Pro pokec, nebo vaše dotazy jsem vytvořila na Discordu skupinu, přidat se můžete zde: https://discord.gg/aZCahpwdZa

Obsah fóra FanArt Vaše povídky Poradna nejen pro nováčky Povídková poradna

Povídková poradna

Nevíte si s něčím rady? Potřebujete poradit, nebo se jen na něco zeptat? Zde je správné místo.

Odeslat nové téma Odpovědět na téma
Příspěvek 19.9.2010 17:28:59
Eleira Uživatelský avatar
First Lieutenant
First Lieutenant

Příspěvky: 1296
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
Tak, vážení a milí, protože mám dost toho, jak neustále někomu spamujeme v jeho topicu s povídkami, tak jsem se rozhodla založit toto téma, kde si můžeme vyměňovat svá moudra a nebudeme nikde spamovat.
A taky sem začínající mohou psát své dotazy a my, zkušenější, se jim pokusíme odpovědět podle našeho nejlepšího vědomí a svědomí.

A taky bych ráda poprosila moderátory, aby nekompromisně promazávali hádky, které se vymknou kontrole. Čímž vás, dětičky, zároveň varuji, abyste se tu nepřiměřeně nehádali.


//// edit

Návod na vytvoření seznamu - jak funguje funkce URL a jak získat přesnou adresu na konkrétní příspěvek, aneb jak vytvořit obsah na který lze klikat
ZDE
viewtopic.php?p=324038#p324038
http://www.sga-project.com/forum/viewtopic.php?p=324038#p324038

Dragon

Příspěvek 19.9.2010 19:35:05
Dragon Uživatelský avatar
Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 3020
Pohlaví: Muž

Odpovědět s citací
 
rada:
  1. Přečíst si PRAVIDLA sekce.
    http://www.sga-project.com/forum/viewtopic.php?f=27&t=2821

    pravidla fóra snad netřeba zmiňovat
  2. Mít název (opravdu mnoho čtenářů nepříláká: "Prosím navrhněte." či podobně
víc mě teď nenapadá...
Povídky
Vše potřebné naleznete-ZDE
Osudový skok-ZDE
HRA
*Jumper vs. Wraith ´s
(klikni)
„Myšlenka, i když nebyla převedena do podoby obrazu, je sama uměleckým dílem. Myšlenkový proces umělce bývá často zajímavější než výsledná realizace.“
          Sol LeWitt

Příspěvek 26.9.2010 10:58:33
Mooony Uživatelský avatar
Command Chief Master Sergeant
Command Chief Master Sergeant

Příspěvky: 998
Bydliště: Brno
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
No někdy se na ty pravidla někdo ani nepodívá :) (za co by patřilo naklepat na zadek, je to jen pět minut, pokud člověk čte rychle a pozorně).

Co je ještě dobré tak číslovky v textu, pokud nemusíte, necpěte tam čísla typu 2, 5 atd. Stačí to napsat slovy (nejedná se však o označení lidí nebo případní výjimky ohledně data).
Pak ohledně přímé věty. Pokud nevíte, jak se správě píše, podívejte se do knih, nějakou si přečtěte a podívejte se rovnou i na členění odstavců a co se píše za čárkami a tečkami (mezera).
Pak tam násilně necpěte zkratky typu: atd., např., tzv. ... rozepište to, tohle pište jen, pokud dáváte komentář, tohle do textu nepatří.
Poznámky autora, pokud je tam doopravdy chcete, dejte je do závorek, anebo pod text.
Vyberte si jeden žánr a pište ten, nedělejte nic mezi povídkou a scénářem. To není nejlepší způsob, buď jedno, nebo druhé.

Je dobré si kromě pravidel přečíst ještě i nějakou knihu, nebo do ní nahlédnout. Mluvím z vlastní zkušenosti. Sama jsem to udělala a pomohlo to.

