second Lieutenant
Second Lieutenant

Příspěvky: 1139
Bydliště: Hranice, Olomouc
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
A já si stojím za tím, že lidská mysl ve stroji není člověk, tím tuplem to není ten, za jehož kopii bude vydáván. Zdeformovaná, chladná, neforemná kopie bez emocí.

Vzhledem k tomu, že naše emoce jsou jen sled chemických reakcí, tedy něco vyjádřitelné matematicky, považuji tvé tvrzení za vysoce spekulativní.

Řešení je biochemický, nebo kvantový počítač a i u kvantového mám pochyby.

Bavíme se o simulaci těla. Samotný fakt, že naše tělo jako sled přírodních zákonitostí jaksi funuguje, dokazuje, že ho lze i simulovat. Jde jen o to mít zaprvé porozumnění, jak tělo funguje, a za druhé mít výpočetí kapacity. Obojí je ve vývoji.

Ne nějakou skokovou změnou, ale efektem žáby v postupně se ohřívající vodě nás to přeroste tak, že přestanem chápat, která bije.

Jenže takhle to pojímáš jako dnešní lidi z masa a kostí, kterým slouží (a přeroste je) AI. To je ale přece liché, ta změna nenastane odděleně. Zaprvé, AI (i vlivem toho, co o ní odjakživa říká kultura) bude pod dozorem a pravidly, za druhé paralelně s ní bude probíhat i kyborgizace společnosti.

Nesmrtelnost je imo blbost, stejně jako řešit kopírování/přesun duše/vědomí, což je něco, co vlastně ani pořádně neexistuje.

To je právě problém s kopírováním. Musíš přenést všechno. Neutrony, jejich vzdálenosti, pozice, co který řeší, na co je zaměřen... každý s plným přístupem k X desítkám let vzpomínek a zkušeností. Něco, co stroj, ať se snažím sebevíc, nedokáže, ne stejným způsobem. Proto mi vadí i čistý nápad sám o sobě, že by tělo nebylo potřeba.

To je problém čistě na úrovni výpočetní kapacity. Ignorovat "hlad po nesmrtelnosti" znamená ignorovat celé dějiny medicíny, která se vlastně snaží přesně o totéž. (je samozřejmě hloupé mluvit o "nesmrtelnosti", ale zjednodušme si to) Je jasné, že dneska 16.září 2012 to jaksi neumíme, nicméně tvůj argument je zhruba totéž, jako kdybys někomu před Guttenbergem řekl, že jednou si lidé moci koupit pět knih denně - asi by ti taky oponoval, že je to kravina, protože přece přepsat knížku trvá mnichovi půl života. Pokrok v nanotechnologii a výpočetní kapacitě jde ruku v ruce a řeší celý problém s nutností okopírovat tělo - hell, pomineme-li přenos hmoty a její rozklad, mind uploading je v zásadě teleport ze Star Treku. Dnes sci-fi, ale to byly před půl stoletím i replikátory, datapady, chodící roboti či hologramy. A všechno z toho se dneska zavádí.
Je to určitě spekulativní, ale vzhledem k tomu, o čem se bavíme, that's the whole point of this topic...

Mimochodem, neřekl jsem, že tělo by nebylo potřeba. Nejspíše by na nějaké úrovni bylo nutno simulovat i tělo, samozřejmě. Alternativně je nutno vzít v potaz i to, že z různých důvodů (kulturních primárně) nebude tělo (a lidské myšlení) vůbec vyžadováno. Bavíme se neustále o tom, že nějakým lidem (chudým či věřícím) bude takhle futuristická snaha vadit - ale ignorujeme, že přitom dost dobře může vzniknout přesně opačný sentiment, něco jako když dneska lidé facepalmují nad věřícími odmítajícími transfuzi.

Jo a já souhlasim, nejsme nějaká duše, co obývá tělo -lidský nebo jiný- jsme člověk a to, jak to vnímáme je jen důsledek toho, jak člověk funguje. Emzák na to bude mít jinej názor, jestliže bude fungovat jinak.

Tak pokud souhlasíš, že nejsme duše ale člověk (přičemž vědomí je primárně mozek), pak jde přece právě o argument ve prospěch uploadů. Sled zákonů jménem člověk lze simulovat, mám-li dostatečné pochopení těch zákonů a dostatečnou kapacitu.
Už mě ty fiktivní avatary tady serou iritují...

St0rm Uživatelský avatar
Lieutenant Colonel
Lieutenant Colonel

Příspěvky: 2366
Bydliště: Studénka
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Ty pořád operuješ se slovem simulace. Pokud bys simuloval emoce, hormonální žlázy, neurony, spoje, vzpomínky... tak vytvoříš simulaci člověka. Pokud ti teď rupne v bedně a někoho zabiješ, je možnost že to bylo v afektu. Pokud se to stane s robo-já, tak co? Zažalujeme výrobce, že zmrvil jeden řádek kódu v x triliónech a moje adrenalinová žláza overreagovala? Když vidím a slyším, co bugů, chyb a nedodělávek je v běžných rozhraních internetových stránek, nevěřil bych programátorovi ani co se za nehet vleze, že dokaže nasimulovat lidskou bytost.

Air Force Uživatelský avatar
Colonel
Colonel

Příspěvky: 2866
Bydliště: Praha - Smíchov
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Tak pokud souhlasíš, že nejsme duše ale člověk (přičemž vědomí je primárně mozek), pak jde přece právě o argument ve prospěch uploadů. Sled zákonů jménem člověk lze simulovat, mám-li dostatečné pochopení těch zákonů a dostatečnou kapacitu.

Jen abych měl jasno, co přesně myslíš uploadama?

Zaprvé, AI (i vlivem toho, co o ní odjakživa říká kultura) bude pod dozorem a pravidly, za druhé paralelně s ní bude probíhat i kyborgizace společnosti.

Proto ta žába v rendlíku, nejdřív se to bude používat na maličkosti, a časem přijdou větší věci...

