Pro pokec, nebo vaše dotazy jsem vytvořila na Discordu skupinu, přidat se můžete zde: https://discord.gg/aZCahpwdZa

Obsah fóra Kecárna Co se jinam nevešlo Světová politika let budoucích

Světová politika let budoucích

diskutujte o všem a o ničem

Odeslat nové téma Odpovědět na téma
St0rm Uživatelský avatar
Lieutenant Colonel
Lieutenant Colonel

Příspěvky: 2366
Bydliště: Studénka
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Po Rayově vzoru zakládám podobný topik, ovšem ne technický, nýbrž (jak název napovídá) politický. Kritéria jsou minimální, pevně stanoveno mám jen pár bodů:
1. Kanada začala v roce 2018 těžit velká, hluboko položená, ložiska ropy v Baffinově zátoce (vedle Grónska)
2. Blízkovýchodní ložiska zatím drží, je však cítit tenčící se zásoby.
3. Došlo k "bitvě o Suez/Gibraltar" (USA, Francie, GB...) proti (netuším).
Potřebuji pomoc s načrtnutím hroutícího se systému a společnosti, jak ji známe. Kontroverzní zákony, rašící revoluce, nová spojenectví, rostoucí vojenské velmoci... Dílo je situováno v Evropě, takže se jedná převážně o okolí starého kontinentu, ovšem změnám ve zbytku světa se nebráním. Poprosil bych o uvěřitelné scénáře, ne nějaké šílenosti vycucané z prstu. Zdroje klasické, tudíž strejda google, tetička wiki, případně jiné faktické stránky (cia.gov například). Jsem ochoten tolerovat i použití konspiračních teorií, ovšem věci jako iluminati ne-e. Můj příběh se netýká přímo této politiky, je to pouze pozadí, ale důležité, a má fantazie v tomto ohledu začíná selhávat. Rád bych podotkl, že mi nejde o zánik, ale zhroucení společnosti.
Děkuji každému, kdo si dá práci a podělí se o svůj názor.
Naposledy upravil St0rm dne 09.1.2012 23:41:33, celkově upraveno 1

Ray Uživatelský avatar
Second Lieutenant
Second Lieutenant

Příspěvky: 1139
Bydliště: Hranice, Olomouc
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Hustý. Už dlouho bych si rád udělal zbytečný den času na to, abych si zahrál Civilization s tužkou a papírem o naší budoucnosti... No anyway, jen telegraficky pár nápadů:

1) Je otázka, jakého autorského záměru chceš dosáhnout, a jaké je tvoje vlastní myšlení - v "mém" zasazení (kam se řešil bitevník) se tak třeba perou v součastnosti Britové a Američany, protože mi to příjde zajímavější a bližší/tragičtější českému čtenáři, než Západ vs. Indie (třeba). Stejně tak já jako cca. liberál určitě budu směřovat k tomu, že i když chápu machiavellistické nutnosti reálné politiky, asi budu chtít udělat nějaké aspoň trochu morální poučení (i když ho pak třeba shodím, viz. Mnemonixáci z SGO, jestli to někdo četl). Politika není technika, je nekonečně nestálejší a dost na ní lze projevit, co s dílem chceš říct. Skoro bych prohlásil, že politické frakce jsou jenom jinak pojmenované postavy.

Je třeba akceptovat, že (narozdíl od fyziky, jež platí pro všechny) je politika individuální světonázor, čili diskuze se tady může poměrně brzy stočit do nějakého divokého flamewaru - chci tím říct, že v ní není jediný správný úhel pohledu (i když každý ti bude tvrdit, že ten jeho je jediný správný) a HODNĚ proto závisí na tom tvém úhlu pohledu. That said, i osvícený liberál či osvícený pravičák může do story dát chytré členy opozice a pouze vypíchnout jejich negativní rysy (např. defétismus, resp. macešskou ostrost). Uzavřu to příkladem, že BSG napsal RD Moore, který je ateista a liberál, přesto je většina jeho story o náboženstvé a vojenském státě, kdy nedochází k nějakému očerňování jedné ani druhé myšlenkové skupiny na obrácených straných spektra.

2) Doporučuju se poohlédnout/inspirovat v historii. Vím, že je to možná zbytečná rada, ale rozpad Římské říše a jiných mohou dát vodítka tomu, jak by třeba reágovala EU nebo USA na sílící vnitřní krizi. Samozřejmě to musíš ale náležitě okecat, ne že Kongres jednoho dne prohlásil, že se země dělí na dvě půlky, protože Římanům to taky báječně pomohlo...

Už přímo k zasazení.
3) Vzhledem k ekonomickým potížím bych čekal nějaké vzrůstající rasové pogromy proti přistěhovalcům, a to jak Arabům, tak i uvnitř Evropy (Britové proti Polákům apod.). Jde o to, jestli chceš EU nechat rozpadnout nebo utužit (v tom případě by se možná hodil ale taky nějaký vnitřní nepřítel). Pokud se rozpadne za těchto (špatných) okolností, nalistuj učebnici dějepisu na rok 1800, na příštích 150 letech najdeš střípky z toho, co bude následovat.
Kdybys psal spíše satiru než drama (nebo co; je to scifi?), můžeš se na tom náležitě vyřádit! :-)

4) Arabské země IMO nemají vojenské kapacity na nějakou bitvu o Gibraltar a kvůli ropné krizi by se spíše (s kopáním) propadly do bezvýznamna, takže se nám do hry buď dostávájí supervelmoce (Čína, Rusko), kdy ale hrozí, že se ti story brzy přehoupne do Dne poté a pak Falloutu, nebo opět můžeš udělat "evropskou občanskou válku", a pak se ti zase berou bílí s bílíma.

4 b) je otázka, co s Izraelem, který svou existencí ve svém prostoru (ať už doopravdy nebo jen jako záminka) může za řadu krizí druhé poloviny 20. století (bez jakékoliv urážky). AFAIK je Izrael dost závislý na US finanční podpoře (Air Force nebo Ultramarinus mě ale třeba opraví), přičemž ta by mohla teď vyschnout.
Opět se tedy nabízí udělat (i s případnýma biblickýma konotacema! Viz. Mediggo) story o skvělé mezinárodní kamaráderii, kdy spojenci stále drží spolu a pomáhají hladovějícími Araby obléhanému Izru, nebo zahrát na temnější strunu, kdy prostě US nechtějí už posílat peníze (zvláště při vítězství radikálnějšího prezidenta), popřípadě přímo Izrael prohlásí za původní semeniště celého špatného vztahu s Araby a tak ponechají napospas osudu. Láska a nenávist jsou dvě strany jedné mince a zrada kamaráda bolí nejvíc, pamatujme.