Příspěvek 26.9.2010 11:32:54
Eleira Uživatelský avatar
First Lieutenant
First Lieutenant

Příspěvky: 1296
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
A taky zásadní věc. Než se rozhodnete povídku někde zveřejnit, je dobré, aby měla nějakou úroveň a to jak stylistickou, tak gramatickou. Navzdory tomu, co si myslíte o gramatice a o tom, jak vás s ní ta blbá češtinářka otravuje, gramatika je základ. Nikdo nemá zájem číst povídku, jejíž první věta bude znít: "Bilo nebilo narodyl se v malé vsy chlapeček menoval se pepíček rád si hrál chodyl do školi mel rád svojý mamynku."
Kdo nedokáže v téhle větě najít alespoň 10 chyb, tak přesně na toho tohle upozornění platí.
Chápu, že někdo prostě chyby není schopen najít, to ale neomlouvá jeho zveřejněnou povídku. Je samozřejmě lepší, když jste schopni si chyby opravit sami, máte to pak jednodušší. Pokud toho schopni nejste, najděte si někoho, kdo to za vás udělá.
Upozorňuji, že napsání povídky je polovina práce. Je nutné si povídku ještě několikrát přečíst a vychytat základní mušky - překlepy, chyby, stylistické nesrovnalosti, nelogické věci atd.
Pokud někomu na opravu pošlete povídku, kterou jste viditelně jen narychlo naškrábali a ani se jí neobtěžovali přečíst, garantuju vám, že pokud bude váš korektor alespoň trochu potvora, vyflákne se vám na ní.
A ještě chci upozornit, že pokud se rozhodnete k tomu chvály hodnému kroku oslovení korektora, není dobré, když vaše zpráva vyzní takto: "Máš tu nesmírnou čest stát se mým betareaderem a korektorem, děkuj mi za to, že jsem ti to umožnil. Ani neuvažuju o možnosti, že bys mohl říct ne, a tak ti rovnou posílám svůj text a byl bych rád, kdybys mi ho ještě dnes poslal zpátky zbavený všech těch prasáren, které já jsem odmítl hledat. Ostatně je přeci tvojí povinností to po mně všechno opravit, to je smysl tvého života. Proč já bych se namáhal, když jsi tu ty."
No, to byla jen ukázka, samozřejmě je to trochu nadsázka, ale i to se stává. Takhle ne, každý soudný člověk vám na tohle buď neodpoví nebo vás slušně (někdo i neslušně) pošle kamsi.

Příspěvek 26.9.2010 15:52:45
mikuliska Uživatelský avatar
Staff Sergeant
Staff Sergeant

Příspěvky: 368
Bydliště: Havířov
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
dotaz: občas mívám problémy s větnými vsuvkami, nevím jestli je mám oddělit do závorek, pomlčkami nebo čárkami, tak jestli byste někdo prosím poradily nějakým příkladem :?:
I´m proud to be member of Sheppofilclub
Nejméně se bojí smrti ti,jejichž život má největší cenu.

MOJE POVÍDKA - Stargate: Pulverization zde
TEASER: „Mně už ty Vaše tajnosti nebaví! Každý normální člověk už by to řekl!“
„Já nejsem člověk, jasný!“

Příspěvek 26.9.2010 16:13:38
Patas25 Uživatelský avatar
Command Chief Master Sergeant
Command Chief Master Sergeant

Příspěvky: 870
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Na gramatiku moc nejsem, tak příklad musí uvést někdo jiný.

Jinak prosím a to na kolenou. Noví nezkušení autoři, dávejte povídku do citace. Jakmile to v ní není, strácím chuť číst.

P.S. Sem tu na foru asi rok a musím se přiznat, že jsem si pravidla ještě nepřečetl. Ale na druhou stranu si nikdo neztěžoval.
Je to taková výzva, taková prosba. Chtěl bych se naučit programovat v Cčku, proto bych chtěl poprosit někoho z této komunity, kdo tento jazyk ovládá a byl by ochotem sem tam poradit, případně doporučit nějaké zdroje.