Kybernetizace lidí asi dopředu půjde, ale nemyslim si, že až tak rychle.
Jednak protože VZP nemá potřebu přehnaný péče o pacoše, druhak většina lidí asi upřednostní spíš iPhone aplikaci před krájenim do vlastního masa/mozku (já teda určitě).
Obrázek

Ray Uživatelský avatar
Second Lieutenant
Second Lieutenant

Příspěvky: 1139
Bydliště: Hranice, Olomouc
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Ježiš, tak jestli budeme srovnávat php programing s mind uploadem, tak to můžeme rovnou položit, to je pravda... Nicméně důkaz neschopnosti jedněch není průkaz neschopnosti druhých. Zvláště nějaká limitovaná self-programable AI by bugy vyřešila, protože by zvládala program měnit v mžiku. Skutečnost, že dneska máme řadu simulací přírodních událostí, které pravidelně nepadají, dokládá, že tyhle věci zkrátka v počítači realizovat lze, bude to jenom složitější.

Tu část s právní stránkou věci beru jako otázku k tomu, o čem ten topic je - ne jako důkaz neproveditelnosti. Práva digitálních entit, říkejme jim tam, jsou jistě diskutabilní záležitost, nicméně nejprve je nutno si ujasnit, jestli by měly nějakou projekci (třeba skrze roboty) ven z VR, nebo by byly uvnitř počítače. Řekl bych, že stejně jako mají práva lidé, měly by je časem autonomně i tyhle digitální entity.
Samozřejmě by to nejprve muselo projít peripetiemi, o kterým mluví všechny ty scifármy, v nichž zaznívá "Jsou to jenom stroje!"

Jen abych měl jasno, co přesně myslíš uploadama?

Mind upload. Oskenování mozku (případně i těla) a vytvoření buď kopie nebo přímo přesunutí informace z mozku do počítačového prostředí. V postatě digitalizace á la Cyloni.
A je to mimochodem v těch odkazech na začátku. Nedával jsem je tam pro srandu králíkům.

Jednak protože VZP nemá potřebu přehnaný péče o pacoše, druhak většina lidí asi upřednostní spíš iPhone aplikaci před krájenim do vlastního masa/mozku (já teda určitě).

Já bych to přirovnal k Facebooku - pro dnešní padesátníky není úplně běžné fotit si oběd a sharovat to na internetu, ale pro naši generaci je to mnohem normálnější a u dnešních náctiletých je to skoro pravidlem. Sdílení informací o sobě je pro nastupující generaci zkrátka normou. Kdyby se zítra ráno objevila zpráva, že si nyní lze do mozku napumpovat nanity, kteří zvednou IQ o tisíc bodů, tak by taky spousta lidí otálela, ale následující generaci (do deseti až patnácti let) by to rvalo žíly výrazně méně.

VZP nemusí mít přehnanou péči; už jsme se myslím shodli, že prvním zákazníkem budou boháči (a armáda). Nicméně taky jsme se shodli, že singularita by nebyla aspoň zpočátku pro všechny lidi na světě. Není to telepatie nebo nějaký takový blábol.

Každopádně znovu apeluju, abyste použili Google a ty linky nahoře. Mám dojem, že se tu snažím dokazovat možnostu něčeho, co je pro vás strašlivý sci-fi. Nicméně faktem je, že podíváte-li se na současnou úroveň technologií z perspektivy století, i za blbých dvacet let jsme strašně moc pokročili a singularita je poměrně hot issue (dokonce i skeptici ji přiznávají jistou relevanci a neshodují se spíše v rozsahu a aplikaci, třeba dementují jednoduchost mind uploadů). US na téma singularity vytvořila nějaké studie, a celá věc má velkého advokáta v Newtu Gingrichovi, který byl jedním z GOP kandidátů do současných prezidentkých voleb (pravda, tentýž člověk taky řekl, že chce základu na Měsíci do deseti let, ale to jde vlastně ruku v ruce s jeho snahou investovat do výzkumu).
Už mě ty fiktivní avatary tady serou iritují...

Air Force Uživatelský avatar
Colonel
Colonel

Příspěvky: 2866
Bydliště: Praha - Smíchov
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
...ale následující generaci (do deseti až patnácti let) by to rvalo žíly výrazně méně.

...už jsme se myslím shodli, že prvním zákazníkem budou boháči. Nicméně taky jsme se shodli, že singularita by nebyla aspoň zpočátku pro všechny lidi na světě.

Ok, v tom můžu souhlasit, jen si myslim, že AI za pár kaček bude denní standard podstatně dřív (dejme tomu těch 10-15 let). Ostatně ono i tý kyborgyzaci hodně prospěje, když budou robosoučástky "smart".


Mind upload. Oskenování mozku (případně i těla) a vytvoření buď kopie nebo přímo přesunutí informace z mozku do počítačového prostředí. V postatě digitalizace á la Cyloni.
...


Vezmu to od toho jsme člověk a to, jak to vnímáme je jen důsledek toho, jak člověk funguje. Emzák na to bude mít jinej názor, jestliže bude fungovat jinak, ani to nemusí bejt emzák, když třeba člověka vykastruješ, jeho osobnost se změní, protože se změní se vstupy do řídícího systému, což se samozřejmě projeví na výstupech, prostě lidský vědomí je důsledkem celku, kterej je pro každýho člověka jinej.
Když přijmu, že dokážeš z člověka nakopírovat jeho vzpomínky, včetně způsobu, jakym k nim mozek přistupuje (což bude jiný pro každýho člověka a pro každou vzpomínku a co má naprosto zásadní vliv na osobnost) a vložit do simulace jeho těla, fungovat by to třeba možná snad mohlo, ale to hlavní co mám na mysli je, že úplně minimálníma změnama do nastavení tý simulace nebo do způsobu, jakym bude přistupovat ke vzpomínkám vyprodukuje úplně novou osobnost. Pokud to zajde tak daleko, asi by ty vzpomínky ani nic jinýho nemuselo bejt přenesený z člověka a nekonečno osobností půjde vygenerovat i úplně uměle.

A jo, máš pravdu, i když 21.století je budoucnost, kde všechno je možný, přemejšlet nad důsledkama něčeho takovýho mi přijde hodně unreal.
Tím spíš, když není tak docela jasný, kdy a v jaký míře k tomu dojde.