5) Bylo by fajn myslet na to, že jestli Kanada těží u pólu, Rusko a USA se asi chystají těžit ná pólu. Je otázka, jeslti by se Rusko v případné podobné krizi spíše rozpadlo (takže nebude takovým rizikem) nebo utužilo (ve stylu stalinismu). Your choice.
Podobné věci ale hrozí i US nebo Číně, takže opět jde spíše o tvůj (obhájitelný) autorský záměr.
Potom taky samozřejmě hrouzí "falloutizace" kanadsko-amerických vztahů (okupace severního souseda kvůli zdrojům), a to dokonce v obou případěch, pokud by USA byla nestabilní či naopak velmi vnitřně utužila.
Abych nezapomněl, doporučuju vzít v potaz i "Homefront faktor", čili ekonomické potíže současných supervelmocí. Je to samozřejmě vidět i v reálu, ale příběh (jinak dementní) akce Homefront to docela dotáhl k dokonalosti, když řekl, že KLDR (+ její državy) okupují polovinu USA, kterou porazili jednoduše tím, že USA v krizi musela rozpustit většinu armády. Je to už dneska trochu vidět na nových letadlovkých GB a v podobné krizi by se to jen stupňovalo.

6) Doporučuju si zahrát Civilization 4 s nějakým moderním scénářem, to ti docela dodá na nápadech, i když je to samozřejmě velmi, velmi limitované a vhodné spíše pro nuance. Já si ale dodnes pamatuju na supr třetí světovou NATO vs. Rusko, kdy se chrabré jednotky EU vydaly na záchranu Varšavy, nakupily se na jednom místě a příští tah z nich byl spad. 80% sil v tahu, pomohly až US posily. To je "detail", který může v tvé story případě hrát nějakou roli neslavné bitvy, která se kdysi kdesi udála, a na který bys třeba jinak měl problém přijít (mimochodem si taky můžeš nasimulovat outcome Gibraltaru).
Videoherní simulace v grand strategii dává ještě jeden element, který možná ukáže, jak jsem narušený, ale nemůžu si ho odpustit - osobně totiž "čas od času" v Civ (ale i jiných hrách, třeba People's General; taky doporučuju) určité jednotky pojmenovávám podle svých známých (nebo podle postav z fikce) a pak sleduju, jak dlouho jednotka českých výsadkářů, v níž je můj kamarád ze základky, vydrží při invazi do Ruska a kde to zabalí, popř. kde se dočká vítězství. Pokud máš trochu podobně chorobný mozek jako já, tak ti to automaticky vygeneruje epický wartale, v němž máš zasazení, akci i už známé postavy. Doporučuje jediný živý veterán z pěti olomouckých ex-studentů z bitvy o Irkutsk...

7) Nepodceňoval bych nové technologie. Doba kamenná neskončila proto, že došly kameny, ale protože přišel bronz (nebo co). Ropa je sice hodně podstatná, ale na krizi by se dost snažil přiživit soukromý sektor a vsadím se, že i ty ropné společnosti nebudou donekonečna těžit ubívající surovinu a raději vydělaný cash investují na fabriky na vodík. Tohle by mohlo změlnit svoje zasazení, aby nešlo o totální dystopii "všechno jde do prdele, konec je za rohem" a bylo to tak třeba uvěřitelnější, protože by podobné technologie (leč pomalu aplikované) dávaly naději jak z krize ven.
Samozřejmě, můžeš si s tím pohrát i tak, že podobné technologie dávají lidem naději, ale postupně se bude ukazovat, že závádění je příliš pomalé... :-)

EDIT. Vidím, že je to asi tak telegrafické, jako Bible...
Už mě ty fiktivní avatary tady serou iritují...

St0rm Uživatelský avatar
Lieutenant Colonel
Lieutenant Colonel

Příspěvky: 2366
Bydliště: Studénka
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Těžko popsat, jaký žánr to je, ale drama asi pasuje nejvíce. Nosný příběh je detektivka (první případ zasazen v Monaku). A kolem dokola kolabující systém a snaha o zastavení pádu pomocí přechodu z ropy na alternativní zdroje a nevyhnutelné války o černé zlato. Hlavní postava má napojení na všechny zúčastněné strany (pracuje v soukromém sektoru, bývalý voják, kamarádi politici...) S postupujícími případy se bude hroutit systém více a více a nakonec představím originální zcela a naprosto novou formu společnosti (patent pending).
Jak píšeš, je potřeba morálního poučení. Po přečtení antikrista, kapitálu (nebudu tvrdit, že jsem to četl komplet celé) a základů marxismu, v kombinaci s mým novým systémem, mám krásně načrtnuto i to. Inspirováno Stalinovým: "No man, no problem."
Co se dílem snažím říct? Víceméně fun-formou předvést, jak jednoduše může jít vše do kelu.
Popravdě i doufám v to, že každý má jiný pohled na věc a rozhoupe se diskuze. Nehodlám vzít jediný příspěvek a překopírovat ho do příběhu, doufám v inspiraci právě v té změti různých názorů a extrahovat to nejlepší. Izrael a věčný konflikt s Araby mám jako jednu z možností velice nepříjemného konfliktu. V současné době se celá severní Afrika "muslimizuje" a davy poddaných v Saudské Arábii (vím, že je to Asie) by se mohly vzbouřit, což připraví Američany o spojence a Izrael zůstane bez pevné podpory.
U Emeriky mám jako možnost utužování až do bodu zlomu (čti vojenský stát) a v průběhu utužování by si s Kanadou mohli hrát na bratříčky.

A na tyhle body by se mi hodily místní armádní mozky, zda je to uvěřitelné, které státy mají, byť v alianci, šanci bojovat se západem, zda může být například Egypt a Lybie ve spojeneckém svazku (zatímco Lybie má prachy, Egypt má lidi) ?

Dodatek: Co se mého smýšlení týče, tak jsem tolerantní, středoproudý, starými časy okouzlitelný a časům budoucím fandící ateista, kterého fascinuje lidské know-how v oblasti sebedestrukce.

Ray Uživatelský avatar
Second Lieutenant
Second Lieutenant

Příspěvky: 1139
Bydliště: Hranice, Olomouc
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Já myslím, že na simulaci budoucí historie jsou dva odlišné postupy.

A) Pokusíš se postupovat chronologicky a vypíšeš, jak událost 1 ovlivní událost 2. Je to jako ta zmiňovaná videohra. Teoreticky by tu tak každý mohl vypsat svou vizi budoucnosti, ze které ty si vezmeš, co se ti hodí a líbí. Problémem téhle verze je, člověk není svět a často v tomhle udělá řadu bot. Plus, může to nakonec skončit tak, že svět obsadí Indie, což by se ti asi moc nehodilo.