Příspěvek 26.9.2010 16:28:58
Dark Angel Uživatelský avatar
First Lieutenant
First Lieutenant

Příspěvky: 1473
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Patas: To se máš čím chlubit. Vážně to tolik času nezabere.

mikuliska: Dost možná mě Eleira opraví, nicméně se pokusím odpovědět. Osobně si myslím, že často záleží na situaci. Občas mi přijde že se víc hodí to, jindy zas ono, nicméně osobně vsuvky odděluji nejčastěji pomlčkami. (Teď nevím jestli v tomto významu je to pomlčka nebo spojovník, nicméně vypadá to stejně)
Ale jak jsem zmínil, občas mi přijde o něco lepší vsuvku dát jako vedlejší větu a oddělit ji čárkami, někdy i tu závorku. Když o tom teď ale přemýšlím, z češtinářského hlediska jsou asi možná nejlepší ty čárky.
Můžeme o tom vést spory, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je tak všechno, co se proti tomu dá dělat.

Mé Povídky ZDE

Příspěvek 26.9.2010 16:36:37
Veris Uživatelský avatar
Airman
Airman

Příspěvky: 56
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
Myslím, že sme se loni učili, že je jedno jestli tam dáš čárky nebo pomlčky, ale jistě to nevím
Obrázek
Obrázek

1. díl SGS - 1. 10. 2010!!!
http://sgs.webz.cz/epizody_1serie.html

Příspěvek 26.9.2010 16:41:20
Ray Uživatelský avatar
Second Lieutenant
Second Lieutenant

Příspěvky: 1139
Bydliště: Hranice, Olomouc
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Pište, aby to mělo koule, ale zase to nebylo příliš šílené - uberte na ujetých technologiích a přitlačte na vztahy mezi postavami. Ano, vztahy, nemyslím jen romantické, ale i neromantické, nenávistné, nepochopené a podobně. Váš děj je jenom tak dobrý, jak dobré jsou v něm postavy - pokud jenom chcete prezentovat novou cool technologii, napište raději technický manuál á la Star Wars.

Klidně vykradněte/inspirujte se jinými seriály či hrami (a hlavně knihami!) než je Stargate, protože jen tak se můžete na staré témata podívat novým a zajimavým úhlem. Není nic horšího, než další dobrodružství SG-1, kde se dělají lautr tytéž věci, jako v seriálu.

Používejte vypravěče. Ušetří vám i čtenářům čas a nervy v místech, kde chcete přeskočit pomalý vývoj čehokoliv. Ostatně i vyprávění ve více časových liniích zaujme mnohem více, než typická linie A vede k B a ta vede k C.

Pokud se dostanete do finále, je fajn se v něm vrátit na začátek. Existuje poučka o tom, že děj by měl postupovat A-B-C-D-A. Připomenete tím čtenářům, jak se začínalo a "uzavřete dějový kruh".

A když píšete dialogy, zkuste si je říct nahlas. Čím je váš fikční svět věrohodnější, tím je stravitelnější.
Už mě ty fiktivní avatary tady serou iritují...

Příspěvek 26.9.2010 17:05:57
Dragon Uživatelský avatar
Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 3020
Pohlaví: Muž

Odpovědět s citací
 
Patas25:
doporučuji okamžitě si přečíst pravidla sekce, pravidla fóra, ... a nebo se tím alespoň nechlub

btw:
Pravidla pro povídkovou sekci píše:
Povídky dávejte do citace, čili ji označte a použijte tlačítko QUOTE z výběru nad rámečkem. Povídka se pak lépe čte a není to tak roztahané. Po uveřejnění si povídku znovu přečtěte, popř. použijte náhled, abyste minimalizovali počet chyb.
Povídky
Vše potřebné naleznete-ZDE
Osudový skok-ZDE
HRA
*Jumper vs. Wraith ´s
(klikni)
„Myšlenka, i když nebyla převedena do podoby obrazu, je sama uměleckým dílem. Myšlenkový proces umělce bývá často zajímavější než výsledná realizace.“
          Sol LeWitt