Mmch i když pevně věřim, že počítače postihne revoluce a přijdou stroje, vedle ktrejch dnešní počítače budou jako abakus vedle těch součastnejch (kvantový kompy tu zazněly), nezdá se, že by lidstvo začalo masově opouštět křemíkový čipy v následujících 20-30 letech, takže zase bych to moc nepřeháněl s tim futuro-optimismem.
Obrázek

Ralen Uživatelský avatar
Second Lieutenant
Second Lieutenant

Příspěvky: 1068
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
St0rm píše:
A já si stojím za tím, že lidská mysl ve stroji není člověk, tím tuplem to není ten, za jehož kopii bude vydáván. Zdeformovaná, chladná, neforemná kopie bez emocí.

V tomhle jsem s Rayem, pokud (nebo mám napsat až?) dojde ke kopírování mysli do počítače, tak při nejmenším v. 1.0 bude fungovat jak čistá simulace lidskýho těla a teprv možná časem, až se ta technologie trochu otrká, tak přijdou na řadu takový věci jako nějaký zásahy do fungování a teprve poté budeš moct uvažovat o různých deformacích. Jenže to si myslim, že bude za tak dlouho, že tou dobou budou už naprosto běžný různý umělý AI a tak to ani nikomu v tý různorodý změti myslících entit ani divný nepřijde.
Ray píše:
Mind upload. Oskenování mozku (případně i těla) a vytvoření buď kopie nebo přímo přesunutí informace z mozku do počítačového prostředí. V postatě digitalizace á la Cyloni.

Jaký je rozdíl mezi kopírováním informace z mozku a jejím přesunutím?


Pro zajmavost, kde je technologie dneska: v současnosti běží projekt na kompletní zmapování myšího mozku a to s takovým rozlišení, že pak bude známá poloha každýho neuronu, v současnosti již mají přes 500 TB dat: http://www.nature.com/news/scientists-t ... in-1.10878 samozřejmě k tomu, o čem je tu řeč to má ještě hooodně daleko
Obrázek

Ultramarinus Uživatelský avatar
Major
Major

Příspěvky: 1970
Bydliště: McRagee
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
Myslím, že armáda by raději šla do nějákých robotů s "rozumnou" AI, které by měly formu nějákého neobvyklého hardwaru - ať už tanku, stíhačky, nebo mračna zesíťovaných vražedných naitů. Tedy spíš, než robo/kyborgská kopie generálů na penzi. Lidská mysl má pořád možnost "odmítrnout rozkaz", nebo "se zbláznit" a stále podléhá "konstrukčnímu omezení" například v rychlosti reakce, a další takové věci. AI, obzvlášť když je tak dělaná, prostě rozkazy poslouchá a problémy řeší většinou ve vteřině, kterou si je uvědomí. Robot může dostat bitevní protokoly. Lidské vědomí by potřebovalo tréning a zkušenosti. A když o něj přijdeš, ztratíš jedinečnou část armádního "personálu" (narozdíl od ztráty robota.

Myslím, že by se privilegovaní snažili udržet si "privilegium nesmrtelnosti" co možná nejldéle. Je mnohem snazší a levnější, než kopírovat nýmandy z chudiny na podřadnou práci vytvořit přímo robota "děleníka". Automatizace výroby k tomu stejně tíhne a i robodělník s lidským mozkem by nejspíš chtěl (na rozdíl od skutečného robota) od zaměstnavatele i plat. Veškerá manuální práce, která neleží na tvořivosti, nápadech, nebo něčem takovém je naprosto nahraditelná stroji (trochu jako "Já robot", kde Smiht vysvětloval svojí představu reklamy na roboty - pohled na člověka dělající židli, pak pohled na robota, dělající rychleji a lépe židli a pak velký nápis US ROBOTICS, se**me na malé lidi.

Nanotechnologie (ve smyslu autonomních nanorobotů) se hodně moc bojím. Jako zbraň, v případě, že by ty nanity "rozebíraly" biologickou hmotu okolo a zároveň by se množily, by byla konvenčními prostředky nezastavitelná a možná ani EMP by nepomohlo. Trochu jako nanohlavice z firmu GI-Joe (případně nový Den, kdy se Země zastavila), nebo i jako nástroj nadvlády a forma špehování + ovládání lidí, jako ve filmu Gamer, případně v Honorversu, by to bylo brutální... A naprosto by se tomu nedalo bránit.

S takovou zbraní v oběhu by lidstvo (alespoň v podobě jak ho známe dnes) příliš dlouho nevydrželo. A dost možná ani biosféra Země.

Ralen:
Rozdíl mezi kopírováním a přesunem vědomí je ten, že když "zkopíruješ" vědomí, máš originál (sám sebe, který stejně umře) a "kopii" v počítači, která se stává "nesmrtelnou". Když se přesuneš do robota, jsi to pořád přímo a jen ty sám.
Epitaf textové hry Universe Oddyssey



Špičkový video/military/sci-fi bonbónek všem zájemcům

Ray Uživatelský avatar
Second Lieutenant
Second Lieutenant

Příspěvky: 1139
Bydliště: Hranice, Olomouc
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Když přijmu, že dokážeš z člověka nakopírovat jeho vzpomínky, včetně způsobu, jakym k nim mozek přistupuje (což bude jiný pro každýho člověka a pro každou vzpomínku a co má naprosto zásadní vliv na osobnost) a vložit do simulace jeho těla, fungovat by to třeba možná snad mohlo, ale to hlavní co mám na mysli je, že úplně minimálníma změnama do nastavení tý simulace nebo do způsobu, jakym bude přistupovat ke vzpomínkám vyprodukuje úplně novou osobnost. Pokud to zajde tak daleko, asi by ty vzpomínky ani nic jinýho nemuselo bejt přenesený z člověka a nekonečno osobností půjde vygenerovat i úplně uměle.