B) Určíš si, jak to má skončit a jak to má začít. Čili že na konci budou Spojené americké emiráty a Evropský šalibát (například) a pak už ti dojde, jak to mezitím spojit s tím, jak to začínalo (cca. dnešek, hádám). Oproti postupu A to má nevýhodu v jisté "knižnosti" (není to simulace ani za mák) a dogmatismu (Ultramarinus tak, při vší úctě, spíše popíše destrukci západních hodnot muslimskými davy zatímco já spíše popíšu, jak se po krvavé krizi nakonec všichni chytili za ruce, protože obě kolidující kultury se promíchaly).

A ještě jeden inspirační zdroj přihodím - evropské souboje katolíků s protestanty by dost dobře mohly sloužit pro řešení těhle kulturních třenic.
Už mě ty fiktivní avatary tady serou iritují...

Air Force Uživatelský avatar
Colonel
Colonel

Příspěvky: 2866
Bydliště: Praha - Smíchov
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Hehe, další potenciálně zábavnej topic :-)

4 b)
Imo Izrael přese všechno skřípění je moc významnej, než aby ho nechali bejt.
1) Vojensko strategickej význam stálýho spojence v oblasti
2) Co by jsme si povídali, dost amíků věří na Satana s rohama a Izrael je kolébka jejich víry...

5)
Obrázek
Imo z hráčů, který by byli schopný něco s tim dělat by to (kanadská plošina) trnem v oku nikomu nebylo.
Ale....
Obrázek
Kdo kontroluje linii Grónsko-Island-Faery prakticky kontroluje severní Atlantik, tzn kdyby někdo (velkej - tzn asi Rusko) chtěl narušit námořní dopravu přes něj, začalo by se to tam mlít a ropná funkce plošiny by mohla začít bejt podružná ve srovnání s funkcí opěrnýho bodu (hned bych na ni nasázel Aegis Ashore).

7)
Ropný ekonomiky na(ne)štěstí moc chytrý najsou a nějakou diverzifikací ekonomiky se afaik moc nezabejvaj.

Za většinu vodíkový technologie jsou zodpovědný zlý a zákeřný ropný korporace, který ji údajně brzděj... ale oni nejsou hloupí, jen nechutně bohatí a plánujou to tak nechat tzn. vědí, že z ropy teď půjde třískat čím dál víc dolarů a pak že bude potřeba přechod na jinej zroj obživy... což ale samozřejmě znamená, že ji nebudou rozdávat ve jménu světomíru, ale prodávat těm, který maj na to si ji zaplatit.

Bitva o Gibraltar ... imo vcelku složitá záležitost:
Představa, že by někdo přišel, dal tam armádu a hotovo je pochopitelně směšná, pokud by předtim nedošlo k signifikantnímu omezení vlivu NATO v oblasti a jelikož je to prakticky v Evropě, musela by to bejt součást větší války.
Motivem by evidentně bylo zamezit nezvaným (ať už je to kdokoliv) v přístupu do Středozemního moře.
Není myslitelný, že by toho mohla dosáhnout něterá Africká země ani všechny najednou, protože nemaj loďstvo ani letectvo a tak, nejmenší, co si dokážu představit, je rozklad NATO, kdy středomořský státy (Řecko, Itálie a Španělsko přinejmenším, spíš ještě s Francií) by nejprve vytvořili námořní blokádu západně od průlivu a pak zabrali Britskou výspu.
Jedinej další vstup do Středozemního moře je Suez a tady je otázkou, kam by se postavilo Turecko (mělo by z takovýho paktu benefity?) a Izrael s USA (Izrael s Tureckem se můžou postarat o přímou kontrolu Suezu) a Arábie - pokud ta by se ale postavila na opačnou stranu, než USA, čekaly by ji velmi těžký časy - z obou stran je oblehnutelná z moře a US Navy je nepochybně jediná síla, která by takovou situaci (vč. Gibraltaru) dokázala efektivně rozřešit (a USA by ve Středozemnim moři zůstali - buď diplomaticky (novej vlastník by svolil, což by efektivně udělalo z UK nepřítele všech kolem) nebo silou).
No a potom je tu zbytek euroNATO (hlavně Německo) - pokud by se postavil proti Britům, měli by problém, pokud na jejich stranu, válka o evropu by byla nevyhnutelná.
Opět otázka reakce USA, která má svoje síly rozmístěný na různejch místech v Evropě...

Další scénář je klasická WW3 tzn Východ (mother Russia) zabere linii Grónsko-Island-Faery (okupace Islandu), zároveň vstup do Baltskýho a Černýho moře a když se sčuchnou s nějakejma arabama v oblasti, můžou se pokusit o zábor Středozmního moře a Gibraltaru.

Ruská flotila ovšem nemá sílu ani rychlost potřebnou k něčemu takovýmu, nehledě na to, že se tim neřeší Pacifik (Pacifická flotila (čítající 1× křižník, 5 torpédoborců a 16 útočnejch ponorek) by byla potřeba na ten Gibraltar, pokud by předtim zabrali Suez, dalo by se o tom uvažovat (ačkoliv nevim, jak moc se tam ty lodě vejdou), pokud by museli obeplouvat Afriku, bez šance dorazit včas...), kde má k reakci připravenou sílu US Navy (základny v Japonsku: Yokosuka = 1×CVN (USS George Washington), 2× Ticonderoga-cls křižník, 7×Arleigh Burke-cls torpédoborce, Sasebo = 1×mariňácká letadlovka + 4× lodě pro obojživelný operace) a to nepočítám Hawai a západní pobřeží USA...

Pak je tady možnost nějakýho paktíku Ruska s Čínou nebo NATOzrádcema a nakombení těch scénářů...


Všeobecně síla US Navy
11 Aircraft carriers (dalších 11 nový třídy je objednanejch a z toho 3 ve stavbě)
9 Amphibious assault ships
8 Amphibious transport docks
12 Dock landing ships
22 Cruisers
60 Destroyers
27 Frigates
75 Submarines

je jediná skutečně významná síla (World Police), zcela dostatečná k zajištění globální stability (v případě Rayem navrhovanýho ekonomickýho krachu k násilnýmu záboru většiny světa a tak vlastní záchrany).

Pro srovnání vývoj Ruskýho námořnictva:
Obrázek

Homefront například počítá s překročenim Pacifiku ozbrojenou nohou, ale Hitler by mohl vyprávět, jakej je to problém dostat invazní armádu i přes blbej La-Manche na pobřeží protivníka, kterej takřka nemá čím se bránit.
Protože nejdřív je potřeba získat převahu ve vzduchu a na moři, než začne bejt možný alespoň uvažovat o nějaký invazi.

O budoucim vývoji světa si myslim zhruba následující:
Obrázek

Morý jsme my, bledě modrý naši patolízalové (ne moc dobrý spojenci, ale v případě potřeby k použití).

Co je to "naše" strana by mělo bejt jasný z vybarvenýho. Další hráči budou Čína a Rusko.