Příspěvek 26.9.2010 17:06:18
Eleira Uživatelský avatar
First Lieutenant
First Lieutenant

Příspěvky: 1296
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
mikuliska: Hm, já Dark_Angela ani moc opravovat nebudu, jen přihodím ještě jedno vyjádření :smile: Vlastně s ním tak nějak souhlasím. Vsuvky se dají oddělovat čárkami, pomlčkami nebo závorkami. Závorky ale používat s citem, někde by mohly působit jako pěst na oko. A jak jsem tak googlila, abych nemluvila z cesty, přišla jsem na docela zajímavou věc, která mně osobně přijde divná a kdybych na ní v textu narazila, opravovala bych jí, a zřejmě jí i sama píšu špatně - jde o to, že ustálené jednoslovné vsukvy jako prosím, doufám, věřím atd. se čárkami neoddělují. No, já je odděluji :D
Rozhodně se vsuvky neoddělují uvozovkami, uvozovky se používají pouze v přímé řeči, nebo tam, kde chceš zvýraznit nějaké slovíčko, které by do textu jaksi nemělo tak zcela patřit (sarkasmus, vulgarismus, terminus technicus... ). A ano, nebo se místo vsuvky dá použít vedlejší věta, ale to už se poněku změní význam.

Příspěvek 26.9.2010 17:26:03
Dark Angel Uživatelský avatar
First Lieutenant
First Lieutenant

Příspěvky: 1473
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Eleira píše:
ustálené jednoslovné vsukvy jako prosím, doufám, věřím atd. se čárkami neoddělují.

Co vím a co jsme se učili, tak se tato slova čárkami mohou ale nemusí oddělovat. (Dokonce jsem i v SCIO(?) testech z češtiny asi tak dva roky zpátky na to viděl otázku - a správná odpověď byla právě, že chyba není ani když tam čárky jsou, ani když tam nejsou. Chyba je pouze když je tam jenom jedna - pro příklad)
Můžeš mi prosím podat sešit? SPRÁVNĚ
Můžeš mi, prosím, podat sešit? SPRÁVNĚ
Můžeš mi prosím, podat sešit? ŠPATNĚ
Můžeš mi, prosím podat sešit? ŠPATNĚ


Leda by se za ty cirka dva roky změnila zase pravidla pro psaní (což by mě tak neudivilo)
Naposledy upravil Dark Angel dne 27.9.2010 12:20:11, celkově upraveno 1
Můžeme o tom vést spory, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je tak všechno, co se proti tomu dá dělat.

Mé Povídky ZDE

Příspěvek 26.9.2010 17:35:15
Mooony Uživatelský avatar
Command Chief Master Sergeant
Command Chief Master Sergeant

Příspěvky: 998
Bydliště: Brno
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Ještě jedna z věcí, jako autoři si povídky čteme navzájem, někdy jsme ovlivněni druhou tvorbou, někdy ne. Třeba před nedávnem mě napadlo jedno téma, a kdybych se v tom moc vrtala, našla bych přirovnání k jedné knize. To se nic neděje, navzájem se ovlivňujeme, ale co opravdu nerada vidím, a to myslím, že asi všichni, je to, že někomu ukradnete příběh, anebo, nedej bože, postavu.
Už jsem viděla někoho, kdo napsal jednomu autorovi, že píše povídku a jestli ji může vydat. Poslal mu ji, načež autor zjistil, že hlavní postava tohoto člověka je naprosto stejná jako jeho, vypadá stejně, chová se stejně a je jen o malinko změněné jméno, ale i tam šlo poznat, kde to vzal.
Tenhle autor chtěl jen, aby postavě změnil jméno, však to byl jeho příběh. Načež se tenhle člověk naštval a povídku vydal. Špatně opravil jméno a jiné věci.
Takhle prosím ne, není to rozhodně pěkné a nedělá se to.

Pak ještě věk hlavních postav. Chápu, že je vaše a někdy se v ní i můžete vidět, ale trochu s rozumem. Nikdo nedá devatenáctiletému člověku hodnost brigádního generála. Každý voják taky musí projít výcvikem a musí umět střílet, bojovat...a určitě vylezl i základní školu.