Tady mě napadl jeden krásný argument pro simplifikaci uploadu - nepotřebujeme zkopírovat/přesunout celého člověka, ale jenom jeho vědomí (de facto jenom vzpomínky). A k tomu vlastně stačí "jen", aby nanotechnologie postupně nahradila jeho neurony. Sice je třeba, aby digitální člověk měl stále orgány, trávící problémy nebo menstruaci (protože to napomáhá tomu, kým je), ale zbytek těla je totožný pro všechny lidi. Není (kromě defektů, které ale nechceme) rozdíl mezi tvýma a mýma plícema. Nemají vědomí, nenapomáhají tomu, jak naše odlišná síť neuronů tvoří rozdíl mezi námi dvěma.

A jo, máš pravdu, i když 21.století je budoucnost, kde všechno je možný, přemejšlet nad důsledkama něčeho takovýho mi přijde hodně unreal.
Tím spíš, když není tak docela jasný, kdy a v jaký míře k tomu dojde.

Mmch i když pevně věřim, že počítače postihne revoluce a přijdou stroje, vedle ktrejch dnešní počítače budou jako abakus vedle těch součastnejch (kvantový kompy tu zazněly), nezdá se, že by lidstvo začalo masově opouštět křemíkový čipy v následujících 20-30 letech, takže zase bych to moc nepřeháněl s tim futuro-optimismem.

Podobně, jako jsme neopustili s příchodem počítačů papír, asi taky neopustíme hned tranzistory... Nicméně, jak popisuju níže, od prvího uploadu, který funguje, je reálná šance, že další vývoj bude velmi, velmi překotný. Dnešní vývoj technologií je de facto limitován lidským myšlením, jehož rychlost je omezená (a kromě toho musí řešit věci jako daně, jídlo, spánek, fotbal apod.). Pokud bychom měli skutečnou AI nebo upload v počítači rychlejším, než je mozek, eliminujeme tenhle problém. A pokud tahle entita bude mít přístup k roborům nebo nanotechnologii, zvládne vymyslet a realizovat svoje nápady rychleji, než lidé kdy mohli.
Na singularitu, v dobrém i špatném podání, ve skutečnosti není potřeba společnost, ale jediný fungující krok, po kterém (teoreticky) nastává lavina. Otázka právě je, jak se s tím popere společnost. Jestli vezme AI/upload útokem, jestli ji AI/upload bude vůbec potřebovat apod.

A jistě, singularita jako koncept je určitý konstrukt lidí, kteří v ní věří. Není nikde psáno, že proběhne tak, jak tvrdí její příznivci. Skutečně je možné, že prostě budeme pomaličku stovky let postupovat malými krůčky. Nicméně považuju argumenty pro ní za poměrně pádné, protože zpracování informací se za půl dekády natolik zrychlilo, že si dneska můžeme psát a za den stihneme výrazně více aktivit než dříve. Argumenty pro ní prostě vidím spíše než argumenty proti ní.

Jaký je rozdíl mezi kopírováním informace z mozku a jejím přesunutím?

Viz. Ultra. Jde o filozofický problém ze dvou zásadních důvodů. Zaprvé, pokud je uploading nesmrtelnost, pak musíš vědomí přesunout. Jinak jen vytvoříš klon, na který budeš ty ve svém masovém těle čumět při svém umírání.
Druhým problémem je opět možnost nekonečných kopií a jejich práv, viz. Storm. Ale tohle je, řekl bych, spíše otázka pro budoucí právo.

Já bych ještě doplnil současný stav kvantových počítačů. Který je zhruba a stejné úrovni, jako byl tranzistor v roce 1907, pokud jsem to správně pochopil.

Kromě toho jen dvě další serepetičky. Mnozí možná viděli tohle nanoutíčko, které vytvořili pomocí 3D tiskárny (!!!) asi před třemi týdny.
Obrázek
Není samozřejmě mobilní a jde jen o sochu. Nicméně je to IMO další obrovský krok. Pokud se tímhle začne dělat fungující technologie, we are in. Jen pro srovnání s těmi uploady a nanotechnologií, která by měla nahradit neurony - to vedle autíčka je vlas. Tloušťka vlasu je prý (někdo mě klidně verifikujte) mezi 40 až 120 mikrometry, zatímco neurony (zřejmě i se sítí) se pohybují mezi 4 až 100 mikrometry.

Ve skutečnosti ostatně předchůdce nanitů už máme od roku 2005, kdy postavili dálkově a plně funkční ovládané tohlecto.
Obrázek
Ty červené kolečka na tom jsou krevní buňky (average size 2-3 micrometers).
Jinými slovy, ta hezká 3D formulka je v porovnání s tímhle ještě mastodont.
Obrázek
Funkční miniaturní stroje tu prostě už dávno jsou. Akorát se ještě neumí replikovat a nemáme pro ně masivní aplikaci. Nanotechnologie (tj. ne stroje) jako taková složitější chemie už aplikována dávno je.

Druhá dnešní věc je, že už umíme vyfotit tohle.
Obrázek
"a single-molecule images so detailed that the type of atomic bonds between their atoms can be discerned."

Plus ještě tohlecto, což je prý "the shadow of a single atom"...
Obrázek

To jen, aby bylo jasné, že technologii na měření různých titěrných délek na velmi malé úrovni máme taky.

Myslím, že armáda by raději šla do nějákých robotů s "rozumnou" AI, které by měly formu nějákého neobvyklého hardwaru - ať už tanku, stíhačky, nebo mračna zesíťovaných vražedných naitů. Tedy spíš, než robo/kyborgská kopie generálů na penzi.

Možným odbytištěm by mohla být "kyberdivize". Ve světě plném UAVs, robotů, nanotechnologie, uploadů a dalších srágor by se asi vyplatilo mít virtuální (proti)hackery, kteří mohou díky vysoké výpočetní kapacitě reagovat kurefsky rychle.
Ono vůbec, hlavní výhoda uploadů mi příjde právě v osedlání času. Ne ve smyslu cestování časem nebo dilatace nebo podobých věcí, u kterých by Einstein plakal, ale ve smyslu subjektivního toku času. Pokud budu mít simulaci člověka v CPU, a to CPU zvládne fungovat rychleji než běžný lidský mozek, pak se čas entitě uvnitř (v porovnání s naším časem) de facto zpomalí (buď to, nebo se zcvokne, případě začne zpracovávat inforamce jako počítač a dojde na dehumanizaci, o které mluví Storm).
Tím pádem nám vzniká možnost uvnitř CPU zpracovávat informace (inteligentně, oproti ne-AI počítači) mnohem rychleji než v realitě. Já bych to přirovnal k Inception a jeho změně toku času ve spánku; jenom nahraďte spánek za virtuální realitu. Pokud bych se týden před státnicema mohl hodit do VR limba, kde bych měl subjektivní rok sezení u vody na naučení se všeho nutného, sáhl bych po tom všemi deseti... Tohle je vlastně i polopatické vysvětlení principu toho, proč si singularisté myslí, že změna bude překotná a nikoliv postupná. Jakmile vznikne upload/AI, zvládne věci vymýšlet mnohem rychleji.