Ideologie všech stran budiž "Obchod dělá peníze a peníze jsou fajn" a tudíž budujou impérium na peníze.

Čína felí s většinou světa, chce felit i s Ruskem, Rusku to přijde vhod - pokusí nabalovat okolní státy.

Přes Pacifik máme TPP, a všeobecně je to naše teritorium.

Červený státy jsou "V řešení", oranžový se chystaj, tzn časem z nich budou bledě modrý.

Žlutý státy jsou vhodný k expanzi pro obě strany. Je nepravděpodobný, že by začli "červenat", než se součastný červený a oranžový vyřešej. Možná ještě nějaký přibudou (Bělorusko např. musí ještě zrát, než bude ke sklizení).
Pravděpodobně se vyřešej v míru (tzn "mírová mise" max asi jako Grenada :-D), alespoň mezi velkejma hráčema (případnym střetem by protistrany jen tratily), ačkoliv nějaký tahanice budou pravděpodobně nevhnutelný.

Na severní polokouli tak vzniknou tři mocenský bloky, provázaný obchodem. Nějaká forma aliance mi přijde nevyhnutelná (navíc z toho bude príma show o světospásném budování míru a konečně konečnym konci studený války a podobný žvásty - prospěch pro všechny zainteresovaný).

Toho posledního se (hodně) možná dožijem (imo 60 až 100 let), dalšího už určitě ne.

Zabraný státy státy zcivilizujeme, čímž dosáhneme trojího efektu:
1. Zadlužej se nám a obstaraj příjmy pro překlenutí případný krize resp. k další expanzi.
2. Zlikvidujeme jádro problému se střetem kultur: Jejich kultura zústane u nich (byť říznutá naší) a naše kultura zůstane naší (byť říznutá jejich - ti co jsou tady časem zapadnou ... pokud na ně budeme dostatečně výchovně působit, což některý státy zvládaj líp, než jiný, ale to se časem podá).
3. Získáme kontrolu nad regionama, kde hroutící se ropný ekonomiky by mohly začít dělat bordel, kterej tak bude možný zadupat už v zárodku.

Neříkám, že to všechno půjde úplně hladce, nějaká ta krvavá lázeň nebo ekonomická krize musí občas do lidí kopnout, aby moc nezpohodlněli (resp pokud zpohodlněj, přivolaj ji tim sami na sebe), ale neočekávám nic, co by narušilo vývoj světa jako celku.

A reklama na závěr :-D
http://www.youtube.com/watch?v=EEtZ5r0CIYI
Obrázek

Ray Uživatelský avatar
Second Lieutenant
Second Lieutenant

Příspěvky: 1139
Bydliště: Hranice, Olomouc
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Homefront jsem házel jako příklad, že pokud autor chce, může supervelmoc v nějaké střednědobé době "zlikvidovat" jednoduše tím, že globální recese ji připraví o finance na udržování schopné armády. Poslední čtyři roky by mohly vyprávět o tom, jak nečekaná je krize (i když řada lidí ji čekalo) a jak iracionální je chování trhů, tj. pokud si Storm pohlídá pravděpodobnost a jeho story se odehrává třeba za třicet let, nevidím problém s tím, že by se US Navy jednoduše sama pod tíhou škrtů zredukovala na Coast Guard. Z historie víme, že se to stalo Římanům i Britům (a samozřžejmě to jde ruku v ruce s brzkým kolamsem státu). Pravidlo, že od anarchii dělí společnost jenom tři chody, se za celé dějiny vůbec nezměnilo.

Je tu ještě jedna věc, kterou jsem myslím už na foru zmiňoval a chci ji narvat do té věci, kvůli které se řešil bitevník - nepodceňoval bych sílu konspiračních teorií. Osobně si myslím, že drtivá většina jich jsou pičoviny (a ty, které nejsou, jednoduše vyprávějí o tom, že zlá US/Rusko/Čína chce získat větší moc skrze násilné převraty a podobné věci, jak šokující a nové), HODNĚ lidí jim ale HODNĚ věří. Dokonce i inteligentních lidí (s řadou jsem seděl v hospodě a mnohdy mezi nimi najdete znalce na určitou vybranou část něčeho (třeba italského filmu), ale v politice se zase tak moc neorientují... čímž nechci říct, že jsem v ní kabrňák). Zeitgeist si získal hodně příznivců (byť jde o kardinální hodvadinu plonu lží a polopravd) a osobně mi příjde, že zvládště v nějaké potenciální krizi společnosti a ekonomiky by se to mohlo dost dobře vymknout z kloubů - tj. že by nastala stejná situace jako v Německu ve 30. a 40. letech. Fiktivní Protokoly sionských mudrců výrazně pomohly antisemitismu a dnes, díky internetu, se výmysly konspiračních teoretiků šíří výrazně lépe než dříve.
Pokud za 30 let (bude-li trvat krize) dojde na nějaké pumové atentáty kvůli tomu, že pachatelé tvrdí, že vláda udělala 11.září, vůbec se tomu nebudu divit. Jestli třeba (opět v případě krize) vznikne pogrom na američany kvůli tomu, že přece jejich stát je příčinou všeho globálního zla, precedenc v historii tu byl hned několikrát i bez internetu.

Je to trochu gay, ale uvažoval bych i o nějaké přírodní katastrofě jako katalyzátoru problémů. Solární erupce by de facto zruinovala celou naši moderní éru vyřazením elektroniky za mnoho měsíců (přičemž pomalu ji už můžeme podle statistik čekat), pandemie viru taky není zcela nepravděpodobná (mluvím samozřejmě o něčem jako Španělská chřipka, ne nějaký blábol, co vyhladí lidstvo). Je ale třeba dodat, že podobná udělátka jsou HODNĚ častá v dystopických románech, takže bacha na klišé.
Opět v tomhle doporučuji TV Tropes
- http://tvtropes.org/pmwiki/pmwiki.php/Main/ThePlague
- http://tvtropes.org/pmwiki/pmwiki.php/Main/Dystopia
- http://tvtropes.org/pmwiki/pmwiki.php/M ... foreTheEnd
- http://tvtropes.org/pmwiki/pmwiki.php/M ... icsForever je fajn pro vypíchnutí ekonomických problémů 1984, tj. pokud ti jde spíše o realističnost, dystopie by nebyla ZASE TAK MOC ŠÍLENÁ jako spíše anarchistická.
Už mě ty fiktivní avatary tady serou iritují...

John Glassblower Uživatelský avatar
Senior Airman
Senior Airman

Příspěvky: 201
Bydliště: Valašsko
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Ray, otázka: pokládáš myšlenku Zeitgeistu, tedy ekonomiku postavenou na zdrojích, také za hovadinu?
Všemu se samozřejmě v Zeitgeistu věřit nedá, ale je úplně jasné , že některé myšlenky by se měly ksakru realizovat.
Co je špatného na vědecké metodě Ekonomiky postavené na zdrojích?
Vydrží peněžní systém?