Příspěvek 27.9.2010 11:25:10
Slaw Uživatelský avatar
Airman
Airman

Příspěvky: 14
Bydliště: Ano
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
Jak dlouho trvá studium psychologie v USA? Pět šest let? Nebo snad méně?
Každý jsme nějak začínali.

Příspěvek 27.9.2010 12:00:01
Eleira Uživatelský avatar
First Lieutenant
First Lieutenant

Příspěvky: 1296
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
Na to mohu doporučit jen jedno - googlit.
My ti tu moc rádi poradíme s čímkoli ohledně psaní, ale nemyslím si, že někdo z nás se tolik nudí, aby za autory googlil reálie.

Příspěvek 27.9.2010 12:10:03
Slaw Uživatelský avatar
Airman
Airman

Příspěvky: 14
Bydliště: Ano
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
To je spíš otázka na někoho, kdo to ví. Samozřejmě, že vše si můžu vyhledat, ale proč to dělat, když vám může poradit někdo, kdo o tom ví někdy víc, než kdejaký web. Samozřejmě ale pardon, že jsem pokládal tak zbytečnou otázku (není sarkasmus).
Každý jsme nějak začínali.

Příspěvek 27.9.2010 13:51:59
Eleira Uživatelský avatar
First Lieutenant
First Lieutenant

Příspěvky: 1296
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
Můžu ti říct, že je mnohem rychlejší vyhledávat, než čekat, jestli ti to někdo řekne a i tak je lepší si to potom ověřit.

Příspěvek 27.9.2010 14:20:15
NewAsgard Uživatelský avatar
Second Lieutenant
Second Lieutenant

Příspěvky: 1052
Bydliště: Moje mateřská loď.
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
Ale zase, kdyby to později někoho jiného zajímalo, tak by to tady našel. Ikdyž v tomhle případě to myslím nikoho jiného moc zajímat nebude. Jinak já sám poradit neumím, protože jsem pouze začátečník. Možná jen že naprosto souhlasím z Rayem.Můžeš mít sebelepší příběh a zpracování, ale pokud jsou postavy jak bezduší roboti a jsou nemastné, neslané, tak je povídka o ničem. :yes:
Obrázek
Povídka První hrozba
Pokud tě štve, že zrušili SGU, hoď si tohle pod podpisu.

"If I must tear you apart Shepard, I will." - Harbinger (Mass Effect 2)

Příspěvek 27.9.2010 23:13:36
The Piko Uživatelský avatar
Technical Sergeant
Technical Sergeant

Příspěvky: 488
Bydliště: Praha 4 Braník
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
děj by měl postupovat A-B-C-D-A


toto bych přisuzoval hlavně Continnum.
STARGATE ENCOUNTER | Nová SG hra

Příspěvek 28.9.2010 16:33:46
Mooony Uživatelský avatar
Command Chief Master Sergeant
Command Chief Master Sergeant

Příspěvky: 998
Bydliště: Brno
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Tak hlavně pokud chcete být naprosto přesní s tím, co kde leží a jaké jsou doby studia tam a tam... je to chvályhodné. Já sama nemám moc chuť na hledání po internetu, většinou vycházím z věcí, které znám, anebo občas něco plácnu. Někdy se zeptám člověka, u kterého vím, že danou problematiku hodně zná, ale podívejte se. Pokud sem nedáte největší kravinu, která ani není možná, pak je to váš příběh a je to tak ve vaší "realitě". To, že se budou trochu lišit roky studia od normálu, to není takový zločin, jako jiné šílenosti, které tu už byli párkrát napáchány.