Abych se zase na okamžik vrátil k jádru topicu - je důležité si říct, jaká je vlastně poptávka po uploadech. Armádě stačí AIs, roboti potřebují jen minimální AI, a i když si lze představit uploady jako prodlouženou formu medicíny, kterou navíc zafinancují boháči (viz. dnešní plány na vesmírné turisty, kde to taky financuje jen vyšší třída), stejně chybí nějaký fortelný důvod pro uploady...

Vona je vůbec otázka, jestli náhodou pravá AI jako taková je vůbec (i v horizontu staletí) realizovatelná. Teď si to trochu cucám z prstu, pravda, ale příjde mi, že vytvořit vnímající "bytost" bude náročnější, než vytvořit simulaci mozku (už jen proto, že nám stačí "jen" nasimulovat fungování neuronů a pak do nich uploadovat "vzpomínky"). Z tohodle hlediska je dost dobře možné, že spíše než AIs vznikne poptávka po uploadovaných lidech.

Myslím, že by se privilegovaní snažili udržet si "privilegium nesmrtelnosti" co možná nejldéle. Je mnohem snazší a levnější, než kopírovat nýmandy z chudiny na podřadnou práci vytvořit přímo robota "děleníka".

Pak je tu samozřejmě ta utopistická alternativa, že po období transformace zbude jen vyšší třída (ať už protože zbytke umře, nebo protože vlivem vládního přerozdělování ultralevného majetku a poptávky po nových typech práce bude "dost pro všechny").

A naprosto by se tomu nedalo bránit.

Inu, dalo, prostě jenom další proti-nanotechnologií...
Jinak ale ano, jedna z možných verzí singularity je samozřejmě grey goo, v němž nekontrolovatelné šíření (třebas i neinteligentních) nanitů pohltí Zemi.
Už mě ty fiktivní avatary tady serou iritují...

Ultramarinus Uživatelský avatar
Major
Major

Příspěvky: 1970
Bydliště: McRagee
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
Ta myšlenka "čas ala Inception" mě taky napadla, ale nejsem si jistý, jestli bys (byť se "zrychleným" hardwarem, sestaveným v podstatě jako KOPIE mozkové sítě) dokázal zároveň tak rychle přemýšlet svým "softwarem", aniž bys ho musel něják zásadněji upravovat. "Myšlení" obzvlášť při tom, co bych za "získání nesmrtelnosti" považoval nejspíš - tj při postupném nahrazování jednotlivých neuronů a ostatních buněk těla umělými stavebními prvky - by bylo stále omezené rychlostí světla a spletitostí sítě, včetně potenciálních zkopírovanách "slepých uliček" v mozku.

Uploadovaní lidé pořád "nechtějí zemřít". Můžou neuposlechnout rozkaz. Můžou se zbláznit, nebo podlehnout ideologickému vlivu nepřítele a našít to do vlastních. Robot (alespoň sám od sebe) ne. Do války není potřeba skutečná AI, která vnímá, stačí jenom taková, která dokáže reagovat na nepředvídatelné situace v mezi daných parametrů. Něco podobného, jako robot v druhém filmečku, který jsem si čerstvě přihodil do podpisu. Pokud se video pod hypertextem nezobrazí, jde o "Ghost recon Alpha", což jen stačí napsat do vyhledávače youtubu.
Jako vědci a programátoři budou jistě "uploadovaní" vyhledáváni, ale jako "pěšáci" do pole spíš asi ne. Ačkoliv je možné, že SKUTEČNÝM pěšákům bude tahle možnost nabízena v případě těžkého zranění.

Může to být tak, nebo tak, to se těžko odhadne. Já osobně mám spíš pesimistickej přístup. Jakákoliv výhoda, zbraň, nebo vědomost, co se objevila od středověku a byla zaznamenána vědou byla v nějáké formě začleněna do mašinérie na zabíjení ve válkách a zotročování v míru. Nevidím tedy důvod, proč by "upload" měl být v tomhle něják převratně vyjímečný.

Pokud by jí někdo dokázal dost rychle vyvinout, včas vypustit, šířila (a množila) by se rychleji než původní nanotechnologie (aby dohnala včas její náskok) a stihla to dřív, než by ta původní vymlátila celé lidstvo, pak by se tak dalo bránit. Té formě "grey goo". Je tu ale stále forma "mind control", která by fungovala jako vzduchem přenosná nemoc, usazovala by se v mozku lidí a sloužila k jejich ovládání, nebo jako případný "vypínač" pro potřebu jejich zabití na dálku. Toho by si nikdo všimnout nemusel dřív, než by nějáký chytrolín, co to vypustil, zmáčknul červený knoflík a stal se buď šéfem Zeměkoule, nebo Adamem s několika desítkami Ev na prázdné Zemi. Tam by byl větší problém prostě v tom, aby si lidi UVĚDOMILI, že jsou pod útokem. Nanomikroskopické části prostě normální lidé nezaznamenají, ani když se jim zakousnou do mozkového kmenu...
Epitaf textové hry Universe Oddyssey



Špičkový video/military/sci-fi bonbónek všem zájemcům

Ray Uživatelský avatar
Second Lieutenant
Second Lieutenant

Příspěvky: 1139
Bydliště: Hranice, Olomouc
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Ta myšlenka "čas ala Inception" mě taky napadla, ale nejsem si jistý, jestli bys (byť se "zrychleným" hardwarem, sestaveným v podstatě jako KOPIE mozkové sítě) dokázal zároveň tak rychle přemýšlet svým "softwarem", aniž bys ho musel něják zásadněji upravovat. "Myšlení" obzvlášť při tom, co bych za "získání nesmrtelnosti" považoval nejspíš - tj při postupném nahrazování jednotlivých neuronů a ostatních buněk těla umělými stavebními prvky - by bylo stále omezené rychlostí světla a spletitostí sítě, včetně potenciálních zkopírovanách "slepých uliček" v mozku.