Ano jsem příznivec Zeitgeistu, ale nemyslím si že by se myšlenky tohoto hnutí měly odsoudit jako utopistické, či konspirační kraviny.

Ray Uživatelský avatar
Second Lieutenant
Second Lieutenant

Příspěvky: 1139
Bydliště: Hranice, Olomouc
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Nikdo nepopírá, že současný ekononomický systém má v sobě zabudovanou celou řadu narušených mechanismů (nejsem ale ekonom, takže než abych cintal pindy na tohle téma, raději se mu vyhnu), nicméně já mluvím o filmu Zeitgeist, z něhož 95% celkového obsahu bylo konstatování, jak neuvěřitelně zkorumpovaný ale přesto dokonale propletený a řízený je celý systém... no v podstatě všeho. Jestli se někde pod tím skrývala nějaká nová myšlenka, nejspíše jsem ji v té pastiši nezaregistroval.

Doporučuju link zde, co se týče debunkingu Zeitgeistu - http://conspiracies.skepticproject.com/ ... /zeitgeist. Doufám, že máte hodně času. Problém toho "dokumentu" (viděl jsem jen první editaci) je především v tom, jak neuvěřitelně lže a přitom není problém si jednoduše ověřit, že citovaná "fakta" jsou neskutečné hovadiny! Pokud já napíšu jako (pseudo)novinář článek, ve kterém je faktická chyba, je to průser jako mraky a hrozí mi, že mi příště nikdo nebude věřit jiný článek. Pokud ale Zeitgeist lže (a že lže neskutečně! Praktický celý part 1 je jedna nepravda vedle druhé a party 2 a 3 na tom nejsou o moc lépe) v celé baterii "argumentů o světopravdě", tak promiň, ale od něčeho tak nekonečně demagogického opravdu nehodlám poslouchat názory jak spravit společnost.

Jinak bych ve Stormově zájmu opravdu nechtěl, aby se tenhle topic zvrhl v konspirační teoretizování - jestli se chcete bavit o nějaké "ekonomice zdrojů", tak prosím, ale snažně zdůrazňuju, že by to mělo proběhnout bez teoretizování nad jasnozřivostí Illuminátů a vylízanosti Zednářů. Svět neřídí dokonalé skupiny mocných a historie není jedna velká lež. Dějiny jsou příkladem teorie chaosu občas postrčené na jednu nebo druhou stranu několika vůdci, kteří často mají problém sami se sebou (alkoholismus, ego, impotence - vlastnosti hned několika největších vůdců 20. století, které se MUSELY podepsat na nějaké míře na jejich politice).
Už mě ty fiktivní avatary tady serou iritují...

St0rm Uživatelský avatar
Lieutenant Colonel
Lieutenant Colonel

Příspěvky: 2366
Bydliště: Studénka
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Co takhle... Spojené Království, Německo a Portugalsko se trhnulo z EU, čímž se z ní víceméně stala Francouzská unie, když nemá konkurenci v počtu hlasů. Po nějakém tom roku chladnějších vztahů se mezi dvěma uniemi zase rozjedou kšefty. Jsme v roce 2020 (+/-) Británie má obě letadlovky v provozu, Němci si taky staví jednu ( ofc s odpovídajícím doprovodem). Američané hrají kamarády na všechny strany, jak dlouho to jen jde.
Bitva by byla nejlepší o Suez. Patří Egyptu (víceméně přímo uprostřed území), a aby bylo jasno, teď neřeším Suezský kanál, nýbrž oblast Suez. Jak poznamenal Air Force, Africké/ blízko-východní země nemají námořnictvo, tudíž bitvu o středozemní ústí kanálu by prosrali na celé čáře. Ovšem bitva o rudomořské ústí je díky úzkému prostoru možnou vést ve stylu souš/moře.
Co se pozadí týče: Egypt a Libye se pod vedením islamistů spojily v armádním svazku. Cítíce se jako borci, začali tlačit poplatky za použití průplavu až do takových výšek, že na ně Francouzská unie začala chrastit zbraněmi. EgyLybye s nakoupenou technikou od Ruska/Číny (protiletecké, radary, letadla, děla...) chrastí zpátky. Francouzský svaz se vrací z nasazení na blízkém východě a před průplavem je napaden. Střílí se, mydlí se, carrier jde ke dnu, dvě poslední lodě kapitulují. US NAVY okamžitě reaguje (zmr*di jim ovlivňují ceny ropy). Z východního pobřeží doráží dva svazy, další dva z blízkého východu, a berou oblast do kleští za podpory Israele. Saudská Arábie se zmítá v nepokojích (totalitní monarchie se konečně rozpadá) a do sporu se nemíchá. Američané Egypťanům v oblasti Suezu napráskají a před přímou invazí do oblasti jsou zastaveni OSN, které během měsíce přebírají vojenskou kontrolu nad průplavem?

Ray Uživatelský avatar
Second Lieutenant
Second Lieutenant

Příspěvky: 1139
Bydliště: Hranice, Olomouc
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
To dříve budou prasata létat, než se Německo trhne z EU, alespoň pokud mám vycházet ze současné situace. I kdyby v Německu došlo např. na vítězství euroskeptiků, spíše bych sázel na nějakou diskriminaci neplatičů a (případně) i hrubé vymáhání dluhů (ekonomická okupace) než že by dali Bruselu košem a začali se přes hranice odstřelovat s frantíkama, svýma (dnes) největšíma spojencema.
Vycházej z toho, že pro Němce (pomineme-li nějakou krajní pravici, která IMO nebude v dohledné době mít podporu obyvatel) je nastartování nějakého konfliktu historicky nepřijatelné (dvě světové války jim stačily...), což sebou ovšem MŮŽE nést i to, že budou tak urputně držet EU, že to ve finále bude negativní (nevím teď jak, ale moc rád bych to někde viděl; cesta do pekel je často dlážděná dobrými úmysly. EDIT: vlastně mě napadá, že Německo je v tomhle DOST podobné Británii před WW2 a aplikovalo by asi takový upravený apeasement - "Jasně, že s náma můžete být v naší skvělé Unii, nevadí nám, že ve vaší zemi na potkání vraždíte muslimy/američany.").