Příspěvek 10.10.2010 16:58:24
1011 Uživatelský avatar
Airman
Airman

Příspěvky: 78
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
Ahojky.. Taky zkouším napsat povídku a už mám jednu kapitolu.. Dochytal jsem pár moušek ale potřeboval bych korekci, aby to šlo vůbec číst.. Nebyl by tu někdo?? Prosim.. Kdyžtak mi napište osobkou, díky..
Pokud tě štve,že zrušili SGU,hoď si tohle do podpisu.
Pukud tě štvou lidi co jsou rádi že zrušili SGU,hoď si tohle do podpisu.


99% lidí si po po přečtení nezadá odkaz
natypolis.myminicity.com

Příspěvek 10.10.2010 17:18:19
Ray Uživatelský avatar
Second Lieutenant
Second Lieutenant

Příspěvky: 1139
Bydliště: Hranice, Olomouc
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
The Piko píše:
děj by měl postupovat A-B-C-D-A


toto bych přisuzoval hlavně Continnum.

Nikoliv, to nemá co dělat s časovkami ani s SG, ale obecně s vyprávěcími postupy. Je to například to, když film začíná nějakou konkrétní scénou (dvě postavy se setkají ve vlaku) a toutéž scénou pak taky končí (dvě postavy, po mnoha vztahových eskapádách v městě, autech a na vesnici, se usmiřují opět ve vlaku). Samozřejmě to lze aplikovat na mnoho různých jiných možností (děj začíná a končí proslovem; děj začíná a končí na konkrétním místě; děj začíná a končí konkrétní situací).
Například nová Battlestar Galactica se tak taky v posledních několika episodách snažila příznačně "vrátit se na začátek" - prezidentka znovu zmírala na rakovinu, Galactica znovu plnila roli opouštěné potápějící se lodi; ať už si postavy zažily cokoliv, na konci se vrátili do svých rolí ze začátku.
Principem toho je story otevřít a uzavřít ("kruh se uzavírá") a nabídnout recipientovi určitou reminiscenci prožitého. Je samozřejmě na vkusu jednotlivce, jestli si to někam vpíše, ale mě osobně to příjde (zvláště ve fanfiction; v té mála, co jsem četl) dost nevyužitý a přesto zajímavý prvek. Zvláště u dlouho fungujících produktů (seriálů, knižních a herních sérií) to může být hodně silný emoční účinek.
Už mě ty fiktivní avatary tady serou iritují...

Příspěvek 11.10.2010 02:03:50
jakop Uživatelský avatar
Major
Major

Příspěvky: 1764
Bydliště: Osík u Litomyšle
Pohlaví: Muž
Odpovědět s citací
 
Ray: Nebo si vem díly Colomba - vždy začínali vraždou a pak se celý díl řešilo, jak byla spáchána a jak na to Colombo nakonec pěkně přišel :)
jakop
E-Mail - jakop@lit.cz
Skype - jakop_osik

Příspěvek 13.10.2010 16:35:20
Ray Uživatelský avatar
Second Lieutenant
Second Lieutenant

Příspěvky: 1139
Bydliště: Hranice, Olomouc
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
No u Colomba to bylo spíše díky tomu, že neustále furt dokola představoval jeden a tentýž narativ. Každý díl Colomba je vlastně krátký film - nepotřebuješ vědět, co se stalo v minulém dílu, nemůžeš ani čekat originální změnu narativu (jako třeba že by byl díl z pohledu bezvýznamného důstojníka). Ale i tam se teda v linii ABCDA na konci vracejí většinou do místa, kde se vražda původně odehrála.
Už mě ty fiktivní avatary tady serou iritují...

Příspěvek 13.10.2010 20:17:46
Lirael Uživatelský avatar
Technical Sergeant
Technical Sergeant

Příspěvky: 465
Bydliště: Heřmanovice
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Taky bych ráda přidala jednu radu - (přiměřenou) kritiku neberte jako rýpaní, zesměšňování nebo dokonce nějaký útok, ale něco co, vám pomáhá zlepšit se a vychytat chyby :wink:
I believe that when we leave a place, part of it goes with us and part of us remains...
Obrázek

Odeslat nové téma Odpovědět na téma
Další

Zpět na Poradna nejen pro nováčky

cron