Ne nutně, protože informace v mozku nejsou rychlé jako světlo. "Transmission can be as slow as 0.5 meters/sec or as fast as 120 meters/sec. Traveling at 120 meters/sec is the same as going 268 miles/hr!" Naproti tomu rychlost přenosu elektronů v počítačích dosahuje zhruba 2/3 c/100 000 m/s (samozřejmě nejde jen o rychlost elektronů, co determinuje rychlost té šunky, které říkáme počítač). Což je mnohonásobě rychlejší. Mozek sice má stále obrovskou výpočetní kapacitu oproti počítačům, ale dostaneme-li se ke kvantovým počítačům a lightspeedovému přenosu informací, má ještě co dohánět. Jinými slovy, Inception it is.
A to ani nepočítám otázku ohledně quantum entaglement, ale tam AFAIK není jisté, že dochází k FTL komunikaci.

Uploadovaní lidé pořád "nechtějí zemřít". Můžou neuposlechnout rozkaz. Můžou se zbláznit, nebo podlehnout ideologickému vlivu nepřítele a našít to do vlastních. Robot (alespoň sám od sebe) ne.

To je sice pravda, nicméně bez pravé AI ti zase chybí rozhodování a lidská kreativita. Omezená AI na způsob AI v dnešních videohrách sice umí vybírat cíle a rozsévat pumy, ale je furt... omezená. Řekl bych, že navíc vznikne sentiment a požadavek společnosti, aby rozhodování v těhle UAVs stále vedli lidé (možná i nikoliv uploady). Ostatně teď se to u UAVs už řeší, že je nunto stále mít lidský prvek. Ne, že by se bez něco armáda neobešla.

Nevidím tedy důvod, proč by "upload" měl být v tomhle něják převratně vyjímečný.

Však já právě vidím užití uploadů v armádě jako jeden z důvodů, proč vzniknou spíše dříve než později. DARPA už pro nějakou aplikaci najde...

Pokud by jí někdo dokázal dost rychle vyvinout, včas vypustit, šířila (a množila) by se rychleji než původní nanotechnologie (aby dohnala včas její náskok) a stihla to dřív, než by ta původní vymlátila celé lidstvo, pak by se tak dalo bránit. Té formě "grey goo".

Tak ono je otázka, jestli grey goo nanotechnologie vůbec vznikne tak brzy. Sice můžou vzniknout aplikované nanity, ale myslím, že dost velkým problémem v lékařském užití vůbec bude zajistit, aby je neničil imunitní systém pacienta. Nanotechnologie bude, řekl bych, zpočátku hodně zranitelná. Přenos vzduchem bude ještě dlouho problém, a než nastane, vznikne už protiobrana. Navíc, pokud pomineme grey goo, kde to nevypustí lidi, tak spíše tipuju, že vznikne stejný scénář jako po vynálezu atomovky - je proto, že ji USA měly jako jediný stát, ještě nevyhlásily světovou totalitu a nezačali ji sypat kolem sebe. Stejně tak Rusové o vývoji zřejmě věděli a brzy po ní vyvinuli vlastní bombu. Pokud nanotechnologii nevyvinou teroristé (o čem zhusta pochybuji, při tom, jak moc náboženští fundamentalisté pohrdají vědou), tak prostě není důvod tím hned cíleně zotročovat svět.
Ostatně i grey goo scénáře nejspíše povedou k tomu, že pokud už někde budou vznikat naniti schopní pozřít Zemi, ais někoho z bezpečnosti napadne, že by bylo kosher mít několik contingency plánů pro případ úniku, od deaktivačního kódu po atomovku.
Už mě ty fiktivní avatary tady serou iritují...

Ultramarinus Uživatelský avatar
Major
Major

Příspěvky: 1970
Bydliště: McRagee
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
K tomu poslednímu odstavci - USA tou dobou byla morálně "vyšťavená" z války a poměrně bezpečně jistá, že je nejsilnějším hráčem na světě i po konvenční stránce. Navíc není jisté, že by to vynalezly zrovna USA - tipoval bych spíš nějákou slušně financovanou soukromou korporaci.

USA ji nezačaly "sypat kolem sebe" převážně proto, že jich neměly dost na UDRŽENÍ světové totality. U sebereplikující nanotechnologie by stačila miska nebo pytel nanitů rozsypat do ventilačky nějákého letiště.

Rusko (sovětský svaz) jí získalo především díky špionáži a ideologicky spřízněnému páru "Rosenbergových" (nebo jak se jmenovali). Každým pádem se SSSR dostal k atomovkám "tak brzo" především díky tomu, že zpočátku dostal ke svému tápavému bádání, které do té doby příliš nepřineslo, návod.

Vzhledem k technologickému vývoji v arabských zemích, není bohužel ani ta jistota, že teroristi se k tomu neuchílí kvůli náboženskému přesvědčení tak jednoznačná. Navíc, ne všichni teroristi jsou muslimští náboženští fanatici.

Atomovce (či spíše EMP) by se dalo "ubránit" změnou podstaty nanitů. Kdyby nešlo například o umělé stroječky, ale o poupravené "viry" na biologickém základě... Co se možnosti, že by je atomovka "spálila" týká, něco tak malého, co se může ukrýt v kůře stromu, nebo ve spáře mezi cihlami, by bylo před prvotním účinkem atomovky celkem v bezpečí. Naopak by se mohlo stát, že by atomovka (některé nanity, co by jí přežily) "rozfoukala" do okolí a tak napomohla jejich šíření. No a nakonec, nejspíš by cílem nanitů byly zalidněné oblasti. Švihnout atomovku na nějáké to město by bylo dost těžké rozhodování, když by nebyla 100% jistota, že to bude proti nanitům úspěšná taktika.
Deaktivační kód by byl opravdu rozumný, je ale otázka, jestli by zbraň byli ochotní nechat pracovat s takovou potenciální dírou v bezpečnosti. Kdyby nepřítel zkoušel všechny možné kódy, třeba by se trefil. Nebo by ten správný mohl ukrást. Bylo by to dilema.