Je nutno pochopit, že "občanská válka" vzniká minimálně z poloviny kvůli nedorozumění a přirozené nutnosti vůdců "dělat ramena" (viz. US občanská válka). POKUD by zítra padlo euro a za půl roku se EU (de facto) rozpadla, čekal bych popravdě spíše nějaké pohraniční konflikty a diskriminaci "cizinců" (třeba těch Poláků v UK) než nějakou obrovskou válku. Na tu je třeba zbrojení a roky příprav, nemluvě o nějaké ekonomice (z jejích absence tady vycházíme).
Pokud by to bylo třeba 2030, pak o nějaké kontinentální válce můžeme už uvažovat. 2020 je IMO málo (to je za devět let, Hitler to sice stihl za šest let, ale už s 15 lety národní křivdy za sebou).
DOPORUČUJU si něco přečíst o úvodu právě americké občanské války - sám jsem ji chtěl adaptovat v (nikdy neudělané) story o občanské válce ve Federaci v ST. Jde o to, že Sever i Jih byly velmi tolerantní vůči druhé straně (rozhodně více, než byste čekali z následujících událostí) a celý start války byl z části nedorozumnění a z části Lincolnova tvrdohlavost udržet USA celistvé (Čečna, někdo?). Start vznikl z toho, že jižanské státy se (IMO v souladu se zákony!) rozhodly osamostatnit a proto si vzaly jistou vojenskou pevnost (myslím, že ve Virginii), která ale podle Lincolna byla federálním majetkem. Lincoln tam poslal armádu a než řekneš válka, už se to mlelo. Dost dobře můžeš vycházet z něčeho podobného, jenom nahradíš Lincolna Němcema-Fransouzema a Jih Brity. A potřebuješ na to léta napětí - Sever o zrušení otroctví usiloval skoro 60 let než došlo k válce a opět - dílem situaci přiostřily nevládní "organizace", včetně několika násilných abolicionistů.

Mimochodem, AFAIK se ty dvě nové britské letadlovky dělat nebudou, resp. někdy před rokem jsem četl, že jedna půjde rovnou do muzea a druhá bude jenom vrtulníková. Změnilo se to nebo ne?

a před přímou invazí do oblasti jsou zastaveni OSN, které během měsíce přebírají vojenskou kontrolu nad průplavem?

OSN??? To už uvěřím, že se do oblastí nakotlí čínská/růská/indická/saudská task force, než že OSN, neschopná čehokoliv dávno před krizí, zastaví rozjetou americkou mašinerii...
Nicméně, pokud by se OSN (v nějakém kovbojském záchvatu schopností a ega, popřípadě infiltrována čínskými/ruskými agenty, jimž jde o rozvracení komunity) o něco skutečně pokusila, moc rád bych viděl parafrázi Jelcinova obléhání parlamentu, tj. Abramsy odstřelující budovu OSN v New Yorku...
Už mě ty fiktivní avatary tady serou iritují...

St0rm Uživatelský avatar
Lieutenant Colonel
Lieutenant Colonel

Příspěvky: 2366
Bydliště: Studénka
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Vidím, že taky razíš "Kdo se nepoučil z minulosti, je odsouzen prožít ji znovu." Já akorát neznám dějiny do takové hloubky, abych si našel mně pasující paralely. Tudíž, když mě na nějakou takovou událost někdo upozorní, rád si počtu :)
Co se Německa týče, to mě vůbec nenapadlo... Britové dávají smysl a Portugalsko nikoho nezajímá, ale kdo vezme dráhu s nimi? Dva jsou málo...
A já nikdy nezmínil kontinentální válku, jediné kde se v mém scénáři střílelo byl Suez. Z unie se trhnout můžou, ne však být vyhozeni, takže by se odtrhli v klidu. Na Evropském kontinentu nevidím fullscale válku nikde. Bordel, anarchii, povstání, revoluce, násilí, armáda nasazena proti civilům, vzpoury v armádě... to jo, ale regulérní válku ne-e.
EDIT: Teď se dívám, že Suez kasíruje v průměru čtvrt miliónu dolarů za jednu loď, což z něj dělá vcelku solidní kšeft.
Naposledy upravil St0rm dne 12.1.2012 00:30:36, celkově upraveno 1

Air Force Uživatelský avatar
Colonel
Colonel

Příspěvky: 2866
Bydliště: Praha - Smíchov
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Zeit...tentononc jsem neviděl a po všem, co jsem o něm slyšel, to nemíním napravovat, leč díky zmínce o zdrojo-ekonomice jsem si vzpoměl na děj jednoho scifka (Moonlight Mile) z lehce paralelní přítomnosti/ blízký budoucnosti.

Podařilo se rozběhat nukleární fúzi, pročež ESA, NASA, Rusko a Japka sjednotili svoje vesmírný programy za účelem vybudování elektráren na Měsíci, který by elektřinu posílali na Zem skrze směrový antény (tzn jen tomu, komu chtěj tzn kdo zaplatí), což vedlo v (hrozbě) vytvoření monopolu na energii na Zemi (proč se takový reaktory nestavěly taky na Zemi, nevim), což a) začalo krachovat ropný ekonomiky => války na střednim východě b) nakrklo Čínu, která se toho neúčastnila a jejíž (součastná) snaha o budování štěpnejch elektráren tim ztratila na významu, což vedlo ke střetu, mezi Čínou (která si chtěla uzurpovat Měsíc, nebo alespoň jeho část) a USA (který na to byli připravený a měli na Měsíci nachystanou armádu).

tudíž bitvu o středozemní ústí kanálu by prosrali na celé čáře.

Tzn část Egypta je pod kontrolou Frantíků?

díky úzkému prostoru možnou vést ve stylu souš/moře.

Tzn pobřežní baterie napadaj lodě?

Otázkou je, co z toho... v takový situaci tam těžko poplujou obchodní lodě (nehledě na to, že v kůži USA bych prevetivně hned ze začátku na ten kanál naházel něco, aby se skrz něj nedalo plout, po vyřešení krize bych to opravil a ještě si od nich za to nechal zaplatit).

Mimochodem, AFAIK se ty dvě nové britské letadlovky dělat nebudou, resp. někdy před rokem jsem četl, že jedna půjde rovnou do muzea a druhá bude jenom vrtulníková. Změnilo se to nebo ne?

HMS Ocean (nosič vrtulníků) je ve službě od roku 1998, HMS Queen Elizabeth (nosič STOVL letadel) by měla nahradit HMS Illustrious - tušim, že letadla pro ni (F-35B) jsou už objednaný zaplacený.
Obrázek

Ray Uživatelský avatar
Second Lieutenant
Second Lieutenant

Příspěvky: 1139
Bydliště: Hranice, Olomouc
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Nikdo se nepoučil z minulosti. A pokud někdo omylem ano, prožije cizí minulost (viz. ten apeasement).

Začni číst Respekt, baštu liberálů, tam najdeš tuny informací o EU i zahraniční situaci jinde (přejímají i články z The Economist nebo čeho, takže tam máš analýzy třeba i aktuálních egyptských voleb, které podle nich NEJSOU nutně vítězstvím radikálů; prakticky ale na druhou stranu, žádná revoluce/válka není dílem mas, ty si totiž konflikt skoro nikdy nepřejí (pokud nejsou dlouhodobě v nějaké krizi financí/hodnot/kultury). Když tomu dáš půl roku, budeš mít IMO dostatečný přehled, aby ses vyvaroval podobným botám. :-)

No to je otázka, jestli když se budou námořnictva mlít o Suez, zůstanou státy na kontinentu nečinné. Teoreticky by to šlo okecat tak, že brzy po Suezu došlo na kolaps států (anarchy everywhere), po které by asi nebyly instituce schopné organizovat podobnou protiakci. V takovém případě by se ale asi brzo našly státy (Rusko, Čína, USA), které by obětovaly nějaký ten cent, aby daly občanům chleba, zajistily si loajalitu a
CaC Generals třeba (ve svém prakticky inertním nonexistent ději) měly zajímavou myšlenku, že Čína pomůže Evropě čelící útoku muslimů (hra to teda prezentovala trochu jinak, ale dalo se to tam vystopovat), protože USA v tomhle selhaly (a Rusko ve hře nebylo, for some reason). To je myslím poměrně zajímavá hypotéza potenciálního vývoje, kdyby se dostatečně rozepsala.

Když je krize, skoro vždycky se najde někdo, kdo na ní může profitovat. Současná krize tak zatím moc nevypadá, ale to jen kvůli tomu, že máme provázanou globální ekonomiku (muž na Wallstreet vyskočí z okna a klesnou kvůli tomu akcie v Japonsku), i to lze ale nějaký novodobým merkantilismem (který by s HODNĚ VELKOU snahou šlo aplikovat i dnes, viz. Jižní Amerika, ale za obrovských ztrát a rizika, že pokud se trh vzchopí, tak půjde izolovaný stát stejně ke dnu). Navíc je obtížné hodnotit současnou dobu, protože jsme ještě furt "v ní". Za dvacet třicet let třeba bude hodně logické, proč Argentina v době globálního kolapsu v roce 2030 obsadila Washington DC... (třeba)

Je taky nutné zmínit, že v součastnosti není globální systém nastavený na JAKÝKOLIV druh ozbrojeného konfliktu mezi (super)velmocemi. Všichni jsou závislí na jediném globalizovaném trhu - pokud by se Čína rozhodla zítra obsadit Ameriku, její outsourcované továrny by den na to zavřely a o týden později by Číně došly chechtány (přehnaně řečeno). Dneska není "machiavellisticky zajímavé" někam poslat tanky (pokud to není stát s nerostným bohatstvím) jako spíše si někoho koupit. Na tohle bych dával dost bacha, protože kdybys prostě udělal "druhou světovou v roce 2020", tak by hrozilo, že bude působit archaicky. Asi jako kdyby neandrtálci napsali story o světové válce, v níž se kmeny rvou kvůli zásobám mamutího sádla. Pamatuj, dneska jde v první i poslední řadě o TRH.
Systém trhu i států se samozřejmě (asi) v budoucích letech radikálně kvůli krizi změní - kdo první vymyslí proč, dostane nobelovku. Zatím to ale moc nevíme. Pokud chceš konvenční válku na nějaké velké úrovni (asi nechceš, ale zmíním to), je třeba ji vysvětlovat velmi obšírně, je třeba vysvětlit, že trhy se zase deglobalizovaly a podobné věci.

Btw. nebavili jsme se ještě včera o Gibraltaru? Caramba v názvu nebos to přehodnotil?

AirForce: Vím, že ty dvě letadlovky měly být pro stíhačky, ale já četl, že kvůli krizi se škrtly, viz. to, že jedna půjde do muzea a druhá se mění pro vrtulníky. Chtěli to prý škrtnout zcela, ale takhle to vyjde levněji. Mám pomalý net a málo času hledat, jestli se něco změnilo, ale operoval jsem s tím v jednom článku, takže nemůžu říct, že jsem si to vycucal z prstu/blbě pamatoval. (a pokud ano, tak je to hodně smutné)
Už mě ty fiktivní avatary tady serou iritují...

Ray Uživatelský avatar
Second Lieutenant
Second Lieutenant

Příspěvky: 1139
Bydliště: Hranice, Olomouc
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Když už bereme v potaz politiku a ekonomiku, jak se mimochodem díváš na ekosystémlogii?
Už mě ty fiktivní avatary tady serou iritují...

St0rm Uživatelský avatar
Lieutenant Colonel
Lieutenant Colonel

Příspěvky: 2366
Bydliště: Studénka
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Zkusím to nějak srozumitelně nastínit.
Věřím tomu, že naše vypouštění skleníkových plynů ovlivňuje teplotu planety, ovšem Země procházející svými léto/ zima (doba ledová) cykly to má vcelku v paži a nějaký jeden stupeň co tomu (možná) přidáme my, to nerozhodí. Co se protestů greenpeace týče:
Jezdí v lodích, které pálí tuny mazutu jenom aby otravovali těžaře/ lovce.
Lehají si na koleje před vlak s jaderným odpadem (kde je tady jako problém? Byli by raději, kdyby se místo toho postavilo deset elektráren na uhlí?)
Stěžují si, že díky Suezu se dostávají agresivnější druhy z rudého moře do středozemního.
Přivazují se ke stromům, aby je nikdo nemohl pokácet, případně organizují protesty a blokují ulice.
A ani nechtěj abych začínal se snahou "zachránit" ohrožené druhy.
Tahle planeta je tady už čtyři miliardy let, přežila vesmírné srážky, vystřídala několik ekosystémů, zvládla totální roztavení pólů i naprosté zamrznutí severní polokoule, vyvinuly se na ni miliardy živočišných druhů, které se přizpůsobily každému jejímu zákoutí, z nichž více než devadesát procent vyhynulo. A my máme tu drzost si myslet, že jsme hrozba?

Geneticky upravené rostliny/dobytek jsou žel bohu nezbytností pokud chceme udržet populaci.
Jasně, vypouštíme bordel, na oplátku dýcháme/pijeme bordel, ale s planetou to neudělá prd. Až se tady navzájem vymeleme, tak si udělá pár koleček kolem Slunce a začne s novou vlnou evoluce.

St0rm Uživatelský avatar
Lieutenant Colonel
Lieutenant Colonel

Příspěvky: 2366
Bydliště: Studénka
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Vím, že doublepostuju, ale tak pal to čert...
Už jste viděli, jak se nám internet krásně ježí?
http://www.buzzfeed.com/jpmoore/the-int ... a-protests

ve spojitosti s tématem, nějaké odhady jestli podobná verze někdy v budoucnu projde?

Ray Uživatelský avatar
Second Lieutenant
Second Lieutenant

Příspěvky: 1139
Bydliště: Hranice, Olomouc
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Ono je to hodně spekulativní. Může projít, nemusí projít, kdyby prošel, může to mít velmi negativní následky, ale taky na nějakou kontrolu může každý srát.