V týdnu už moc nepřispěju, budu pryč z domu a přístup na net nemám jistej.
Epitaf textové hry Universe Oddyssey



Špičkový video/military/sci-fi bonbónek všem zájemcům

St0rm Uživatelský avatar
Lieutenant Colonel
Lieutenant Colonel

Příspěvky: 2366
Bydliště: Studénka
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Každopádně znovu apeluju, abyste použili Google a ty linky nahoře. Mám dojem, že se tu snažím dokazovat možnostu něčeho, co je pro vás strašlivý sci-fi. Nicméně faktem je, že podíváte-li se na současnou úroveň technologií z perspektivy století, i za blbých dvacet let jsme strašně moc pokročili a singularita je poměrně hot issue

Já se ti nesnažím vyvrátit možnost singularity, jenom neustále dokola poukazuju na to, že i když k ní dojde, tak by nebyli pokládáni za lidi. Je to jako bys vzal vědomí žížaly, jednoduchý to organismus, a narval ho do šimpanzího mozku. Taky by to už nebyla žížala a za předpokladu, že by se za externí pomoci přizpůsobila, byl by to nový druh. Ze stejného problému jsem měl ve hvězdné bráně problém s povznesením. Zatímco idea je to krásná, je naprosto zcestná. Povznesení, kteří se zjevují svým blízkým (Daniel) by už nebyli lidé, ani by se tak nechovali. Ne svou volbou, ale protože se změnila jejich podstata. Tudíž, pokud vyrobíš stroj s lidskou myslí (a simuluj si pochody těla jak chceš) vytváříš zcela nový druh, těžko říct jestli živočicha, nebo technologie (ale o to v singularitě jde, že :) )

Nanotechnologie (ve smyslu autonomních nanorobotů) se hodně moc bojím.

ony jsou limity pro procesní systémy, které žádná nanotechnologie neobejde. Nedávno byl vyroben nejmenší tranzistor na světě. Atom síry uzavřený v jakémsi krystalu. Přijal informaci, zpracoval ji a poslal dál. Ze základního principu fyziky nemůžeš jít velikostí tranzistoru pod samostatné atomy, tudíž programování takovýchto strojů je extrémně omezeno a neví, jestli za tu práci stojí. Nanotechnologie dneška je na druhou stranu geniální ve své jednoduchosti. Jde jen o simple nanotube serepetičky, které jsou tak malé, že proplouvají mezi molekulami pevné hmoty. Pracuje s nimi například jeden z prototypů neprůstřelných vest kde se nanočástice shluknou v bodě kontaktu s kulkou a zvýší pevnost. Se stejnou legrací se počítá i v konstrukci automobilů. Není je potřeba programovat, subatomární síly a fyzika se o to postarají samy.

Druhá dnešní věc je, že už umíme vyfotit tohle.

Tady nám s tím metou fotony. Čím větší mé energii/kmitočet, tím je fyzicky menší. Pokud chceš fotit takové malé legrace, musí být fotony uměle nabity, aby se fyzicky zmenšily, protože musí být menší než focený objekt. Bohužel musí mít energii tak velkou, že jsou dávno mimo viditelné spektrum. Tudíž to, co my vidíme na těchhle obrázcích jsou imprese z provedených měření. Tak jako tak je to solidní úspěch.
Docela zábavný je fakt, že pokud nabiješ foton natolik, že dokážeš změřit objekty na úrovni plankovy konstanty (teoreticky možno), tak bude mít takovou energii, že vytvoří plankův objekt, který bude mít takovou energii, že vytvoří plank verzi černé díry, která zlikviduje daný foton a ihned zanikne.

A to ani nepočítám otázku ohledně quantum entaglement, ale tam AFAIK není jisté, že dochází k FTL komunikaci.

No k FTL dochází, pokud počítáš jen s našimi rozměry, ale naposledy co jsem slyšel se teoreizovalo, že mezi nimi je v x-té dimenzi ohnut prostor a jsou tak v přímém kontaktu. Což mě vede k jedné z teorií o lidském mozku a to, že se v něm také nacházejí kvantové páry. Je to možná půl roku/rok co se o tom zmiňovali v dokumentu. Informace v levé hemisféře zmizí a bez zjevného delay pokračuje v pravé. jasně, možná jde o nepřesná měření, ale nápad je to hodně zajímavý.

Ralen Uživatelský avatar
Second Lieutenant
Second Lieutenant

Příspěvky: 1068
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
Ultramarinus píše:
Rozdíl mezi kopírováním a přesunem vědomí je ten, že když "zkopíruješ" vědomí, máš originál (sám sebe, který stejně umře) a "kopii" v počítači, která se stává "nesmrtelnou". Když se přesuneš do robota, jsi to pořád přímo a jen ty sám.

Pak si tedy nedokážu představit, jak by byl takový přesun technicky možný. Jediný co mě napadá je do stroje přenýst celý mozek, ale to je mimo pointu týhle diskuse.
A co se týče toho, že bys vytvořil klon, na kterej budeš jen čučet jak budeš stárnout - tak interpretovat se to dá i napoak - budeš čučet na svou starou skořápku, jak bude stárnout zatímco ty budeš nesmrtelnej.
Ray píše:
...Sice je třeba, aby digitální člověk měl stále orgány, trávící problémy nebo menstruaci (protože to napomáhá tomu, kým je), ale zbytek těla je totožný pro všechny lidi. Není (kromě defektů, které ale nechceme) rozdíl mezi tvýma a mýma plícema...

Plíce jsou špatnej příklad - třeba drobný rozdíly v hormonálních žlázách můžou mít vekej dopad na psychiku a třeba fyzický vzhled také.
Ray píše:
A to ani nepočítám otázku ohledně quantum entaglement, ale tam AFAIK není jisté, že dochází k FTL komunikaci.