Napadlo mě, že bychom mohli zkusit takovou tu "hru", co jsem nadhodil - jeden přispěvovatel nadhodí svou vizi roku 1 a "hodí míč" jinému přispěvovateli, který napíše vizi navazující roku. Můžeme se o tom pobavit a udělat nějaké úpravy, než dojdeme finální verzi. Uvidíme, co z toho vzejde, což?
Za pár dnů asi založím svoje forum o alternativní historii v té "Sphereverse" a rád bych tady zkusil, jestli tu alternativní realitu lze takhle konstruovat.

Hodím sem první post jakmile mi storm hodí "pointu" svého universa, tj. jakmile sem nějak popíše, k čemu vlastně chce směřovat a co je to "patent pending" nové zřízení. Jde o to, že kdybychom měli budoucí historii simulovat nějak zevrubně, ničemu se IMO nedobereme. Takhle ale můžeme udělat takový popis, který bude k situaci roku XY přímo směřovat, popřípadě s ním kontrastovat.
Pokud totiž storm chce mít enviromentalistickou story, je asi žádané, aby se budoucí změny zabývaly haváriemi průmyslu, ne abychom řešili revoluci v latinské Americe. A naopak - budeme-li řešit story o komunistické revoluci v USA, může nám být u zadele, že někde v Evropě práskl Temelín... story musí být koherentní i když jde o "world-building".
Už mě ty fiktivní avatary tady serou iritují...

St0rm Uživatelský avatar
Lieutenant Colonel
Lieutenant Colonel

Příspěvky: 2366
Bydliště: Studénka
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
tak to teda zkusíme.
cíl: nový systém by se dal označit za něco mezi královstvím (tituly), demokracií a "kastovním" systémem. To vše s moderním twistem. Víceméně potřebuji v průběhu let složit demokracii v Evropě (úplatky, špatné zákony, "špinaví" politici...)
Rok 1
Kanada začíná těžit ropu (jak již bylo zmíněno) a Američané mají nové nejlepší kamarády. Zatímco bohatí blízkovýchodní arabáči asimilují velice svůdný život západních kultur, chudí se topí ve větších a větších sračkách. Extrémistický islám utvrzuje svou pozici, blízký východ a Afrika se bouří. KLDR pokračuje v testování jaderných zbraní a Čína přerůstá v největší ekonomiku světa.
V Emirátech se povedl, přesně podle plánu, přechod z ropy na turistický ruch a už jen "dorážejí" svá ložiska. Poptávka po ropě stále stoupá, vrtů však ubývá. Automobilové koncerny pracují na přechodu na vodík/baterie. Staví se nový "Orient express" (Peking- Londýn).

Ray Uživatelský avatar
Second Lieutenant
Second Lieutenant

Příspěvky: 1139
Bydliště: Hranice, Olomouc
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Hele, to jsou změny tak na deset až dvacet let... třeba jen než se připraví projekt arktického vrtání tak to bude tak na pět let a dalších pět let počítej stavbu do nějaké schopnosti načepovat víc než barel denně. Aby to mělo nějaký geopolitický impakt, tak se to NEDÁ realizovat za rok.
Zítra napíšu, jak jsem to myslel. Mám rozepsaný děj pro příštích 8 let, který obsahuje tvoje situace, ale je rozepsaný a často stylem příčina-následek. Jediná autorská licence, kterou si v tom dovoluju, je útok na Irán.

Co se týče budoucího zřízení, doporučuju si přečíst nějaké předchozí návrhy. Pěkně to sumíruje publikace Soumrak utopií, kterou si můžeš koupit, ale před čtyřmi pěti lety ji nějak vydaly i blisty - http://blisty.cz/art/35544.html je link na první díl, díly jsou čtyři, jistě si je sám najdeš. Kastovní systém samozřejmě není žádná novinka, otázka je, jak by na něho reagovala populace v době absolutní svobody slova (která díky internetu opravdu existuje - hele, když teď napíšu "Hitler je židák" tak se mi nic nestane) a tedy i zvýšeného povědomí o étosu self-made-manství. Společnost by musela být opravdu neskutečně v prdeli, aby jsme se vrátili do osvícené autokracie.
Už mě ty fiktivní avatary tady serou iritují...

Ray Uživatelský avatar
Second Lieutenant
Second Lieutenant

Příspěvky: 1139
Bydliště: Hranice, Olomouc
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Momentálně si doplňuji politické futuristy ze STRATFORu. Začít se může tady http://www.youtube.com/watch?v=6_eqWOYo ... re=related (vynikající věc pro politology nebo fanoušky Civilization!) a pokračovat lze přes http://www.youtube.com/watch?feature=en ... IwZsbBXpNQ, kde už je to hodně globální, a je to promo pro Friedmanovu knihu (stažitelnou online zadara, googlujte) "Next 100 Years".
Už mě ty fiktivní avatary tady serou iritují...

Sokar Uživatelský avatar
Technical Sergeant
Technical Sergeant

Příspěvky: 458
Bydliště: Ostrava - Poruba
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
Tak co se politiky týče tak je to banda zlodějů. Nikomu se nedá věřit a teď vyrazili Pospíšila. Kdyby tak Nečase z Kalouskem vyrazili dveře ale to může být bůhví kdy :(
Obrázek

St0rm Uživatelský avatar
Lieutenant Colonel
Lieutenant Colonel

Příspěvky: 2366
Bydliště: Studénka
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Když se podíváš na zadání topicu, tak zjistíš, že tohle sem vážně nepasuje :D

Sokar Uživatelský avatar
Technical Sergeant
Technical Sergeant

Příspěvky: 458
Bydliště: Ostrava - Poruba
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
Aha tak to mě mrzí to se omlouvám :D Když čtu politika tak do toho zahrnují všechno :D :D
Obrázek

Ray Uživatelský avatar
Second Lieutenant
Second Lieutenant

Příspěvky: 1139
Bydliště: Hranice, Olomouc
Pohlaví: Neuvedeno

Odpovědět s citací
 
Héj, chlapi, Storme, Ultra, Ralene etc., nudím se před státnicema, pojďme řešit nějakou politiku nebo fungování interciálnlích tlumičů nebo NĚCO...
Už mě ty fiktivní avatary tady serou iritují...

Ralen Uživatelský avatar
Second Lieutenant
Second Lieutenant

Příspěvky: 1068
Pohlaví: Neuvedeno
Odpovědět s citací
 
Ray: tady chcípnul pes, tady už asi moc diskusí nerozproudíš, navíc já nemám čas píšu diplomku.
Obrázek

Odeslat nové téma Odpovědět na téma
Další

Zpět na Co se jinam nevešlo

cron