Quantum entaglement neni FTL, k tomu abys signálu který přijmeš mohl rozumět musíš znát výchozí stav tak, jak byl u odesilatele, a ten se dozvíš jen tak, že ti jej sdělí standardní non-FTL metodou. Čili ty signál dostaneš dřív než by ti jej přineslo světlo, ale informaci z něj můžeš vymlátit až později (v době stejný nebo delší než by to trvalo světlu), tudíž teorie relativity stále platí.
St0rm píše:
Tady nám s tím metou fotony. Čím větší mé energii/kmitočet, tím je fyzicky menší. Pokud chceš fotit takové malé legrace, musí být fotony uměle nabity, aby se fyzicky zmenšily, protože musí být menší než focený objekt. Bohužel musí mít energii tak velkou, že jsou dávno mimo viditelné spektrum. Tudíž to, co my vidíme na těchhle obrázcích jsou imprese z provedených měření. Tak jako tak je to solidní úspěch.

V principu máš pravdu, jen technická: snímací zařízení, který ty obrázky dělalo žádný fotony nevidělo. Snímat můžeš pouze ty objekty, který jsou větší než polovina vlnový délky signálu, který pro jejich zobrazení používáš. Obrázky který sem Ray dal byly nejspíše pořízeny elektronovým (elektrony maj hodně krátkou vlnovou délku) a nebo tunelovacim mikroskopem.
St0rm píše:
No k FTL dochází, pokud počítáš jen s našimi rozměry, ale naposledy co jsem slyšel se teoreizovalo, že mezi nimi je v x-té dimenzi ohnut prostor a jsou tak v přímém kontaktu. Což mě vede k jedné z teorií o lidském mozku a to, že se v něm také nacházejí kvantové páry. Je to možná půl roku/rok co se o tom zmiňovali v dokumentu. Informace v levé hemisféře zmizí a bez zjevného delay pokračuje v pravé. jasně, možná jde o nepřesná měření, ale nápad je to hodně zajímavý.

Těmhle teoriím bych moc nevěřil, přenos signálů máme celkem dobře popsaný, a z toho co zatim víme, tak nikde pro kvantový jevy prostor neni. Samozřejmě nic jistý neni, ale zatim pro to nejsou ani náznaky, takže bych se na to díval s velkou obezřetností.
Obrázek

Air Force Uživatelský avatar
Colonel
Colonel

Příspěvky: 2866
Bydliště: Praha - Smíchov
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
A jistě, singularita jako koncept je určitý konstrukt lidí, kteří v ní věří. Není nikde psáno, že proběhne tak, jak tvrdí její příznivci. Skutečně je možné, že prostě budeme pomaličku stovky let postupovat malými krůčky. Nicméně považuju argumenty pro ní za poměrně pádné, protože zpracování informací se za půl dekády natolik zrychlilo, že si dneska můžeme psát a za den stihneme výrazně více aktivit než dříve. Argumenty pro ní prostě vidím spíše než argumenty proti ní.


Taky neříkám, že k singularitě nedojde, akorát si ji představuju nějak míň x-boxově.
Například ta nanotechnologie. Jo, prorokuju ji zářivou budoucnost (a to i dost blízkou), ale asi si ji nepředstavuju jako roboty, který určitě budou při velikosti několika molekul mít dostatek paliva na dlouhý lokte provozu a hustoanténu (její rozměr tak trochu souvisí s frekvencí vysílání), která bude zachycovat rozkazy ke zničení světa a při hmotnosti 0,00prd je nevezme vítr, stejně jako určitě nebudou jejich materiály degradovat vlivem prostředí... a to celý má bejt vlastně k čemu? Není to jako že by se uměly sami přemisťovat nebo postavit pizzerii, nebo Replikártrovou nebo podobnej SG bullshit.
Řeší se tu technologie na transplantaci duše do stroje, což je jednak zbytečný, když odpadne potřeba řídit člověka (jo, analogie s transplantací mysli žížaly do opice je docela na místě, opice se nepotřebuje prokousávat hlínou, zato má jiný potřeby, stejně tak je to mezi člověkem a strojem), druhak tomu musí nutně předcházet technologie (patrně AI) o level sofistikovanější, než jakou použila příroda při konstrukci člověka, kterej tim pádem tou dobou už bude překonaná záležitost ... tak proč se obtěžovat. I když se přenese do stroje, těžko bude tak efektivní, jako řídící systém navrženej přímo k tomu, naztrácející výkon na emulátoru člověčí skořápky.

V podstatě za hranici tej singularity považuju AI schopný programovat nový a lepší AI, potom stroje přerostou člověka bude vymalováno.

Mmch že se podaří rozchodit kv. počítač vědátorům v laboratoři neznamená, že do druhýho dne budou stát továrny na jeho masovou výrobu. Neříkám, že to bude trvat století, ale určitě spíš roky než dny.
Obrázek

Ralen Uživatelský avatar
Second Lieutenant
Second Lieutenant

Příspěvky: 1068
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
Air Force píše:
...druhak tomu musí nutně předcházet technologie (patrně AI) o level sofistikovanější, než jakou použila příroda při konstrukci člověka, kterej tim pádem tou dobou už bude překonaná záležitost ...

Potřebuješ k tomu něco s dostatečnou výpočetní kapacitou a pamětí, ale nemyslím si, že je k tomu nezbytná nějaká superchytrá AI.

Air Force píše:
Mmch že se podaří rozchodit kv. počítač vědátorům v laboratoři neznamená, že do druhýho dne budou stát továrny na jeho masovou výrobu. Neříkám, že to bude trvat století, ale určitě spíš roky než dny.

Tak masová výroba ještě neni, ale už existuje komerční kvantovej počítač a i přes počáteční skepticismus se zdá že i funguje.
Nicméně pozor, kvantový počítače přináší výhodu pouze při řešení velmi specifických úloh, jinak jsou na tom s výkoností obdobně jako ty normální a vzhledem k tomu, jak komplexní problematikou AI je, tak pochybujou, že v jejím vývoji budou kvantový počítače nějakou výraznou výhodou.
Obrázek

Odeslat nové téma Odpovědět na téma
Další

Zpět na Technologie

cron